Cura de dezintoxicare Oshawa

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

Ariadna, din punct de vedere stiintific, judecand strict dupa digestibilitate si indice glicemic, cerealele ( si tot ceea ce contine cereale), cu cat sunt mai fierte, cu atat ingrasa mai tare.La partea cu energiile si cu principiile oshawa, nu ma pot pronunta, nu sunt deloc informata.Deci clar, boabele, de ce ar fi ele, fierte doar pe jumatatate si eventual si racite,sau coapte te ajuta la slabire( pentru ca se digera mult mai prost,si implicit se absorb mult mai slab.Deasemeni gradul de insalivare si de maruntire mecanica din timpul ingerarii lor influenteaza foarte tare digestibilitatea.Cu cat le mesteci mai temeinic, cu atat sunt mai accesibile enzimelor care fac hidroliza amidonului, si implicit ingrasa.O sa iti citez un articol, care nu se refera strict la boabe de cereale, ci la carbohidrati in general, care explica ceea ce am spus eu mult mai clar.Imediat il caut.

Later edit; L-AM GASIT:

http://doi4montignac.blogspot.ro/2006/12/structura-amidonului-amidonul-este.html

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...


Ok, am citit. Foarte interesant articolul. Multumesc.
Mai ales ca vreau sa revin la un Monti de post dupa ce termin cu oshawa. Imi sunt utile informatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

Parerea mea este exact contrara, cerealele fierte bine ingrasa mult mai mult decat cele coapte, se gelifica amidonul si este extrem de usor digerabil.Poti sa mi dai un link sa vad explicatia pentru faptul ca turtitele ingrasa?

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...


Din pacate nu imi amintesc unde am citit despre problema cu turtitele - era cu siguranta pe un forum ceva, experienta unei fete care tinea Oshawa pentru slabire. Spunea ca atata timp cat le-a mancat fierte a slabit, iar din ziua in care a introdus turtitele nu a mai dat jos nimic.
Eu nu am afirmat ca nu sunt bune turtitele, sau cerealele coapte. Am vrut doar sa o ajut pe Ariadna, poate ca nici ea nu prea slabeste din acelasi motiv.
In ce ma priveste, mancand totul fiert, eu intotdeauna slabesc la Oshawa, desi nu asta imi este scopul. Astazi, dupa nici 2 zile de regim, pantalonii care imi erau perfecti au devenit destul de lejeri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

caress, imi sunt si mie familiare principiile dietei Montignac. Le respect si eu, in linii mari, mi se pare dieta ideala pentru cine vrea sa slabeasca sanatos si sa se mentina dupa aceea.
La Oshawa vorbim insa de altceva. Nefiind o cura de slabire propriu-zisa, nu trebuie sa ne asteptam sa functioneze dupa aceleasi principii. Aici slabirea este antrenata de eliminarea toxinelor, care, dupa cum bine stim, sunt stocate in excesul de tesut adipos.
In ce priveste digerabilitatea, pe mine tocmai asta ma intereseaza: sa diger foarte bine si usor mancarea si sa absorb nutrientii de care organismul meu are nevoie in aceasta perioada. Nu ma intereseaza ceva ce se digera prost si se absoarbe si mai prost, pentru ca abia atunci sunt in pericol de a dezvolta diverse carente. Ori, nu asta este scopul dietei Oshawa.
Si, ca sa nu ma mai intind prea mult, pana la urma Oshawa este o modalitate de reechilibrare energetica, asadar vorbim de un metabolism imbunatatit, care va ajuta la reducerea si mentinerea greutatii pe termen lung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Buna dimineata!

Rise and shine!

