Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana68

Avea acolo un mic vas termorezistent,de Jena,cum i se spune...unul de dimensiuni mici...Va rog sa ma credeti ca m-am crucit:capacul vasului asta de Jena statea pe o gramajoara de nisip de sticla...pur si simplu,vasul cel mare,nu capacul,pocnise si se facuse ca nisipul...nu erau cioburi de sticla sau sa fie crapat sau bucati din vas....nu.Pur si simplu era o gramajoara de nisip de sticla,deasupra careia statea capacul vasului.



Dar ce e paranormal in asta, Ana68?? ... Se intampla uneori ca sticla sa se tensioneze si sa se sparga de la sine. Am patit-o nu o data... Asa se comporta materialul asta!... Sticla termorezistenta se comporta exact cum povestesti tu: nu se farama in cioburi, ci se face cam ca zaharul tos... poate ca nisipul, cum descrisesi tu. In fond, sticla nu e chiar nisip?? Bioxid de siliciu... Aici e vb. de chimie, atat tot.


Citat:


... Cand mama a venit acasa,a intrat in camera mea si m-a intrebat de unde am bratara.I-am spus si deodata s-a speriat si a apucato disperarea ... Mama a luat bratara si ,va rog sa ma credeti ca m-am crucit,cand a puso in palma a fripto...i-a lasat urma ca de arsura,ca si cum te-ai lovit de fierul de calcat in timp de calci rufe si se face basica imediat...



Autosugestie... Ca daca era ceva vrajitorie sau paranormal la mijloc, nu te frigeai si tu de la bratara? Tu n-ai avut nici pe naiba... :)

Dar oricum a postat LadyJ despre experimentul cu barbatul care vazuse fierul incins iar cand l-au atins cu cubul de gheatza a urlat ca arde, ba a ramas si basica. LadyJ a explicat si ea intr-un mod "ne-paranormal": autosugestie. Iar tu, daca vedeau c-o frige bratara pe mama ta, automat cand a intrat in contact cu apa din wc ai "auzit" ca sfaraie. Asa cum la cutremurul din '77 am vazut un cos de fum zgaltaindu-se si L-AM VAZUT LIMPEDE CAZAND, POT SA JUR!!! Dar dupa ce s-a oprit cutremurul, al naibii cos era la locul lui! :( Miracol??? Neaaah... Mi-am dat seama ca mintea a fost sigura ca o sa cada cosul, de-aia l-am vazut cazand (jur din nou ca asta am vazut !!!...) desi el n-avu chef sa cada.

PS: ... ritualul cu facut pipi pe chestiile vrajite m-a facut sa . simpatica chestie. si-ai si povestit frumos! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

LadyJ, de asta am si ezitat sa scriu despre ce s-a intamplat.Da, poate fi vorba de autosugestie (mai ales pentru ca stia ca are probleme cu inima). Poate fi si de la vremea asta nasoala, care face probleme cardiacilor. Poate fi o coincidenta, desi unii zic ca nu exista coincidente, nu exista intamplari. Dar poate ca femeia respectiva a vazut aura tipului respectiv. Am citi pe undeva ca aceasta aura are culori diverse din care se poate afla si starea de sanatate a persoanei respective. Nu stiu ce sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandyksch

LadyJ, de asta am si ezitat sa scriu despre ce s-a intamplat.Da, poate fi vorba de autosugestie (mai ales pentru ca stia ca are probleme cu inima). Poate fi si de la vremea asta nasoala, care face probleme cardiacilor. Poate fi o coincidenta, desi unii zic ca nu exista coincidente, nu exista intamplari. Dar poate ca femeia respectiva a vazut aura tipului respectiv. Am citi pe undeva ca aceasta aura are culori diverse din care se poate afla si starea de sanatate a persoanei respective. Nu stiu ce sa zic.



Si eu citisem despre aura..ca la persoanele bune are culoarea x, la cele rele y, la bolnavi e nu stiu cum...
Nu stiu ce sa spun despre acest aspect, cel cu aura. Mi se pare a fi totusi o chestiune relativa, ca si cand eu, daca vad acum un om ma simt confortabi in prezenta lui iar tu il detesti asa de la prima vedere. Deci e chestiune de perceptie...energetica, habar nu am...

Eh..sunt multe aspecte pe care nu mi le explic dar ma straduiesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
S-a facut cu ani in urma un experiment, care a demonstrat puterea creierului asupra corpului nostru ...

