gradinita Little Angels Nursery

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

dar mai intra multe persoane care sa posteze primul comentariu aici???

nu am nimic cu gradinita, nici macar nu stau in sectorul respectiv, dar faptul ca cineva din interior incearca cu atata putere sa convinga oamenii ca lucrurile stau bine, ma face sa ma intreb: de ce?

fran are dreptul la parerea ei; oricum alte mamici se vor duce sa vada cu ochii lor si vor lua deciziile pe baza celor vazute; ca doar nu renunta nimeni de la un comentariu de pe forum

dar deja e ciudat ce se intampla...si de ce isi doresc atat de tare sa ne convinga pe noi ca totul e extraordinar acolo. sau de ce nu-si arata identitatea reala. A mai fost un subiect despre gradinita Alba ca Zapada parca, unde directoarea a intrat, a spus cine e si s-a discutat clar si la obiect.

se simte diferenta intre un mesaj scris de o mamica si un mesaj scris de un angajat/membru fondator al gradinitei si chiar nu e frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

directoarea del aELITE a deschis un subiect similar, a spus cine este nota 10 pt transparenta si pt interes ! fata desteapta !


mare greseala sa consideri parintii naivi...faci postari fluviu si motivezi ca este nou venit pt ca nu ai timp se scrii moaaamaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorendiana spune:

Dragi mamici,
Mai avem putin si ne luam de par!!!! Come on! Haideti sa ne comportam ca si niste femei mature se si comporta ca atare. Nu are sens sa acuzam sau sa indicam "subtilitati" cum ca ar fi "directoarea" in spatele unui nickname. Problema noastra a tuturor este ca traim intr-o lume rea si perversa cu multe fete. Bunele intentii si faptul ca mai exista si oameni cumsecade care iubesc copii cu adevarat suna cam ciudat pentru unii...adica pur si simplu o fantezie. Ei bine asa am crezut si eu mai ales dupa experienta noastra cu Acorns. Wow! Am crezut ca in veci nu voi gasi o directoare care va fi neprefacuta cu noi...si pur si simplu sa fie deschisa si transparenta in discutiile cu noi.
Fiecare este liber sa creada ce doreste si nu putem sa impunem nimanui o anumita parere. Eu am crezut ca sunt prea exagerata in cererea mea in a gasi o gradinita asa cum am gasit de fapt. MI s-a dovedit ca totusi nu aberam in faptul ca doream sa gasesc interes pentru copii din partea educatoarelor si implicare din partea directoarei.
Baietelul meu nici acum nu si-a revenit complet din "boala" care "s-a lipit" de el de la fosta gradi de fitze cu 13 milioane pe luna...urmand sa fie 15 din iunie.
Eu nu incerc sa conving pe nimeni dar va spun sincer ca LA este o gradi ok. Sigur ca oriunde gasesti mici neplaceri. Nu exista un loc 100% perfect pentru copii nostri dragi mamici...decat acasa. Fiecare are dreptul la exigente pentru ca este normal sa doresti ce este mai bine pentru copilul tau.
Aici exista grija si atentie multa acordata fiecarui copil. Intr-adevar baietelul meu are doar 1 an si 4 luni aproape si grupa de baby mi se pare ok...chiar foarte ok. Nu stiu prea multe despre celelelte grupe dar am vazut activitati diverse si pentru cei mari care m-au incantat. Educatoarele fac programe diverse in functie de varsta...asta am observat.
Asta este parerea mea din prezent dupa 2 luni de LA. Ne place in continuare si suntem multumiti de progresul baietelului. Mananca foarte bine si noi am avut mari probleme cu asta.
Mai asteptam si alte postari. Nu trebuie sa ne "luptam" ci pur si simplu sa ajutam si alti parinti sa isi formeze o parere...fara a aduce acuzatii. Cred ca putem face asta...nu credeti?!
O seara frumoasa si multa sanatate copilasilor vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tapusele spune:

