Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

gabi mintea constienta are capacitati limitate de procesare fiind logica si intelegand tot ceea ce are sens. cu mintea constienta o persoana cauta sa inteleaga in mod logic totul, vrea o eticheta (cum foarte bine spunea conchita) si o explicatie pentru toate experientele lui.
mintea inconstienta detine informatii senzoriale. comunicarea cu inconstientul este o comunicare perceptiva. inconstientul comunica cu noi (si noi cu el) prin simboluri, metafore, hipnoza, vise, etc.
vedeniile, halucinatiile pot fi interpretate, foarte bine, ca mesaje ale inconstientului.
daca ar fi sa iau ca si simbol - pisica reprezinta intruchiparea intelepciunii, iar in Egiptul Antic era venerata in chip de pisica zeita Bastet.
mie mi-a aparut in timp ce invatam...banuiesc ca inconstientul meu voia sa-mi transmita ca sunt suficient de "inteleapta" si ar fi cazul sa ma duc sa ma odihnesc

deci se poate spune, intr-adevar, ca nu e nimic deosebit. numai un mic dialog intre mintea mea consitenta si cea inconstienta! aveau chef de taclale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

rhoneea wow!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui maddutz

gabi mintea constienta are capacitati limitate de procesare fiind logica si intelegand tot ceea ce are sens. cu mintea constienta o persoana cauta sa inteleaga in mod logic totul, vrea o eticheta (cum foarte bine spunea conchita) si o explicatie pentru toate experientele lui.
mintea inconstienta detine informatii senzoriale. comunicarea cu inconstientul este o comunicare perceptiva. inconstientul comunica cu noi (si noi cu el) prin simboluri, metafore, hipnoza, vise, etc.
vedeniile, halucinatiile pot fi interpretate, foarte bine, ca mesaje ale inconstientului.
daca ar fi sa iau ca si simbol - pisica reprezinta intruchiparea intelepciunii, iar in Egiptul Antic era venerata in chip de pisica zeita Bastet.
mie mi-a aparut in timp ce invatam...banuiesc ca inconstientul meu voia sa-mi transmita ca sunt suficient de "inteleapta" si ar fi cazul sa ma duc sa ma odihnesc

deci se poate spune, intr-adevar, ca nu e nimic deosebit. numai un mic dialog intre mintea mea consitenta si cea inconstienta! aveau chef de taclale!



Da, cred ca asa ceva se poate sa fie!...
Ai o lume interioara bogata, Maddutz !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Va invideeeeezzz, sincer...in sensul bland al cuvantului...

mereu, de mic copil, mi-am dorit sa am parte de astfel de experiente, habar nu am de ce , dar gandeam/credeam/simteam ca ....sunt atat de nesemnificativa pe pamantul asta, ma gandeam ca de ce eu...nu simt nimic iesit din comun, nu vad, nu mi se intamopla nimic, m-am simtit multi ani...cumva, ignorata de Divinitate.

Stiu ca suna copilaresc, prostesc poate, dar muuulti ani am trait cu regretul ca sunt atat de ...obisnuita, banala.

Acum vad altfel lucrurile, dar nu despre asta vreau sa va vb.

E vb de cumnata mea,ea are des viziuni, vise, vede fragmente, lucruri care se dovedesc a fi viitoate realitati.

De mica este asa, prima viziune a avut-o cand avea 10 ani, nimeni nu a crezut-o, mai putin atunci cand s-a intamplat ce a spus ea.

In ani, s-au estompat muuult, dar tot mai are experiente, pe care nu le poate explica.

Cea mai recenta...

statea pe sofa, se uita la tv, la un program ceva reality show, ceva de genul...la un moment dat, (dupa cum mi-a povestit) a inceput sa se simta atat de obosita, fizic,se simtea grea, nu reusea sa isi tina ochii deschisi, si a atipit pe sofa, in sezut.
Sotul ei, tot o striga sa mearga in pat daca ii e somn(se trezese de 3 ore, asta se intampla la 12 ziua), si zice ea ca a repetata de vreo 5 ori, ca deja o exaspera vocea lui.
A deschis ochii cu chiu cu vai, sa mearga inpat, dar...nu a vazut patul, nu vedea nimic din ce era in camera, nu recunostea nimic, si a simtit...frica, imensa...era perfect constienta, s-a speriat, dr nu vedea patul...vedea o usa crem, din lemn, murdara putin,intredeschisa, si o lumanare aprinsa ce se zarea printre crapatura usii.

A strigat numele sotului, nu a auzit nici un raspuns, si, a incercat sa ajunga in pat(cunostea drumul spre pat, evident)...a ajuns in pat, a adormit....a visat, sau...nici ea nu stie ce a fost , din nou acea usa, si a hotarat sa o deschida.
Ciudat e ca simtea ca e vis, dar era perfect constienta...a intrat si a dat intr-o gradina cu flori,mi-a spus ca statea in tocul usii, si privea, simtea asta,...
s-a vazut pe ea...batrana, intr-un scaun, tipand de durere, plangand, si strangand o poza la piept...plangea de durere ca si-a pierdut fiul.
Mi-a spus ca a gandit..."cine era fiul meu?"...si la un momnt dat batrana a indepartat [poza de piept si plangand a sarutat-o...in poza era fratele ei(sotul).

A trezit-o sotul ptr ca plangea in hohote ...

ea zice ca nu e vis, ca a fost cea mai stranie intamplare, ca de fapt...nu poate exprima in cuvinte ce a simtit.

Mie mi se pare f interesant, si ma intreb acum de ce unor oameni le e permis sa aiba astfel de experiente, si altora nu...
mi-as dori sa inteleg...

Va citesc in continuare...



Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

uau...ce de intamplari stranii povestite aici.Eticheta pe care eu o pun este ca ,pentru mine,e clar ca exista ceva din exteriorul nostru,ceva ce e in afara celor 5 simturi de care sunt legati material,care uneori ne avertizeaza si ne arata cate ceva.Nu stiu sa numesc cevaul asta...nu stiu sa mi-l explic.
O chestie foarte ciudata am patit ,eleva de liceu fiind.Eram in a X-a,invatam pentru treapta a II-a,cum era pe vremea aia,faceam meditatii la matematica(le uram).Era peste zi.Lucram tonele de exercitii la algebra,pe care le primeam de la meditator,eram nervoasa,pot spune ca injuram si lucram...Dupa amiaza mergeam la meditatie,si daca imi amintesc bine,era intro vacanta,cred ca cea de primavara...ca nu mergeam la scoala.In fine,eram singura cuc in casa,in camera mea.Geamurile si ferestrele inchise,usa la intrare inchisa cu cheia...nimeni-nimeni altcineva in afara de mine.Usa la camera mea era deschisa,dadea in holul apartamentului,de pe hol se intra in bucatarie,in baie si in sufragerie...Stand si lucrand,in nervii care-i aveam...deodata am auzit un pocnet puternic,m-am speriat foarte tare...nu stiam ce se intampla.Initial m-am gandit ca a bubuit butelia de la aragaz,insa am eliminat asta,ca nu explodase casa.Apoi m-am gandit ca a pocnit vreo priza ceva...M-am ridicat cu teama de la masa si tiptil am iesit pe hol...pustiu,m-am dus in bucatarie si,nu stiu de ce,am deschis dulapul unde mama tinea vesela.Avea acolo un mic vas termorezistent,de Jena,cum i se spune...unul de dimensiuni mici...Va rog sa ma credeti ca m-am crucit:capacul vasului asta de Jena statea pe o gramajoara de nisip de sticla...pur si simplu,vasul cel mare,nu capacul,pocnise si se facuse ca nisipul...nu erau cioburi de sticla sau sa fie crapat sau bucati din vas....nu.Pur si simplu era o gramajoara de nisip de sticla,deasupra careia statea capacul vasului.
Mi-a fost frica si am sunato pe mama la lucru sa ii spun problema,ca nu cumva sa-mi iau scatoalce ca am spart eu vasul.I-am povestit...initial a ras si mi-a zis ca nu ma cearta ca am spart vasul,dar am insistat si i-am spus ca imi e frica...stia ca nu ma sperii usor.Mama mea avea ceva cu vrajile si farmecele...credea in ele...asa ca m-a sfatuit sa las asa gramajoara aia,sa o vada si ea cand vine acasa si sa stau in camera la mine,cuminte.
