veruca plantara

veruca plantara | Autor: kostarik

Link direct la acest mesaj

am si eu o veruca plantara pe caream descoperit-o acum vreo luna.acom 2 sapt m-am hotarat sa merg la dermatolog si mi-a criocauterizat-o.mi-a dat si o crema diprosalic cu betametazona,acid salicilic si vaselina alba.problema mea esta k intre timp mi-au mai aparut vreo 3-4 mai mici iar la cea initiala am taiat cu forfecuta pielea moarta rezultata dar mi-a ramas ca o carne vie cun un punct negru in mijloc.oare se vindeca sau se agraveaza?sa mai merg la dermatolog sau sa incerc si eu cu rostopasca?cn poate sa ma ajute si pe mn?sa-mi spuna cum se vindeca chestia asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deya spune:

Si eu am avut si am dat cu o tona de rostopasca si nimic.si m-am mai chinuit cu rostopasca o vreme pana am auzit de ceva tare simplu.Intre timp vreau sa iti spun ca ma chinuiam trageam de ea iexxx
Am luat un catel de usturoi l-am taiat in doua si cu miezul l-am pus pe buba peste noapte.Ustura un pic.Vreo 2-3 nopti si am scapat.
Sanatate!Scrii te rog daca ai rezolvat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

si eu am avut, la degetul mare de la piciorul drept
ma durea asa de tare si se umflase, incat nu mai puteam sa merg sau sa ma incalt (era si iarna)
am mers la un medic dermatolog (un domn cam pe la 60 ani) si mi-a spus ca am doua variante : cauterizare sau tratament local.
am preferat tratamentul local, care a fost foarte simplu si am rezolvat problema in aprox 1 saptamana: in fiecare seara, intr-un lighean cu apa calda pui sare grunjoasa (destul de multa, sa fie apa cat mai sarata); stai cu piciorul cu veruca in aceasta apa cam 30 min.

apoi, pe un tampon de vata/disc de demachiat umezit putin, pui cam o jumatate de lingurita de sare fina de bucatarie si aplici pe veruca, cu partea cu sare direct peste ea. pui un leucoplast sau legi cu un bandaj si lasi asa pana dimineata (eventual pui si o soseta, sa nu curga apa sau sarea prin pat). repeti procedura in fiecare seara, cam o saptamana
vei vedea ca se rezolva.

atentie, se poate transmite veruca si la alti membri de familie, prin folosirea in comun a papucilor sau prosoapelor. eu asa am luat-o, de la o colega de camin, careia i-am luat din greseala papucii (semanau), in perioada in care ea avea o veruca uriasa pe talpa piciorului.
succes !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Buna!

Am vazut ca de ceva timp i se face reclama produsului www.efarma.ro/products.php?id=3453" target="_blank">cryopharma si la tv ... stiti ceva despre acest produs? Mi se pare destul de scump totusi!

S va pvestesc ca aveam vreo 3 veruci pe degetele de la maini, pe care le-am cauterizat anul trecut. Intre timp mi-au aparut altele, nu chiar in aceleasi locuri. De unul dintre ele am scapat cu usturoi, de alte doua nu reusesc deloc sa scap! Voi mai incerca sa le tretez cu usturoi si chiar si varianta cu sare. Oricum , abia m-am intors de la mare, si una dintre veruci s-a mai atenuat un pic, de la apa de mare, inainte era foarte "inflorita".


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“God could not be everywhere and therefore he made mothers.”

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Si eu am avut o veruca pe degetul mare de la mana. Am cauterizat-o si dupa aceea mi-au aparut altele in acelasi loc si din cauza mea si la alte degete.
Dupa ce am incercat si cu Duofilm si tot ce arde mi-am luat rostopasca. In catva zile mi-a trecut palcul , si acum astept sa se duca si celelalte 2.

Sa luati si ceva vitamine pt. sistemul imunitar , ca de-aia apar.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mona72 spune:

am avut pe maini. intai unul pe care l-am tot asteptat sa treaca, apoi brusc au aparut cel putin 7-8. directia dermatolog, variante una singura: cauterizarea. am facut-o pe loc si de atunci liniste (sunt 15 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui mona72

am avut pe maini. intai unul pe care l-am tot asteptat sa treaca, apoi brusc au aparut cel putin 7-8. directia dermatolog, variante una singura: cauterizarea. am facut-o pe loc si de atunci liniste (sunt 15 ani)



Nu chiar. Din experienta proprie, mai bine incerci cu aotceva si lasi cauterizarea la sfarsit.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns connie1974 spune:

Combinati orice tratament faceti cu medicamente pentru cresterea imunitatii. Va spun din experienta sotului care mai mult de 10 ani nu scapa de ele, le luase din armata. A facut multe tratamente locale, cauterizari, tot felul de alifii de la un club sportiv, facute special pentru fotbalisti care sunt supusi riscului de a face des, dar reapareau. Asa ca a tot luat Vitamax si combinat cu laptele meu, pe vremea cand alaptam copilul, (deci nu stiu care a fost cel mai bun), dar i-au trecut si n-au mai aparut. Bafta la trecut verucile.

Constanta si Calin
Calin - cel mai frumos poem al vietii noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Am avut 3-4 dureroase in talpi pentru care am facut tratament cateva luni dar tot nu treceau.
Apoi mi s-a facut un tratament cu nitrogen lichid foarte dureros incit senzatia de rece incepea sa se confunde cu cea de arsura. In Finlanda se numeste tratament de inghetare. Asa am scapat de ele.
Exista si la farmacie o solutie "wartner", dar mi s-a spus ca nu este indeajuns de rece si ar fi de preferat sa merg la dermatolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

Si eu am patit la fel, le-am cauterizat anul trecut si acum am iar una in aproape acelasi loc unde le-am avut anul trecut, plus inca una mai mica care nu prea se vede (inca). Dermatologul mi-a zis clar atunci ca apar din cauza imunitatii si mi-a dat tratament, niste chestii naturiste...pe care insa fireste ca nu le-am luat, costau undeva pe la 2-300 RON si atunci n-am avut bani. Probabil ca luna asta o sa fac totusi investitia, mai ales ca simt ca nu e singura problema declansata de un sistem imunitar slabit la mine.

A, si am uitat sa zic, se vede destul de aiurea locul care a fost cauterizat..ca o cicatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomecica spune:

Si fetita mea cea mare a avut o veruca in talpa si i-am cauterizat-o acasa , cu DUOFILM. Dureaza tratamentul vreo 2 saptamani dar nu doare si este sigur. Duofilmul se gaseste in farmacii si mi-a fost recomandat de medicul dermatolog. Sanatate.

ADRIANA STEFANIA-05-11-1998
ALEXIA-MARIA-24-10-2004

Mergi la inceput