Mamici de zmeurici iulie-august 2009 (28)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Multumec mult, Alfa_Anca!

19+
Minunea Sfantului Nectarie

http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Elenada eu voi recolta aceste celule. asta e si parerea dr. meu. Ce putem face cu ele mai departe....in Europa este interzisa folosirea lor...intra in aceeasi lege ca si clonarea.
Operatii se fac in China, Rusia, tratamentul este extrem de scump si nu-ti garanteaza nimeni ca te vindeci in totalitate.
Celulele stem nu s-au folosit pana acum, se tot fac cercetari/experimente, acum incearca sa le inmulteasca, nu prea le-a iesit.
Celulele care s-au folosit pana acum cu rezultate bune, sunt cele extrase din coloana vertebrala de la pers. care are nevoie de ele.
Totul e la incep[ut de drum.... nu se stie unde se va ajunge peste cativa ani...
daca avem sansa si putem, este bine sa le recoltam si sa le pastram...stiinta evolueaza...... asta a fost parerea dr. meu.

_
Gio19+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Giova sunt deacord cu tine. Nu stim ce ne ofera viitorul. lumea evolueaza. Sa speram ca nu vom avea niciodata nevoie de ele si ca am aruncat banii. Dar daca Doamne fereste e nevoie de ele cred ca nici un parinte nu se va uita la bani si va face tot ce ii sta in putere sa ii ofere o sansa la viata copilului lui.
Eu deja am facut comanda pt kituri.
Astept actele pt semnat ma intai. E destul de scump kitul pt gemeni dar sanatatea lor nu are pret.

elena +18
Burtica mea la 17 sapt la

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

ayda, blanca, eu cred ca fetitele sunt mai finute si de aceea nu simtim loviturile
blanca si eu am inceput sa ma umflu, nu exagerat, dar seara si dimineata sunt cam umflata. Mi-am si dat jos verigheta pe chestia asta, dar numai dupa ce a vazut si sotul meu ca de abia o mai trag afara. Sa nu intre la banuieli.
Am citit de retentia de apa si se zice ca 75 % dintre gravide au ghinionul acesta si ca nu prea are legatura cu sarea, si sa continuam sa bem cei 2 ltr apa/zi.
Elena, eu vreau sa se recolteze celulele, dar vreau sa vb mai intai cu dr. Ma gandesc daca nu e prea devreme pentru asta.

19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Elenada, unde ai facut comanda de kituri pentru celule stem? Eu as vrea sa fac la CordBloodCenter din Cluj. Acolo ai facut si tu?

Iulia 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Moniland eu initial am trimis un mail sa intreb cat costa kitul pt gemeni si ei m-au sunat imediat. Le-am zis in cate saptamani sunt si mi-au zis ca imi trimit kiturile cu 8 saptamani inainte de DNP. Pana atunci ne trimit contractele sa le studiem sa le semnam si apoi sa le trimitem inapoi. Doctorul meu a zis ca facem foarte bine ca vrem sa le recoltam/. Si el are gemeni si le-a recoltat.
Au fost si cei de la Cord Blood Center foarte prompti. Nu ma asteptam sa ma sune la doua ore dupa ce am trimis mailul. Daca tot au sunat si mi-au raspuns la toate intrebarile am zis ca ce rost are sa mai aman.

elena +18
Burtica mea la 17 sapt la

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Uliasi la Cord Blood Center am facut comanda. Au cele mai mici preturi si cele mai atractive conditii. Asta e parerea mea dupa ce am mai studiat si alte firme

elena +18
Burtica mea la 17 sapt la

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Gata, Elena, m-am lamurit din ce i-ai scris Monicai. Multumesc frumos! Vreau si eu saptamana viitoare sa le scriu sa-mi trimita contractele.

Iulia 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Si eu tot cu Cord center vreau sa vorbesc. ei colaboreaza de 3 ani cu maternitatea unde nasc eu, cica au si un frigider acolo pt. kitul cu sangele prelevat. Din ce am citit pe forum, vin imediat ce sunt anuntati, caci sangele trebuie sa ajunga in laborator in max. 72 ore de la recoltare.
Doamne ajuta sa nu avem nevoie niciodata de asa ceva, dar este ca o garantie pt. viata. asta le putem oferi in momentul de fata, peste ani cine stie ce se mai intampla.

_
Gio19+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Apropo de retentia de apa, la prima sarcina pe la 18 sapt am inceput sa observ ca mi se umfla picioarele la servici spre sfarsitul zilei, era deja vara si ma incaltam in sandele si cand ajungeam acasa nu puteam sa le mai scot. Din acel moment am inceput sa mai renunt la sare, asta pana la 36 de sapt cand am zis ca oricum tre sa nasc in orice moment si am recuperat la ce renuntasem in timpul sarcinii (telemeaua e preferata mea) si asa am luat in luna a 9-a 4 kg. In final am avut luate 21 de kg din care aproape 6 kg le-am dat la nastere si m-am intors acasa cu 15 de era sa mor cand am vazut cantarul. Dar in 2 sapt maxim am mai dat jos inca 9 kg, apa pura, se ducea la inceput si cate 1-2 kg pe zi, si in final la 2 sapt de la nastere mai aveam 6 kg in plus cu care de fapt am si ramas ca alea erau de grasime si trebuia sa muncesc sa le dau jos si am zis ca dupa alaptare (la mine mitul cu alaptarea nu a functionat).
Deci totusi eu zic ca are legatura retinerea de apa in organism cu cantitarea de sare pe care o mancam.

Anca de gandacel Elena (03.11.2007) si 22+

Mergi la inceput