Botez in ritual romano-catolic si greco-catolic

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Deci daca la romano-catolici nu trebuie sa trec prin "dezlegare de spurcaciune" mi-ati luat o piatra de pe inima...oricum nu sunt eu o persoana religioasa, sunt mai degraba agnostica, dar copilul nu l-as putea lasa nebotezat dintr-un fel de supersitie (nici superstitioasa nu sunt dar cand vine vorba de copil esti...oricum si in tot felul). Si oricum ritualurile sunt frumoase, chiar daca nu tare crezi in ele, pana la urma te emotioneaza.
Dar faza asta cu femeia spurcata la menstruatie si dupa nastere m-a socat de cand am auzit-o, cred ca eram in liceu...Bine ca barbatii au voie sa intre in biserica oricand, ca nu-s spurcati, nici cand put a "borhot" nici cand au jeg pe ei de 10 cm...(n-am nimic cu barbatii, chiar ii iubesc, dar nu suport discriminarile de genul asta)

35Sophia
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Ilinca


femeia e "considerata spurcata" pe principiul "pacatului stramosesc"..atunci cand D-zeu a spus "cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul".si nu era o binecuvantare




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput