Cura de dezintoxicare Oshawa

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Si acum experimentul cu consumul orezului crud in scop de deparazutare. L-am mpus de seara la muiat,orez brun si dimineata eu jur ca era identic.Cind iei prima lingura parca mesteci bolovani mititei,apoi se sfarima si e o pasta abraziva de consistenta nisipului ,cred.
Hrisca lasata peste noapte are aspectul celei fierte ,deci se poate minca natural.
Azi sint in a sasea zi.
Yang,stiu ca iti reseteaza metabolismul ,detoxifiaza organele ,etc .Dar pot sa ma pling si eu un pic?
Am glicemia foarte buna ,90,desi maninc carbohidrati ,exclusiv.Daca e cineva interesat de aspectul asta.
Voi reveni cu informatii fresh ,daca incep sa iasa parazitii prin toti porii.
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yang spune:

Neata` dragi consoarte de Oshawa !
Iata-ma si pe mine in a 6a zi.
Dulce, daca ai sti ce bine te inteleg...prima data cand l-am tinut am urmarit aproape exclusiv aspectul greutatii, pana cand mi-am dat seama singur ca slabitul vine de la sine, in masura in care organismul are nevoie de asta. Acum, desi ma intereseaza mai mult chiar decat prima data sa slabesc, nici macar nu ma cantaresc. E important ce simt si ce vad.

Hai sa va spun ceva.
In loc de cantar, de data asta am apelat la un alt mijloc de "masurare". Mi-am facut in fiecare dimineata cate 3 poze: fata, bust din fata, bust din profil. Acum, dimineata, m-am uitat la ele, si chiar se vede o diferenta. Ieri, la curea am avut mai putin cu o gaura, ceea ce stiu ca la mine echivaleaza cu aprox. 3 kg.

Dulcetica, eu nu stiu cum arati, daca intr-adevar ai nevoie sa dai mult jos ca si greutate. Ai in vedere ca astfel de diferente de greutate nici macar nu pot fi foarte relevante. Banuiesc ca ai observat ca nu intotdeauna ai scaun la fel, stii probabil deja ca nu intotdeauna ceea ce ai mancat ieri se "duce" azi. Este posibil ca intr-o zi, din varii motive, sa retii mai multa apa. 1/2 kg este un nimic ! Sunt doua pahare de apa stationate prin celulele noastre, care in acel moment hotarasc ca au mai multa nevoie de apa. Maine poti foarte bine constata ca ai cu 1 kg mai putin decat azi. E bine pentru moral, dar nu iti poti imagina ca, intr-adevar ai pierdut din greutatea corpului tau (si mai ales din masa de grasime 1kg in 1zi ! E ditamai halca !!!)
Daca ai citit si prin alte parti, ai aflat deja ca se produce si o "remodelare" a corpului. Asta inseamna clar modificarea tesutului adipos, intarirea fibrelor musculare. Metabolizarea celulelor adipoase si "eliminarea" lor vine si ea.
Inca o data, retine ca daca esti "cuminte" dupa cea de-a 10a zi, vei continua sa slabesti. Priveste momentul de acum si ca pe un "START". Vei manca dupa aceea lucruri bune, dar sanatoase. Iar pana la Paste vei fi o Diva !

Inca ceva: Ca acest "regim" sa aiba rezultate, TREBUIE sa mananci. Daca incerci sa faci foamea, gandindu-te ca ai sa slabesti, e o mare greseala. Cand simte foame, si cand este supus conditiilor de stress, organismul celor mai bine adaptati dintre noi tinde sa-si faca si sa-si consolideze depozitele, pregatindu-se pentru vremuri grele. Asta este una dintre modalitatile prin care omul a supravietuit unor perioade de foamete s.a.m.d. Este unul dintre motivele pentru care dietele care te supun la foamete nu sunt eficiente, ba chiar au rezultate inverse.

De ingrasat in acest regim, nu se ingrasa decat cei care intr-adevar TREBUIE sa se ingrase, pentru ca ei sunt slabi in urma unor dezechilibre.
Deci, no worry.

Si inca ceva: Nu uita de mei. Nici mie nu-mi place, il iau ca medicament in timpul curei, dar nu-l omit.

Cat despre efectele orezului de dimineata, ...parazitii nu vor iesi prin pori, ci prin cu totul alt loc, se intampla de obicei dupa 9-10zile de consum de orez crud in fiecare dimineata. Intr-adevar, aceasta este consistenta orezului inmuiat peste noapte, dar mi se pare "ingurgitabil".
Hrisca mie imi place inmuiata maxim 1 ora si jumatate, pentru ca atunci inca mai este "crocanta", dar masticabila.