A adunat ea,cand a venit acasa....avea ea un ritual,punea pipi pe ceea ce ea credea ca-s farmece.
Eu nu am crezut niciodata in prostioare de astea,cu farmece si altele de gen...dar le-am vazut si le-am patit...si cu toate astea inca nu pot le pot spune farmece.
O alta chestie a fost tot cu mama mea si superstitiile ei.Ea avea convingerea ca vecina noastra de la etajul 1 ii face farmece.Ma tot indemna sa rup prietenia cu fiica acesteia,ca cica si aia ar face asa ceva....bineinteles ca nu am ascultato,ba am mai facut si mistocareala....de am suparato pe mama.In fine,intro buna zi,dormeama de dupa amiaza,aud la usa de la intrare ciocanit insistent....eu sunt rea de somn,cine ma trezeste...are parte de mutre murate.Intrun final,cum ciocanelile erau tot mai insistente,ma ridic de pe pat,deschid si in prag era fata vecinei de la 1.Ce si-a auzit,nu vreti sa stiti....cert este ca a intrat in casa fara s-o invit,eu m-am pus inapoi sa dorm,ea mi-a luat mana si mi-a pus o bratara de metal,frumoasa,spunand ca e un cadou de la ea...si a plecat.Eu am adormit inapoi.Cand mama a venit acasa,a intrat in camera mea si m-a intrebat de unde am bratara.I-am spus si deodata s-a speriat si a apucato disperarea,tipa la mine,efectiv,ca s-o dau urgent jos de pe mana si s-o arunc...nuuuu,ca s-o duc la baie si sa fac pipi pe ea...si tot din astea.M-a enervat cu prostia asta,am scos simplu bratara de pe mana si i-am intinso.Mama a luat bratara si ,va rog sa ma credeti ca m-am crucit,cand a puso in palma a fripto...i-a lasat urma ca de arsura,ca si cum te-ai lovit de fierul de calcat in timp de calci rufe si se face basica imediat...a dus bratara urgent in baie,a aruncato in vasul de wc...s-a pus si ca la comanda a facut pipi pe ea....bratara sfaraia...Io m-am crucit,nu mi-a venit sa cred....si nici nu am putut uita,va dati seama...asa ceva greu uiti.
Mama a tras apa peste ea,a lasato un timp acolo,apoi a scoso din vasul toaletei,a puso intro hartie si a dato in galeata de gunoi.Mi-a interzis total sa mai primesc ceva de la vecina aceea...Ea si-a tratat palma ca la orice arsura si s-a vindecat.
Ma rog,povestea continua....dar asta vroiam sa va povestesc..

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

M ie mi s-a intamplat iin liceu ceva legat de viziuni.
Aveam o colega de clasa, foarte eleganta, care venea mereu in dres negru de poliamid si pantofi negri de piele (pe vremea lui Ceau, se stie, erau lucruri "de mare clasa"). Intr-o dupa amiaza cum ma luasem cu treaba imi vine in minte figura colegei mele, insa incaltata ci niste opincute de piele albe (un model standard, care se gasea in comert). Apoi, razand singura de ce mi-a venit in gand, ma gandesc ca e imposibil ca ea sa vina cu asa ceva, din moment ce, de 2 ani de cand o stiam, venea numai cu incaltaminte eleganta din piele si numai culoarea neagra.
A doua zi cand o vad, aproape ca imi vine sa cad pe jos: era incaltata exact cu acele opincute albe, modelul era exact la fel cu cel din viziunea mea...nu stiu ce sa mai zic...in fine de atunci am ramas un pic pe ganduri in legatura cu lumea in care traim...aveam in jur de 15 ani. Si vreau sa va mai spun ca a fost singura zi din tot liceul in care a venit incaltata cu altceva decat clasica piele neagra...
Altele: invariabil...daca imi vine in minte o persoana cu care nu m-am mai vazut de mult timp (insemnand ani), a doua zi ori ori ma intalnesc cu ea pe strada, ori ma suna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ana, apropo de bratara..

