Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (286)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diwana spune:

Va salut cu mic cu mare, dau cafeua din dotare
Scurt, ca tre sa ma apuc de treaba.

Gabriela, imi pare rau de Sara . Va doresc sa va reveniti repede

Yaya, n-are nicio legatura cu suflatul nasului, cred eu (adica nu are legatura cu metoda ta, vreau sa zic) Nepotul meu de 1 an si 8 luni va fi operat in aprilie de polipi. A facut ff frecvent otite, asa ca ORL-istul a spus ca trebuie sa-i scoata. Si intr-adevar a fost mai mereu bolnav, si se termina cu otita. Nu zic ca e cazul lui Tudor, doar ca asa cum ai spus si tu, ala e punctul lui sensibil. Sanatate multa delfinasului.

Roxana, Rares n-are nimic de impins, are tricicleta, pe care nu prea o impinge mai degraba o misca ca sa o intoarca cu rotile in sus, si sa le invarta Ii place tare mult sa invarta roti, sa se uite cum invarte hainele masina de spalat, si sa invarta cabluri, atze (Hmmm, imi da de gandit, ii place sa invarta )

Cecilia, am vizionat filmuletele. E frumos Cristi si se vede ca a crescut. Mi-a placut cum manca din pulpa si cum spunea "Mania". Ce scaunel avea pe canapea, cel de masina?

Sim, vazut si zambiliciul cucuiat

Al meu a plans ieri prima data cand am vrut sa-l iau acasa de la niste prieteni cu copii mici (cu care nu s-a jucat exclusiv, a mai si invartit niste roti . Asta si facea de fapt cand l-am intrebat daca mergem acasa, si mi-a dat de inteles f clar ca nu vrea. L-am scos in plansete de acolo, dar i-a trecut instantaneu dupa ce am iesit pe usa. Din fericire, ii trece repede supararea, dar a inceput sa se supere mult mai des. Sper sa nu avem prea mult de furca cu asta.

Ripley cred ca e o placere sa-ti vezi fetele impreuna

Va pup. Sa aveti o zi buna.

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

filmulete Rares

Piticul se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

O sa raspund in sens invers

Diwana, multumim de aprecieri, da era scaunul de masina,dar era pe jos(cadea de mult din canapea) tati a plecat cu masina mea si ne-a lasat scaunul, pt cazul in care tb sa plec cu masina lui, dar l-a folosit Cristi la greu in casa, ieri l-am pus la loc si azi il cauta ca sa-si pape bobo(cerealele) in el.

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)

poze noi

asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ripley

Nope, Irina, id-ul e asemanator cu cel de pe mess, il am din 2003, era pe tvr Alien, si iaca din lipsa de inspiratie asa ramasei.

Tudor banuiesc ca e cu antibiotic pentru otita. L-ai dus asa la gradi? Il primeste?

Annisia, si Iris e pe Dorna rosu UHT de la 1 an si 1 sapt, ii merge fte bine cu el, la fel facusem si la Ana. Si juma de lingurita de miere. 250 dim/250 seara (ambele) in bibe. Rarisim dc nu vrea sa manance la amiaza sau e prea obosita, primeste si atunci, desi in zilele respective e mult prea mult lapte ca sa fie ok. De la varsta lor cantitatea recomandata este de 400ml.


Ahaaaa, deci e Ripley din Alien! Uite, uitasem de Alien!

Tudor e pe antibiotic pana marti seara si il primesc pt. ca e deja in a 4-a zi de antibiotic. Dupa 2 zile pe antibiotic, e 'safe' pt. ceilalti sa-l aiba in preajma. Aici iti dau concediu medical si cand nu mai ai, inseamna ca e si copilul bun de dus la gradinita, asta daca tratamentul isi face efectul (adica dispare febra, mucii...)

Eu stiam ca se evita laptele UHT la copii pt. ca omoara nu numai sporii din lapte, dar ii si reduce valoarea nutritionala. In plus, mie personal nu imi plac lucrurile de mancat care cica tin 3 luni! Eu ma asigur ca laptele e pasteurizat si atat (adica omoara sporii, dar pastreaza valoarea nutritionala).

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Sotul meu mai nou crede ca Tudor face otita din cauza ca eu nu ii suflu nasul corect si atunci mucii ii fug in ureche.


pai sa se ofere voluntar dumnealui la suflat nasul lui Tudor...


Deja s-a autosesizat si o face...dar a zis sa-mi atraga atentia si mie, macar sa nu ma mai bag unde nu ma pricep...de, faceam si eu cum ma pricepeam, dar daca nu o faceam ca lumea...

