Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (75)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SimonaMami spune:

Doar ce am vazut-o pe Luana in timp ce papa primul ei biberon! Doamne ce scumpica este!

Luana pui, sunt tare bucuroasa de evolutia ta! BRAVO!


Simona 34, mami de Eric Christian (02.03.05)

The 8th month = that month when you can no longer put on your shoes, or off your wedding ring...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Mulmumim ptr cuvintele de incurajare. Fiti sigure ca mami le-a primit. Si Luanei i-am povestit despre voi si i-am spus ca trebuie sa pape sa creasca mare, sa nu fie codasa grupei de ghiocei. Ah, si mai ales ca vin baietei frumosi pe aici. Corina, e minunat puiutul tau si e bruneteeeel!!! Daca faci listuta cu posibilele pretendente, sa ne treci si pe noi pe listuta. Promitem solemn sa facem si falcutze pana atunci.
Impreuna cu Monica suntem cu gandul alaturi de Cocufan ptr ziua de maine, sa aiba o nastere usoara si bebe sa fie bine. La 36 de saptamani este deja total dezvoltat, sa nu isi faca prea multe griji. Daca nu are greutate mare la nastere, dar suge singur si nu are alte probleme nu va sta in spital mai mult decat este nevoie. Doamne Doamne sa fie cu mami si cu bebe sa aibe grija sa se intalneasca cu bine maine.
Dyana, doar pagina Almei avea parola, spun acum ptr voi, daca vreuna dintre pagini va avea password vreodata, voi pune al doilea nume (cel care nu este folosit) al fetelor (a carei pagina e). Dar am scos parola (nu e nimic horror acolo). Alte pagini erau guestbook si Grow Chart unde am trecut din fisa ei evolutia, si nu au fost niciodata parolate. Amadoua paginute ale fetelor au melodii cine reuseste si vrea sa le asculte.
Luana a stat azi-noapte in compania Monicai, si se vede, cu cat petrece mai mult timp cu mami, este mai dornica sa scape de incubator. Aceste lucru ne bucura, ptr ca se dovedeste ca intr-adevar Luana este o micuta luptatoare. Ieri seara o buna si veche prietena pe messenger mi-a spus ca ei ii este teama de fiecare data cand intra sa vada ce face Luana (la pagina ei). Am intrebat-o de ce ii este teama si a ezitat raspunsul, m-a lasat sa inteleg. Noi nu am gandit niciodata asa. Iar fiecare zi este o batalie castigata. Si va multumim ptr ca ati fost si sunteti alaturi de noi, de ele. Unde sunt mai multi in gand si in ruga, exista putere. Multumim!
Astazi avea 1,440 kg. La ora 6 mi-a dat Monica desteptarea ca printesa noastra stie sa morfaie pe deget si o sa incerce cu biberonul. Nu suge la san. Ar fi o oboseala inutila ptr ea deocamdata. Dar este bine ca suge, si ca incepe sa ceara mancare. Inca de saptamana trecuta cand a avut probleme cu burtica si a fost pusa la "greva foamei" a plans de foame, ceea ce a fost pe de o parte bine, ptr ca a invatat sa isi exprime foamea. Bebelusii nascuti prematur sunt hraniti la ore fixe ptr ca nu isi exprima foamea, nu stiu, sau uita, si ajung la dezhidratare. A supt prima data la biberon la masa de la ora 9, doar 3 ml. A obosit si a adormit imediat. In timp ii vor creste cantitatea. Speram sa reuseasca sa suga si la san, si sa nu se indragosteasca prea tare de biberon. Ii multumim Lui Dumnezeu ptr fiecare reusita.
Ma iertati daca m-am intins prea mult.

_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Tati de Luana, multumim pentru vestile bune ale printeselor!

Fille du Sud 34 cu Dragonbella
Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plici plici spune:

multumim mult de aprecieri....parul a fost o surpriza si pt mine hahahahhaa...dar e scump asa pletos...

va raspund cum apuc ...cu alaptatul...mi-a venit laptele a 4-a zi dupa operatie. Din ziua operatiei am baut ceai de lactatie (din acela de la fares - nu stiu daca a contribuit sau ba)si in a 4-a zis aveam niste sani ....2 kile de bucata ...am lapte de nu stiu unde sa-l mai dosesc...hihihih...curge pe mine, am pus la frigider, la congelator si asta micu pompeaza de zor. Pompa de san? nu stiu ce m-as fi facut fara ea (am electrica, slava domnului).

deci da, am la lapteeeee....ihhii bine nu stiu cat ma tine, dar momentan am.

La spital cele 3 zile cat eram fara l-am pus totusi la san pe Robert, ne jucam de-a suptul sa ne obisnuim...

hait s-a trezit...revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Tati de Luana multumim pentru vestile minunate, cu siguranta ca ea este o luptatoare si in curand va papa si la san
La multe saptamani si lunite si anisori pentru Luana(azi are 3 sapt nu?)!! Monica multa putere ,esti o mamica fericita !!!



31+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Am reusit sa vorbesc cu medicul meu la telefon; mi-a spus sa merg mai departe cu 2x No spa/zi si sa mai iau 2 x Duphaston/ pe zi si sa-l mai sun peste 2 zile. Duphaston-ul e un antispastic? Are efect in sapt 34?

***

Zsuzsu

Gina 33+

bebe Ian Alexandru

Poze

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui plici plici

multumim mult de aprecieri....parul a fost o surpriza si pt mine hahahahhaa...dar e scump asa pletos...

va raspund cum apuc ...cu alaptatul...mi-a venit laptele a 4-a zi dupa operatie. Din ziua operatiei am baut ceai de lactatie (din acela de la fares - nu stiu daca a contribuit sau ba)si in a 4-a zis aveam niste sani ....2 kile de bucata ...am lapte de nu stiu unde sa-l mai dosesc...hihihih...curge pe mine, am pus la frigider, la congelator si asta micu pompeaza de zor. Pompa de san? nu stiu ce m-as fi facut fara ea (am electrica, slava domnului).

deci da, am la lapteeeee....ihhii bine nu stiu cat ma tine, dar momentan am.

La spital cele 3 zile cat eram fara l-am pus totusi la san pe Robert, ne jucam de-a suptul sa ne obisnuim...

hait s-a trezit...revin

www.flickr.com/photos/29487647@N02/" target="_blank">poze


Ma bucur ca ai productie , tine-o tot asa !!!!
In spital pana ti-a venit laptele ce i-ai dat ??


37+ cu Alexandra

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Eram 2,vom fi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Pupici la toate burticile,

Millie, Clara, Denisamada, va multumesc pt. raspunsurile referitoare la prima de nastere!

Olishka, eu stiu ca 48 de ore inainte de eco nu ai voie sa te dai cu crema pe burtica!

Plici, sa-ti traiasca flacaul, sa fie sanatos si sa va bucurati de el!

Ayla, felicitari pentru progresele micutei Luana! Doamne ajuta in continuare!

Cocufan, multa putere si stai linistita ca totul se va termina cu bine! Nastere usoara si bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Am reusit sa vorbesc cu medicul meu la telefon; mi-a spus sa merg mai departe cu 2x No spa/zi si sa mai iau 2 x Duphaston/ pe zi si sa-l mai sun peste 2 zile. Duphaston-ul e un antispastic? Are efect in sapt 34?


Duphastonul nu e antispastic, dar ajuta ca sa nu se dezlipeasca prea repede placenta. Asa imi spuneau si nie cand luam intre sapt 24 si 28, dupa ce aveam acele simptome cu dureri, contractii etc

In Bistrita mergi la doc? La cine mergi?

Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Am reusit sa vorbesc cu medicul meu la telefon; mi-a spus sa merg mai departe cu 2x No spa/zi si sa mai iau 2 x Duphaston/ pe zi si sa-l mai sun peste 2 zile. Duphaston-ul e un antispastic? Are efect in sapt 34?

***

Zsuzsu

Gina 33+

Duphaston e varianta mai ...noua (si unele fete zic ca mai eficienta) a utrogestanului, adica e progesteron. parerile sint impartite apropo de eficienta progesteronului asa tirziu in sarcina, dar eu tot cu no-spa si progesteron (utrogestan eu) am ajuns la 35s. asa ca....
bebe Ian Alexandru

Poze

AMR


if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput