Trucuri/idei pentru a face economii

Trucuri/idei pentru a face economii | Autor: Lillian

Link direct la acest mesaj

In vremurile astea financiar atat de nesigure, ma gandesc ca ne-ar prinde bine sa schimbam idei, solutii, trucuri pt a ne proteja bugetul cat putem de mult, chiar daca nu cu sume imense, dar diferenta se vede si din sume mici adunate. Este greu, traim intr-o societate care ne indeamna sa cumparam azi, ca platim peste un an... ce faceti sa traiti "frugal?
Nu sunt cea mai economa si cumpatata persoana, dar imi doresc sa ma schimb. Am sa va spun cateva din "secretele" mele. Multe din ele nu sunt neaparat sfaturi pt a face economii, ci si pt a ne usura viata sau a trai mai sanatos. Nu le pot separa f bine, asa ca sper sa fie binevenite toate.
- orice tub cu crema (de fata, de maini etc), cand nu mai iese nimic din el il tai si continutul il pun in alt recipient, am ramas foarte surprinsa cata crema ramane acolo, cam un sfert.
- diluez samponul/gelul de dus cu putina apa, sfat primit de la multe coafeze de-a lungul timpului
- pun otet sau bicarbonat de sodiu in masina de spalat vase (pe langa detergent)
- inlocuiesc uneori curatatoria chimica cu spalat de mana cu detergent pt rufe delicate ( de ex. casmirul isi schimba forma si textura daca e curatat chimic)
- incerc sa folosesc masinile de spalat vase/rufe cand sunt pline
- spal rufele cu apa rece sau calduta, exceptand lenjeria intima, prosoape
- nu folosesc uscatorul de rufe decat 10-15 min pt camasi, prosoape si lenjerie de pat, apoi le usuc pe suport
- imi iau snackuri si apa cu mine oriunde ma duc, asa stiu ce mananc si nu cumpar de oriunde imi iese in cale, "orbita" de foame sau sete:))
- imi fac piata cu lista si incerc sa o respect; merg singura cand pot ca sa nu imi umple si tati sau copilul coshul
- de multe ori imi place provocarea de a gati cu ce am in casa, fara sa fie nevoie sa ma duc la magazin, de obicei atunci, nu stiu cum, fac cea mai gustoasa mancare
- imi iau pachetel pt pranzul la serviciu si aici vad cel mai bine diferenta la buget
- conduc economic de cate ori e posibil
-recicleaz hartia si as recicla si altele, dar nu am spatiu
Stiu ca unele dintre ele par de bun simt, mai ales ca parintii sigur ne-au tot repetat multe din ele. Multa vreme nu am tinut cont de nimic, acum insa mi-am schimbat parerile si vreau sa fac cat mai putina risipa, mai ales cand ajut si mediul inconjurator cu mai putine deseuri etc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Lillian imi place topicul tau. Stii de ce? Pentru ca e de bun simt si foarte practic. Acum cateva zile eram intr-un avion si citeam pe nerasuflate un articol din elle -sua - era despre acelasi subiect ca al tau. Lillian, te rog scrie la info@desprecopii.com pentru un posibil post de redactor.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

noi tinem cheltuielile pe computer si astfel (dupa cativa ani de practica) reusesc sa-mi dau seama cat lapte, faina, zahar etc folosim pe luna. astfel putem lua tot ce ne trebuie de acolo unde preturile sunt mai acceptabile, fara sa ajung sa iau de la chioscul din colt cand se termina. Incerc sa ma temperez cu cumparatul de jucarii si ii mai si repar din cele vechi, iar puiul e f incantat de ele.
Cu gatitul cu ce ai in frigider, subscriu, si mie imi iese mancarea mai gustoasa (din intamplare....)
Am inlocuit becurile normale cu cele economice si le si sting cand ies din camera. Ce ramane in farfurii dupa masa nu arunc, dau la catei ( si am scutit astfel multi saci de boabe)
daca imi mai amintesc ceva, revin
(bun subiectul)

