M-am hotarat.........adoptie(59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07

Buna seara,


Stateam eu si cugetam in seara asta si ma intrebam ce nume de familie are un copil cu "linie - linie" in certificatul de nastere?

Presupun ca prenume poate sa-i dea si un functionar al statului, dar nume?

Asa a fost si cazul nostru. Decizia numelui si a prenumelui este a primarului. A fost ceruta aceasta decizie si la tribunal. Noi avand fetita in plasament de urgenta, ne-au intrebat daca preferam un anumit prenume.
Daca esti tutore poti sa-i pui si numele de familie.
In mod normal imediat dupa nastere copilul trebuie sa fie inregistrat la starea civila, dar nu se intampla mereu asa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Crisis, Diciu, multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salviae spune:

Sunny, la noi in oras a fost un astfel de caz si le-au pus numele de Maria si o parte din denumirea orasului nostru

Sori, eu m-am dus singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Salviae

Sunny, la noi in oras a fost un astfel de caz si le-au pus numele de Maria si o parte din denumirea orasului nostru

Sori, eu m-am dus singura.


Mi se pare o idee originala - in loc sa-i spui Ionescu, Popescu sau alt ... escu (nu ca ar fi ceva in neregula cu numele astea).

Salviae, ai capatat atestatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea

BUNA SEARA

cu o veste - pt mine buna - ma apropii de depunerea dosarului.
Marti urmeaza sa iau certificatul tip A5 si cazierul, apoi sa merg sa depun dosarul.

Am o intrebare: stie cineva daca trebuie sa mergem impreuna la depunerea dosarului (eu si sotul), sau pot sa merg si singura?

Multumesc mult de tot fetelor care m-au ajutat cu informatii (se stiu ele care sunt )si sper sa va ajung si eu din urma.

O SEARA FRUMOASA VA DORESC...

...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

SoriLea

Nu este necesar sa mergeti amandoi,si noi am depus dosarul in data de 26 februarie si ni s-a spus ca nu este obligatoriu sa mergem impreuna este de ajuns doar unul singur care va completa cererea si o va semna si in numele celuilalt.Pupici ptr. gabibociort si frumoasa Maria, la fel si ptr.redrose si printesa ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
Daca esti tutore poti sa-i pui si numele de familie


Cum poti ajunge tutorele unui copil?

Eu stiam in tinerete () ca doar in cazul in care ambii parinti sunt decedati copilul poate avea un tutore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Decedati, decazuti din drepturi sau iresponsabili.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui asi

Decedati, decazuti din drepturi sau iresponsabili.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.



Multumesc Asi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Cum stau eu cumintica si-mi astept atestatul ma gandeam sa-mi fac o idee despre ce o sa aiba nevoie cel mic/cea mica.

Stiti sa fie pe undeva un asemenea subiect? M-am uitat putin la topicul "clubul scutecelor" dar n-am gasit pe acolo nimic de acest fel (poate n-am cautat cu prea multa atentie)

Ma refer la cumparaturi de genul:
-patut (stiu ca pentru bebelusi trebuie un gen de patut si pentru cei mai maricei alt gen)
-scaun de masina (la fel, stiu ca se cumpara in functie de nr. de kilograme)
-carut (pana la ce varsta are nevoie un copil de carut?)

etc...

Voi cum a-ti procedat, mai ales ca n-ai cum sa stii dinainte varsta exacta a copilului?

Multumesc,

PS Bineinteles ca pot astepta pana il intalnesc pe copilul meu ... dar ma gandeam ca un minimum de cunostinte in avans nu mi-ar strica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

draga sunnyday07,
Si eu am asemenea ganduri referitoare la tot ce ii trebuie un bebe insa nesttind care va fii varsta mi-am scris pe un caiet necesitatiile unui copil in functie de varsta , ca la timpul respectiv sa stiu exact ce trebuie sa fac.
nu am scris numai necesitatiile , ci si alimentatia etc.
M-am inspirat de pe acest forum, citind si paracitind, de la prieteni care au deja copilasi etc.
Te sfatuiesc sa faci la fel ca mine si la momentul respectiv vei stii exact ce ai de facut.
eu aseara ma gandeam si la jocuri pentru copii
Insa totodata sunt sigura ca atunci cand va aparea un copilas nu cred ca voi folosi caietul ca vor veni toate de la sine.
Dar pentru linistea mea.......



Sa ai putere sa spui da, sa ai putere sa spui nu si in orice clipa grea sa ai putere sa fii TU

Mergi la inceput