placenta jos inserata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Multumesc, Ayda, o sa fiu mai atenta sa vad daca si la mine e la fel. Stiti cumva daca medicul isi poate da seama la echo ca am contractii?

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

Nu stiu dc la echo isi poate da seama, eu i-am zis ca am contractii nedureroase si o posibila explicatie ar fi de la placenta jos inserata...oricum mi-a zis ca tratam pe care mi l-a dat ma ajuta si in sensul asta(nospa, utrogestan, gynipral..)

Ayda19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Ionika si eu am avut placenta jos inserata la ambele sarcini si la amindoua s-a ridicat; la sarcina asta deja la 4 luni se ridicase.
La prima sarcina am avut contractii cam din luna a 2-a: mi se intarea burta tot timpul si nu puteam sa merg caci aveam dureri. In luna a 7-a mi s-a spus sa stau 20 de ore pe zi in pat pt ca aveam colul scurtat si contractii. Sangerari n-am avut.
Asa ca eu zic sa stai in pat si totul o sa fie ok.
I-ati concediu medical 2 saptamani si apoi vezi daca poti sa rezisti la servici.
Iti poti lua program de 6 ore, daca nu vrei sa stai atat de mult acasa.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pe mine ma doare spatele asa in bara si din spate se duce in fata si parca ma trage cineva de burta.
fac eforturi sa stau pe scaun sau dreapta.am senzatia ca fac febra musculara la burta de parca am facut numai gimnastica.
si picioarele...
oare de ce?ati mai avut asa ceva ca doctoritza verifica de una si totul inafara de placenta pare ok.




mada 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

IONIK exact la 17 si mie mi-a spus ca am placenta jos. Important e sa stai in pat cat mai mult posibil.Nu in fund ci culcat. Sa nu faci sex. Daca apar contractiile sau durerile no.spa. Cand am mers la eco de 20 sapt era deja sus. Eu vorbeam si cu bb si-i ziceam da-i mama cu sutul la placenta asta! A functionat. Are timp sa se ridice.Daca pana la 32 sapt nu se ridica abia atunci se pune diagnosticul de placenta preavia. Nu e ceva periculos...doar ca poti avea pe sf. sarcinii sangerari...si sigur va face cezariana. Dar sa nu ne gandim la asta.Are timp sa se ridice. Numai bine!






.....Il sorriso innocente di un bimbo è l'espressione più viva dell'amore....

Mergi la inceput