S-a facut cu ani in urma un experiment, care a demonstrat puterea creierului asupra corpului nostru.Imi pare rau nu ca gasesc sa fac o trimitere la un link..eu citisem intr-o carte de psihologie.

Asadar, s-a luat una bucata barbat si a fost pus intr-o camera goala, pe un scaunel. Intr-un colt al camerei aera un cuptor, iar in cuptor era un fier inrosit. Omul a vazut fierul, a vazut cuptorul.

L-au legat la ochi .

Au luat un cub de gheata(!!!) si l-au apropiat de mana barbatului. Acesta a inceput sa urle si..surpriza! Acolo unde il atinsese gheata i-au iesit basici, pielea s-a strans urat, ca si cum ar fi fost ars!


L-au intrebat ce a simtit, iar omul a spus ´´m-a ars, ma doare´´.

Apoi i-au exiplicat ce au facut, i-au aratat inregistrarile...´´arsura´´ a ramas, nu a disparut ca prin miracol.


Concluzie: omul vazuse focul, fierul si atat. Era CONVINS ca ceea ce l-a atins era fierul din foc. nimic altceva nu se afla atunci acolo. Astfel incat creierul a ´´lucrat´´ inainte ca pielea sa trimita info la creier, cum ca e ´´rece´´. Nu, creierul era convins ca e fierbinte...si i s-a ars pielea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

M-am gandit mult daca ce urmeaza sa scriu se potriveste aici, dar pe mine m-a socat foarte tare, chiar daca poate a fost o simpla coincidenta.

Saptamana trecuta a murit o cunostinta mai indepartata, era prieten prietenul cel mai bun al unui amic, prieten de familie cu noi. Stiam ca tipul respectiv avea probleme cu inima de cand s-a nascut.

Amicul acesta al nostru ne-a povestit cum cu doua saptamani in urma era impreuna cu prietenul sau in oras, si povesteau pe trotuar. La un moment dat a recut o tiganca pe langa ei, s-a uita la prietenul amicului nostru si i-a spus "Tu nu o sa traiesti pana la 35 de ani" si a plecat. Cei doi s-au enervat, mai sa o fugareasca pe tiganca.
Dupa o saptamana...tipul respectiv a murit ca urmare a unei complicatii a bolii pe care o avea. Avea peste 34 de ani si se apropia de 35 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandyksch

M-am gandit mult daca ce urmeaza sa scriu se potriveste aici, dar pe mine m-a socat foarte tare, chiar daca poate a fost o simpla coincidenta.

Saptamana trecuta a murit o cunostinta mai indepartata, era prieten prietenul cel mai bun al unui amic, prieten de familie cu noi. Stiam ca tipul respectiv avea probleme cu inima de cand s-a nascut.

Amicul acesta al nostru ne-a povestit cum cu doua saptamani in urma era impreuna cu prietenul sau in oras, si povesteau pe trotuar. La un moment dat a recut o tiganca pe langa ei, s-a uita la prietenul amicului nostru si i-a spus "Tu nu o sa traiesti pana la 35 de ani" si a plecat. Cei doi s-au enervat, mai sa o fugareasca pe tiganca.
Dupa o saptamana...tipul respectiv a murit ca urmare a unei complicatii a bolii pe care o avea. Avea peste 34 de ani si se apropia de 35 de ani.




Mandy, avea probleme cu inima, nu?

Stii, unor bolnavi, daca le spune medicul ´´vei trai maxim inca 1 an´´ cei mai multi se sting...inainte de a face anul. E vorba tot de autosugestie.
Plus ca, in cazul asta, mai intervine si trista coincidenta sa spunem. Insa imagineaza-ti tu sa ai probleme de sanatate(doamne fereste) grave, si sa iti spuna cineva, asa ca o premonitie ca vei muri. Te vei gandi la asta non-stop, va fi o info care face radacini in sub-constientul tau..te va conduce efectiv.


Si daca tot vorbeam aici de Jung cu inconstientul colectiv, mi se pare mie sau si chestia asta cu prezicerile, vrajitoriile, ni s-a transmis ca un pattern? In avem undeva in inconstient si mai rabufneste`?Stie cineva sa-mi zica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Povesti cu fantome aveti?

Mergi la inceput