Mamici si gravidute de Constanta (49)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mav spune:

primit pe e-mail:


MAMA MEA ESTE CEA MAI BUNA

Un mesaj foarte frumos pentru toti
Cind tu aveai 1an ea te hranea si te imbaia.
I-ai multumit plingind toata noaptea.

Cind tu aveai 2 ani ea te-a invatat sa mergi.
I-ai multumit fugind cind ea te chema.

Cind tu aveai 3 ani ea iti pregatea toata mincarea cu dragoste.
I-ai multumit aruncind farfuria pe jos.

Cind tu aveai 4 ani ti-a dat creioane colorate.
I-ai multumit colorind masa din sufragerie.

Cind tu aveai 5 ani te-a imbracat pentru vacanta.
I-ai multumit sarind in prima balta.

Cind tu aveai 6 ani te-a dus la scoala.
I-ai multumit strigind nu merg.

Cind tu aveai 7 ani ti-a cumparat o minge.
I-ai multumit aruncind-o in fereastra vecinilor.

Cind tu aveai 8 ani ti-a dat o inghetata.
I-ai multumit scapind-o in poala.

Cind tu aveai 9 ani ti-a platit lectii de pian.
I-ai multumit ca nici macar nu te-ai deranjat sa exersezi vreodata.

Cind tu aveai 10 ani te ducea toata ziua cu masina de la fotbal la gimnastica de la o zi de nastere la alta.
I-ai multumit ca sareai din masina si nu te uitai niciodata inapoi.

Cind tu aveai 11 ani te-a dus pe tine si pe prietenii tai la cinema.
I-ai multumit cerindu-i sa stea in alt rind.

Cind tu aveai 12 ani te-a avertizat sa nu te uiti la anumite programe la TV.
I-ai multumit asteptind sa iasa din casa.

Cind tu aveai 13 ani ti-a sugerat cum sa te tunzi.
I-ai multumit spunindu-i ca nu are gusturi.

Cind tu aveai 14 ani ti-a platit o tabara de vara de o luna.
I-ai multumit uitind sa-i scrii macar o scrisoare.

Cind tu aveai 15 ani venea de la lucru si-si dorea o imbratisare,
I-ai multumit stind in camera ta cu usa incuiata.

Cind tu aveai 16 ani te-a invatat sa-i conduci masina.
I-ai multumit luindu-i-o de cite ori puteai.

Cind tu aveai 17 ani ea astepta un telefon important.
I-ai multumit stind la telefon toata noaptea.

Cind tu aveai 18 ani ea plingea la festivitatea ta de absolvire a liceului.
I-ai multumit stind la petrecere pina in zori.

Cind tu aveai 19 ani ti-a platit facultatea, te-a dus in campus si ti-a carat bagajele.
I-ai multumit salutind-o in afara camerei ca sa nu te simti jenat in fata prietenilor.

Cind tu aveai 20 de ani te-a intrebat daca te intilnesti cu vreo fata.
I-ai multumit spunind-i "Nu-i treaba ta!"

Cind tu aveai 21 de ani ti-a sugerat anumite cariera pentru viitorul tau.
I-ai multumit spunind-i "Nu vreau sa fiu ca tine!"

Cind tu aveai 22 de ani te imbratisa la absolvirea facultatii.
I-ai multumit intrebind-o daca poate sa-ti plateasca o excursie prin Europa.

Cind tu aveai 23 de ani ti-a dat mobila pentru primul tau apartament.
I-ai multumit spunindu-le prietenilor ca era urita.

Cind tu aveai 24 de ani ti-a cunoscut logodnica si te-a intrebat de planurile de viitor.
I-ai multumit spunindu-i printre dinti: "Maaaaami, te rog"!

Cind tu aveai 25 de ani te-a ajutat sa-ti plateti nunta si a plins si ti-a spus cit de mult te iubea.
I-ai multumit mutindu-te in cealalta parte a tarii.

Cind tu aveai 30 de ani te-a sunat sa-ti dea un sfat pentru copil.
I-ai multumit spunind-i "Lucrurile sunt diferite acum"

Cind tu aveai 40 de ani te-a sunat sa-ti aminteasca de aniversarea unei rude.
I-ai multumit spunindu-i ca erai foarte ocupat chiar atunci.

Cind tu aveai 50 de ani ea era bolnava si avea nevoie sa ai grija de ea.
I-ai multumit citind despre povara care devin parintii pentru copiii lor.

Si apoi, intr-o zi, ea a murit in tacere. SI tot ce nu ai facut vreodata s-a intors lovind ca traznetul in INIMA ta.
Daca ea mai este pe aproape, nu uita sa o iubesti mai mult ca niciodata.
Daca ea nu mai este, aminteste-ti dragostea ei neconditionata si da-o mai departe.
Aminteste-ti mereu sa o iubesti pe mama ta.
Pentru ca nu ai decit o singura mama in toata viata ta.



Mami de baieti nazdravani: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adabalan spune:

Foarte emotionant si super adevarat, din pacate, in unele cazuri. Mi-au dat lacrimile si mi s-a umplut asa inima de emotie si dragoste pentru mama, pe care o iubesc tare, tare si fara de care nu stiu ce-o sa ma fac cand n-o sa mai fie. Refuz mereu sa ma gandesc la momentul ala si mi-as dori ca baiatul meu sa ma iubeasca si sa ma aprecieze macar pe jumatate pe cat o iubesc si o apreciez eu pe mama...

Ada si Raducu atomiku'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Neata!

Angi,merci. O sa-l incerc la tine, sper curand, sa se faca frumos afara si sper sa ne vedem in parc mai des.
Andreea, Echinaceea ii dau 3gr. o data pe saptamana, mie mi-a dat in ianuarie si a zis dr sa-i dau saptamanal in toate lunile cu "r". Deci mai avem si aprilie, si pe urma mai vedem. Sunt la servici acum, dar cand ajung acasa ma uit sa vad si concentratia recomandata, ca nu am retinut cati CH. Cat despre reteta, deja am pus semn de carte la instructiuni..
Mav, sanatate ! ce bine ca ai scapat de mastita! eu am luat asa teapa, ca n-am cum sa zic altfel! am avut incredere in sfaturile dr pediatru de dinaintea dr Sima si cand am ajuns la Lutescu era prea tarziu, eram intr-un hal si nu mai mergea cu nimic, decat cu incizie la chirurgie.Si tot am ramas cu un dubiu ca puteam si asa sa continui, opream alaptatul cateva zile si apoi reluam...si-acum ma mustra constiinta ca n-am insistam mai mult cu asta! cand ea mi-a rec.sa opresc alaptatul ca asa trebuie, am facut-o, din pacate..
Cand va citesc pe voi povestind asa frumos de relatia dintre fratiori parca as vrea sa treaca timpul mai repde pana la anul..sa vina si la noi inca un bebe!
Mada, felicitari pt micuta printesa umblareata! cu Darius poate e reacomodare. Pt el e o schimbare dupa o luna sa revina acasa, in patul lui, cu voi 3 , posibil asta sa-l agite in somn. DIn nou cu bebe Briana acasa reprezinta o schimbare pt el si poate se manifesta noaptea doar. Cand am inceput serviciul in prima luna, Filip nu plangea deloc dupa mine ziua, chiar nu aveam probleme, in schimb, daca iti aduci aminte ca ma plangeam pe-aici, noaptea somnul a devenit o problema! tot asa facea, se trezea de 2-3 ori plangand tare, il calmam dupa 10-15 min, nu mai vroia in dormitor, etc. Sper sa fie o faza si la Darius si sa treaca repede!
Mamacita, si mie mi s-a spus ca unii copii pur si simplu nu dorm! asa suntem ei! le e suficient atata cat dorm, sunt sanatosi in rest si gata! nu poti decat sa speri ca pe la vreo 10-12-14 ani or sa-si revina! ma tot gandesc si la Filip ca face in curand 2 ani si tot asa ne chinuim..scurte perioade de liniste si apoi iar 2-3 luni de treziri..sper sa nu facem parte din aceasta categorie de insomniaci!
Mirela, Doamne, ce nemernic de om fara suflet poate sa faca asemenea afirmatii fara dovezi clare?! saraca mama ta, imi inchipui prin ce soc a trecut! ma bucur ca a fost doar o sperietura, ii doresc sanatate!



Mami de Filip Gabriel (27/06/2007)

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/135721.birthday.png" target="_blank">Asa cresc


Bazar pentru Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

of,cati bolnaviori..urez multa sanatate la toata lumea!
Adina,Simona multumesc ca v-ati gandit la mine Sunt intro perioada fff stresanta cu serviciul,sunt multe schibari in sistemul sanitar care ne afecteaza activiatatea . Din cauza reevaluarilor managerilor de spitale sunt in stand by toate contractarile..ori noi pe seama contractelor traim...e asta-i... n-o sa dureze la nesfarsit...noroc ca am pus ,,deoparte,, capital, dar mancam din el si te simti asa confortabil cand stii ca ai ceva in plus deoparte.
si eu cu vesti rele....Sunt imobilizata la pat de ieri dupa-amiaza, am intepenit de mijloc. Nu stiu daca este ceva nevralgic sau ceva la coloana. Cert este, ca de vreo 3 ani ma confrunt cu crize de genul asta(acum mai accentuate) . Am facut raze prin octombrie cand am avut ultima criza si pt ca nu a iesit nimic si mi=a trecut cu antiinflamatoare locale..am neglijat. In toamna mi s-a recomandat sa fac un RMN, pe care am de gand sa-l fac acum.

sanatate bolnaviorilor!

Tania cu Andreea(14 sept'96) si Bianca (14 febr'04)
poze!

Blogul lui Mihaita


Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontica Camelia spune:

Salutare!
Sanatate bolnaviorilor, ne alaturam si noi lor, cu 2 bucati copii muciosi si unul cu febra (rezolvata cu remedii homeopate).

Mav ai doi baieti superbi, "domnul gropite in obrajori" seamana din ce in ce mai mult cu Sebi.

Multa sanatate!


1 , 2, 3
www.dropshots.com/day.php?userid=173213&cdate=20070416" target="_blank">filme cu noi

Camelia cu Alexandra -Elena (27 feb 2004) & Tedora Lucia (5 aug 2007)

www.youtube.com/watch?v=IEL5RoD_xZc&NR=1" target="_blank">Tudor Gheorghe - Dorul calator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Buna fetelor!

Intru rar, dar va citesc zilnic.Din pacate, si eu sunt o mamica cu timp liber zero.Copiii sunt in convalescenta dupa gripa, viroza sau ce-o fi fost care ne-a afectat timp de 2 saptamani.Ieri am fost la d-na Dumbrava si suntem pe tratament de intretinere si refacere dupa boala.

In alta ordine de idei,aveam nevoie de scaun mai mare pentru Victor si am mers in Mall.La Mothercare, de luni pana vineri, intre 17 si 19, daca cumperi de 150 de ron platesti 120 de ron.Asa ca am gasit scaun:
http://www.mothercare.com/gp/product/B0011769P6/sr=1-2/qid=1238580009/ref=sr_1_2/278-1860325-9155741?ie=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=44469031&mcb=core
la un pret convenabil.Adica aproape cu cel de pe site-ul Mothercare. Iar Victor e tare mandru de scaunul lui.Mihai s-a aratat nemultumit de noul scaun(cel vechi al lui Victor).Lui ii place in brate.

Am vazut pozele lui Veve, ale fratiorilor.Ce de copii frumosi!

Menuet, am uitat sa-ti multumesc ca mi-ai raspuns la remedii.Data viitoare incerc si Fluimucil.

Andreb,Mirela, un tort cu nuca si crema de ciocolata nu stiti?Cred ca pt. noi ar fi tortul ideal.

Madaluta, cel mai frumos e cand se joaca fratiorii.Si la noi e fel.Victor si Mihai se mai joaca impreuna, Mihai se tine in genere dupa Victor, e tare frumos.Eu zic ca Darius e asa de marait din cauza racelii.Viroza asta ce bantuie aduce si dureri musculare.Si noi am avut.

Sanatate la bolnaviori!

Pupici, caci iarasi m-au invadat!


Arabela, mama lui Victor si a lui Mihai
www.flickr.com/photos/11775702@N07/" target="_blank">poze
www.flickr.com/photos/27370307@N06/?saved=1/" target="_blank">Alta zapada... si altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Mocutza, dc vrei sling intra aici http://poarta-ma.blogspot.com/ e blogul fetei care le face, recomand cu toata increderea, ai acolo si adresa de e-mail la care ii poti scrie.



Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)
Inimioara mea
zicolorata

Sa-l ajutam pe Mihaita
Bazar pentru Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralina spune:

Am intrat scurt sa ne "laudam" si noi cu ceva mucisori de vineri pana duminica ,cu temperatura intre 37,4 si 37,7.Azi am dat fuga la dtr copilul e perfect dar ia sa vedem si gatul mamei ....clar rosu in gat .
Clar sint o nesimtitoare ...nu ma deranjeaza gatul deloc si ma tot intrebam ce are mandruta.
In rest ... ne mai laudam cu niste degetele gustoase rau care nu au loc toate in gurita dar nu ne lasam si mai incercam pana reusim sa le bagam pe toate
Fuuug ca ma striga.





Thea,minunea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Sanatate tuturor!
Sper sa mai intru pe seara;deocamdata am vesti:a nascut dodopui,pentru cele care o stiti,o fetita.Amanunte va furniza ea...Sa-i traiasca!Era foarte vesela,fericita si ... fit,deja statea in fundulet cand am vazut-o,la cateva ore dupa nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:

cum sa nu Abibrinza! Clasicul blat de nuca cu cacao facut la rece (fara cuptor, deci si mai usor) umplut cu o crema de ciocolata (ori la plic gen Ole, ori facuta in casa)... da-mi pm cu adresa ta de mail si iti trimit ca sa nu fim off -topic mai mult decat e cazul

Am scapat de muci, gratie tratamentului scris ieri, dar a fost o forma f. usoara, continui sa-i mai dau cate ceva de intretinere.

Multumesc Andicu , dar am urmatoarea intrebare: din cunostiintele mele homeopate ( dar e posibil sa si gresesc, nah) stiu ca echinaceea se da pe perioada f. scurte, gen cateva zile odata sau o data pe sapt la interval de o luna, pentru ca numai asa are efect (pe perioade scurte, de soc)... ?!... inca sunt nelamurita...

Inca fara bona, multumesc pentru grija Tania, multa sanatate si tie si cat mai putine griji pe viitor!
Merg sa scot copilul din cadita!



Mama lui dom' doctor (?) Matei (5 nov. 2007)

My new blog http://secundavietiimele.blogspot.com/

Matei la fotograf http://home-and-garden.webshots.com/slideshow/565482382Dpsuvf]


Mergi la inceput