Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (80)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Danicris, chiar ieri vorbeam la tel cu o prietena si baietelul ei facuse la fel de 4 ori un kk moale, urat mirositor.
Al ei insa si vomase de cateva ori.

Poti sa-i dai linistita ceai de menta si orez, morcov si banana.

Pt. linistea ta poti duce kk la laborator- pt coprocultura si examen parazitologic. dureaza oricum cateva zile pana la rezultat.

multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MsBB spune:

Danicris - eu ii dadeam smecta cu ceai de menta pana ajungeam la doctor sa vada clar despre ce este vorba. Un plic de smecta impartit in 3 si amestecat cu ceai de menta. Ii dadeam cele 3 parti de smecta de-a lungul intregii zile, deci in 3 reprize. Ar fi bine sa faci si o coprocultura, sa pastrezi si un pampers pe care sa-l arati si pediatrului. Papa : orez cu morcov si lapte HN25!
Bafta! Multa sanatate Ducu


Adriana mami de Andra , noastra!
Poze Andra (20.05.08)
Andra creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

buna dimineatsa, o sa nu imi creasca mustata, si :



Mi_bebelina si multa sanatate si fericire ti si printesei tale si reusite nebanuite


edit: ca am cetit din urma, Desiree, tin sa felicit fiica ta vitrega. Te rog sa o feliciti din partea mea(sau din partea ta, sa o lauzi ca ambitia e importanta, ca daca lupti pt ceea ce vrei - vei obtine,fraze americane, din astea care suna bine si incurajeaza si o fac sa se simta mandra, si de cate ori o simti cu indoiala - sa o sustii, si sa ii aduci aminte ce reusita fantastica are datorita propriei munci); nici mama mea nu credea ca am sa intru la fackultate - stiu pe pielea mea ce afecteaza increderea la varsta aia. Am si uitat momentul ala, dar uite ca nu numai mama mea e de la tsara.



o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MsBB spune:

Neatza!
Multumim pt Adriana.

De atatea luni ne chinuim sa obtinem cateva ore legate de somn si acum noi suntem cei care o trezim pe Andra .
Am fost ieri la pediatru si s-ar parea ca nu scapam asa usor. Avem de luat siropel pt tuse, un alt siropel sa ii curate branhiile si inca unul ....pt raceala per total .
Saraca abia respira, horcaie asa de urat si trage cate o tuse din aia de fumator de ma apuca groaza.
Are 9300 si 73 de cm , fontanela mica inchisa si calca incontinuare tare prost pe varfuri . S-ar parea ca si zilele de greva se vad la cantar, in 2 luni abia a luat 300 de grame dar e bine zic eu, macar e plus.
Vom merge sa facem niste analize dupa ce scapam de raceala, tratament si vom vedea si un neurolog . Avem o gramada pe lista "to do".

Am vrut sa zic de ieri dar n-am mai apucat... Am vazut poze frumoase cu Sabina si filmuletul cu ea mergagioasa felicitari , poze cu mami proaspat frezata Simonix si micul rabi ,am restanta la Olivia de Magdone ( le-am pierdut din oki cred ) , Bellane cu nasa mica , am aflat ca aragazul face figuri , ca soacra lui Cleo e , ca Desiree are o fata vitrega isteata , nu ca maica-sa tuta, ca inais are fata fotomdeala si ca toate asteptam primavara sa vina ...aduc si eu niscavai flori , o mica incantatie sa vina primavara mai repede

Cum avem si o sarbatorita La multi ani !!!! Sa fii sanatoasa, iubita si sa te bucuri de viata alaturi de cei dragi!



Adriana mami de Andra , noastra!
Poze Andra (20.05.08)
Andra creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_g spune:

DANICRIS...eu am cand am avut aceasta problema cu Tudor am rezolvat-o in mare parte cu biotics si supa de morcov.Imediat dupa ce a baut supa de morcov a facut muuuulllt mai bine si "legat".Pe el l-a tinut 9 zile pana mi-a zis o dr.mai in varsta sa-i dau supa de morcov.A fost super buna si eficienta iar plicul de biotics l-am pus in biberonul cu lapte ,nu are nici un gust deci nu schimba gustul laptelui.Intr-adevar l-am trecut pe lapte fara lactoza dupa care am revenit.Tot atunci mi-a zis respectiva dr.sa-i pun in laptele lui normal(nu prea vroiam sa-i dau fara lactoza pt ca avusesem probleme cu refuzul biberonului)faina de orez.Ceaiul de menta e foarte bun si multe lichide.

GABITZAM....



La tudor dupa ce am oprit crema pt fatuca cu galbebele si propolis,au reaparut petele acelea rosii.Am fost ieri la dermatolog,mi-a zis ca e vorba de o dermatita ,ca va trece dar sa il sterg bine pe fata dupa ce papa si sa fiu atenta la ce jucarii baga in gurita."Asemenea iritatii sunt frecvente si normale la bebelusi"-sa-l dau cu apa termala de la Avene(l-am dat aseara si i-a facut super bine ,ieri toata ziua nici nu s-au mai vazut deloc)si o cremuta pt copii de La Roch(?)parca ...daca va intereseaza ma uit acasa si va scriu.Sa vedem ,sper sa fie bine si azi si sa nu mai apara.Pe 16 martie trebuie sa mergem la control.

In rest.. ne pregatim de al treilea dintisor si stam cam prost din nou la capitolul papica.Mananca foarte greu,deschide gura la interval de 5 minute....de astea asa.Se trezeste la 5 si face un pic de scandal ca eu sa nu mai dorm pana plec la servici....la 6 papa lapticul....dar ne facem noi mari si ce o sa mai dormmmmmmmmmmmmmm.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui socrate
Laura nu stiu ce are. De fapt daca il las sa faca ce vrea nu mai urla. Acuma de ex. cand termina de mancat si nu mai are chef, urla pana il dau jos din scaun. Ce strans de gurita, ce scuturat de cap, urlete si sa vezi cum te prinzi ca nu e cazul sa insisti. A inceput sa manance mai bine dar s-a kkt de 6 ori. Pai cum sa se depuna


Socrate pai inseamna ca are personalitate foarte puternica...
Cat priveste luatul in greutate, si noi la fel, desi papa destul demult acum. si cate 2 borcanele de supa pe zi, branza cu banana/avocado dimi, 120 de lapte cu cereale piure gros...dar in greutate ia 200 gr pe luna!

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

'neata buna!
Imi pun si eu o cafea din ibricul vostru

Inais, eu i-am dat lui Raducu un flacon de ViSol Calciu, la recomandarea pediatrei. Doar un singur flacon, cate 5ml pe zi.

Dani, orez, morcovi, banane, astea se dau la bebe cu burtica imprastiata, cum ti-au zis si fetele. Si Biotics este foarte bun.
Ii ies ceva dinti acum cumva?


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla Suntem in concurs la www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=11" target="_blank">Clipe de viata 2008 gab1 si gab2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Neata fetele, Dau si eu daca zice Cleoca nu-mi creste mustata!
Danicris imi pare rau de problemele cu Ducu. Banana, morcov, orez...te sfatuiesc si eu ca celelalte fete. Si Biotics,ajuta.
MsBb imi pare rau ca e racita Andra, sper sa va treaca repede. dar la neurolog de ce trebuie sa mergeti?? Felicitari pentru masuratori, 9300 e f bine, Mircea nu are nici 9!! si e baiat...mda!
Adriana ai dreptate...iar faza cu pungile ma scoate din sarite, sa faca nene de hartie, daca tot nu e environmental friendly plasticul!! ca diferenta e doar ca dam bani pe el...dar efectul asupra mediului e acelasi! oricum, am vazut ca au aparut si la noi gunoaie diferentiat: sticla, plastic, hartie. Asta e bine.


Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Multumesc mult pentru sfaturi.

Gabitza, cred ca-i ies dintii de sus insa la cei de jos nu a avut asemenea reactii, ma gandesc ca nu e de la ei. Nu stiu ce sa cred.




Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

CEA MAI BUNA POVESTIRE A ANULUI
Charlotte, Carolina de Nord

Un avocat din SUA a cumparat o cutie de tigari, foarte rare si deosebit de scumpe.
Pe urma le-a asigurat, printre altele si impotriva incendiului.

In decurs de o luna, fumand toate tigarile din cutie si fara sa fi facut nici macar prima plata pentru polita de asigurare, avocatul a solicitat companiei de asigurari sa fie despagubit, aratand ca tigarile au fost distruse intr-o serie de "mici focuri".

Compania de asigurari a refuzat plata, invocand motivul evident si anume ca avocatul a fumat tigarile.

Avocatul a chemat in judecata compania de asigurari si A CASTIGAT.

Administrand probatoriul, judecatorul a fost de acord cu societatea de asigurari si anume ca cererea de despagubire era cel putin "neserioasa". Totusi, judecatorul a retinut faptul ca avocatul detinea o polita de asigurare pentru tigari care garanta ca acestea erau asigurate inclusiv impotriva foculului, fara a defini ce este considerat a fi "foc acceptabil", iar societatea de asigurari a fost obligata sa-l despagubeasca pe asigurat.

Decat sa treaca printr-un proces lung si costisitor, societatea de asigurare a acceptat sentinta si a platit 15.000 $ avocatului pentru pierderea tigarilor in "incendiu".

….. ACUM URMEAZA FAZA TARE

Dupa ce avocatul si-a incasat cecul, compania de asigurari a cerut ca acesta sa fie arestat pentru 24 de cazuri de incendiere.

In urma propriei cereri de despagubire si a declaratiei de la procesul anterior (folosite acum impotriva lui), avocatul a fost condamnat pentru incendiere intentionata a bunurilor sale asigurate si a fost condamnat la 24 de luni de inchisoare si o amenda de 24.000$
Aceasta este o povestire adevarata si a castigat Locul I la concursul "Recent Criminal Lawyers Award Contest"

Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008

Mergi la inceput