FIV in Europa (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

So fete la punctia mea au gasit 7 ovocite, minune pentru noi , eu ma oprisem cu numaratoarea la 4 ca asta auzisem la radio in sala de punctie din laborator ca sa-mi vina doctorul la pat si sa-mi zica sunt de fapt 7mi-au dat lacrimile si mie si barbatului!De acum calm nervi de fier si sa speram ca minunea noastra a luat fiinta si va lupta pentru sansa ei/lui


Claudia merci mult pentru incurajari, sa stii ca voi fi printre primele care iti vor face galerie cand va fi sa fie la tine!multumesc!

Li_am super rezultat, sa va traiasca puii mici si sa stea la mami in burtica amandoi pana la termen!

Pisix sa fie intr-un ceas bun si bafta cu Suprefactul!Cat trebuie sa iei pe zi? cand esti aici daca ai nevoie de ceva, de la un sfat la a vorbi u cineva a iesi la un suc sa iti mai iei gandurile sa stii ca eu sunt pe aici:)

Fireyes ziceai ca si la tine au gasit mai multe outze decat foliculi imi poti da mai mult amanunte si mai ales daca au fost embrionasi te rog

Nicole ti-am zis, cand il vezi pe camus nu iesi de acolo pana nu iti recomanda un tratament pentru imbunatatirea calitatii ovocitelor..asta ca nu exista tratament sa i-o zica altuia, chiar si cu 1 procent daca o poti creste faci orice!Tu stii cum a fost la mine in ultimele 4 luni chiar daca De vos zicea ca si Camus, mi-am produs propriul meu regim sanatos de viatza tot ce am mancat nu a fost decat cu un singur scop cresterea calitatii ovocitelor, omnibionta din noiembrie in paralele cu omega, avocado muream de pofta uneori dupa un hamburger sau o cola sau o cafea ce sa mai zic da am rezistat pana ieri cand dupa punctie am dat-o pe pizza:) si nu stiu chiar daca toate atea vor da rezultate in ce proveste calitatea ovocitelor dar stiu ca cel putin ma simt fizic mult mai bine si apoi mai stiu ca am facut tot ce mi-a stat in putintza crede-ma nu are ce strica!

Pusici tuturor si multumiri speciale fetelor care m-au incurajat aici sau pe privat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Pisix mai e asa putin. Bafta multa. Tinem pumnii stransi.

Noi suntem bine. Crestem si toata ziua baietelul da din picioruse. Fotbalist il face mama. Fetita e o delicata pe ea nu o simt desi misca si ea. Saptamana viitoare luni avem ecografia morfofetala de trimII. Abia astept sa ii vad.

Lupta cu infertlitatea este una grea dar si daca o castigati rasplata e pe masura.

Bafta multa va doresc si fie ca bebelusul mult dorit sa nu se mai lase asteptat.

Pupici


elena +19
Burtica mea la 17 sapt la
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!



Important!!!! Tb sa fim auzite!!!! Maine e ultima zi!!
Voteaza blogul SOS infertilitatea aici si microblogingul Infertilitate aici pe butoanele de la cele 2 sectiuni. Pt a vota tb sa va creati un cont aici Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Oana, stii cum e, ca si aici e ca la loterie. La mine de fiecare data au gasit mai multe ovocite mature decat foliculii care se vedeau la eco. Prima oara, ramasesem cu 3 foliculi si au gasit 4 ovocite, din care au iesit 2 embrionasi clasa A si B (f frumosi, din cate ziceau dr.). A doua oara, cred ca mai ramasesem cu un singur folicul (max 2) si au rezultat 3 ovocite, dar din pacate nici un embrion, dar nu sunt sigura ca PICSI-ul n-a avut nimic de-a face cu lipsa fecundarii.
Insa din 7 iti iese cel putin de un ET si cine stie, poate se aventureaza totusi sa incerce cu blasto... daca nu, eu zic ca ai sanse si de un pachetel la congelator:)

Legat de facut orice ca sa imbunatatesti calitatea ovocitelor si eu sunt pro, ca nu stii daca acel 1% nu e exact procentul care iti trebuia. si eu incerc sa traiesc "sanatos" si nu mai mancam decat ce trebuie si preparat pe cat posibil de noi+ suplimentele din pastilute (ca sunt Omega, Femibion, melatonina, ce mai conteaza? e un plus) si pt momentul eu traiesc pe varianta ca macar sa am ceva pt ET si om mai vedea mai departe...