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Si mie imi place sa salvez bani daca e posibil. Aici, unele din lucrurile pe care le facem noi, intr-un efort de a fi mai economi:
-ma vopsesc acasa, desi, recunosc, merg la tuns la salon
-nu mai luam masa in oras la fel de des ca inainte, in modul asta mancam si mai sanatos si salvam si bani
-imi iau pachetel la serviciu si nu iau masa in oras cu colegii decat extrem de rar
-NU cumparam orice a aparut nou pe piata doar pt ca e cool si trebuie sa-l avem si noi (wii, apple phone etc)
-mergem la cumparaturi de-ale gurii o data pe saptamana, desi am citit ca o data pe luna ar fi si mai recomandat, si, evident, saptamanal pt oua, lapte etc
-nu avem text messaging, internet si alte bazaconii pe telefoanele celulare
-nu avem telefon fix acasa
-pana sa ne mutam in casa asta, am avut doar cablu basic, adica un nr limitat de canale si plateam extrem de putin. din pacate, unde locuim acum a trebuit sa luam antena satelit deoarece nu era cablu in zona
-am coborat temperatura in casa la 68 F (20C)
-eu personal am renutat la cartea de credit, folosesc numai debit cardul, adica atat cat mi se intinde plapuma
mai revin.


philip
26weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Tala am facut si eu o foaie de calcul in Excel cu intrari/iesiri pe fiecare luna si functioneaza.
pe langa ce ziceti voi acolo eu am mai pus o regula la care imi mai trebuie insa ceva antrenament sa ma tin cum trebuie de ea si anume, cand mi se nazare ca imi trebuie ceva (mai important ca suma), imi dau timp de 'gandire' vreo doua zile si daca pe urma am 'nevoie' la fel de tare, inseamna ca-i pe bune, nu-s avioane de prim impuls

cu potolul la lucru am insa o problema: detest sandwichiurile.
deh, sechele din scoli

foarte fain subiect.

un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

am mai gasit un subiect pe aceeasi tema aici.



un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Lilian, de ce pui otet sau bicarbonat in masina de spalat vase? Oricum pastila este de aceasi marime, nu?Si unde il pui? In spatiul destinat pastilei? Nu curge?
Si, scuze ,inca ceva: cum conduci economic? Am mai auzit asta insa nu pricep(mi-a spus un prieten care nu locuieste in Romania ca l-a picat la exam auto pentru ca "nu a condus economic" insa nu mi-a picat exact atunci fisa sa-l intreb")

Eu pur si simplu am observat ca se face multa economie in casa daca nu mai merg asa des la cumparaturi.Adica, astept sa umplu o lista de 15 randuri cel putin si dupa aceea merg la magazin.Bineinteles ca iau 25 de produse dar macar se intampla de mai putine ori.

alta chestie care ne-a scutit de bani multi dati este faptul ca nu mai avem nici un abonament in casa la tel. mobile .Totul e cu cartela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sfarsitoarea spune:

Eu merg pe principiul:
N-am, nu-mi trebuie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

oho... eu sunt as la economii... mai degraba sunt zgarcita, as putea spune
- cand fac dus, ma spal pe dinti/cap, nu las apa sa curga incontinuu, ci o opresc cat ma sapunesc/samponez/periez
- storc si eu tuburile de paste (le-as pune si pe o linie de tren daca as putea )
- culeg toti banii marunti de prin casa, care ii cad din buzunare lui barbatu-meu
- fac lista de cumparaturi si incerc sa ma tin de ea si sa nu iau prea multe produse din afara listei
- merg mult pe jos, am incercat sa evit sa ma obisnuiesc sa merg la servici cu masina
- nu dau bani la sala sa fac sport, fac acasa in fata calculatorului, imi pun filmulete cu aerobic
- daca se mai poate, refolosesc unele pahare si farfurii de unica folosinta
- ma vopsesc/epilez singura acasa

ma mai gandesc


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

daca voi nu mai folositi curent electric, benzina, telefon etc....cei care se ocupa de asa ceva or sa creasca pretul...si tot la gara aia coboriti.

la fel si cu pedichiuristele...scade numarul lor dar se scumpesc..ca devin rare ...basca in loc sa va programati de azi pe miine o sa dureze 1 luna programarea...si e mai mult grav

ideea este ca nu aveti scapare...ei tot or sa va prinda si va taxeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Ramonika, esti tare.Rad singura.Abia astept sa vina barbate-miu sa-i citesc ce ai scris.De cate ori o sa imi spuna ca sunt cheltuitoare o sa-i spun: asa vrei sa fiu? Spune tu.O sa-i treaca in mod sigur.

Mergi la inceput