Cu ce mancati germenii de lucerna, trifoi, etc.?

Cu ce mancati germenii de lucerna, trifoi, etc.? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Eu cu ou si branza, de obicei. Ieri am descoperit ca merg bine si cu hummus cu ardei iute, pe paine.
Dar de fasole sau alt fel mancati? Ce gust au, acre va plac cel mai mult? Eu n-am avut curajul sa ma aventurez dincolo de trifoi

P.S. lucerna = alfalfa iar trifoi = clover

Take joy! (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mika12 spune:

Am o prietena care isi face singura germenii acasa, pe pervazul fereastrei de la bucatarie, germeni de toate soiurile (comestibile!).
De fiecare data cand mananc la ea seara, pregateste salate cu germeni de lucerna sau de floarea-soarelui, care nu te impiedica sa dormi. In schimb, din cate mi-a zis ea, ceilalti germeni iti dau prea multa energie, asadar ea ii serveste la micul dejun ca sa fie in forma toata ziua.

Utima salata mancata la ea : germeni de lucerna si floarea soarelui, ridiche neagra si morcovi, conopida cruda desfacuta in buchetele mici,usturoi pisat, ceapa, ulei de nuci si drojdie de bere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Interesanta chestia cu energia .
Felicitari prietenei, mai ca m-as apuca si eu de experimente
(am sa incerc salata, poate inlocuind cate ceva in functie de ce am in frigider).
Aici se gasesc la magazin: de lucerna, trifoi, broccoli, fasole Mung.

De floarea soarelui n-am vazut, insa. Ce gust au, aduc cu semintele?

Dar Mung (http://img.alibaba.com/photo/51193169/Green_Mung_Bean.jpg),
ai incercat? Cum sunt? Intreb, pt. ca cei de pe raft aratau decolorati. Ai mai verzulii sunt de broccoli si trifoi.



Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mika12 spune:

Germenii de floarea soarelui [http://www.leshop.ch/images/ProductsBig/7610632982488.JPG] au gust de ... ulei de arahide, dupa parerea mea. Norocul meu ca sunt curioasa si ca am gustat diferite soiuri in parte, inainte de a fi combinati in salata, altfel nu stiu daca as fi putut sa raspund la intrebare.

Salatele au de obicei gust de legume proaspete, o bucurie pentru papilele gustative!

Si pe mine m-a tentat ideea de a face germeni acasa, dar nu-i chiar asa de usor, trebui sa ii mentii la o anumita umiditate, sa te ocupi aproape zilnic. Prietena mea imi zice exact contrariul, ca este foarte usor, dar ea e deja obisnuita si are ochiul format, isi da seama cand germenilor le merge bine sau nu si poate lua masuri imediat, daca ii ataca cumva umiditatea sau se usuca. Daca ai curajul, poti sa incepi si tu experimentele. Oricum nu sunt decat doua solutii: ori renunti repede, ca mine, ori continui cu incredere, ca prietena mea.

Din pacate, Mung nu am incercat inca, promit ca o sa vorbesc despre ei prietenii mele. Curioasa cum este, sigura o sa ma invite la o salata cu Mung peste vreo 10-12 zile! Iar eu voi revenii cu impresii.

Eu i-am mancat pana acuma cruzi, tu cand ii pregatesti cu ou si cu branza ii prajesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc pt. detalii.

Eu am facut in trecut de grau si au incoltit frumos. Am sa vad, daca am timp, incerc, mai ales ca spui ca au gust bun. La lucerna ma deranjeaza mirosul (nu de vechi sau mucegai, e un miros specific..).
Da, te rog, sunt curioasa daca iti plac (Mung).
Nu-i prajesc, tot cruzi ii mananc. Asa mai... barbar , cu ou fiert moale si branza cu paine. Ne plac mult! Sunt multumita ca mananca destul de bine si copiii.

P.S. Ce bunatati mai gateste prietena ta?

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mika12 spune:

Revin cu detalii dupa ce am revazut-o pe prietena mea.