S-au facut multe.
O excelenta carte despre inductia prin hipnoza a unor stari fizice (precum aparitia arsurii pielii la simpla atingere a unei monezi obisnuite la temperatura camerei): Le non-savoir des psi a doctorului Leon Chertock, unul din pionierii anesteziei prin hipnoza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

referitor la aura, mi s-a intamplat sa-mi vad propria aura, cel putin asta cred eu ca am vazut.
-
eram la munca si explicam unui client sistemul, ma rog...cam gesticula#65357;(urat, stiu) si cum dadeam eu din mani pe acolo, am vazut efectiv lumina in jurul degetelor....m-am op#65362;it din explicat, si am incercat sa misc mana dintr-o parte in alta, se vedea efectiv o lumina alb-transparenta, a fost super senzatia...

se uita clientul la mine, mai ca l-am intrebat si pe el daca vede, ca nu imi venea sa cred, dar s-a intamplat efectiv.

se spune ca la cei bolnavi aura are un strat maro, la cei bolnavi grav, se vede negru pe aura.

#65357;#65353;#65349;#12288;#65347;#65353;#65358;#65349;#65366;#65345;#12288;#65357;#65353;#65293;#65345;#12288;#65363;#65360;#65365;#65363;#12288;#65347;#65345;#12288;#65345;#65357;#12288;#65357;#65359;#65366;#12288;#65292;#12288;#65366;#65349;#65362;#65348;#65349;#12288;#65363;#65353;#12288;#65345;#65356;#65346;#12288;#65292;#12288;#65345;#65363;#65364;#65349;#65345;#12288;#65299;#12288;#65347;#65365;#65356;#65359;#65362;#65353;#12288;#65363;#65349;#12288;#65366;#65345;#65348;#12288;#65350;#12288;#65347;#65356;#65345;#65362;#12288;#65360;#65349;#12288;#65345;#65365;#65362;#65345;#65294;#65294;#65294;#65294;

Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Ana, apropo de bratara..

S-a facut cu ani in urma un experiment, care a demonstrat puterea creierului asupra corpului nostru.Imi pare rau nu ca gasesc sa fac o trimitere la un link..eu citisem intr-o carte de psihologie.

Asadar, s-a luat una bucata barbat si a fost pus intr-o camera goala, pe un scaunel. Intr-un colt al camerei aera un cuptor, iar in cuptor era un fier inrosit. Omul a vazut fierul, a vazut cuptorul.

L-au legat la ochi .

Au luat un cub de gheata(!!!) si l-au apropiat de mana barbatului. Acesta a inceput sa urle si..surpriza! Acolo unde il atinsese gheata i-au iesit basici, pielea s-a strans urat, ca si cum ar fi fost ars!


L-au intrebat ce a simtit, iar omul a spus ´´m-a ars, ma doare´´.

Apoi i-au exiplicat ce au facut, i-au aratat inregistrarile...´´arsura´´ a ramas, nu a disparut ca prin miracol.


Concluzie: omul vazuse focul, fierul si atat. Era CONVINS ca ceea ce l-a atins era fierul din foc. nimic altceva nu se afla atunci acolo. Astfel incat creierul a ´´lucrat´´ inainte ca pielea sa trimita info la creier, cum ca e ´´rece´´. Nu, creierul era convins ca e fierbinte...si i s-a ars pielea...


Auzisem de experimentul asta...pai da,asta e explicatie,subconstientul lucreaza la greu si iaca,chiar te poti arde...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui Ana68

Avea acolo un mic vas termorezistent,de Jena,cum i se spune...unul de dimensiuni mici...Va rog sa ma credeti ca m-am crucit:capacul vasului asta de Jena statea pe o gramajoara de nisip de sticla...pur si simplu,vasul cel mare,nu capacul,pocnise si se facuse ca nisipul...nu erau cioburi de sticla sau sa fie crapat sau bucati din vas....nu.Pur si simplu era o gramajoara de nisip de sticla,deasupra careia statea capacul vasului.





Dar ce e paranormal in asta, Ana68?? ... Se intampla uneori ca sticla sa se tensioneze si sa se sparga de la sine. Am patit-o nu o data... Asa se comporta materialul asta!... Sticla termorezistenta se comporta exact cum povestesti tu: nu se farama in cioburi, ci se face cam ca zaharul tos... poate ca nisipul, cum descrisesi tu. In fond, sticla nu e chiar nisip?? Bioxid de siliciu... Aici e vb. de chimie, atat tot.

Citat:


... Cand mama a venit acasa,a intrat in camera mea si m-a intrebat de unde am bratara.I-am spus si deodata s-a speriat si a apucato disperarea ... Mama a luat bratara si ,va rog sa ma credeti ca m-am crucit,cand a puso in palma a fripto...i-a lasat urma ca de arsura,ca si cum te-ai lovit de fierul de calcat in timp de calci rufe si se face basica imediat...



Autosugestie... Ca daca era ceva vrajitorie sau paranormal la mijloc, nu te frigeai si tu de la bratara? Tu n-ai avut nici pe naiba... :)

Dar oricum a postat LadyJ despre experimentul cu barbatul care vazuse fierul incins iar cand l-au atins cu cubul de gheatza a urlat ca arde, ba a ramas si basica. LadyJ a explicat si ea intr-un mod "ne-paranormal": autosugestie. Iar tu, daca vedeau c-o frige bratara pe mama ta, automat cand a intrat in contact cu apa din wc ai "auzit" ca sfaraie. Asa cum la cutremurul din '77 am vazut un cos de fum zgaltaindu-se si L-AM VAZUT LIMPEDE CAZAND, POT SA JUR!!! Dar dupa ce s-a oprit cutremurul, al naibii cos era la locul lui! :( Miracol??? Neaaah... Mi-am dat seama ca mintea a fost sigura ca o sa cada cosul, de-aia l-am vazut cazand (jur din nou ca asta am vazut !!!...) desi el n-avu chef sa cada.

PS: ... ritualul cu facut pipi pe chestiile vrajite m-a facut sa . simpatica chestie. si-ai si povestit frumos! :)



Ce s-a latit pagina asta...

Hai mah gabi,ce tensiuni sunt alea?Io sincer am zis ca nervii si dracii mei,ca trebuia sa lucru la mate,s-au razbunat pe ce au nimerit...si uite asa toata energia mea negativa s-a dus in castron si l-a spart...io asa mi-am zis...Dar cine mai stie?
Chestia cu pipi,pe bune...asa facea mama mea.Asa era in superstitiile ei si orice i-ar fi zis cineva ,ea tot asa ar fi facut...asa stia ea.

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Chiar asa, pagina asta a dat-o in paranormal

Ana Maria, iti spun pe bune ca sticla e predispusa la tensionare (asa se numeste, nah, ce sa-i fac acuma...) si se poate sparge din senin. Am patit-o de destule ori. Sigur, nu se intampla in fiecare zi, dar ... se intampla!
Iar sticla termorezistenta nu face neaparat cioburi, adesea se farama ca zaharul. Din cauza felului cum e tratata.

Altfel, la spitalele de 'agitati', s-ar sparge din senin toate cele, cu cate tensiuni sunt acumulate ... nu crezi?


sa fac o paranteza apropo de 'tensiune': am avut si eu - ca multa lume - o perioada cand eram plina de anxietati, de temeri, justificate sau nu... simteam o mare, mare apasare... Chiar m-am gandit ca de-atata stres sa nu fac vreo boala... Am si slabit atunci... Aveam to ganduri pesimiste, pesimiste... In fine, mi-am facut analizele, amanuntite chiar ... M-am bucurat si m-am mirat chiar ca, dupa tot strsul ala, nu aveam nimic: totul era ca la carte.

Iar alti oameni, plini de viata, de optimism, de ganduri pozitive ... se trezesc deodata cu cine stie ce chestie grava ...
Asa ca nu pot concluziona ca gandirea pozitiva te mentine sanatos, iar cea negativa te "infunda". La unii s-o potrivi si-asa, dar apreciez ca treburile astea nu au de fapt legatura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Chiar asa, pagina asta a dat-o in paranormal


PS: Apropo de tensiune psihica, am avut cativa ani de tulburare de anxietate generalizata. Traiam de parca statea sa plesnesc in cea mai mare parte a timpului... Chiar m-am gandit ca de-atata stres sa nu fac vreo boala... Am slabit fara sa vreau 12-13 kg... Aveam doar cele mai negre ganduri... Daca exista aura, atunci a mea era ca smoala .
In fine, mi-am facut analizele, amanuntite chiar ... M-am bucurat si m-am mirat chiar ca, dupa tot chinul ala, nu aveam nimic: totul era ca la carte.

Iar alti oameni, plini de viata, de optimism, de ganduri pozitive ... se trezesc deodata cu cine stie ce chestie grava ...
Asa ca nu pot concluziona ca gandirea pozitiva te mentine sanatos, iar cea negativa te "infunda". La unii s-o potrivi si-asa, dar apreciez ca treburile astea nu au de fapt legatura...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Nikole, am scapat de o foarte mare parte a problemei STIIND CE AM, pur si simplu . Stiind ce am, am reusit rational sa elimin temerile. Am realizat ca sunt din mintea mea si cu timpul, cam in 10 zile sa zic, am inceput sa le scot din cap. Si nu au mai revenit.

Tu te simti anxioasa?

Pentru anxietate se recomanda deseori, mai ales peste ocean, xanax.

Mergi la inceput