Lorendiana, mai e copilasul tau la gradinita lan? Zici ca au si activitati cu cei mici? Cum anume se ocupa de ei? (la majoritatea gradinitilor pt copii pana la 2-3 ani am inteles ca e doar baby sitting, fara activitati didactice.
Am fost plecata de la ultima postare si acum, ca am revenit trebuie sa luam o hotarare in privinta gradinitei.
Din ce-am vazut si au intrunit conditiile grupa de varsta(sub 2 ani)&orar&localizare(happy place, voinicelul, mara maria, lan), criteriul "curte" l-au trecut doar mara maria si lan. vreau sa merg sa mai vad o data lan-ul si sa ma decid.
Am vrut sa te intreb si de ingrijitoare - cum ti se pare, daca e competenta? Pentru cei mici, ea, probabil, e un personaj important, din moment ce are grija de ei. In ziua cand i-am vizitat, bebeii (care stateau cu ingrijitoarea) mi s-au parut cam "speriati" si vreo 2 au inceput a plange. Poate erau dupa somn, poate o vroiau pe directoare inapoi (dansa mi-a spus ca "sunt ai mei si de asta fac asa")... poate mi s-a parut...
multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Ieri mi-am inscris si eu copilasii la Little Angels Nursery. Pana si eu ma intreb de ce oi fi atat de incantata de aceasta gradinita ( pentru ca sunt incantata)? Sper ca nu am gresit in alegerea mea. Am inteles ca in anul 2009-2010 vor fi 2 grupe de copilasi 2-3 ani ( mai sunt 2-3 locuri), o grupa avand 8 copii initial, cu posibilitatea de a ajunge pana la 10 copii dupa ce trece perioada de acomodare pentru cei care abia acum s-au inscris si incep in august-septembrie. Stiu ca d-na director cauta sa mai angajeze personal tocmai pentru grupele mici.
Tapusele despre ingrijitoare nu prea pot sa iti dau detalii, am vazut-o destul de putin, cand am fost eu plangea un baietel pe care atunci il schimba, mai plangea si un alt copilas...stiu si eu, poate pentru ca era ora la care parintii mai veneau si isi luau puii acasa, nu am putut sa-mi dau seama, oricum, ca si atmosfera nu mi s-a parut ceva in neregula. Copilasii mai mici plang mai mult decat cei mari, eu vad si la ai mei ca au momente in care nu reusesc sa le intru in voie cu nimic, desi nu dureaza, exista totusi. Si baietelul meu mai plange cand il schimb, uneori ii intrerup o activitate ce i se pare interesanta si care il poate tine ocupat 30 min si, desi ii explic si il iau frumusel tot se revolta.
Asa ca, daca intr-o gradinita intalnesc cate un copilas care plange dintr-un motiv pe care nu-l cunosc, dar vad ca se ocupa cineva de el atunci cand plange, sau intalnesc cate un copilas ce a iesit pe coridor si vine educatoarea dupa el, nu mi se pare un lucru anormal. Ma refer aici la copilasii mici ( poate pana in 3 ani). Cred ca mai anormal mi s-ar parea sa-i vad pe toti stand smirna pe scaunele ascultand educatoarea ( asta depinde de timpul pe care il am ca saevaluez situatia).
Despre activitati didactice nu pot sa iti spun mare lucru, decat ce am vazut: se jucau cu piese de lego, cantau cantecele si gesticulau si banuiesc ca faceau si altele, dar cele 3 vizite ale mele au fost doar 30-45 minute. Ultima data cand am fost copilasii mai mici ( erau vreo 4 sub 2 ani) topaiau ca iepurasii si erau doua educatoare care supravegheau 6 copii ( e adevarat ca era ora 17).
Sper ca interventia mea nu a fost inoportuna, din august, daca te va mai interesa, iti pot spune si pareri din interior. Si, apropo, cel tarziu pana in 15 septembrie se vor monta camere video, deci vom putea urmari copilasii on-line.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorendiana spune:

Da, baietelul meu inca mai merge acolo desigur.
Referitor la activitati am intrebat si eu de cateva ori sau am fost informati prin intermediul blogg-ului existent. Colorat, pictat, invatat despre animalute, plante etc...lucruri simple pentru varsta lor. Au jucarii in rest si cei mici oricum nu au o mare perioada de concentare a atentiei. NU au cum sa participe mult la o activitate.
Saptamanile trecute au adus teatru de papusi la gradi. Minunat a fost! Am vazut poze si tin minte cum seara baietelul meu batea din palme excesiv si ma gandeam oare ce s-o fi intamplat in acea zi.El oricum este f. vesel. Si ulterior am aflat de pe blogg.
Despre ingrijitoare, sunt mai multe am observat prin rotatie. Nu este una si aceeasi desemnata pentru grupa mica. Sunt vreo 2-3 care fac prin rotatie si oricum niciodata copilasi nu sunt doar cu 1 singura.
In rest, vad ca lucrurile merg bine in continuare, dupa aproape 3 luni de gradi LAN si suntem multumiti deocamdata.
Daca mai ai intrebari le asteptam!:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorendiana spune:

Thea, bine ai venit printre parintii LAN. Sper ca totul sa fie bine si pentru voi la inceput.
Referitor la camere de supraveghere eu una nu sunt f. incantata. Nu stiu in ce puncte vor fi montate ele dar am auzit de la alti parinti cu copii la astel de gradi, ca nu functioneaza intotdeauna sau sunt amplasate in anumite puncte din care in timpul zilei nu se vad toate activitatile copiilor. Anyway, poate fi si o schimbare pozitiva dar sper sa nu mareasca pretul. Asta ar fi un lucru negativ. Nu stiu cati la % din parinti au cerut montarea camerelor sau daca a fost ideea dnei directoare (bine intentionata ca intotdeauna) dar eu nu sunt entuziasmata de aceasta viitoare schimbare. Eu vad pe baietel ca este ok si mananca, chiar daca inca nu a ajuns la greutatea pe care a pierdut-o din cauza bolii, dar oricum a recuperat mult.
Zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Raspuns la reclamatie:

Fara sa acuz in mod direct, si, mai ales, fara sa am vreun motiv in a comenta asupra gradinitei discutate in acest topic (nu o cunosc si nu vreau sa ma pronunt pro sau contra) va pot spune ca exista 3 useri: andradabell, aura.g2 si miramarelar care au IP similar.
Evident ca nu pot garanta ca sunt aceeasi persoana dar sunt convinsa ca scriu de la aceeasi adresa (asta daca nu cumva exista un fan-club al acestei gradinite, in care mamicile cu copii acolo pot naviga pe internet si scrie pe forumuri).

Edit: Din pacate, atata timp cat mesajele favorabile nu incalca regulamentul nu pot fi sterse. Singurul lucru posibil este sa atragem atentia privind cei care le scriu
In consecinta, mesajele urmatoare ale acestor useri vor fi mai atent monitorizate (de altfel nu e greu, pentru ca se scrie doar la acest subiect), la fel ca si acest topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Lorendiana multumesc de primire. Ma bucur ca ne-am cunoscut si ca ne vom vedea mai des de acum. Cat despre camerele de luat vederi nici pentru mine nu au o importanta prea mare, pentru ca, oricum, nu am timp sa stau prea mult sa-i urmaresc.
si sanatate multa pentru A.
Nu mai ai activat PM-ul? Mi-ar fi mai usor sa iti scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorendiana spune:

Thea, si mie mi-a parut f. bine de cunostinta. Sper sa ne intersectam mai mult pe viitor:).Copilasii sunt adorabili! Sa va traiasca!
Sa verific PM-ul.Nu stiam ca trebuie activat special.
Zi frumoasa!

Mergi la inceput