Daca vrei sa incerci germenii de floarea soarelui, mi-a zis ca sunt cei mai usor de facut : ii obtii rapid, pentru ca incep sa incolteasca dupa patru ore, si poti sa ii mananci a doua zi.
Floarea soarelui contine multe vitamine (B6,B12,D), enzime, proteine,fier, potasiu, acizi grasi insaturati, adica motive suficiente pentru a fi consumate.

Prietena mea mi-a "marturisit" ca ea a inceput sa manance germeni pentru ca a avut un exces de colesterol si trebuia sa faca ceva la nivelul alimentatiei.

Despre bunataturile pe care le pregateste, sa stii ca nu-si bate capul prea tare: face salate cu ce are la indemana si foloseste tot felul de uleiuri si seminte. Din cand in cand, le mai face la tigaie,cu legume dar le pune la sfarsit de tot, pentru a nu le distruge vitaminele. Ea pana si sandwichurile si le face cu germeni!

Poate ca mai sunt si alte fete pe forum care consuma germeni, sa ne aduca si noua retete.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Cred ca am sa-i incerc atunci, mai ales ca spui ca incoltesc rapid. Au si potasiu (ca tot manac banana acum...). Am sa-i spun si sotului despre colesterol. Ieri am cumparat unii cu lucerna si ridichi, mai verzulii si fragezi.
Vad ca nu se mai inghesuie nimeni cu sfaturi . Asa ca, iti multumesc mult si salutari fetei ingenioase!

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

eu nu am mancat alti germeni decat de grau, dar mi-ati starnit curiozitatea!

Pe de alta parte, va invit si eu pe voi sa experimentati un mic dejun cu germeni de grau cu miere si nuca! Presupun ca se pot adauga si ati germeni sau seminte...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

m abucur sa vad in sfarsit pe DC un subiect despre germeni si despre papa sanatoasa

am inceput si eu sa pap germeni ..de fapt sa-i cresc...de 1 spatamana, trifoi si lucerna acum vreau sa incerc si cu linte
eu ii punin salate sau pe diferite pateuri
de vreo luna incerc sa mannac cat mai sanatos si cat mai crud atat cat pot ...si reusesc in mare parte ...e simplu acum vara cu multe legume si fructe

ce ma bucura pe mine cel mai tare e ca baietelul meu de 5 ani a papat si el de 2 ori cu salata si cu senvis cu cascaval si a fost tare incantat

despre cresterea lor e putin de spus...e simplu si nu dureaza decat 5 min pe zi sa te ocupi de ei...poate chiar mai putin

eu mi-am facut un saculet din resturi de la perdele..organtza cred ca asa ii zice...se pun semintele in saculet...3-4 linguri se pun intr-un castron cu apa rece si se lasa peste noapte la inmuiat a 2 a zi doar ii caltiti si ii lasati sa se scurga eu i-am agatat de bateria de la chiuveta , se caltesc de 2-3 ori pe zi, prietena mea le-a pus si o punga peste cica sa mentina umiditatea dar eu am uitat si au incoltit si asa in cateva zile 4 max 5 sunt gata..cand au frunzulite
nu pt sa va spun cat sunt de sanatosi...si ii aveti tot timpul anului verzi...
aseara am pus is boabe de mustar...cica sunt atre bune ...un pic iuti dar deliciosi in salata

exista o carte am vazut-o prin cora parac e si pe net...germenii mancarea miraculoasa parca...acolo explica cum se cresc pas cu pas
gasiti multe informatiisi aici http://ligiapop.com/2009/08/29/germenii-semintelor-sanatate-curatara/ pe blogul ligiei pop tare draga mie si de la care am invatat multe printre care cel mai important sa mananc sanatos

numai bine si succes la creescut plantute...eu le zic copilsii mei

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

util http://ligiapop.com/2009/08/29/germenii-semintelor-sanatate-curatara/

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney

Mergi la inceput