Ziua 4, sunt ok, m-am trezit din nou fara ceas, dupa ceasul biologic Energia ok, astazi -400 gr. E foarte bine, orice suta de gr. in minus e binevenita
Cum esti, Oliwia?
Dulcetica, incepi?
Eu am facut aseara turtite din faina integrala, care au iesit foarte bune. Incep sa ma ... specializez . Fac aluatul in masina, pentru ca-l framinta bine, pe programul 7, apoi scot si efectiv il tai cu cutitul, la dimensiunea potrivita (fac dreptunghiuri) si mai aplatizez putin, si-l bag la cuptorul incalzit vreo 15 minute. V-as pune o fotografie, dar nu stiu cum. Arata binisor, iar gustul e ok.
O sa mai fac hrisca, pe care o prepar extrem de simplu. O pun intr-un vas si adaug peste ea apa clocotita. O las pina infloreste, isi dubleaza volumul. Azi incerc si orezul intergral. Este...negru sa vad si ce gust are. Cu meiul nu am gasit inca o solutie, sa vad ce fac cu el. Si cand am incercat sa-l coc in tigaie, a fost primul care s-a ars .
Una peste alta, sper sa rezist si restul zilelor, apoi sa trec pe Monti de post. Deci, cum stati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Deja daca vorbim de turtite din faina integrala,nu cred ca astea te ajuta la slabit, sincer.In Monti nu ai avea voie sa mananci asa ceva deloc in faza 1...Eu ma gandeam ca se fac din boabele rasnite grosier,chiar daca e bobul intreg si nu numai tarate , cum le fac eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

Deja daca vorbim de turtite din faina integrala,nu cred ca astea te ajuta la slabit, sincer.In Monti nu ai avea voie sa mananci asa ceva deloc in faza 1...Eu ma gandeam ca se fac din boabele rasnite grosier,chiar daca e bobul intreg si nu numai tarate , cum le fac eu...

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...


e ok, inteleg, totusi, nu m-am ingrasat mancandu-le...
painea in sine ingrasa cand e asociata cu altceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Slaba miscarea pe aici, dormiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ariadna16

Buna dimineata!

Rise and shine!

Ziua 4, sunt ok


Eu sunt la a 3-a... ai inceput mai devreme?

Citat:
Cum esti, Oliwia?
Dulcetica, incepi?


Eu sunt foarte bine, primele zile la mine sunt fantastice... o sa ma vedeti peste vreo doua zile ce ma pleostesc

Citat:
O sa mai fac hrisca, pe care o prepar extrem de simplu. O pun intr-un vas si adaug peste ea apa clocotita. O las pina infloreste, isi dubleaza volumul.


Uf, ai mare grija cu hrisca aia care "infloreste", mai bine mananca mai putina. Hrisca naturala nu infloreste, ci incolteste. Nu stiu ce efect o avea pentru slabire, dar pentru dezintoxicare sigur nu e buna - mai ales daca adaugi si apa clocotita.
Orezul integral nu este negru. ceea ce ai tu e orez salbatic, si este foarte gustos. Eu il mananc amestecat cu rosu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ariadna16

Slaba miscarea pe aici, dormiti?


Adevarul e ca mi-e rusine sa recunosc, m-am trezit la 10 E drept ca am si fost obosita, ieri am alergat toata ziua prin frig.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oliwia

[quote]citat din mesajul lui Ariadna16

Buna dimineata!

Uf, ai mare grija cu hrisca aia care "infloreste", mai bine mananca mai putina. Hrisca naturala nu infloreste, ci incolteste. Nu stiu ce efect o avea pentru slabire, dar pentru dezintoxicare sigur nu e buna - mai ales daca adaugi si apa clocotita.
Orezul integral nu este negru. ceea ce ai tu e orez salbatic, si este foarte gustos. Eu il mananc amestecat cu rosu.



Aha, asa o fi cum zici, dar mereu s-a intimplat asa, cind am folosit hrisca. Am spus infloreste in sensul ca-si dubleaza volumul. De oriunde am cumparat, mereu s-a intimplat asa. Stiu ca exista o reteta cum am spus eu ca o prepar, care e indicata la celulita, o combate. Eu ajunsesem sa pun si miere si nuci si era foaaarte buna
Si a propos de incoltit, nu merge si griu incoltit, hrisca incoltita?

Orezul e negru, da, o fi salbatic, nu te contrazic. Inca nu l-am preparat. Oricum, m-ai pregatit sufleteste ca e bun, ceea ce e bine.

Da, ai dreptate, am inceput joi, deci e a 3-a zi, cred ca vroiam sa treaca mai repede

Mergi la inceput