Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (86)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Si iata din nou un pasaj interesant, care m-a lovit in punctul sensibil. Pentru ca recunosc ca sunt o mama angoasanta, asa cum o descrie Dolto, imi fac griji din nimic, stau la panda, scriu in caiet cand bebe a facut una sau cealalta. Si mi-am dat seama ca nu e bine, pun mare presiune pe copil. Acum sunt perfect relaxata, chiar daca Patrick e mult in urma altor copii de varsta lui. Asta e ritmul lui si am sa-l accept.
Deci iata ce scrie la carte :


" Pe mine ma socheaza intotdeauna aceste mame cu ochii atintiti asupra copilului, asupra performantelor sale! Si aceste observatii cotidiene : “in ziua cutare bebe a facut asta, in ziua cutare a facut astalalta”. Ai zice ca e un raport de psihologie experimentala. Sunt mame ca acestea care observa, stau la panda si isi fac griji din nimic. E normal ca un incisiv sa apara intr-o anumita zi sus si nu jos? E normal asa sau invers? Ai zice ca aceasta mama nu face decat sa observe si sa noteze in caietul sau. Cata energie ii mai ramane ca sa fie si femeie? (…)

Ceea ce vreau sa spun este ca un copil, inca de la nastere, si chiar dinainte este o fiinta sensibila in mod inconstient la ce simte ca se petrece in inconsitentul celor din preajma lui. Inseamna ca finta umana este o fiinta pentru comunicare si lmbaj, sensibila la tot ce percepe la altul: dispozitie, miros, ritmurile sale motorii, voce, inseamna ca simte dragostea sau indiferenta, locul pe care-l ocupa, respectul pentru propria-i viata si pentru ceea ce exprima. Daca e tratata ca un obiect, ca un tub digestiv, ca un aparat motor si nu ca o fiinta umana care e iubita si care iubeste, devine – pe masura ce creste - un robot care functioneaza la comanda stapanului. Copilul este deja un subiect, el are dorinte si nu numai nevoi. (…)

Totul se ordoneaza in functie de relatia cu mama sa, de atasamentul precoce fata de aceasta, si prin ea, fata de el si de ceilalti. E cu adevarat imposibil sa descrii niste norme in care sa se incadreze deprinderile unui copil si sa emiti o judecata de valoare in functie de ce face sau de ce nu face la o anumita varsta. (…)

Este o ordine naturala a posibilitatilor de a dobandi anumite deprinderi - aceleasi la toti insa nu in acelasi ritm, totul in functie de copil si de mama sa; si tocmai aceasta ordine nu trebuie perturbata. De exemplu e periculos pentru un copil sa vorbeasca prea devreme. Vreau sa spun: periculos sa vorbeasca, deoarece e singurul lucru care are valoare pentru mama lui, iar el ca o banda magnetica repeta cuvintele, franturile de fraza ale mamei, prin imitatie, fiindca numai asta ii face ei placere. Sunt copii care in aparenta vorbesc perfect, ca niste adulti, dar care nu se misca, nu fac zgomot, nu muta lucrurile de la locul lor, nu se catara, nu sunt curiosi fata de tot ce vad in jur, fata de tot ce poate fi atins, pentru placerea lor. Daca copilul vorbeste perfect dar mainile lui nu sunt tot atat de indemanatice pentru a se hrani asemeni adultilor (care inca ii mai dau in gura pentru ca nu poate sau nu vrea sa manance singur), in acest caz este vorba despre un copil care se dezvolta in dezordine.
La fel si in cazul unui copil curat, care face la olita la cererea mamei si pentru a-i face ei placere, inainte de a-i face lui placere sa se joace, sa stea pe vine, inainte sa fie capabil sa mearga, sa urce singur pe o scarita, pe un taburet, pentru prorpia placere. Acesta este un copil dresat, dependent de adulti. Dezvoltarea lui va fi dezordonata fata de natura si progresul lui spontan. Dresajul il face sa renunte la senzatiile pe care i le dau sfincterele, loc de placere naturala atunci cand functioneaza. El renunta la placerea lui pentru placerea mamei, ca sa nu o supere. Dar el se uita pe sine.
Tot asa in cazul mobilitatii. O dobandesc jucandu-se cu alti copii pentru a descoperi spatiul, a stapani lucrurile si a le cunoaste, pentru a sti cum sa le faca sa se miste atunci cand ii face placere, cum sa le manuiasca ca sa-I fie de folos, vorbind neincetat, facand zgomot, tinand, in felul sau, adevarate discursuri. Daca mama il obliga mereu sa taca, sa nu atinga ce ii este la indemana si nu e cu adevarat periculos, copilul nu mai e vioi, isi incatuseaza inclinatiile, este blocat in dobandirea deprinderilor.

Un copil elastic, vreau sa spun care se misca si la care gustul, atentie auditiva, sunetele produse si expresia fetei se schimba mereu, un copil care apuca lucrurile, le arunca, le pipaie, le misca de la locul lor, si toate acestea in functie de prorpiile lui nevoi, un copil care pe masura ce creste face, jucandu-se lucruri pe care le vede la altii, dar in acelasi timp inventeaza lucruri noi, care isi satisface singur nevoile corpului, mananca cand ii e foame, isi face toaleta de placere, stie sa se joace singur, dar ii place sa se joace mai mult cu copii de varsta lui, care se simte in siguranta facand toate acestea , cu o mama vigilenta dar nu prea angoasanta, nici prea indulgenta, nici prea severa, o mama care nu e sclava copilului si care nu face din el un ursulet sau o papusa sau un catelus cuminte, o mama pe care sa o vada razand, sa o auda cantand, pe care sa o simta fericita si in prezenta altor persoane decat a lui, fara sa-l neglijeze dar nici sa-i ceara mai mult de la el cand e impreuna cu altcineva – iata un copil cuminte si perfect sanatos. Un copil fericit, care se simte in pielea lui, care se dezvolta asa cum trebuie sa se dezvolte, cu particularitatile ce-I vor fi respectate. Relatia cu ceilalti, cu fiintele vii, cu animalele, cu plantele, cu elementele, cu lucrurile si cuvintele spuse in legatura cu acestea fac dintr-un copil o fiinta pentru comunicare, capabila sa aiba, sa faca si sa dea , sa stie sa inventeze : o fiinta umana care de la o zi la alta devine o mica persoana placuta, in prezenta careia te simti bine, si asta se intampla cu adevarat in jur de 30 de luni.

Deci, in concluzie nu exista norme! Exista in schimb ordinea data de natura pe care dragostea parinteasca si educatia o folosesc, o dezvolta sau nu si care nu trebuie, in nici un fel, perturbata.

Gata, nu cred sa mai am timp sa conspectez, nici de stat prea mult pe forum ca miercuri ne luam zborul si mai am o gramada de lucruri de facut. In primul rand vreau sa fac casa luna ca ma intorc cu socrela in mai. Nici nu-mi vine sa cred ca am sa plec atat vreme. Las Canada inzapezita si am sa o gasesc verde.



"Trebuie sa ne iubim copii asa cum sunt, nu sa le substituim propria noastra vointa " Francoise Dolto


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

Doloress, Patrick este un copil extraordinar, care s-a nascut prematur si a recuperat fantastic...un luptator de la care avem cu totii de invatat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

super fain filmu!!! am ras prin casa cu o pofta...






o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada79

Doloress multam pt citatul cu olita, mi s-a parut ff interesanta ideea de a folosi olita la baie si nu in alte camere! Sa ne mai faci conspecte ca nu ne bati deloc la cap ba din contra mie imi place!

Miss felicitari pt locul 1!!!!!!!! Vezi ce barbati frumosi ai!!!!! Stiu, stiu ca o sa conteze votul moderatorilor dar cred ca deja nu mai are importanta. Conteaza ca in ochii celor de pe forum care au votat tu esti pe locul 1 asa ca ai castigat concursul din punctul meu de vedere!