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diwana spune:

A! despre lapte. Rares e pe lapte de vaca de la 11 luni, fara nicio problema. Eu ii dau Napolact de 3,5 grasime. I-as da direct de la vaca, daca as avea de unde sa iau. Eu prefer sa-i dau ce seamana cat mai mult cu laptele "adevarat", pe care eu l-am baut din belsug si pe care il ador, si Napolactul este destul de aproape de original. Or mai fi si altele, dar Dorna, sau Mili, etc. au alt gust, seamana cu laptele din strainatate, si nu-mi place. Si sunt de acord cu Yaya, cu laptele UHT.

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

filmulete Rares

Piticul se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Adi, imi pare rau ca ai necazuri cu maseaua, ar fi super sa nu o pierzi.


Yaia, sanatate lui Tudor...greu cu otita.

Diwana, eu nu as accepta sa-i scot polipii asa micut....poate ca au legatura cu racelile repetate, dar nu cred ca asta este solutia, am un mare exemplu pe nepotelul meu, cand l-a dat la gradinita la 3 ani a fost mereu racit, l-a retras si tot racea ffff usor, statea mai mult in casa de frica antibioticelor(mereu ii dadea antibiotic), diversi medici i-au recomandat scoaterea polipilor, dar nu a acceptat, a facut toamna nu stiu ce tratament de imunizarea si uite ca are 5 ani si iarna asta a racit, dar forme fff usoare si fff rar(adica a curs nasul, nu febra sau tuse).

Legat de plecatul din parc si noi avem uneori probleme, de regula plec odata cu copilasii cu care se joaca el, uita X pleaca, tb sa plecam si noi si strangem jucariile si plecam...daca ratam plecarea astfel, avem ceva probleme, dar il pacalesc, mergem sa vedem pisicile, iar innainte sa ajung acasa ne oprim la un bloc vecin sa vedem pisi.uneori insa vrea singur sa plece, nu-i plac copii din parc(adica nu sunt copii cu care se joaca el) si atunci ma prinde de mana dupa 15-20 min si spune pa....
In schimb noi avem crize de urlat, ca nu-i pot spune plans, cand nu-i dau obiectul pe care il vrea, gen cutit, atunci nu-l pacalesc cu nimic

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)

poze noi

asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

fetelor,voi ati primit indemnizatia aia marita ? sau scrisoare cum ca s-a recalculat si o sa primiti nu stiu ce suma ?ca io n-am primit nimic, dar am citit ca de la inceputul lunii martie au inceput platile.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

papanash, asa este, din martie primesc mamicile care au depus dosar in ianuarie pt prima data...la noi cica poate din aprilie,poate


Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)

poze noi

asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Cecilio, admirat si noi filme cu Cristi... ...

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:


Aici sunt, Carpatina scumpa...

Toata zgariata si muscata, urmare a sedintelor de aerosoli si a istericalelor domnisoarei! Ba chiar s-a ales si cu o palma la fund, simbolica ce-i drept, dar cand s-a napustit vampirasul la gat, am crezut ca mor de durere...Sara e tot mai naravasa...ce sa zic, pun pe seama bolii, dar si cand e sanatoasa o mai ia pe aratura!!! Nu in halul asta, ce-i drept!!!
Deci, cum ma asteptam, doar prima sedinta de aerosoli a fost cu succes, restul cu lupte si scandal!
Vestea buna e ca mananca bine, se simte mai bine, dar tot mai are pusee urate de tuse! Sper sa treaca repede, oricum suntem pe drumul cel bun, zic eu!
Am fost si eu la dr, iau Ospen, s-a speriat dr de gatul meu! Acum e bolnav C, asa ca suntem in al 9-lea cer cu totii...
Aaa, si inca ceva, acum cu boala, am mai luat-o noaptea cu noi ca nu respira bine si plangea, se linistea doar langa mine, acum nu mai vrea sa doarma in patutul ei, asta mai lipsea...
Dar altfel, bien sanatosi, fericiti...Atata ne-am mai ciondanit zilele astea....


Delia, bine ai revenit!!!!

Diwana, ce vreme la noi...pupam Rares cel frmos, doar asa virtual, sa nu-l virusam!

Cecilia, lui Cristi!

Roxana, pai eu ma gandeam ca puzzle-ul e jucaria varstei? Sau cunoasterea alfabetului???

Yaia, sanatate lui Tudor!
Simona

Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput