Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (277)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Voi ati inceput sa va interesati despre crese ? cand incepe perioada de inscriere ?
Haideti sa ne sfatuim, ce-ati auzit de bine sau de rau ?Nici nu stiu ce sa caut, sa fie aproape de casa, aproape de birou ? Voi cum faceti ?

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

In ceea ce priveste discutiile legate de dezvoltarea copiilor, nu pot spune decat ca nu mi e deloc clar ce pot sa faca sau ce trebuie sa faca. Daca aplicam sabloane nu e bine, pe de alta parte trebuie sa existe cumva niste repere. Sigur nu este sanatos sa il lasi sa creasca singur, fara un ajutor si fara nici un stimul, pe de alta parte nu sunt convinsa nici ca bombardamentul cu activitati si informatii aduce musai ceva bun.

De cand il haitui pe Andrei cu vorbitul a ajuns sa refuze sa mai spuna si ceea ce spunea pana acum, poate e doar un plafon, poate e o revolta. Ma gandesc ca ar trebui sa lasat sa se bucure si de lucrurile care ii fac lui placere, iar stimularea intr un sens trebuie sa tina cont si de preferintele lui.

Sincer cred ca am exagerat in toata situatia asta, nu stiu ce m-a apucat. Si cred ca am generat atacuri de panica si altora, plus dispute, pentru care imi pare rau. Poate ca ar fi trebuit sa imi dau seama ca Andrei avea nevoie de mai mult, din acest punct de vedere a fost bine ca a aparut situatia asta, insa nu cred ca tot ceea ce face el acum nu e suficient sau bine pentru varsta lui si in nici un caz ca enumerarea animalelor sau aratatul lucrurilor la comanda este un indicator absolut necesar si relevant pentru un copil (fie vorba intre noi si un catel aduce la comanda sau iti da labuta, si nu e musai o dovada a inteligentei absolute). Pentru ca am considerat ca pot face mai mult cu Andrei, am decis sa ma si ocup ceva mai mult, bona din pacate nu o pot schimba si nici baza ca va face mai mult nu pot pune, sa il duc in colectivitate, sa il mai las 1-2 ori pe saptamana la parintii mei.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Ideea cu bunicii e excelenta.
Eu il tocam pe T la cap cu nasul, gura, ochii si nici nu ma baga in seama. Cine credeti ca la invatat sa arate nasu, ochii...BUNICUL in 10 min cat a stat cu el.A fost mult mai receptiv...de mine s-a plictisit cat il bat la cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Pinacolada, felicitari pentru acomodarea lui Luca. Ai rabdare, nici nu o sa mai planga si o sa si manance. Alex mananca la gradi foarte bine si era un chin la inceput. La fel si cu WC mic,sa vezi ce usoara o sa fie trecerea la WC acasa. Sa fie sanatos baiatul, asta e important, cu restul se invata. Copiii sunt ok, Alex e putin racita, sper sa nu mai ia vreunul de la mine. Nici nu imi dau seama cum a circulat viroza intre noi astia 3, dar vad ca tot ne trece si ne ia din nou.



Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Valentina, sanatate mamico!
si noi capsati...
Gh 38.3 azi dimineata.
La botez a fost un copilas racit, da mi-am zis sa nu fac pe isterica. Mai bine faceam:((



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Pai daca faceai scandal ce rezolvai? Ii trimiteai acasa? Oricum sursa putea fi oricare din adultii aparent sanatosi.In plus a fost si cam rece in weekend, la mine sambata s-a agravat raceala dupa ce am stat o ora cu Alex in parc.

Sanatate multa lui Gheo, poate e vorba doar de vreun dinte in eruptie si nu de raceala.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Yaia, minunate creatiile lui Tudor. Ti-e mai mare dragul sa te uiti la ele!
Vacanta placuta, sa petreceti frumos!
Diwana, ceamica, multumesc ptr urarile voastre!Mai urati-mi de sanatate ca am mare nevoie de ea, acum!
Ramoiani, bine ai revenit acasa! Elizei , bb si bine-nteles tie!
Cecilia, nu mai promit nimic. Daca ma sint in stare, vin joi la targ. Sincer l-a cum m-am simtit ieri , numai sculatul din pat mi se pare chin, darami-te sa ma mai plimb prin Bucuresti cu doi copii dupa mine!
Aandreea, sa stapaniti sanatosi noul camin. Nu am apucat sa intru pe mail sa vad pozele lui Andrei, dar promit sa o fac cat de curand. Din cate ai povestit este un copil tare jucaus si stie o multime de lucruri. Stiu ca dorul de el va usuca, dar este spre binele sau, asa ca dati bataie sa terminati totul repede ca sa primiti piticul intr-o casuta frumoasa si primitoare!



Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.



Vale, mami de ALEXANDRA - NICOLETA si ANDREI - GABRIEL
cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=22" target="_blank"> Clipe de viata 2008 - va1 si va2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Roxu, Sofiei ii curge nasu, si lui Gh, si pe mine ma ustura gatu
asta e, sper sa scapam ieftin, atata tot :)


PS puteam sa plec eu acasa


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Melania, o sa ii rog si eu pe bunici sa exerseze, ca si la noi e la fel, nu il intereseaza ce zic eu. Sa stii ca si Bubu e in perioada mamoasa, pana acum nu prea se omora dupa mine. Insa in weekend a fost mare tam tam cand am plecat de nu stiau bunicii cum sa il mai linisteasca, iar azi abia am reusit sa il dau jos din brate sa pot pleca la serviciu.

Papanash, daca e aproape de casa poate il mai poate lua si altcineva. Daca e aproape de birou o sa fie de principiu numai in sarcina ta. Nu stiu ce sa zic, depinde de multe. De program de exemplu. Daca il lasi program scurt si il iei la pranz, o sa doarma in masina pe drum sau o sa fie marait daca nu e aproape de casa. La noi asa era cu Alex, apoi a trecut la program lung.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash
ce sa caut, sa fie aproape de casa, aproape de birou ? Voi cum faceti ?


Io am "facut" (cat) mai aproape de casa.. sa nu chinui copilul cu statul in file-uri... are timp sa se obisnuiasca cu asta mai tarziu

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Aaa, imi pare rau Sabina, atunci posibil sa fie raceala. Sanatate tuturor! Si noi suntem picniti, toti 3. Andrei a scapat mai usor si la tura a2a, Alex e asa si asa, eu cobza.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

of, am auzit de multe persone virusate, cica-i naspa perioada.
Multa sanatate, sa treaca usor !
Carpatino, acum daca ati scos bibele de noapte mananca Ioana mai mult seara ?
Roxana, ma bucur ca te-ai mai linistit, eu vad toata chestia pozitiv, pentru toate mamicile de-aici. Pai cum sa stam indiferente cand e vorba de copiii nostri, sunt sigura ca toate au avut ceva semne de intrebare. Eu una m-am linistit, am mai citit, e totul ok si in parametri. Nu ma nelinistesc ca nu-i plac cartile, ca nu vorbeste decat cateva cuvinte, ca nu-i sociabil decat cu adultii. O sa vina vremea cand o sa ma toace la cap cu mii de intrebari, cand o sa vrea numai la joaca cu copiii, etc. trebuie sa traim momentul, multe dintre noi n-o sa ne mai intalnim cu varsta asta inocenta a puilor.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput