Calendarul gradinarului vesel :- } (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Olympia, eu am tot incercat aici cu dalii si nu am avut succes. Singurele care merg sint cele cu flori mici. Imi pare rau, ca imi sint tare dragi. Nu mai insist, ca am dat deja destui bani pe daliile alea mari si nu m-am ales cu nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Ma obsedeaza deja, poate stie cineva cum se numesc plantele acelea tufe cataratoare cu flori mici roz, multe si marunte ce se gasesc mai ales in zona mediteraneeana, am vazut multe in spania, toate casele aveau si cred ca si in italia, e o planta comuna iar florile sunt foarte rezistente si frumoase.

Adrianasi Andreas(28.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns festina spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelli

Ma obsedeaza deja, poate stie cineva cum se numesc plantele acelea tufe cataratoare cu flori mici roz, multe si marunte ce se gasesc mai ales in zona mediteraneeana, am vazut multe in spania, toate casele aveau si cred ca si in italia, e o planta comuna iar florile sunt foarte rezistente si frumoase.

Adrianasi Andreas(28.07.2006)


Sunt sigura ca vorbesti despre www.gradinamea.ro/Bougainvillea_3121_542_1.html" target="_blank">"Bougainvillea"
Si eu am ramas impresionata de aceasta planta din concediile noastre din Croatia, Grecia sau Coasta de Azur.
Nu rezista peste iarna afara deci noi o avem plantata in ghiveci sub forma de tufa/copacel.

O zi buna si spor la gradinarit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zfcristina spune:

Buna!
Sper ca ma primiti si pe mine in randul vostru! Sunt incepatoare in ale gradinaritului (de cand nu mai lucrez am ceva timp de gradinarit si am inceput sa cumpar diverse flori) Am cumparat o clematita pe care am plantat-o intr-un ghiveci maaaare pt dimensiunea ei, deoarece am inteles de prin revistele de specialitate ca are nevoie de pamant mult .
Nu prea a semne ca s-ar fi prins dar sper din tot sufletulsa fie asa, pentru ca mi-am dorit-o mult si as fi tare necajita daca as pierde-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Fetelor, help! Cum se taie via? Tocmai am terminat de "construit" niste suporturi pentru vita de vie care se facuse destul de mare si acum stau si ma uit la ea cum sta gramada la pamant pe langa ele. Ar trebui s-o leg dar trebuie taiata intai (daca n-o fi deja prea tarziu, incep sa dea frunzulitele din mugurasi). Si habar n-am cum si cat, bine-nteles .
Olympia si mie imi plac daliile dar nu am in gradina, mi se pare destul de complicat sa le tot scot si sa le pun in fiecare an!
Apropos de asta, nu cumva pana acum ar fi trebuit sa iasa deja gladiolele? Am avut o multime anul trecut si, evident, nu le-am scos peste iarna iar acum nu mai apare niciuna. Au degerat nu-i asa?

"In cresterea copiilor, cheltuieste cu ei jumatate din banii pe care ii
cheltuiesti acum si de doua ori mai mult timp." - Autor necunoscut
POZUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Georgeta, chiar nu stiu sa te ajut cu via. Pe-aici prin vecini (eu n-am vie) sunt cativa cetateni care taie de obicei si tot ce pot sa-ti spun privind din afara e ca ... taie destul de mult!!! Adica raman coardele alea principale si foarte putin din ramificatii. Vrei sa le fac o poza, asa ca sursa inspiratie?
Zf cristina, bine ai venit! Si succes cu clematita!
Crismac, ai disparut cu blog si cu poze cu tot...
Mamecitta_C , eu doar am separat o tufa de hortensii odata, asa a mers.
Dar nu vad ce pierzi daca incerci. Asta imi aminteste de ceva aflat de curand tot de prin vecini. Se pare ca daca in coada plantutei pe care vreti s-o "prindeti" faceti o crestatura si puneti acolo un bob de grau, cresc sansele de reusita. Am o vecina care si-a plantat asa trandafirii primiti cadou !

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Festinaiti multumesc, ea este planta, cum se intretine, daca o cumpar acum,infloreste pana la vara?O tin in ghiveci iar iarna o mut inauntru?

Adrianasi Andreas(28.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Georgeta, daca au iesit frunzele e tarziu de tuns via.
Noi o tundem inainte de imbobocire si o tundem la doua ochiuri. Lasam mai mari aracii unde vrem sa acopere zone goale.





_

“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”
Emma INVINGE cancerul! ****** un copil creste in inima mea ****** am un inger pazitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns festina spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelli

Festinaiti multumesc, ea este planta, cum se intretine, daca o cumpar acum,infloreste pana la vara?O tin in ghiveci iar iarna o mut inauntru?

Adrianasi Andreas(28.07.2006)


Eu am 3 bucati pe care le tin in ghivece pe care iarna le bag in casa. In primavara cand le scot afara le aplic o "tunsoare" zdravana si am avut flori in fiecare an.
Pe site-ul pe care ti l-am dat spune ca poate fi lasata si afara iarna, dar eu nu am incercat.

Adriana, acum am vazut ca esti din Timisoara, deci iti pot spune si de unde le-am cumparat. Doua le-am cumparat in urma cu cativa ani de la floraria din Piata 700 iar una am luat-o anul trecut din Kaufland. Cea pe care am luat-o din Kaufland e cea mai frumoasa, chiar daca avea doar vreo 20 de cm cand am cumparat-o a ajuns intr-un singur an la aprox 1m inaltime si a facut niste flori maaaari si de un violet spre visiniu deosebit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Ce bine ca nu a murit subiectul acesta !

Am o mare dilema cu rizomii de cana .Nu stiu cum anume sa ii pun in pamint ?Care e pozitia lor ?Dupa cum arata nu-mi dau seama Am un rizom pus de vreo luna in ghiveci in casa si nu am observat nici o miscare la dinsul .Ma tem ca l-oi fi pus aiurea

Cu hortensia cred ca am dat gres anul asta .A murit incet si sigur pina sa ma hotarasc la un loc umbros in curtea mea plina de soare .Plus ca am udat-o cam des la inceput

Stiti cumva de ce anemonele se usuca ,desi au stat verzi toata iarna ,pt ca au rasarit imediat ce le-am plantat ?

Si o ultima intrebare .Un crin care avea deja vreo 10 cm l-am rupt din greseala de bulb .La inceput doar se desprinsese putin ,dar cind sa-l pun in gradina l-am rupt de tot .Planta avea totusi mici radacinute si am pus-o in gradina ,asa, fara bulb , si traieste inca .Bulbul l-am pus in pamint ,dar oare i-o mai da alta tija ?

Ma bucur insa de bulboasele care au inceput sa infloreasca :lalele pitice deocamdata,zambile ,narcise galbene(vreo 3 nuante),narcise galbene pitice (o frumusete),brindusele deja s-au trecut,mai am niste floricele micute colorate ,care arata ca niste viorele ,le-am uitat denumirea .Irisii pitici plesnesc si ei in curind .Abia astept lunile de vara ,pt ca sotul meu a cumparat flori cu nemiluita (v-am spus eu ca am reusit sa il molipsesc ).Mai nou s-a apucat el sa altoiasca niste trandafiri copacel .Asta toamna l-am convins sa ii "fur" o fisie de gazon pt a pune flori ,dar pe la anul cred ca va trebui sa mai negociez pentru inca o fisie .Imi amintesc de Ramona,si ea negocia fiecare bucatica de teren parca .

Mergi la inceput