Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

DRIA bine ca esti bine.Acum trebuie repaus total si cu Dumnezeu inainte...pana la nastere.Curaj....



Mada 19+Eva-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelay_28 spune:

Neatza mamici,
vad ca deja s-a scris inca un capitol. Cred ca o sa depasim 100. Fetelor eu nu am mai apucat sa va scriu de cateva zile, dar v-am citit. Am vazut ca s-a discutat despre sani, celule stem, lucrusoare cumparate, camere copii, kg, etc .
Eu am nevoie de ajutorul vostru azi si va roooooog mult sa-mi raspundeti.
Maine o sa merg la serviciu dupa 3 sapt de concediu medical. Mi-a dat Dr de familie adeverinta pentru reducerea programului de lucru la 6 ore. Cele care v-ati redus programul imi spuneti si mie ce ati scris in cerere? Stiu ca s-a mai discutat problema asta dar nu am timp sa caut in capitolele anterioare.
A doua problema este ca as vrea sa plec din tara prin luna mai. Din cate stiti voi se poate zbura cu avionul fiind insarcinata?
Am vrea sa plecam pe 12 mai pana la Milano si sa ne intoarcem in 19 mai. Atunci voi avea 26 spre 27 de saptamani. Ce parere aveti?

Meleea frumoase poze, frumoasa mireasa. Imi place cum iti sta bruneta. Dar poze cu burtica cand vedem?
La Multi Ani fetelor care isi serbeaza ziua!

va pupic

19+viitoare mami de Maya Larisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meleea spune:

LA MULTI ANI SARBATORITELOR SI MULTA,MULTA SANATATE SI VOUA SI BIBIBCILOR VOSTRI SI SA FITI IUBITE!
DRIA imi pare bine ca totul s-a terminat cu bine pana la urma,cred ca e groaznic sa treci prin ce ai trecut tu.
o sa fac si poze cu burtica, am cateva facute de fratele meu ca el e fotograful familiei,ca daca stau in baza sotului......nici la nunta nu faceam poze ca are oroare de poze nu stiu dece. da nu mai zic nimic de el azi ca este si ziua lui.
mai vroiam sa zic ceva dar am uitat


Meleea 23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Neata!!!!!La multi-multi ani sarbatoritelor!!!!!Micaalsa,ce lucrusoare frumoase ai cumparat!!!!!!Cand le primesti?Eu merg azi la control,abia astept sa-mi vad puiutul.Sper din toata inima sa fie totul ok.Dria,ma bucur din inima ca ai venit cu vesti bune si esti mai optimista!Pooh,mami de Timea(15.06.05) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

'neatza si de la noi!!

am citit si eu pe fuguta in ultimele zile dar nu am avut timp sa scriu sia cum raspund din ce a ramas in memorie

La multi ani!!!Romanita, Blanca si cami!! multa sanatate si sa fiti niste mamici fericite si implinite!!

Dria, m-a emotionat mult povestea ta! Ma bucur ca esti ok acum si pe maini bune!! multa sanatate!

mqqm, bine ai revenit din vacanta! imi pare foarte rau ca ai avut probleme de sanatate si nu te-ai putut bucura din plin!! refacere usoara si bine ca pepitul e miscacios si zburdalnic!!

Alinuta, mama ce activa esti! bravo tie
si eu de felul meu sint foarte activa, saptamina aia cit a trebuit sa stau acasa la pat a fost crima pentru mine. si eu stau la servici 8 ore pe scaun fara probleme, 2 ore in trafic, acasa ma asteapta fetita de proaspata.
stai sa vezi acum ca s-a marit ziua si a venit primavara, chiar aseara am intrat in casa pe la 20.30, nu ne mai saturam de joaca in fata blocului, de reintuilnirea cu copiii si de aerul de primavara.
cit despre mame de baieti, asta e daca asa a vrut doamne-doamne. nu m-am vazut absolut niciodata mama de baiat si intotdeauna mi-am imaginat ca voi avea 2 fete. Inca mai sper intru-un miracol pe 6(sint dusa, stiu); daca nu, sint convinsa ca imi voi lua rolul de mama de baiat in serios si va fi o provocare noua pt mine din toate punctele de vedere.
despre nastere, eu cred ca fiecare simte cum trebuie sa nasca. si cred ca o data ce ti se seteaza in minte ca vrei cezariana, asa trebuie sa nasti.

vad ca se discuta chestiuni serioase pe aici;
-despre celule - citesc cu interes si o sa iau si eu o hotarire. astept materialele promise de alina si pina in agust am timp. deocamdata sint 50-50. ma gindesc ca eu facind amnio, voi sti foarte multe despre sanatatea bebelusului.

-despre sani: eu am fost mereu o veritabila Pamela. chiar si in tinerete, cind eram foarte slaba, sanii au fost mereu mai mari decit constitutia mea, dar nu ca acum de cand am mai adunat kg (pina la sarcina); daca pe vremea cind aveam 50-52 kg purtam 34/C,asta cam pina la 30 de ani, dupa care am sarit de 60 si cupa 34-36D. acum port DD,deci as putea spune ca nu sarcina mi-a marit mie sanii, ci kg. dupa sarcina trecuta nu am ramas cu ei mai mari decit inainte, dar nici nu am alaptat mult, asa ca nu pot sa imi dau cu presupusul, insa cred ca conteaza cit au crescut in sarcina. eu dupa cum ii simt acum presimt ca iar nu voi avea lapte.

