Calendarul gradinarului vesel :- } (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Gabi,nu are mugur canaua?Ale mele facusera deja muguri cand le-am pus!
Georgeta,si mie mi-au ramas gladiole in pamant de anul trecut,am uitat sa le scot pe unele,dar acum cand am cautat la ele,era putrede toate!poate tie ti-au mai scapat,nu-s ce sa zic...

Sambata dam si noi cu var la pomi,mi-au inflorit toti corcodusii,zambilele,narcisele o parte,alea galbene,alea albe doar cateva,floarea pastelui.forsitya.gutuiul japonez,ce-mi place sa stau in curte si sa le admir!
Spor la gradinarit!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Valentina , nu aveau nici un mugur.In schimb toate daliile ,gladiolele ,begoniile ,crinii aveau.

Ma bucur ca Dicentra si-a revenit.Am pus-o mai intii in ghiveci ,in casa,si crestea foarte repede ,peste noapte ,ba chiar facuse si flori .Am plantat-o in gradina linga o radacina micuta de hosta si ultima zapada (neasteptata ,de altfel) le-a pleostit rau de tot .Dar acum isi revin .La fel patisem cu primulele ,si acum sunt o minunatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Gabiarama, eu eram negociatoarea. Pe mine m-ati incurcat cu cana aia. Nu stiu daca vorbim despre aceeasi planta. Tocmai m-am uitat la pozele lui valentinag, ea spune cana la floarea din ultima poza din album. Eu stiu ca e floarea portocalie, trei poze inainte de ce numeste ea cana. Gabi, de ce nu scormonesti in pamint sa vezi daca a dat planta sa creasca? Apoi o orientezi cum trebuie odata ce iti dai seama cum trebuie sa fie. Mi-am cumparat si eu cana anul asta, vad ca una a rasarit bine dar nu mai stiu cum erau cind le-am plantat.
Valentinag, am vrut sa te intreb despre primula ca le-am vazut la tine in poze. Astea se inmultesc cumva? Am si eu trei amarite, nu stiu daca s-or inmulti si singure. Sint tare frumoase, vad ca unele au facut flori. Erau ascunse dupa frunze, abia le-am vazut.
Zfcristina, bine ai venit!
Georgeta, sa pui te rog poze cu via aia ca am si eu (mica-mica) si poate ma inspir.
Mariaa explica te rog la necunoscatori cum e cu taiatul ala la "2 ochiuri". Ai vreo poza, exemplu, metoda de taiere? Anul asta n-a fost cazul, dar poate ca la anul ne asteapta si pe noi operatiunea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Uitasem sa spun despre clematite. Am pus niste radacini anul trecut, au dat un pic capul si apoi au disparut. Le-am crezut duse, dar au rasarit (mai viguroase) anul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Clematitele se fac frumoase si viguroase abia in al doilea an dupa plantare . Am si eu 2 clematite, una era marisoara cand am pus-o , iar una mica de tot de am crezut ca nici nu s-a prins, iar in anul urmator a iesit foarte frumoasa dar tot mica. Acum nu se mai cunosc diferente de marime, una este mov inchis si una mov deschis spre bleu. fiind puse destul de apropiate una de alta cand cresc si fac flori acestea se amesteca intre ele.

La mine a trecut zapada dar mai vin niste ploite ca era seceta mare nene ! Nu mai am putere sa vad vreme urata ! Dar asta este ! Nu ma pot pune cu respondabilul suprem de la vreme !
Cu toata vremea urata au crescut narcisele, si zambilele foarte grasute ! Am avut branduse care acum sunt pe gata. Am lalele pitice care le iubesc mai mult ca pe cele clasice inalte. Din gama celor inalte am plantate lalele crem , roz si negre toate asa la un loc. Cand infloresc sunt o nebunie. am avut niste lalele portocalii zdrentuite pe la marginile petalelor. Erau asa de frumoase semanau cu macii aia mari, dar din pacate s-au pierdut, le-am avut 2 ani si dupa aia nu au mai inflorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ramona si aia de-i zic eu cana,cica tot o specie dáia este,doar ca am uitat sa modific in album si sa pun si in dreptul la aia rosie numele!Am vazut in parc la noi si portocalie,era superba!Tre sa-mi iau si eu un cartof din ala!
Petra,lalele crem???Ce misto!Din alea negre am primit si eu 2 bulbi anul asta,sper sa infloreasca!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Simali, sa reusiti si cu casuta cit mai curind.



Multumesc. Doamne-ajuta!

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua-buna!

Fetele gradinarese,ma primiti si pe mine aici?Am citit pe nerasuflate cele 4 pagini,acum reiau din urma.Vreau sa-mi amenajez cit de cit gradina si sunt tare la inceput,nu ma prea pricep insa mi-am cumparat o gramada de carti sa ma invat .

Pt inceput,va rog sa ma luminati,sotul a plantat bulbii de zambile din ghivece in pamint,in cutii de beton speciale...asa-i ca trebuia tocmai in septembrie?Mai am citiva bulbi si voi astepta cu ei.
Eu am plantat seminte de narcise acum,e ok sau tot in sept?

Vreau sa plantez si 2 meri pitici.Stiti cumva,au o denumire speciala?Eu am cautat la Obi si am gasit doar meri de dimensiune medie si daca se fac prea mari,nu e ok.

Cu vita de vie,cind se planteaza?Tata imi aduce acum butasi din Ro.E ok sa-i planteze sapt viitoare?

Multumesc anticipat pt raspunsuri ,ma pun sa citesc din urma.

_
Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Bine ai venit Alina. Bulbii pentru flori de primavara cred ca vor fi OK, dar flori nu vei avea decit la anul. Daca-i puneai in toamna ai fi avut flori in primavara asta.
E OK sa plantezi marul si via. Eu am tot pomi pitici, nu stiu cum e la voi dar aici scrie ce dimensiuni va avea planta la maturitate si eu dupa asta m-am ghidat.

Am primit ieri un catalog cu bulbi, ce frumosi sint! Eu am avut dezamagirea cu lalelele, ale mele nici macar in al doilea an n-au mai iesit. Am unele puse de asta toamna, sa vad daca mai apar la anul. Asa ca deocamdata nu mai investesc in lalele desi sint o nebunie cele din catalog! La narcise vad ca le-a mers bine si au rasarit, poate cumpar si alte soiuri ca sint unele tare frumoase.

Clematitele sint mititele si anul asta, nu stiu cit vor creste dar par mai viguroase si ma bucur ca n-au murit.

M-am apucat de fotografiat din nou, imi pare rau ca am lasat albumul de izbeliste dar o sa-l actualizez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Am cumparat niste panselute din piata si le-am plantat dar nu stiu prea multe despre ele si imi plac foarte mult . Cum se inmultesc ?
Daca au doar o floare vor face si alte flori ? Care este perioada in care infloresc : doar acum sau si in vara ?

www.gradinacris.blogspot.com

Mergi la inceput