Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (75)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Cocufan

alex2alex e art. 100 din CCMN. In gasesti pe net la http://www.legislatiamuncii.ro/Contractul-colectiv-de-munca.html

Luana bravo, mami!

Plici ce mutrita serioasa are piciul! E mortal! Are un ciuf... de toata frumusetea!

Monica Elefantica 37+ CRI

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Fetele, vreau si eu sa ma sfatuiesc cu voi: sotul mi-a obtinut o programare maine la eco la o alta doctorita, tot de la CMU, la care amfost in 17 dec si mi-a placut de ea, e ok si profesional si ca om.
Acuma nu stiu ce sa fac, avand in vedere ca ma duc si luni la spital: una mi-e sa nu se supere doctorul ca iar m-am dus de capul meu (ma gandeam ca pot sa nu i-o arat), a doua mi-e teama sa nu fie prea mult 3 eco intr-o saptamana pt bebe. Ma gandesc pe de o parte sa nu ma zapacesc prea tare, pe de alta parte ma gandesc ca poate ma linisteste si ecograful asta e si mai performant decat ce au ei in spital, cred. Voi ce ziceti?

35+ Ana Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Plici eu acum am vazut pozele cu bb Robert. Chiar ca are parul des! Ce frumos si rotunjor e! Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii! Iar tie refacere cat mai rapida iti doresc!

Maya 35+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

am citat si raspuns ca naiba, dar...te prinzi tu; imi pare rau

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

PLICIULE... felicitari pentru frumusetea de Robert! Felicitari si lui tati. M-am uitat la pozele cu voi doi... si mi se pare ca Robert seamana cu amandoi! Oricum e letal cu parul ala negru. As vrea ca si baiatul meu sa aiba parul asa de des si de frumos!
Imi pare bine ca ai laptic si ca te-ai recuperat repede dar zi-mi ceva (ca ma roade, n-am ce sa fac...) De cate kg ai scapat? Ca ziceai ca ai retinut multa apa in corp, ceea ce e si cazul meu. Sunt ca un balon!

Pupici si acomodare usoara cu Robertzel!
Gina 37+ mami de CALIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06

Fetele, vreau si eu sa ma sfatuiesc cu voi: sotul mi-a obtinut o programare maine la eco la o alta doctorita, tot de la CMU, la care amfost in 17 dec si mi-a placut de ea, e ok si profesional si ca om.
Acuma nu stiu ce sa fac, avand in vedere ca ma duc si luni la spital: una mi-e sa nu se supere doctorul ca iar m-am dus de capul meu (ma gandeam ca pot sa nu i-o arat), a doua mi-e teama sa nu fie prea mult 3 eco intr-o saptamana pt bebe. Ma gandesc pe de o parte sa nu ma zapacesc prea tare, pe de alta parte ma gandesc ca poate ma linisteste si ecograful asta e si mai performant decat ce au ei in spital, cred. Voi ce ziceti?

35+ Ana Bianca


Pisik, du-te linistita, am inteles ca lui bebe nu ii face rau ecografia adica nu il afecteaza si doctorului nu trbuie sa i-o arati
Eu am procedat la fel cand am fost la 4 D pt linistea mea, nu i-am aratat ca nu acea rost


37+ cu Alexandra

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Eram 2,vom fi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Pisik,
pe de o parte nu exista nici un indiciu ca echo ar face "ceva rau" lui bebe.
pe de alta parte, chiar daca faci inca o echo miine, daca e ca bebe sa fie micut si sa creasca incet, tot micut va ramine cu sau fara 100 de echografii.

sincer, in locul tau as trage adinc aer in piept si as avea rabdare pina la echografia facuta de medicul pe care il cunosti si in care ai incredere. nu e o problema de viata si moarte, cum se spune. eu ma uit la mine, desi chestia cu IR-urile poate deveni o urgenta, dr mi-a zis clar ca vrea sa fac echo la o persoana de incredere, pe care o considera ca are cel mai bun aparat, cel mai bun soft si cea mai mare experienta; altfel sint bani aruncati si riscam sa luam decizii pripite...iar eu sa ma stresez degeaba

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06

Fetele, vreau si eu sa ma sfatuiesc cu voi: sotul mi-a obtinut o programare maine la eco la o alta doctorita, tot de la CMU, la care amfost in 17 dec si mi-a placut de ea, e ok si profesional si ca om.
Acuma nu stiu ce sa fac, avand in vedere ca ma duc si luni la spital: una mi-e sa nu se supere doctorul ca iar m-am dus de capul meu (ma gandeam ca pot sa nu i-o arat), a doua mi-e teama sa nu fie prea mult 3 eco intr-o saptamana pt bebe. Ma gandesc pe de o parte sa nu ma zapacesc prea tare, pe de alta parte ma gandesc ca poate ma linisteste si ecograful asta e si mai performant decat ce au ei in spital, cred. Voi ce ziceti?

35+ Ana Bianca


Eco nu face nici un rau la BB, atata timp cat te mentii la maxim 2/zi.
Gandeste-te ca la internarea de urgenta garda face un eco pt a avea ce scrie pe fisa de internare, apoi dupa prima vizita medicii de pe sectie mai fac una ca ... deh.... sectia te trateaza trebuie sa vada (grda poate se face de catre medici colaboratori doar) , medicul tau personal poate nu munceste pe acea sectie si vrea si el sa te vada. Iar dupa 4 zile - externarea, cand nu te lasa fara eco.
Asa am patit cam la 3 internari. cate 4 eco/6-7 zile
Si totul a fost OK. Inca eram multumita ca ma vede mai multa lume.
I-am intrebat de fiecare data daca nu dauneaza copiilor atata timp cat am mai fost vazuta cu o zi inainte, dar raspunsul a fost invariabil ca Nu.

Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Mie nu-mi zice nimeni nimic de pulsatul burticii? Nu stie nimeni? Atunci pun intrebari mai usoare : e normal la 31 de saptamani sa se agite atata? Azi nici nu stiu cand a dormit, ca mai mereu l-am simtit.

Monica si taticu, felicitari petru progresele Luanei, o sa recupereze ea tot pana apar toti ghioceii!

Plici, zi-ne ca nu-i asa greu cu bebe mic acasa, cum ti-ai inchipuit. Te mai ajuta cineva in afara de tati?

Pisik si eu zic la fel, nu trebuie sa stie dr pe de o parte, iar pe de alta parte, am inteles ca eco e numai zgomotoasa, in rest e ok.






31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Pisigri, felicitari pentru incurajari si vestile bune!
In ceea ce priveste auto-pronosticurile, de la inceputul sarcinii povesteam cu medicul ca si cum as naste la 37 de saptamini, spre nedumerirea lui. Imi spunea ,de fiecare data, ca nu vede nici un motiv pentru care nu as putea duce sarcina la 40 de sapt. La ultimul control, vineri, mi-a spus, insa: "sper ca nu-mi faci figura si nasti mai repede".
Plecind de la premisa ca " de ce ti-e frica, de aia nu scapi", mi-a cam intrat morcovelul ; mai ales ca eu vreau sa nasc la o clinica privata unde "nu primesc" prematuri pentru ca nu dispun de conditiile necesare ingrijirii lor Oricum, SPER sa nu ajung la Spitalul Judetean din Bistrita si sa nasc cu medicul de garda; ar fi groaznic!!!

Scuze ca m-am lungit atit.

***

Petra, intr-adevar, colul sters anunta nasterea dar tu esti intr-un stadiu avansat cu sarcina, cind nu exista riscuri pentru bebe. Iti tin pumnii

Gina 33+

bebe Ian Alexandru

Poze

AMR

Mergi la inceput