NU uita de sare !!!

Paff, felicitari ca esti pe baricade, si ma bucur tare ca simti deja efectele bune ale dietei. Azi imi mai fac si eu o "mamaliga", pentru ca altfel parca nu imi mai vine sa vad meiul acela.

Va tin pumnii in continuare, dati-mi vesti bune !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Deci ,azi am avut cu adevarat o zi aiurea.M-a prins vorbind la telefon si mi-a luat 2 puncte si amenda 70 lei, pe loc. Nu mai vorbesc la telefon cind conduc,sa fie clar!
Amenda si cind imi mai amitesc ,ca am dat 0,5kg in 5 zile, ma ia depresia. S-au aliniat ceva planete?
O sa-mi fac si mei.
Azi am mincat: dimineata orezul crud ,la prinz hrisca si o turtita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna!
A saptea zi,foarte complicata,pentru ca acasa am frigiderul plin.
Am calculat indicele de masa corporala IMC
•18,49 sau mai putin - Subponderal
•intre 18,50 si 24,99 - Greutate normala
•intre 25,00 si 29,99 - Supraponderal
•intre 30,00 si 34,99 - Obezitate (gradul I)
•intre 35,00 si 39,99 - Obezitate (gradul II)
•40,00 sau mai mult - Obezitate morbida
Eu am 25,2 ,deci sint un pic supraponderala,mai bine zis daca as da jos un kg, as fi normala,dar rotunjoara.
In fine ,daca terminam astea 10 zile ,dupa aia ce facem?Care-i planul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Buna ziua!

Hai ca am trecut si de weekend si nu a fost asa d egeu cum preconizam.
Ieri am pacatuit cu o cafea..nu ama vut de ales..sau am avut dar am preferat s abeau o cafea,nu stiu exact,dar se putea si mai rau.Am iesit cu niste prietene,o iesire planuita de mult si nu am vrut sa comand apa si sa dau explicatii asa ca mi-am luat cea mai mica cafea si am savurat-o inghititura cu inghititura.
In rest totul merge bine..pot sa zic ca ma simt bine de tot din toate punctele de vedere.Am energie,nu ma mai simt greoaie,nu stiu,parca am alt tonus.Dorm mai bine si jur ca parca ma simt psihic mai bine.Am o perioada aiurea la munca,adica trec prin niste schimbari,am fost mutata in alt sediu ceea ce inseamna colegi noi,totul nou.De maine incep..si de obicei nu fac fata prea bine schimbarilor,am tot felul de atacuri de panica,imi fac mii de ganduri,nu dorm,sunt total indispusa.De cand am aflat,adica de joi..parca nu m-a lovit asa d etare,ba chiar ma surprind gandindu-ma daca nu asa trebuie sa fie,daca nu cumva o sa fie mai bine pentru mine.Vad eu maine.
In rest..sunt foarte uimita pentru ca am impresia ca mi-a disparut de tot senzatia de foame.Adica nu simt ca imi e foame,sau pofta sau ceva.Ieri cand am iesit,fetele si-au cumparat prajituri si eu nici nu le-am bagat in seama(aveam cafeaua mea draga ).
Tot ieri eram la o prietena si ne uitam la emisiuni culinare si nu am simtit nimic,pofta,foame,nu imi faceau rau ba chiar eram interesata de retete.Foarte ciudat..de obicei cand tin diete,am fantezii culinare cu ce o sa manac cand o sa termin.Acum am o singura pofta,compot de cirese.

Dulcetica,eu cred ca pui prea multa presiune pe tine cu slabitul.Si eu am ceva kg de dat jos si am incpeut dieta pentru ca ma sperisem de ceea ce arata cantarul dupa sarbatori.Dar am zis ca prima data e mai important sa ma detoxific si sa imi educ putin organisumul.Si cred ca asta fac.In primele zile si eu am avut un soc cand mi-a arata cantarul cu aproape un kg in plus.Dar am zis asta e si am mers mai departe.Daca slabesc e ok,daca nu,macar simt eu ca am facut ceva pentru mine si oricum sunt tare mandra pentru ca o sa reusesc sa tin cele zece zile.
Dupa ce termin,adica miercuri,am de gand sa manac cateva zile fructe si legume si mai vad eu ce,dupa care,eu as vreea sa mai tin o tura.Sper sa si reusesc.