Iulia83 offf te inteleg prin ce treci cu serviciul sotului. Fruntea sus ca o sa vezi tu ca e cineva acolo sus care are grija de noi. E adevarat ca e o perioada nasoala dar o trece si asta. Stii ca si eu eram disperata cu serviciul sotului, acum e la noul job dar cautam in continuare ca munceste ffff mult. Era vorba de la 05.00-14.00 si ce sa zic pleaca dimineata la 04.00 si mai vine seara la 20.00 si azi la fel e la munca dar eu ii trimit cv-uri in continuare si incerc sa fiu cat mai optimista mai ales ca tocmai ce am fost la doctor si am aflat ca stau cu sanatatea in pioneze si din cauza stresului si cu casa si cu nasii mei, am dat in altele mai grave. Acum ma intreb de ce am fost asa proasta si m-am consumat atat! Asa ca please incearca sa fi optimista, stiu ca e greu dar incearca pt ca uite eu ce am facut si acum o sa am de tras ceva timp cu sanatatea!



e cam nasol, ca si serviciul asta abia l-a gasit..pe la Vl cam bate vantul la sectiunea "angajari" .. a stat cam 2 ani fara sa lucreze, exceptand acele 6 luni grele de la Sb, cand facea naveta si a fost fff greu pt noi, mai ales ca eram gravida si el cheltuia lunar jumatate din cat aducea...motorina, mancare, chirie, etc...situatia nu e roz..mai rau e ca avem masina in leasing si ne-o plateste tata socru, dar din cate am inteles, dat fiind faptul ca tocmai si-a dat examenul si a luat postul de dir. executiv parca, sper sa nu gresesc, va pica si el. si saracu va fi distrus, e si diabetic, mereu se streseaza din cazua serv...sunt multe de spus. e nasol, ca are si 2 masini in leasing, seatul lui si W nostru, deci, 20 mil dintr-un foc..si se mai gasi si fie-sa sa se marite acu in mai ca era ofticata ca ne-am casatorit noi inaintea ei..si-i toaca p-astia de bani, isi ia rochie de 40-50 mil din care 30 s-a certat cu soacra-mea sa-i de ei, i-au dat bani pt wishky. trage si pielea de pe ei saracii, asta doar ca ea isi imagineaza ca ne dau 9 bani dar eu nu ma bag, e treaba lor, numa ca-l vad pe cornel ca sufera..asta e. i-am zis, eu tin cu el pana-n panzele albe ca doar e sotul meu, ei 2 sunt familia mea acu...

STEFANY_P sa te auda D-zeu

DOLORESS, sta in firea noastra, a mamelor sa ne facem griji. nu e un lucru rau, atata vreme cat nu ajunge la obsesie..parerea mea. hav fun in excursie


The cheese to my macaroni - Mufitza Ariana Elena
Cand eram mica, mica cat o furnica...
Dau petrecere
Ma vezi live aici
Acuma sunt mare

Uite asa am venit pe lume

http://jullyenne.labrute.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui chinabulina

buna dimineata! multumesc de cafea, e foarte buna
de mult ma tot gandesc sa le intreb pe fetele din canada ceva si tot uit : ce va lipseste din romania? intrebare vaga, nu? ce vreau sa spun: vara-mea din canada are un baietel de aproape 2 luni, iar tatal ei pleaca intr-o luna la ea. ce pot sa-i trimit? ceva ce poate nici ea nu stie inca ca-i trebuie (aoleu, ce cacofonie!!!!). evident ca am intrebat-o si pe ea, deocamdata mi-a zis ca se gandeste. dar vreau sa-mi spuneti si voi, daca e ceva... va rog mult
adriana, multumesc de raspuns. noi am fost de 3 ori in grecia, dar doar in jumatatea nordica, fiindca am fost cu masina. si fiica-mea tot din grecia e ne-a placut tare, e mai pe sufletul nostru... am vrea si anul asta; sa vedem...

georgiana, de gogoasa balerina teodora maria din 15 mai 2008
Ia te uita ce mare sunt


Parerea mea: Rotobil (premergator) ca aici nu le gasesti de cumparat.

_
Victoria Isabella

http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Chinabulina pentru bebe cea mai de folos mi-a fost batista bebelusului, nu stiu ce ma faceam fara ea. Am mai folosit bepanthen-ul cu succes, acolo unde cremele astea obisnuite cu oxid de zinc au dat gres. In rest sab-simplex sau alte picaturi pentru colici nu prea m-au ajutat, mai degraba ce am gasit eu aici a fost mai bun.

Stefany multumim! Mereu uit ca a fost prematur si ma ingrijorez degeaba.



"Trebuie sa ne iubim copii asa cum sunt, nu sa le substituim propria noastra vointa " Francoise Dolto


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Am gasit o mamica noua la capitolul trecut:

Citat:
citat din mesajul lui piccola

salut fetelor....ma primiti si pe mine aici la voi????
am o fetita sarah...nascuta pe 21 iunie 2008...e papacioasa foc...acum mergem tinuta de manuta,avem 8 dintisori si vorbim ca o moara stricata toata ziua...mama,tata,gata,baba,tzitzi...si cate alltele...


Piccola, esti binevenita, mai scrie-ne, ca sa scapi de moderare! Sa-ti traiasca minunea mica Sarah, foarte frumos nume.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla Suntem in concurs la www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=11" target="_blank">Clipe de viata 2008 gab1 si gab2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitzam

Am gasit o mamica noua la capitolul trecut:

Citat:
citat din mesajul lui piccola

salut fetelor....ma primiti si pe mine aici la voi????
am o fetita sarah...nascuta pe 21 iunie 2008...e papacioasa foc...acum mergem tinuta de manuta,avem 8 dintisori si vorbim ca o moara stricata toata ziua...mama,tata,gata,baba,tzitzi...si cate alltele...


Piccola, esti binevenita, mai scrie-ne, ca sa scapi de moderare! Sa-ti traiasca minunea mica Sarah, foarte frumos nume.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla Suntem in concurs la www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=11" target="_blank">Clipe de viata 2008 gab1 si gab2


Piccola, bine ai venit! Da, scrie repejor cateva mesaje, sa scapi de moderare sa iti apara mesajele imediat ca altfel, uite nici nu le vedem, si nu vrem sa crezi ca nu vrem sa iti citim mesajele sau te ignoram. Crede-ma, NIMENI nu e ignorat la clubul nostru.

_
Victoria Isabella

http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

am venit de la pediatra.
Deci, cat mananca fifi e cam putin, dar nu e grav. Deoarece nu mai cresc asha brusc si cascadat, necesarul lor e mai mic. Plus ca masa e mai diversificata, si mai complexa.
Despre lapte, ca vaz ca si danicris intreaba, unii cupii mananca mult mai putin. Atat timp cat papa si iaurt, si branzica - sunt alte forme de lapte. Tot lapte e. Deci per total, zic ca e bine ce papa flacaul tau.

Mi-a mai dat fier, profilactic, sa nu faca analize- o sa luam cate putin.

in curand incepem cu peshtele- shalau - de preferintsa, daca se poa proaspat...


socrate, si stevie putem da






o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008


Multumesc frumos, Cleo, m-am mai linistit.




Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonacip

neata dragelor.
Danicris, si eu am problema asta, dar al meu chiar nu papa biberon si cu iaurtul nu prea se impaca...Pot doar sa sper ca am destul la san...Desi...oricum, calciu au si alte alimente nu doar laptele si brinza. Acum am inceput sa-i fac iar o cura de calciu pentu ca l-a cam luat iar cu mucisori stanut si ma gindesc ca dc e vreo alergie ceva, calciul il ajuta in fenomenele astea alergice...Imi facuse si la okisor o conjunctivita care i-a trecut de cind i-am dat calciul (conjunctivita poate fi si alergica)Eu zic sa nu te ingrijorezi pentru ca oricum nu-i poti completa cu seringa laptikul si nici sa-i inlocuiesti vreo masa solida cu lapte.


Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

www.onetruemedia.com/shared?p=73230cba168c08670e90d4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJ
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"


Simona, nici al meu nu papa biberon, nici macar nu stie sa suga din el. In schimb adora iaurtul. Asa sper si eu, sa am lapte destul, oricum nu putem contoriza cat suge la san.




Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008

Mergi la inceput