FIV 217

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Dragele mele fivoase!!1
Am sunt azi la Giulesti si embrionashii mei sunt bine , iar embriotransferul il voi face Luni cand ei .. "Cojocareii mei" vor fii blastocisti.
Spuneti-mi si mie , va rog , ce sanse sunt ??? (asa.. aproximativ..)
Si daca se pot congela blastocistii , asta in cazul in care mai raman.
Eu sper sa mai ramana ptr. ca sunt 11 embrioni.
Sar'naaa mult!!!

PERLUTZA sufletzelul meu!


Copilutz'-> viitoare mamica de copilutzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

copilutzu- sansele la FIV cu blasto sunt de 50% fata de 25-30% la FIv cu embrioni; dar tot asa la blasto raman cam 50% din nr. embrionilor, deci daca ai avut 11 nu ai riscat f. mult; eu am avut doar 6 din care doar 2 f. buni si am decis sa merg mai departe pt. blasto si am avut 2 blastocisti in final; am mers pe mana dnei dr Dracea si a dnei Dascalescu si a fost ok; referitor la congelat, se pot congela blastocisti dar ei sunt mult mai sensibili la decongelat fata de embrionii de ziua 3;si bafta
Laura- ce faci, te astept cu o veste buna !

tuturor

Asteptand a doua binecuvantare de la Tine ! si binecuvantarea, a venit... sapt.16 cu Darius sau Daria, INIMA, A INIMII MELE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraa78 spune:

Buna!
Vestile bune din pacate pe mine ma ocolesc,am repetet astazi beta si a scazut la 23.S-a terminat tura asta si ma pregatesc pt o noua tura.Sunt ff suparat dar linistita,nu stiu cum pot fi asa,dar asta simt.Cred ca principala cauza a fost lipsa progesteronului care este de 18.71,asta in conditiile in care fac injectabil cate 100 ml la 2 zile.Probabil ca am nevoie de mai mult.
Va pup pe toate si trebuie sa continuam
Daria,multumesc mult de sprijin,poate vb pe mess zilele astea,acum nu pot ca sunt la serviciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iazminn spune:

Fetelor, chiar este adevarat ca dr Dracea nu mai vine la Giulesti? Si eu care intentionam sa fac FIV cu ea in mai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui fireyes

Taty_ana, la carte zice ca in ziua ET endometrul nu trebuie sa fie mai mic de 8... dar totul e f relativ si aici ca oriunde. Betty poate sa iti spuna ca ea a reusit cu endometru micut, asa ca orice e posibil (nu stiu daca nu cumva chiar de 2 ori a fost aceeasi situatie). deci, nu-ti face griji, cel mult, daca sunt probleme, incearca cu ceva naturiste

still counting: 1,2,...


Nu, eu nu am avut endometru micut...La ultima ecografie in data de 12.02 era de 10.5, iar punctia am facut-o pe 16.02...deci a mai crescut sigur intre timp

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Lauraa78 imi pare tare rau. si iti doresc sa ai tarie ca s ao iei de la capat

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Iazmin am pus si eu intrebarea in capitolul trecut,dar nu mi-a raspuns nimeni .Eu am programare pe 12 martie si o sa intreb.
Cristinici ce faci ,stai cumintica?
Sheri sa fie intr-un ceas bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

MONILAND,mai am 8 puiuti la congelator.voi incerca la toamna din nou si daca nici atunci nu e sa fie,...atunci in ianuarie anul viitor vreau sa incerc din nou cu embrioni proaspeti,...am eu asa un sentiment a toti fiind proaspeti sunt sanse mai mari.dar poate ne face doamne-doamne o surpriza si raman cu bebe in toamna.

Claudia,sincer,mie cand am ramas gravida cu puiul meu,Rudy,la 6,9mm endometru a incercat doctorul jumate de ora sa ma convinga ca sa amanam transferul din cauza sansei mult prea mici,ceva de genul 5% de am ramane.el zicea ca trebuie neaparat sa fie 7mm minim,....deci ma mir ca tie totusi ti-au facut transferul cu endometru asa micut de 6mm.
LAURA,offffff,ce veste!Asa am patit si eu de data asta,ba nu crestea cum trebuie,ba a inceput sa si scada,...dar vorba dariei,....cand totusi ai un copil acasa parrca mai usor treci peste socurile astea,.....Tare rau imi pare sincer,...si daca nu as avea minunea mea de 3 ani,....nu stiu de unde as gasi forta,motivatia,de a ma ridica si incerca din nou.dar cand il vad cat e de minunat,cand imi amintesc clipele minunate,lunile cu bebe acasa,....imi dau seama ca totul e preafrumos ca sa nu mai incerc din nou si din nou pana voi reusi.Va doresc si voua ,la toate din suflet sa nu va lasati.e un vis pentru care se merita sa faci orice ca sa-l implinesti.Si,...norocul e de partea celor care pesevereaza,eu am prea multe exemple in viata mea care imi confirma asta.Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Delia, pai 55% sansa e putin?
si eu ma mir, de aia am si plecat clinica este super ca dotare, din pacate interesul pt cazuri particulare este ZERO. 6 mm era a doua zi dupa puctie, cine stie poate a mai scazut...ca cu 2 zile inainte era 8. acuma trebe sa ma informez de ce nu imi creste endometrul. am ajuns sa ma bucur cand descopar ceva in neregula...
Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletel_80 spune:

Laura, am intrat sa iti scriu cateva randuri si sa te sustin ... si eu am trecut prin aceasta trista intamplare. Eu am aflat insa primul rezultat pe 19 februarie care era 7, iar menstruatia isi facuse aparitia, mai timid in primele zile, dar era prezenta (la 9 zile de la transfer). Si totusi dr. mi-a spus nu cumva sa intrerup tratamentul, caci atata timp cat era peste 5, se considera sarcina. Trebuia sa asteptam sa vedem cum evolueaza. Al 2 -lea test (la 13 zile de la transfer) arata o valoare de 32 - Crescuse, sansele inca existau. Indicatiile dr au fost aceleasi: nu intrerupe tratamentul ... sansele erau f f mici pentru o sarcina normala, dar in acelasi timp mai era si posibilitatea unei sarcini extrauterine. Intre timp, menstuatia isi facea de cap in mod obisnuit. Al 3 rezultat - la 17 zile de la transfer ... era 1. Intr-un fel m-am bucurat, pentru ca scapasem de povara pe care o purtasem timp de 18 zile, timp in care trecusem prin toate starile posibile, de la speranta si optimism la disperare si agonie. Insa recunosc ca un sambure de speranta am pastrat in sufletul meu pana in ultima clipa.

La mine a fost al 2-lea FIV, cu 2 blastocisti.

Primul FIV, tot cu 2 blastocisti, a avut ca rezultat 0.

Dr. nu a a vut nici o explicatie. Ne-a spus ca la ambele FIV-uri sansele au fost de 55 - 60%. Si totusi ....

Nici eu nu m-am ridicat inca complet. Sper sa mai pot face inca un FIV in vara. Deja simt cum puterile ma lasa. Cele 2 FIV-uri le-am facut la scurt interval unul dupa altul (unul in sept - oct 2008, celalat in ianuarie - februarie 2009).

Vreau insa sa iti mai spun sa te rogi cu tot sufletul la Bunul Dumnezeu, caci numai rugaciunea iti poate mangaia sufletul intristat. Plangi cat vrei in camaruta ta, citeste Acatistul Maicii Domnului, si ai sa vezi cum incet, incepi sa te ridici din disperare si deznadejde.

Iti doresc multa putere sa mergi mai departe, si poate odata si odata eforturile toturor fetelor care se lupta pentru acest vis, vor fi rasplatite.

Fetelor, insa nu uitati un lucru ... numai Dumnezeu daruieste viata ... nu noi, nici doctorii ... doar Dumnezeu ...

Mergi la inceput