Condica salajencelor!,alaturi de Mihaela!![87]

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Eu ies un pic in oras...tre sa ii scot geaca de piele a lui auras de la vopsit...revin

diana de IANIS STEFAN 14 mai 2007

Piscotel
Torturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticutz spune:

salutare, am intrat si eu sa imi beau cafeluta si mai am vreo 10 minute pina ies din casa, azi e prima mea zi de lucru.

Am mai citit din urma mai inainte, am vazut-o si eu pe papusa Mariei, tare-i scumpa!

Mihaela, ma intrebai despre ciini.Asa e si aici, nu ii poti lasa singuri pe-afara, nu ii poti tine legati in curte.Chiar e "prietenul omului", ca merge cu el peste tot si oricind(inafara de servici).Nu stiu cum e pe la ferme, probabil ca acolo sint bine ingraditi si pot alerga in voie(nu legati).
Acu 2 zile eram pe autostrada si la un moment dat s-a blocat traficul, am crezut ca e accident pe undeva.Cind colo, de unde! Doua grasune isi scapasera catelul (un cihuaua) pe afara si catelul o rupsese la fuga in directia in care mergeau si masinile.Va dati seama ca toate masinile s-au oprit, s-a facut o incilceala mare, cred ca erau impotmolite mai bine de o suta de masini in asteptare.Trebuia sa se opreasca ciinele, sau macar sa nu cumva sa il calce careva.Si ciinele alerga ca din pusca, saracutul.Precis era speriat.Nu stiu cum s-a sfirsit intimplarea, ca pina la urma s-au urnit din loc masinile din fata si am putut sa ne vedem de drum.Era o ora de virf, cind toti se intorceau acasa de la joburi.

Cit despre pisici...le tolerez de la distanta, nu sint prea prietena cu ele.

Adriana, bine ca ai dat de capat la necazurile tale!

v-am pupat si ma duc!







Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind.

- Dr. Seuss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Salutare fete cucuiete!

Mi-a fost bolnav computadorul si d-aia n-am mai putut intra pe la voi sa va "vaz". Bine ca i-a trecut, ca ce ma faceam cu dependentza asta!!??

Bianca, eram convinsi ca plecam in Franta, dar am ramas gravi si burticile mi-au stricat planurile. De fiecare data! Sa fie vreun semn??
Acum cu criza asta iar ne bate gandul, nu atat din cauza banilor cat mai ales ca eu m-am saturat de sistemul sanitar romanesc. As vrea sa lucrez si eu in conditii civilizate si pe bani adevarati, nu bataia lor de joc. Ai tai inteleg ca au plecat in State? Cum s-au acomodat? si ai mei au fost 1 an, de fapt 2 ani mama, dar zic ca nu le-ar placea acolo pe veci.

Mihaela, sunt medic neonatolog, specialitate care in Europa vestica stiu ca nu exista decat ca supraspecializare a pediatriei; cel putin in Franta si Elvetia, unde m-am interesat eu, asa e.
Gandul emigrarii inca ne mai bate, asa ca daca poti sa-mi dai niste date concrete mi-ai fi de foarte mare ajutor .

Otilia, atomicii mei sunt binisor - Victor e zbanghiu rau, i-a trecut otita, dar "ii revine" in fortza cand il rog sa faca ceva si el nu vrea . Actor l-oi face!! Dragos inca e plin cu muci si tuseste, dar n-a mai facut febra, in schimb am avut o noapte... cosmar!

Sa stii ca mi-au placut mult florile tale!! Dar cum mai ai tu rabdare si timp sa faci de-astea??!!

you all si revin.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Diana, spor la tortalit. Sa ne arati ce o iesit. Andrei ma tot freaca la cap ca maine Alex face 5 luni, sa ii fac tort. Noa, crezi ca am putut sa nu cedez? Ceva rapid si simplu oricum. Cami, spor la lucru in prima zi de job! Acomodare rapida. Lavinia, nu as putea sa le fac daca nu ar sta mami cu Alex. Asa ma relaxez eu. Cand fac flori, sau orice din lapte praf, simt ca evadez. Sunt doar eu si gandurile mele si e tare bine Te intrebam in cap anterior ceva dar cred ca nu ai vazut. reiau: Alex suge la 2 ore, crezi ca nu se satura? Suge 10-15 min apoi isi trage capul de la san. Il tin sa eructeze si nu mai vrea apoi. De dormit peste zi 20-40 min la un somn, nu doarme cu orele ca altii. E mai lenes si nu suge mult sau laptele meu desi e destul trece repede din stomac? Am o prietena sta in Bucuresti are fetita de aceeasi varsta cu Alex, e pe lapte praf de la o luna, ca cica nu o luat in greutate nimic in prima luna si desi mama avea lapte destul doctorii au trecut fetita pe formula. Imi povestea ca alaltaieri a culcat-o seara la ora 5 si a dormit neintrerupt pana la...6 dimineata!!!!! Zice ca e drept ca nu prea doarme peste zi. Noa, nici Alex nu prea doarme peste zi si totusi noaptea se trezeste la 3 ore sa suga. Scuze ca te tot bat la cap. Pupici.Dulciuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Seara buna!

Noa am ajuns si eu acasa, am avut o zi plina, dar faina.

Cami, deja la munca? Super! Sa ai o zi buna si sa ne spui cum a fost.
Asa e cu cainii si aici...