Dar in cazul tau, eu zic ca sansele sunt oricum cele mai mari, inclusiv statistic vorbind.
Imi mai zici, o data (ca m-am pierdut), ce tratament ai primit tu acum?

still counting: 1,2,...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

Oana, bravo, ma bucur pentru tine, din 7 foliculi putem spera la unul-doi blasto!
Eu deja am inceput sa ma panichez, ca nu ma mai dor ovarele deloc, parca nici n-as fi facut fiv. Data trecuta ma dureau ovarele rau (semn bun se pare). Stiu ca e devreme, poate prea devreme. E prea devreme, nu? Dar daca nu e acum (si va fi acum), e data viitoare!

_
FIV 1 dec 2006 - Austria kinderwunschzentrum (Goldenes Kreuz privatklinik) - nereusit
FIV 2 feb 2007 - aceeasi clinica - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - in desfasurare (aceeasi clinica, trat cu menopur 225 IU si decapeptyl), bhcg pe 19 martie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Fireyes eu am inceput cu Suprefact spray nazal de 6 ori pe zi la fiecare 3 ore si l-am folosit pana inainte de pregnyl. Asta a fost inhibarea. Pt stimulare au inceput cu Menopur 3 pudra una apa si dupa 5 zile au marit doza la 4 pudra doua apa. M-au stimult 13 zile.
Mie mi-e frica de embriotranfer pt ca eu sunt patita, la primul Fiv am avut 10 ovocite si nici un embrion (incerc insa sa ma imbarbatez spunandu-mi ca pe vreme aia aveam endometrioza neoperata,eram intr-un grup de studiu cu medicatie experimentala , au vrut sa mearga din principiu pe blastocisti etc si etc).
Oricum mi-am promis si mie si am vorbit si cu al meu, daca de data asta va fi bine peste ceva vreme mai fac un fiv ca sa donez ovule,las la o parte toate prejudecatile si prostiile daca voi putea face undeva pe lumea asta vreodata o familie fericita accept sa-mi injectez inca 5 cutii de menopur
pusici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Li_am e prea devreme sa simti ceva cred eu, abia au trecut 24 de ore, aia micii-s ocupati discuta unul cu celalalt ce-or sa faca cand or fi mari n-au timp sa dea cate-un 'sut'ici colo! Iti tin pumnii!

Fire, am uitat sa te intreb, tu ce scheme ai avut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Oana, la primul FIV, cand am avut si ET, schema a fost:
Dipherelin 3.75 in ziua 21, iar din z2, 3 menopur.
La al 2lea (0 embrioni), am avut din z2, puregon (300UI)+orgalutran din z7.
Pt nr 3 astept schema si am capiat dand refresh la mail sa vad daca mi-a scris:)

Tu Suprefact din ce zi ai inceput? 21 sau 2?

still counting: 1,2,...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Lili, nu-ti face griji, sunt muuulte fete pe aici care fie n-au avut absolut nici un simptom, fie doar o intepatura prin z6-7, cand s-a infipt bobocelul si cam atat... si nu se poate compara o sarcina cu alta, poti sa reactionezi complet diferit, deci asteptarea e sfanta

still counting: 1,2,...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Fire eu data trecuta am inceput din z21 suprefact dar acum am sarit peste rand , dupa laparoscopie m-au trecut 25 zile pe anticonceptionale si apoi direct pe Suprefact deci nu mai stiu exact numaratoare n-a mai contat. Deci si tu ai avut Orgalutran la fivul fara embrioni, si eu la fel(tot Orgalutran dimineatza din z7 si inainte Puregon nu mai stiu cat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

oana bafta multa sa vii cu un bhcg mare. Tinem pumnii stransi

elena +19
Burtica mea la 17 sapt la
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!



Important!!!! Tb sa fim auzite!!!! Maine e ultima zi!!
Voteaza blogul SOS infertilitatea aici si microblogingul Infertilitate aici pe butoanele de la cele 2 sectiuni. Pt a vota tb sa va creati un cont aici Multumesc!

Mergi la inceput