Botez in ritual romano-catolic si greco-catolic

Botez in ritual romano-catolic si greco-catolic | Autor: IliesClara

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!

Mi-ar putea spune cineva in ce consta in linii mari (pasi, etape) si de ce accesorii anume avem nevoie la un botez romano-catolic si unul greco-catolic?

Va multumesc mult.

Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Nu stie nimeni nimic despre botezul in aceste religii?

Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Despre botezul romano-catolic pot sa-ti spun ca nu trebuie cine stie ce pregatiri speciale... nasii insa trebuie sa fie catolici, sau macar unul dintre ei... e mai comod, pentru ca nu trebuie sa dezbraci si sa imbraci copilul... cel mai bine te poate lamuri un preot. Eu am copilul botezat catolic dar nu-mi amintesc sa fi facut ceva special la botez (la partea religioasa, ma refer).

Mihaela - mami de cel mai dulce baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fetita mea a fost botezata la biserica romano-catolica.
Ne-au trebuit 2 nasi, nu ne-a intrebat preotul absolut nimic despre cine ce religii are sau daca suntem casatoriti. Ritualul in sine a durat foarte putin, am intrat in biserica, mi-am tinut fetita in brate tot timpul, a fost foarte simplu totul. Taxa nu este, am donat o suma de bani bisericii. Si lumanarea a fost optionala.



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Va multumesc mult.

Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Multumesc si eu, ca si pe mine ma intereseaza subiectul. Dar eu sunt curioasa mai ales de ce trebuie sa faca mama: stiu ca la ortodocsi e molifta aia care da voie lehuzei sa iasa din casa/sa intre in biserica...la romano-catolici cum e, te intreaba cineva de asta, trebuie sa vina preotul acasa sa te "dezlege", trebuie sa mergi tu sa-ti citeasca o slujba sa nu mai fi "spurcata"...ritualurile astea pentru proaspata maimica m-ar interesa, daca stie cineva, sa stiu ce ma asteapta

33Sophia
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mama nu face absolut nimic, isi tine puiul in brate si spune rugaciunea alaturi de preot. Atat. Nu e desconsiderata in niciun fel.



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


Ilinca ,am ramas socata,sper sa-mi treaca.
cum adica,o femeie ,o mama care da viata ,care a purtat in fiinta ei timp de 9 luni este spurcata?
Doamne ,cum au reusit barbatiii sa ne spele creierii.

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Multumesc si eu, ca si pe mine ma intereseaza subiectul. Dar eu sunt curioasa mai ales de ce trebuie sa faca mama: stiu ca la ortodocsi e molifta aia care da voie lehuzei sa iasa din casa/sa intre in biserica...la romano-catolici cum e, te intreaba cineva de asta, trebuie sa vina preotul acasa sa te "dezlege", trebuie sa mergi tu sa-ti citeasca o slujba sa nu mai fi "spurcata"...ritualurile astea pentru proaspata maimica m-ar interesa, daca stie cineva, sa stiu ce ma asteapta

33Sophia
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M


Sophia 2ani 06.09.06
+35 Sarah
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Ionica, asa considera religia ortodoxa femeia atat imediat dupa nastere cat si in timpul menstruatiei: murdara. Nu e spalare de creieri de catre barbati ci pur si simplu asa scrie si in Biblie, in Vechiul Testament. Si mie mi-a citit preotul la 40 de zile dupa nastere, altfel nu as fi avut voie sa intru in biserica la botez. Asta e, stiu ca suna aiurea...

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Suna asa de trist ... n-am nimic cu nimeni dar cum poate fi spurcata o femeie care da viata unui copil, n-am sa o inteleg niciodata



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Eu sunt ortodoxa, dar...sincer nu inteleg nimic din cultul asta...intre timp a aparut si Noul Testament... Daca merg la alta biserica decat cea ortodoxa, inteleg si eu ceva, ca-n rest...

Lora, mami de Iustina

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput