FIV in Europa (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Li_am suntem colege de suferintz eu azi am punctia (la ora 17 ca a dorit nenea doctorul sa fie el la aparate), deci acum calc si strang pe aici sa-mi mai treaca din ganduri:)La ultima eco aveam 4 foliculi deci cu unul mai putin decat data trecuta si asta la doza dubla de Menopur!Mor de frica ca la mine asta era problema din cauza endometriozei ovocite de proasta calitate!Bafta la ET!
Bulinanico banuiesc ca pentru o persoana usor supraponderala nu este nici o contraindicatie la FIV nu vad de ce ar fi cata vreme nu este vorba de obezitate sau lucruri din astea

---------------------------------------------------------------------
Martie 2008 FIV1+Icsi AZVUB Belgia (Puregon/Orgalutran)10 foliculi 5 ovocite 0 embrioni
Octombrie 2008 FIV2+Icsi AZVUB Belgia (Suprefact/150Menopur)5 foliculi 2 ovocite 1embrion beta negativ
Ianuarie 2009 laparoscopie + histeroscopie AZVUB belgia diagnostic endometrioza grad 3
4 Febuarie 2009 start FIV3+Icsi AZVUB Belgia(Suprefact/300Menopur)in curs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Bulinanico, deci l-ai gasit.
trisia, sper ca am remediat problema. E un dezavantaj al femeilor sa faci lucrurile aiurea. Dar cred ca totusi am pus link-ul gresit catre capitolul nou si acum nu mai pot sa schimb nimic ca e inchis subiectul. Pe data viitoare o sa fiu mai atenta. Sau si mai bine, deschideti una dintre voi capitolul nou ca sunteti mai active aici si puteti actualiza si prima pagina.
Nicole, imi pare rau

Pisix, ce mai faci????

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Oana, tinem pumnii la punctie, sa fie mai multe oute decat foliculi (se poate sigur, iti zic dintr-o dubla experienta) si mai mult, sa iasa embrionasi frumosi si rezistenti!

Nico, imi pare rau ca nu a fost sa fie si ca ai trecut prin asta si ai ramas cu gustul amar...

Lili, pai la tine cred ca iese si de pachetel... sa te duci sa iti iei puii acasica, la marsupiu!

Bulinanico, n-am auzit (afara de cazul de la unguri si de un anumit dr de la Giulesti), sa zica cineva ceva de greutate. Ba chiar din studiile pe care le-am mai citit eu, am inteles ca doar daca e caz de obezitate, atunci e o problema, nu de alta, ci pt ca sanatatea mamei e in pericol. Insa supraponderalul nu influenteaza rezultatul unui FIV (asa zic articolele)...

Luck, banuiesc ca tot luna viitoare incep sau la sfarsitul lui martie... nu am primit inca protocolul. Melatonina iau, cuminte si sper...

still counting: 1,2,...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

Am revenit la raport, 2 blasto de calitate buna (1 spre 2 zise nenea doctorul, nu prea stiu ce inseamna dar sper ca e ok) transferati acum doua ore, sper sa stea cu mine inca 35-38 de saptamani!
oana, iti tin pumnii sa ai embrionasi grasi si lipiciosi! te asteptam cu noutati!




_
FIV 1 dec 2006 - Austria kinderwunschzentrum (Goldenes Kreuz privatklinik) - nereusit
FIV 2 feb 2007 - aceeasi clinica - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - in desfasurare (aceeasi clinica, trat cu menopur 225 IU si decapeptyl), bhcg pe 19 martie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_40 spune:

multumesc ff mult tuturor care ati avut cuvinte de incurajare pt mine! ma ajuta f mult!

am facut si eu rv cu dr (acelasi) pt fiv4, in fine, e pe 24, dar poate il devansez, dc cineva dezista! pot spune ca am avut un declick dupa fiv3 - esec, ca am inceput sa accept ideea ca nu o sa am niciodata bb -ul meu! duc lupta pana la capat, asta e clar, sa nu regret tot restul vietii, dar incep sa realizez ca sansele mele sunt minime. Chiar ma gandeam sa dau o fuga, o data, la un orfelinat, sa vad ce resimt, sa incep sa ma gandesc la alte variante, poate imi surad!
o singura chestie, in carticica de la clinica e un grafic, si pe segmentul de varsta in care sunt, de la fiv3 la fiv4 se dubleaza (aproape) sansele, la modul, de la 16% la 32%, poate chiar nici asta nu mi se aplica, dar, enfin, e ceea ce zic statisticile...

mai am acolo o mica, mica speranta, dar acum chiar am realizat ca numai Dumnezeu cu o minune, m-ar rezolva! :)

si altceva, am intrebat dr ce m-a sunat sambata, dc pot face ceva sa imbunatatesc calitatea ovo, si a zis ca nu, e normal la varsta mea, si e genetic... voila...
oricum, o sa incerc sa vb mai mult cu dr meu...
si poate consulta un alt dr pt un alt aviz...

va multumesc pt suport, si va urez multa, multa sansa! :)
pupici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Oanademunck, bafta azi la punctie, si sa se iubeasca toti viitorii bebelusi diseara!!! Recuperare usoara si mult optimism iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Nicole – imi pare tare rau … dar nu dispera. Eu cred (si tu stii parerea mea) ca ar trebui sa ai si tu un tratament pana la urmatorul FIV (Omega, vit. E, etc)
Oana, Li_am – bafta maxima fetelor !
Moni – draga mea … 19 saptamani …waaau, ce mari ati crescut ! Cum esti ?
Fireyes-
Kitta, luck, elenada – ce mai faceti, fetelor ?
Liliana Fi – baby esti nerabdatoare ?
Mie mi-a venit ieri CM deci am intrat in linie dreapta. Inhibarea merge perfect, Suprefactul e cea mai simpla metoda posibila.
La sf lunii plec in Belgia


AzooGirl -a.obstructiva
2007 Biopsie pozitiva
ICSI 1 & 2- 2007/2008 - Gynera -nereusite
ICSI 3 - Kinderwunsch Wels - fara ET(embrioni de proasta caliate)
In pregatire ICSI 4, la AZVUB Bruxelles -martie 2009
Vand 3 fiole Gonal F ( 75 lei/buc) valabile pana in august 2009. Bonus : 2 fiole Diphereline + un rest dintr-un pen de Gonal (unde cred ca mai e un shot de 75 iui)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Nicole40mie mi-au dat austriecii sa iau DHEA de 25 mg cate 2/zi, 1 dimineata si 1 seara. Eu iau in continuu ca de stricat nu are ce, ca e doza mica. Am vazut de exemplu pastile de Omega 3 cu 180 mg DHEA, dar mi se pare cam mult si nu ma risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trisia spune:

Am sunat la clinica Wunschbaby pentru programare sa incep stimularea si apoi punctie si ET. Din pacate doar luna viitoare pot incepe si punctia in 10 Mai (aprox).
Daca incepeam tratamentul de stimulare in 15.03 ET er fi fost in 10.04 si sunt Pastele la ei si nu lucreaza. Asta este, ramine pe Aprilie stimularea si Mai recoltarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_40 spune:

multumesc pt reactii tuturor!
pisix, dupa sfatul tau, iau omnibionta pronatal de la sf lui ianuarie...si i-am dat si lu' barbatu-meu, filix, sau asa-ceva, ca nu-mi amintesc exact...
ne planificam o vacanta la soare, de vreo sapt, sa vedem unde e soare, la sf lui martie, incep april... ne mai relaxam, ca tare incercati mai suntem...

mult succes tuturor!
pupici

Mergi la inceput