Dulceturi si papansi de sept-oct 2007 (272)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Incarc si eu niste poze restante ,dar pina se upload-eaza toate ma duc sa fac un dush!

Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit
Mihnea in actiune
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diwana spune:

Teo, mie imi place, si cred ca in realitate e si mai fain . Astept restul pozelor

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

filmulete Rares

Piticul se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Citat:
citat din mesajul lui diwana

Teo, mie imi place, si cred ca in realitate e si mai fain . Astept restul pozelor

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

filmulete Rares

Piticul se face mare




Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit
Mihnea in actiune
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Sa stii ca in poze,intr-adevar,pare destul de artificiala nuantza,dar ,,in realitate'' difera mult!!!!

Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit
Mihnea in actiune
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diwana spune:

Pai de aia si ziceam, ca eu vad ca in poze iese diferit, dar cand vezi in realitate e mai fain, vezi mai bine persoana, reflexiile culorii, ochii, freza. Imi place culoarea ta si in poze. Eu ma mai gandesc uneori sa ma fac rosie (nu roscata, rosie ) cum e aia de la Happy Hour.

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

filmulete Rares

Piticul se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui betty78

Ne-ati uitat azi....ca doar am implinit si noi 1 an si 6 lunisoare si acum am un baiat mare, mare.

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario


Betty, sa-ti traiasca feciorul si sa va aduca multe bucurii!!!

Mult succes cu fertilizarea, tin pumnii sa mearga totul cum trebuie si sa se anunte barza cat de repede, chiar cu gemeni, daca asta va doriti, cu un drum ai scapat !



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Sabina, eu inteleg perfect punctul de vedere al lui Yaia.

Cand zici "alint" sau "rasfat", parca se imprima niste conotatii negative comportamentului unui copil.

Insa trebuie sa iti atrag atentia ca s-ar putea sa cazi in greseala pt care ne-am condamnat si noi proprii parinti, si anume, sa incerci sa le oferi copiilor ceea ce TU iti doresti si simti ca ai avea nevoie in primul rand, uitand ca ei sunt diferiti de noi si diferiti unii de altii si nevoile lor sunt diferite la diverse grade de intensitate. Ca sa fac o paranteza, am ramas interzisa cand in RO am pov cu o mamica ce imi explica de ce ii da copilului ei de nici 2 ani ciocolata "speciala pt bebelusi". Citez: "Pt mine ciocolata inseamna atat de mult, imi place asa de mult, nu vreau sa il lipsesc pe X de o asemenea placere imensa"!!!

Bineinteles ca e diferit de ce zici tu, dar cuvintele au fost cam aceleasi si referitoare la niste nevoi pe care mamele le imprima copiilor pt ca pt ELE nevoile resepctive sunt semnificative!

Nu sunt pt strictete extrema si autoritate cu bata, dar cred ca prichindeii nostri au nevoie sa le stabilim limite de cand sunt mici. Orice psiholog iti va confirma ca asta ii va ajuta in formarea personalitatii si intelegerea lumii si in relationarea la ea, la cei din jur si la ei insisi si ii va ajuta sa faca fata sentimentelor contradictorii si ordine in universul lor. Un copil fara limite devine salbatic, ti se urca in cap, face ce vrea si isi pierde respectul pt un parinte permisiv si total depasit de situatie.

Iti dau un exemplu. S-a putea sa fie gresit, dar e ceea ce ai afirmat tu acum ceva vreme si atunci am fost destul de impresionata, insa nu am zis nimic. Spuneai la vremea respectiva ca Sofia te pocneste de te albastreste. Sunt curioasa ce reactie ai in cazurile respective, cum actionezi. Ce consecinte au faptele ei (altele decat vanataile tale).

Dupa ce imi raspunzi o sa pot spune mai multe pe tema asta.



P.S. Ce mai face accidentatul? Aaa, superbe desenele Sofiei!

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Revin acum la gradinita. Sunt de acord cu Papanash cand zicea ca fiecare hotaram in functie de cazul nostru particular si ca trebuie sa vedem ce impact are "gradinareala" asupra copilului. Sunt care nu sunt pregatiti nici la 5 ani si sunt care de la 1 an sunt la gradi ca la ei acasa (vezi si exemple gen Yaia, Sim etc).

Cu scolarizarea acasa iar e discutabil. Linkul pe care l-ai pus da exemple din 2 straturi sociale total opuse. Pe de-o parte sunt cei care isi permiteau profesori acasa, scolile fiind suprasolicitate, supraaglomerate, cu copii ce aveau probleme sociale si inadecvate dpdv al pregatirii profesorilor. Si erau cei care erau asa de sarmani, ca trebiau sa lucreze de mici ca ucenici sa castige un colt de paine si nu aveau timp de mers la scoala si invatau pe apucate (vezi Benjamin Franklin). Cei din paturile superioare ce au reusit prin sistemul asta ma gandesc ca au avut poate putin talent, dar multa atentie din partea profesorilor lucrandu-se cu ei 1 la 1 sau cel mult, in grupuri mici, gen 4-5-6. Cei din paturile de jos care au reusit, cred ca au avut o minte sclipitoare, ambitie si au reusit IN CIUDA vicisitudinilor, nu din cauza ca au fost "scolarizati" acasa.

Fug ca s-a trezit.



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

buna dimineata

azi dau eu , ceai, lapte si ce va mai doriti , a si cate o

Teo sa-ti fie de bine, iti sta tare bine

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Buna dimineata si -ele pentru toata lumea!

Sabina, nu stiu de ce dar discursul cu alintatul parca l-am regasit in fiecare post de al tau si de asta am scris ca sunt sigura ca si Yaia il alinta pe Tudor. Imi pare rau daca te-ai simtit ofensata sau am extrapolat eu atit de brutal.

Am scris ca sunt de acord cu o solutie de mijloc, mai mult daria a fost mereu alintata (as in cuddled)si este mereu foarte aproape de mine. De aceea nici nu se joaca singura iar daca incerc sa o mut seara din patul nostru in patul ei simte oricit de adinc ar dormi.

Cred ca ai mentionat-o si tu odata pe Gazela. Stiu si eu filosofia attachment parenting inca dinainte de a se naste Daria si chiar am spus ca o cresc dupa acele principii un pic adaptate.

Daria este copil unic (deocamdata) si cred ca ar fi un mare plus pentru ea sa mearga la gradinita pentru ca ii plac enorm copiii. Bineinteles ca daca as vedea ca nu se adapteaza as retrage-o.

Sunt sigura ca fiecare mama incearca sa faca ce e mai bun pentru copilul ei.





-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)

Mergi la inceput