Toate forumurile Sarcina de la A la Z  Nume de copii

Alegerea numelui copilului si destinul ...

(1 vot)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 17
OneFineDay
OneFineDay

106 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
ellanik, foarte frumoase nume Mai ales Maya (pe mine ma cheama Maja)

Mie imi place mult Codruta si as vrea mult daca o sa am o fetitza sa o cheme asa (unul din prenume) dar problema e ca astia aici in Suedia nu ar stii sa-i pronunte numele deloc...

Vreau sa gasesc un nume frumos romanesc care sa poata fii folosit si aici....

p.s. de ce nu este subiectul asta mai activ? Vad ca foarte multi citesc dar putini scriu? hai fetelor, dati-va cu parerea, alegerea numelui e una din cele mai importante hotarari pentru noi, nu?

va invit la discutii!!!!
Mergi la inceput
ellanik
ellanik

1987 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ellanik un Mesaj Privat  Reply with Quote
OneFineDay hmmm!Sa vedem ce nume ar putea fi rostite de alte natii: Paula, Paul, Iulia, Ilaria(nu prea e romanesc) , Mara, Sara, Maria,Teo, Sandra.Cam atat .Uite fina mea e castorita in Mexic si sotul ei este mexican evident.Pe bebe il cheama Andrei si pt cei de acolo e ciudat insa s-au obisnuit.Daca imi mai vin idei, mai scriu.

7+
Eu si bebe il iubim pe tati !
Mergi la inceput
miany75
miany75

2554 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimiany75 Adauga semn de carte la raspuns Trimite miany75 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Un site unde vi se dau nume in armonie cu numele voastre e cel al astrologului "Mihnea Firan"...dar s-ar putea sa aveti surprize ...cu nume mai "ciudatele"...

miany
26+ DAVID ANDREI
Mergi la inceput

bluekidoo

698 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui bluekidoo Adauga semn de carte la raspuns Trimite bluekidoo un Mesaj Privat  Reply with Quote
Cu mult timp innainte de a ramane insarcinata noi ne gandeam deja la numele copilului si am hotarat ca daca va fi fata o va chema Tanya/Tania Ioana iar daca este baiat Marius Alexandru
Mergi la inceput
Catalinabor
Catalinabor

1 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
vom avea un baietel... numele va fi Bogdan - Stefan
Mergi la inceput
mirrella81
mirrella81

1 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui mirrella81 Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Daca va fi fata o va chema Tanya Ioana (Tanya dupa mama si Ioana dupa nasa).
Daca va fi baiat, oscilam intre Bogdan, Dragos sau Victor. oricum, daca va fi baiat ii revine sotului sarcina sa aleaga numele final.
Eu sincer, imi doresc mai mult fetita. Dara pana aflam sexul mai avem. Suntem de abia in saptamana a 10-a si avem si mici probleme!
Mergi la inceput
oproiudora
oproiudora

10 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luioproiudora Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna mamicilor,

Eu inca de la inceput am simtit ca este baiat, la eco de 16 sapt ne-a spus "posibil fetita" am intrebat:"sunteti sigura?" mi-a raspuns :"Nu", "Mai bine ca eu stiu ca am baitel" am raspuns, dupa care la eco de 18 sapt "daca vrei parerea mea e baitel, uite sta chiar cu picioruselele deschie" a zis dr.; asa ca numele deja ales inca din procesul de conceptie este MATEI, eu intotdeauna am considerat ca e bine sa aiba un singur prenume, un singur SF il va ocroti!

Sanatate multa

21de saptamani
Mergi la inceput
lucia2000
lucia2000

1331 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lucia2000 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu aflat deja de la 12 saptamani ca bebe va fi baietzel. Eu imi doream o fetitza asa ca am sperat ca s-a inselat medicul.
La 16 saptamani alt meeic mi-a zis ca e baiat si mi-a si aratat asa ca acum trebuie sa cred. Deci il va chema Teodor.

16+

Bebe
Mergi la inceput
hatsumomo
hatsumomo

136 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luihatsumomo Adauga semn de carte la raspuns Trimite hatsumomo un Mesaj Privat  Reply with Quote
salut fetele , ati deschis un subiect fooooarte util si eu ma confrunt cu aceeasi problema in curand inchei a 35 a sapt de sarcina si inca nu ne am putut hotari ce nume va purta baietelul nostru sotul meu este japonez eu sunt romanca deja un obstacol in alegerea numelui apoi alfabetul japonez difera foarte mult de cel al nostru de ex numele Vlad in lb japoneza se pronunta 'burado' o diferenta de la cer la pamant:)samd deci cand te gandesti la un nume care sa fie usor de pronuntat ptr straini ai de munca depinde si in ce tara vei avea de gand sa folosesti numele respectiv va urez mult succes in alegerea numelui bebelusului vostru pupici
Mergi la inceput
hatsumomo
hatsumomo

136 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luihatsumomo Adauga semn de carte la raspuns Trimite hatsumomo un Mesaj Privat  Reply with Quote
am sa scriu si eu aici cateva nume care mi s -au parut mie usor de pronuntat
fetite:- DELIA, KARLA, SONIA , SABINA, NADIA, MARA , MARIA , ANA , LAURA, INA, LUANA, DARIA, MAYA, NINA ,RAISA ,DIANA, ADELA,KARINA , LARISA ,SORINA
baietei :- DARIUS , BORIS ,DAVID , CEZAR ,IUSTIN , LEONARD , LEO , LEON ,LIVIU , LUCIAN , NARCIS , MARIUS , RAOUL , SABIN ,DORIN , SORIN , MATEI ,SAMIR ,ALEX
Sper sa fie de folos pupici si numai bine
Mergi la inceput
Pag. din 17 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com