Oti, cred...nu stiu sigur ca si la tara cainii stau in case. In plimbarile noastre pe insula, unde totul e "la tara", n-am vazut caini in curti, absolut nici unul. Restul animalelor, cele de ferma...gaini, vaci, oi, porci...cresc in ferme. Oile si vacile si caii sunt afara...au terenuri mari ingradite, majoritatea cu gard electric ca sa nu poata trece, stau in locul acela. E plin de oi, de vaci si de cai aici pe insula, sunt ferme multe...iar iarna stau in grajduri. Nu are tot omul cate o vaca, un cal, un porc, 10 gaini si 5 oi...cei care au, au animale multe, sunt specializati ori pe vaci ori pe gaini ori pe oi ori pe porci...caii sunt alta mancare de peste aici...sunt pentru calarit. Nu sunt carutze, numai tractoare. Caii nu sunt pentru tractiune, numai caii putere . Fara gluma acum, sunt multe locuri pe insula(stiu asta de la o educatoare a Silviei care de curand s-a mutat la "tzara" si acum isi tine calutii, are 2 ponei Sheatland, la ea "acasa") unde lumea care sta in oras isi tine caii. Merg in we si calaresc si in rest platesc pentru ei/el. Sunt si ferme de cai unde e scoala de calarie sau poti merge sa calaresti daca stii...sunt mai multe pe insula. E traditie aici, avem si hipodrom care e inscris in concursul national de www.bellux.se/rogerchleo.jpg" target="_blank">trap si toata vara e ful de lume aici, vin din toata Suedia...sa-i vezi cum isi cara caii in remorci speciale agatate dupa masini...noi vedeam cum se incalzeau jocheii cu caii inainte de curse...n-am fost inca la cursa, poate la vara...
Noa cam asta cu animalele aici...eu te inteleg perfect ce spui, totul tine de cum am fost crescuti si educati. Si poate de legi, eu stiu...ca poate asta le-a impus si aici cum sa tina animalele...
Foarte frumoase florile, mie imi plac tare mult. Din lapte praf le-ai facut? multi!

Lavinia, nu stiu daca aici sunt neonatologi, sotul meu nu stie. El e internist, specializat pe gastroenterologie, pe care a facut-o aici. Totul asistat de 2 medici care l-au indrumat si apoi i-au dat mana libera...fara nici o hartie, curs...nimic. Firma prin care a ajuns sotul meu aici e www.procer.org/index.php?page=candidate_search_jobs" target="_blank">asta(intra pe Health and education si gasesti acolo posturile de medici pe care le cauta acum). Daca esti interesata, eu sunt de parere ca poti sa le scrii un email sa-i intrebi daca nu au pe specialitatea ta ceva. Ei au relatii cu o alta firma suedeza care stiu ce nevoi au aici in Suedia. Ei i-au platit sotului meu cursurile de suedeza, i-au gasit postul si apoi i-au platit drumul la interviu aici, ei s-au ocupat de tot. Nu e un "drum" usor, nu e usor sa inveti o alta limba, dar noua ne place si sotul meu a reusit ce si-a propus, asta e important. Si banii sunt altii...

Va tzuk pe toate, ma duc sa fac papa la ai mei...poate mai viu.


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

V-ati suparat si pe mine?

si .


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticutz spune:

Mihaela
atunci ce sa zic eu, ca voi toate dormiti cind intru eu sa scriu aci

Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind.

- Dr. Seuss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bimilit spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

V-ati suparat si pe mine?

si .





mai,mai asa frumos ne povestesti .si zau ca-mi vine sa ma supar ca nu-s si eu acolo cu tine,in coltul vostru de rai.

Ajutati-l pe DAN sa mearga din nou!Putin cate putin se aduna marea...


www.helpsonia.com/" target="_blank">SONIA, are nevoie de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bimilit spune:

Citat:
citat din mesajul lui piticutz

Mihaela
atunci ce sa zic eu, ca voi toate dormiti cind intru eu sa scriu aci

Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind.

- Dr. Seuss



cine doarme soro?
io stau cu umghiile roase si astept povesti de la job si tu nik.pai se poate?

Ajutati-l pe DAN sa mearga din nou!Putin cate putin se aduna marea...


www.helpsonia.com/" target="_blank">SONIA, are nevoie de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bimilit spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75

Salutare fete cucuiete!


Bianca, eram convinsi ca plecam in Franta, dar am ramas gravi si burticile mi-au stricat planurile. De fiecare data! Sa fie vreun semn??
Acum cu criza asta iar ne bate gandul, nu atat din cauza banilor cat mai ales ca eu m-am saturat de sistemul sanitar romanesc. As vrea sa lucrez si eu in conditii civilizate si pe bani adevarati, nu bataia lor de joc. Ai tai inteleg ca au plecat in State? Cum s-au acomodat? si ai mei au fost 1 an, de fapt 2 ani mama, dar zic ca nu le-ar placea acolo pe veci.





Lavinia, poate burticile au fost un semn ,sau poate nu.

ai mei sunt plecati de 4 ani.si mai stau cica.desi ii doboara doru de noi, inca nu vor sa vina.ai mei sunt incantati de america, de chicago,dar ca si ai tai nu ar vrea sa ramana pe veci acolo .

Ajutati-l pe DAN sa mearga din nou!Putin cate putin se aduna marea...


www.helpsonia.com/" target="_blank">SONIA, are nevoie de noi

Mergi la inceput