Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Colectia de primavara la slinguri

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

felicic din pacate e greu dar ce sa facem daca mai trebuie sa mai si lucram...eu cred ca ma voi intoarce la servici cand va face Andrei 1 an si atunci va intra tati in concediu...ca din anumite motive nu vrea deloc bona....eventual de la 2 la 3 ani cand nu va ma fi cine sa stea cu elam si noi voinicelul si mamica lui harnicutza.
babytza somn usor
nerantula este faina si noua colectie...acum eu am o intrebare...daca pana acum nu l-am purtat in sling pe Andrei oare va accepta acum fiind marisor deja?ma bate gandul sa imi iau si eu dar nu imi dau seama deloc daca imi va fi si folositor si sa nu arunc banii degaba pe el

de Andrei Petru(18.08.2008)

Povestea bobocelului nostru
_
You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

feteleeeeee....pleaseee help me!!!

omu' meu nu mai vrea sa stea in scoica...deci tre' sa cumpar scaun auto....ce-mi recomandati???cele care aveti deja....ma intereseaza grupa0/1 adica 0-18 kg si nu f scump...de ce marci sunteti multumite???modele...etc...Multam!!

POZE...POZULICI

puiutul meu... Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Andy_galro, nu vad de ce ar fi o problema, daca masura e buna; oricum pozitiile de purtat in sling se modifica pe masura ce creste bebelusul, de acum il vei putea purta pe sold. E importanta si abordarea, sa nu stresezi copilul sa stea in el mai mult decat vrea si el sau sa nu-l somezi cu chestii de genul: 'nu te mai pot cara in brate, trebuie sa stai aici'.
Daca nu e ok, ai 30 zile in care il poti returna.

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Am scris un mesaj f lung pe mobil si ca urmare s-a resetat pansa sa-l postez. Voiam sa spunca stiu ca sunt griji mai mari decat ce scriu eu aici dar chiar nu ma pot abtine trebuie sa-mi vars undeva naduful ca altfel o sa sar la bataie.

Mi se pare nu fara buna dreptate ca intre mine si sotul meu eu sunt cea care are nevoie de socializare si nu invers. Si totusi cum mama dracului el e ala care face ce face si se relaxeaza ba cu un joculet online, ba cu un pahar de vin la te miri cine.

Azi de ex am stat ca o dobitoaca in asa intrucat fi-mea a tot dormit si mi s-a parut ca e mai k asa... seara au sunat vecini intreband daca avem nevoie de ceva ca mergeau la cumparaturi (tare frumos din partea lor) si sotul meu a mers cu ei dupa scutece. Bun asa, insa vecinul a platit cu cardul si la intoarcere a trebuit sa urce al meu sa-i dea banii, chestie cae a durat vreo ora si ceva, timp in care ghici cine a stat ca o vita facand acelasi si acelasi lucru? Ok, m-am pucta de facut baie si a aparut si el intr-un final auzi cu ce tueu - ca de ce l-am chemat?

Fratilor m-am saturat sa repet la nesfarsit aceleasi texte, sa-i expic unuia ca la 9 se face baie, de exemplu, ca asta e si ca asa trebuie si tot felul de de-astea, iar ca rasplata sa mi se arunce in fata ca am probleme cu hormonii si ca sunt isterica si ca cine ma tine pe mne sa nu imi fac dus? Eu ma pot descurca singura cu absolut orice, am trecut prin destule si chiar n-am avut nevoie vreodata de protectia si atentia unui mascul feroce dar daca m-am maritat mi se pare normal ca anumite poveri sa fie impartite si bucurii la fel.