Eu nici nu ma uit in frigider,nici nu ma intereseaza ce e acolo(bine,asta e mai greu de facut daca trebuie sa gatesti pentru familie) dar zilele astea am avut parte de atatea tenatii si am rezistat si sunt chiar mandra.Am fost cu prietenul meu la Mec,el maca meniu si eu turtitele din geanta.Acasa la el ne astepa o lacinta aburinda si ciocolata dar am rezistat.

Chiar nu fac foamea deloc,manac atat cat trebuie si e ok.Tocmai am descoperit ce buna e hrisca coapta,are gust de popcorn si arata ca niste floricele de porumb micute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna!
Cea de-a opta zi. Dupa 7 zile aceeasi situatie :-0,5kg. A inceput sa ma doara pancreasul si ficatul si am o migrena suportabila. Abdomenul e mai plat.
Abia astept sa treaca aceste 3 zile.
Atit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yang spune:

Bun gasit !
Am ajuns si eu in cea de-a 8a zi.
Sorry ca nu am prea dat pe aici prin weekend, dar mi-am facut un program mai incarcat.

Paff, ma bucur tare ca iti este bine si ca simti o parte din efectele benefice ale curei.

Dulcetica, imi pare rau de neplacerile de sfarsit de saptamana, ma bucur ca esti "mai plata". Iti tin pumnii sa tii pana la final.

In ceea ce ma priveste pe mine, sambata mi-am luat copiii pe sus si i-am alergat tot parcul, in toate jucariile, Duminica aveau febra musculara, saracutele...Eu inca as mai fi avut chef de ceva miscare.
Ieri am fost sedentar, pentru ca am avut si musafiri, m-am uitat lung la o Pizza fenomenala pe care o face sotia mea, si la un tort frumos si probabil gustos,, mi-am privit musafirii cum se infrupta din whiskey, afinata, sucuri, sampanie si alte licori, dar m-am ales si eu cu niste turtite fenomenale: aluatul (grau cu hrisca) intains in tava, gros cam de 1 cm..amuzant a fost ca atunci cand am aparut cu turtele crocante, toata lumea a poftit la ele.
M-am simtit un pic umflat aseara, dar dimineata eram, din nou, mai slim.

De simtit, ma simt foarte bine, culmea ca ieri ( in ziua 7) mi-au aparut vreo 2 cosuri, si inca nu au trecut.Tenul inca nu s-a catifelat atat ca la prima tura, sunt aproape sigur ca in lipsa miscarii fizice din vara (implicit si a transpiratiei) nu am eliminat toxinele in acelasi ritm. Sunt aproape sigur ca voi mai tine o tura, va scriu mai incolo despre planurile mele.

Dulcetica, tine-te tare !

Pe curand,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pe grau si orez fierte eu am slabit cam 3 kg daca tineam o saptamana si intre 4 si 5.5 daca tineam doua sapt. Prima data am slabit de fapt 5.5, urmatoarele ture cate 4, 2, cel mai putin 3.5 in 9 zile.
eu aveam insa in ajutor si ceaiurile.
de atunci, chiar daca m-am ingrsat de la turele de cortizon injectabil, celulita s-a format ff putina iar tenul meu arata de obicei remarcabil pt 33 de ani si atatea traume cu umflat si dezumflat la fata.
dar eu nu o tineam pt slabit, asta a fost asa bonus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

pe grau si orez fierte eu am slabit cam 3 kg daca tineam o saptamana si intre 4 si 5.5 daca tineam doua sapt. Prima data am slabit de fapt 5.5, urmatoarele ture cate 4, 2, cel mai putin 3.5 in 9 zile.
eu aveam insa in ajutor si ceaiurile.
de atunci, chiar daca m-am ingrsat de la turele de cortizon injectabil, celulita s-a format ff putina iar tenul meu arata de obicei remarcabil pt 33 de ani si atatea traume cu umflat si dezumflat la fata.
dar eu nu o tineam pt slabit, asta a fost asa bonus.




Pui sare pe rana?
Nici eu nu tin exclusiv pt slabit ,deci unde-i bonusul?Mi-e teama ca incepind sa maninc ,dupa restrictiile astea, sa nu pun ceva in plus.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Schema reintroducerii alimentelor:
Zile Cereale Vegetale Supe Animal Salata Desert

7 100%
8 90 10
5 80 20
4 70 20 10
3 60 30 10
2 50 30 10 10
1 40 30 10 20
-1 30 30 10 20 10
-2 20 30 10 25 10 5
-3 10 30 10 30 15 5



Mergi la inceput