-despre chiloti/ciorapi, eu nu simt nevoia de asa ceva. nici data trecuta. port acelasi model de chilot, oricum sub burta, niciodata nu am purtat peste burta, iar dresul inca in tolerez si mai e putin si nu mai avem nevoie. dar data trecuta am avut burta mare in sezonul rece si am purtat fara probleme;

-despre burta, si a mea e in contiuare destul de mica. chiar ma gindeam ieri ca daca as merge in troleu fara jaketa, lumea tot nu mi-ar oferi locul ca s-ar gandi sa nu ma jigneasca ca sint cam plinuta si nu gravida. nu ca mi-ar fi oferit de prea multe ori cind eram aproape de nastere cu rebecca (tot pe principiul ca nu se cunostea, aveam canadiana si lumea se facea ca nu vede).
cu jaketa inca nu isi da nimeni seama de burta acum.




Patricia s21 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

La multi ani sarbatoritelor !
Dria ma bucur ca ai facut cerclaj ,o sa fie bine.
Ma inscriu in clubul celor cu insomnii,ziua sunt zombi,noaptea ma foiesc pe toate partile.

Mami de Teodora Ioana(29.09.2007) si 23+tot cu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Va doresc un nou capitol plin de vesti bune de sarcini usoare fara probleme si de zmeurici sanatoase

La multi ani sarbatoritelor de azi. Multa sanatate vous si bebelusilor vostri sarcina usoara si la termen.

Ylla eu ced ca in general gravidutele sunt frumoase. E drept ca mai sunt si exceptii. Aici oricum am vazut numai gravidute frumoase.

Eu sunt pro celule stem. Sper din suflet sa fie niste bani aruncati si sa nu am nevoi de ele niciodata.
Noi suntem o familie cu un venit putin peste mediu. Cand am fost diagnosticati cu infertilitate primara si ni s-a spus ca singura sansa de a avea un copil este fertilizarea in vitro am zis ca de unde vom avea noi bani asa de multi. Dar cand dorinta e mare faci ce faci si reusesti. Am facut sacrificii si am reusit sa facem doua fivuri unul in tara si unul in Austria. Niciodata nu as fi crezut ca voi reusi sa imi permit un fiv in Austria dar ne-am dorit foarte mult un copil si am reusit. Am observat ca medicina avanseaza de la ana la an. E drept ca in Romania totul stagneaza chiar uneori parca merge inapoi dar eu cred ca atunci cand vine vorba de sanatatea copiilor nostri suntem in stare de orice si daca am sti ca exista un tratament pentru copilul nostru la capatul pamantului cred ca am face orice sa ajungem acolo.
Concluzia e ca nimeni nu stie ce va fi maine dar eu am convingerea ca aceste celule stem vor folosi mai mult decat folosesc azi in anii urmatori. Si eu una imi doresc din tot sufletul sa arunc pe apa sambetei 5300 ron doar sa stiu ca bebelusii mei sunt sanatosi.

Am pus poze mai recente la semnatura.

Pupici la burtici

elena +22
Burtica mea la 20 sapt
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynakiss spune:

driafelicitari, ma bucur enorm pentru tine mult curaj si optimism si ai sa vezi ca totul va fii bine

fetele eu ma plangeam saptamana trecuta de dureri de burtica, si intradevar aveati dreptate desi speram ca nu e asa, erau contratii, miercuri m-au internat si am stat in spital pana ieri,enorm de mult pentru mine , sper ca pana la nastere sa nu mai am parte de astefel de sederi
toate analizele au iesit bine , inafara de o mica anemie
bebelul e bine si asta conteaza cel mai mult
colul e lung si inchis iar placenta-grad de maturitate 0, sunt o fericita ca totul e bine
de aceea am fost asa viteaza incat acum sunt la birou, dar imi pare rau caci acum sunt cam ametita si parca durerile de buritca au revenit, dar nu asa de intense, am ceva treaba la resurse umane si maine ma duc la dr de familie ca sa-mi dea concediu medical si in medical cred ca voi ramane pana intru in prenatal
am mai cercetat si intrebat intr-o parte si alta si m-am lamurit ca in cele 12 luni de cotizatii intra si cele de concediu medical si prenatal eu credeam ca acestea se exclud

intr-o saptamana voi ati tot scris , mi-a fost greu sa recuperez, eu credeam ca inebunesc in spital
am vazut ca vorbeati si de dimensiunea sanilor cred ca rallu a deschis subiectul daca nu ma insel,
si eu sunt dotata cred ca pot da la toata lumea cate putin si tot ar mai ramane,nu-mi mai gasesc nici sutien pe masurapt ca sunt pretentioasa la forma , model si culoare,
mi-e cand eram in spital a inceput sa-mi curga sanii, m-am si speriat cand am vazut prima pata pe pijama, dar cand m-am uitat direct la sursa lichidul scurs e transparent precum apa, asa trb sa fie?
pe toate
mi-a fost dor de voi


Alina25+ nerabdatoare mamica de Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Acum am primit rezultatul de la urocultura,am scapat de infectia urinara,sunt asa de fericitaaaaa!!!Ma vedeam deja cu a doua tura de antibiotic......Pooh,mami de Timea(15.06.05) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Bravo, pooh, felicitari! Ce ma bucur . S-o tii tot asa!
Sa venim toate cu vesti bune!

Iulia 25+

Mergi la inceput