Problema mea e ca sunt si un temperament vulcanic si o fire foarte independenta si, daca hotarasc ca ma dispensez de serviciile lui, apoi sa-l tina dumnezeu ca incep nu numai cu asta dar si cu decision making singura, si cu plecat de-acasa unde am chef (la socializare desigur) ... si tot tacamul. Am incercat sa-l avertizez de asta in cateva randuri dar ma tem ca declicul s-a pordus. Eu nu ma mai plang dar... ma voi descurca singura si voi fi cam taioasa, ironica si dura cu el de-acum inainte asa cum sunt cu oricine altcineva. Imi sta in gt o discutie de acum putina vreme in care mi s-a reprosat ca ce, daca eu stau in casa trebuie sa stea si altii? Asta a priceput el din tot ce-am incercat sa-i spun. Banuiesc ca nu e deloc un caz singular. Chiar trebuie sa dam de un necaz sa ne dam seama de responsabilitatea covarsitoare pe care o ai cand faci un copil? Si de bucuria nemarginita de a-l avea langa tine tot timpul, nu intr-un interludiu de counter strike?

Cred ca m-am alambicat dar dau oricum post... scuze dar pana la urma forumul asta e un loc unde te poti si plange nu?

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui musettepink

AlexaM deci tu ai dish drops?zici ca e bun,sa-l opresc pe asta sau sa-l schimb cu Loc.eu il vreau pt vase si fructe.pe el nu scrie ca se poate folosi si la fructe dar tipa de la amway asa mi-a zis,ca-l pot folosi cu incredere si la fructe.

de Luca






Eu zic sa-l pastrezi. LOC este detergent universal, poti sa speli rufe la masina sau de mana cu el, poti sa speli vase, pe jos, argaz & co, cada se spala f bine cu el. Dish drops este pt vase. Eu cred ca e aprox acelasi lucru dar ei il dau pe asta de vase special. Ei zic si ca poti sa pui la flori si totul e ok. N-am facut-o, asa ca iti pot spune. Dar sigur e bun. Eu zic sa-l pastrezi daca ai nevoie doar pt vase si fructe/legume.

Distractie placuta la diversificare. La noi e party!!!!
I-am dat cereale, mar si para pana acum. De la mar s-a constipat (adica a facut la o zi si cam tare...dar a doua zi a facut de 3 ori...cand am introdus para). De cand am introdus fructele am scos cerealele...o sa ii mai dau alternativ la masa de la 10 (care la noi e cam 11).

Matei Gabriel 24.08.08 foto
Matei Gabriel povestea nasterii
www.youtube.com/watch?v=YE6ZcHeDxJM" target="_blank"> primul mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Andy_galro sper sa te poata ajuta linkul asta: http://www.kellymom.com/bf/normal/growth-spurt.html

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Eu sunt convinsa ca se vor obisnui si mai tarziu sa stea in wrap sau sling pt ca e mai bine pt ei. E mai comod nu doar pt mama.

Trebuie doar gasita cea mai buna pozitie si sa nu se insiste f tare.

Matei Gabriel 24.08.08 foto
Matei Gabriel povestea nasterii
www.youtube.com/watch?v=YE6ZcHeDxJM" target="_blank"> primul mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

300...Felicitari pt botez. Sa-ti traiasca micuta crestina.

Matei Gabriel 24.08.08 foto
Matei Gabriel povestea nasterii
www.youtube.com/watch?v=YE6ZcHeDxJM" target="_blank"> primul mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

nerantula si mersi
300 da te poti descarca aici linistita...eu consider totusi ca ar trebui sa iti iei si tu ceva timp pentru tine...poate parea greu la inceput dar lasa-i un pic fata pe cap sa vada cum e sa "stai" cu un copil toata ziua...eu am zis ca abia stept perioada cand nu voi mai alapta ca sa-i las copilul sotului o zi intreaga.....desigur nu trebuie sa fie o zi intreaga dar macar cateva ore sa simta "calmul" pe care il poti avea....iesi la o cafea cu cateva prietene sau pur si simplu fa o plimbare...este foarte important timpul tau pentru tine....stiu ca poate parea egoist ce am spus dar avem nevoie si noi mamicile de cateva momente de ragaz ....nu doar ei taticii. mamica obosita....
LE: mersi de link...cred ca nu am vazut de ochelari

de Andrei Petru(18.08.2008)
Povestea bobocelului nostru

You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput