Mamici recunoscatoare de Nov.Dec2009(5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

Neata fetelor,
vin si eu cu voi in calatorie daca mai aveti locuri: eu 11.11.77, DPN 25 nov, nu vin singura, rezervati-mi va rog si un loc pt copil, Liam, 1 anisor si 5 luni (maine).
Stelute, craciunite, orice, numai fuste sa poarte!


_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrella_21 spune:

buna Pirelia...sa dea doamne doamne sa ai o burtica frumoasa si sanatoasa si o sarcina usoara...bine ai venit, speram sa scriem cat mai mult sa ne ajutam un pe alta...

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrella_21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui li_am

Neata fetelor,
vin si eu cu voi in calatorie daca mai aveti locuri: eu 11.11.77, DPN 25 nov, nu vin singura, rezervati-mi va rog si un loc pt copil, Liam, 1 anisor si 5 luni (maine).
Stelute, craciunite, orice, numai fuste sa poarte!


_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 5+


bine ai venit, ne bucuram sa te avem printre noi, iti doresc sa ai o sarcina usoara si o burticuta cum iti dorescti tu (adica cu fustita)

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Am fost si noi la doctor, si i-am auzit inimioara la bebe Batea asa repede, ca la un iepuras speriat Mi-au dat lacrimile cand ne-a spus medicul: "felicitari, aveti un bebe mic acolo". Ne-am temut foarte mult de o extrauterina, pentru ca am avut dureri mari de burta, dar slava Domnului, totul e ok, bebe e la locul lui.

Mergem la inca un control pe 4 Aprilie, pentru ca era ceva ciudat: se vedea clar saculetul (pata neagra) unde era bebe, se vedea si bebe inauntru si cum ii batea inimioara. Insa putin mai la dreapta, se mai vedea o "pata neagra" insa nu se vedea nimic in ea, iar medicul a spus ca s-ar putea sa fie foliculul de unde a iesit ovulul care a fost fecundat. De emotie, si preocupata fiind sa nu-mi uit intrebarile din listuta, am uitat sa-l intreb atunci: dar foliculul nu se sparge? cum ar putea sa fie foliculul?

Acum sa va spun ca eu am un feeling ca sunt gemeni Sa ma explic: am fost in a -14-a zi la medic, si ne spunea ca nu mai este nici un folicul, ca probabil ovulatia a fost in a -13-a zi (si in luna precedenta o avusesem mai repede). Oricum, noi am lucrat si in a 11-a si in a13-a zi, deci nu am ratat nimic.
Booon. In ziua 23 ne cheama iar la control, si ne spune ca este un folicul mic, dar care poate creste intr-un ritm ff rapid, asa ca sa ne apucam din nou de lucru . Ce a urmat: mesntruatia a intarziat, iar testul a fost pozitiv.
Eu ma gandesc acum asa: se poate sa fi avut doua ovulatii, si sa le prind pe amandoua, din care sa rezulte doi saculeti diferiti. Dar in saculetul din dreapta nu se vede inca nimic, pentru ca bebe ar fi prea mic...saculetul din dreapta e rezultatul "muncii" din ziua 23-25

Oare se poate asa ceva, sau am luat-o eu pe ulei rau de tot cu imaginatia? LA voi s-a mai vazut alta "pata neagra" in afara de saculetul unde e bebele?

Era sa uit: BUN VENIT noilor burtici, si sarcini la termen.

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrella_21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui smaranditza

Am fost si noi la doctor, si i-am auzit inimioara la bebe Batea asa repede, ca la un iepuras speriat Mi-au dat lacrimile cand ne-a spus medicul: "felicitari, aveti un bebe mic acolo". Ne-am temut foarte mult de o extrauterina, pentru ca am avut dureri mari de burta, dar slava Domnului, totul e ok, bebe e la locul lui.

Mergem la inca un control pe 4 Aprilie, pentru ca era ceva ciudat: se vedea clar saculetul (pata neagra) unde era bebe, se vedea si bebe inauntru si cum ii batea inimioara. Insa putin mai la dreapta, se mai vedea o "pata neagra" insa nu se vedea nimic in ea, iar medicul a spus ca s-ar putea sa fie foliculul de unde a iesit ovulul care a fost fecundat. De emotie, si preocupata fiind sa nu-mi uit intrebarile din listuta, am uitat sa-l intreb atunci: dar foliculul nu se sparge? cum ar putea sa fie foliculul?

Acum sa va spun ca eu am un feeling ca sunt gemeni Sa ma explic: am fost in a -14-a zi la medic, si ne spunea ca nu mai este nici un folicul, ca probabil ovulatia a fost in a -13-a zi (si in luna precedenta o avusesem mai repede). Oricum, noi am lucrat si in a 11-a si in a13-a zi, deci nu am ratat nimic.
Booon. In ziua 23 ne cheama iar la control, si ne spune ca este un folicul mic, dar care poate creste intr-un ritm ff rapid, asa ca sa ne apucam din nou de lucru . Ce a urmat: mesntruatia a intarziat, iar testul a fost pozitiv.
Eu ma gandesc acum asa: se poate sa fi avut doua ovulatii, si sa le prind pe amandoua, din care sa rezulte doi saculeti diferiti. Dar in saculetul din dreapta nu se vede inca nimic, pentru ca bebe ar fi prea mic...saculetul din dreapta e rezultatul "muncii" din ziua 23-25

Oare se poate asa ceva, sau am luat-o eu pe ulei rau de tot cu imaginatia? LA voi s-a mai vazut alta "pata neagra" in afara de saculetul unde e bebele?

Era sa uit: BUN VENIT noilor burtici, si sarcini la termen.

5+


Multumesc de mesajul pe care l-ai scris ...eu am 5 saptamani azi si mi-am facut o programare la doctor sa vedem care e treaba pentru prima oara pe data de 3 aprilie, deci vinerea viitoare, ca sa ii aud si inimioara.

Pana acuma din mesajele care erau pe aici intrasem in panica pentru ca toate fusesera deja la medic pana in 6 saptamani macar 1 data si aproape ca tot nu li se auzea inimioara si atunci ma gandeam eu am stat atata ca sa ma duc odata si pentru consult si pentru inimioara si daca nu bate atunci am sa fiu si dezamagita si nervoasa ca nu m-am duc si mai devreme.

dar acum ma gandesc ca saptamana viitoare am sa am 6+ asa ca nu cred ca ar mai trebui sa imi fac griji.

felicitari si ma bucur pentru tine pentru emotiile pe care le-ai avut.

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

Doris, Pirelia! Bine ati venit la noi!
Eu tocmai am bagat un ochisor la forumul de aspirante de unde am plecat..si am vazut o noua mamica!! Hai Raluci-b, te asteptam aici!Camy, Menics, va aduceti aminte de Raluci nu?

Laura, 6+
poze



laura merci de intrare, mi-ai facut curaj, nu-mi vine sa cred ca am ajuns sa scru la odisee, ma duc maine sa-mi fac BHCG sa vedem ce iese, dar cred ca sunt undeva la 3-4 saptamani maxim.

http://www.popasmusic.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pirelia spune:

Ma bucur sa fiu printre voi. Nici eu nu ma grabesc la ecograf desi ar trebui, ca sa pot sa fac si analizele necesare. Dar astept (doamne cata rabdare pot sa am) sa sa fiu sigura ca se vede ceva la ecograf si sa nu fiu amanata cu inca o saptamana, ca disper. In rest ma simt binisor, doar unele dureri de abdomen imi dau ceva batai de cap, restul sunt suportabile (capul, uneori ameteli, nu greturi inca, unele mirosuri ma fac sa intorc capul in sens opus). Nu mai beau cafea desi inainte eram ..... si uneori mie dor de o cafea strong (cafea+ness+capuccino) dar pentru micut fac orice, renunt la tot.

Viitoare mamica in culmea fericirii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alunelsialbinutza spune:

Neata fetelor!
Mi-a pierit tot optimismul. Sunt foarte racita si am facut si febra, ceea ce nu e ok pentru embrion in perioada asta.
Nu am indraznit sa sun dr, dar am o temere majora.
Bag paracetamol si ceaiuri fierbinti si ... astept sa imi treaca, sa nu fac febra mai mare de 38.5.

Pup

Alina mamica lui Bradut cel vesel si voinic (08.07.2004)
si 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

myrella , eu as fi vrut sa mergem mai repede. Chiar l-am sunat pe medic imediat ce am vazut testul pozitiv. Insa el mi-a zis ce sa iau (acid folic, no spa), mi-a spus sa ma odihnesc cat pot de mult, etc...si sa vin in data de..la consultatie, pentru ca atunci oricum nu s-ar fi vazut nimic.

Am uitat ceva: mi-a spus ca nu e bine deloc sa ma fortez cand sunt constipata , si daca nu reusesc sa revi la normal cu supe, fructe, salate, sa iau un sirop: "Lactuloza MIP". L-am cautat acum pe google, dar vad ca nu este in limba romana, doar in poloneza si germana...deci nu stiu daca se gaseste in Romania. Cu siguranta insa, trebuie sa fie si alte siropuri care se pot lua pe perioada sarcinii ca sa nu ne mai chinuim cu constipatia.

La mine s-au redus mult durerile de burta, insa invers proportional...creste somnolenta si starea continua de greata (chiar voma) Trei zile a stat in frigider tortul meu preferat cu fructe...iar eu..numai cand deschideam usa si-l vedeam mi se facea rau S-a chinuit saracul sot sa il termine singur...chiar ne gandeam sa dam si pe la vecini, sa nu se strice
In rest...mananc carne in cantitati industriale Cand ma intreaba sotul ce sa-mi cumpere de mancare, raspund invariabil: CARNEEEEEEE (asta ce-o fi insemnand oare: ca-i baiat sau fetita? sau...doar ca sunt eu disperata dupa carne si kestii uscate si sarate?)

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Alina, incearca sa pui in ceai miere si lamaie stoarsa. Bea cat poti de multe ceaiuri...chiar 6-7 cani/zi. O sa-ti treaca

5+

Mergi la inceput