mamici de zmeurici iulie - august 2009 (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

galarina, felicitari ptr cautzul roz,sa fie sanatoasa si papacioasa.

nusy, felicitari ptr rezultatele ok de la triplu test.

blanca, stiu prin ce treci,din pacate si eu sufar din cauza unui hematom,pardon,mai multe.
am fost acasa de sarbatori unde am facut o eco. la 8 saptamani,doctorul a vazut hematomu` si a zis sa stau linistita ca se retrage,bun...
am ajuns inapoi acasa (aici) unde dupa scurt timp am inceput sa santgerez,am fugit la eco. si nimic,
dupa o saptamana,iar sangerare,tura asta si mai tare iar sangele proaspat,am fugit la eco.nimic...
a treia oara ma apucat exact acu 2 saptamani seara,am avut o durere puternica jos si cand m-am dus la baie,asa tare sangeram de am zis ca am scapat copilul in wc am sangerat toata noaptea,tare tare iar sangele curat,nici maroniu,rozaliu sau alte culori,sange sange,
eram gata,palida,perfuzii cu sange si vitamine fiindca eram ametita de cat am pierdut,internata,si cu bebe bine merci in burta
la eco. 3 mi-au vazut un hematom care statea exact pe "gura" cervixului si de acolo sangerarea,
si eu trebuia sa stau calma in pat,sa nu ma misc,dar nu am avut cum,cu o atomica de fetita asa mica nu am avut sanse,desi tot sangerez (maro inchis de culoare) bebe e acolo si e ok.
pe 23 luna asta mai am o programare la eco.unde ma asteapata o "comisie" de 2 doctori si o moasa,iti dai seama ca nu mai pot de griji,
e oribil sa treci prin asa ceva,
roaga-te la bunul DD si o sa vezi ca va fi bine,nu am incetat nici o clipa sa ii multumesc ptr copiii si sa il rog sa nu imi i a puiutul,se pare ca ma asculta
si numai bine,
am uitat sa iti zic,doctorul mi-a zis sa nu stau numai in pat mereu mereu fiindca hematomul trebuie sa "plece" nu sa stea acolo,era prea mare sa se absoarba,acu cred ca e hematomul care incearca sa iasa putin cate putin,la mine


pozici
vine BEBE 2
Ebonee (02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibuga spune:

pooh --nici eu n-am dat cu nasul pe la magazine,pantalonii nu ma
mai incap deloc -am 6 kg bine lipite,noroc cu inaltimea care mascheaza ,dar in curind
burta va avea un cuvint de spus,bb sanatos sa fie,altceva nu ma intereseaza,kg-mele....optimista,nu
vor zbura dupa nastere--dar am gasit printre pantalonii mamei mele moderne vreo doua care ma incap si chiar imi stau bine...
apropo arat si eu ca in luna 6 ,la sarcina anterioara...e drept ca am fost cam subtirica.

uliiasi-gafai si eu la efort,azi am facut un ministrat pt praz,pamintul era f pufos,asa ca repede am pus citeva seminte in pamint.avem f putin loc pt
agricultura dar totdeauna e o placere sa vezi cum cresc bio vegetalele..[:D}

ely_cta la multi ani !

giova--urmatorul control il am la 20 sapt.sint sigura ca n-am sa scap nici atunci de control abdo,e un med.f bun.am incredere si nu comentez.noroc ca "neplacerea" nu dureaza.

felicitari galarina si alex@sara!

blanca--sa ne tii la curent!oare hematomul cauzeaza desprinderea placentei?sint habarnista.iti tinem pumnii!sanatate!

o seara placuta tuturor burticilor!


bibuga 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya08 spune:

Buna fetelor!
Sunt din Bacau si sunt ca si voi, o viitoare fericita mamica! Azi am intrat in 13 saptamani, iar greturile au inceput sa mai cedeze.
Va urez sanatate la toate si sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Multumesc fete pentru sustinere imi sunteti tare tare dragi.

Eu tot in pat (acum putin pe scaun ca sa va citesc), scurgeri de sange nu am mai avut dar ceva maro putin parca tot e...asa tot pal pal...nu ma doare nimic.
Am citit pe net ca hematom inseamna o acumulare de sange intr-un testut, acum nu stiu ce face exact..mie mi-a zis ca e o dezlipire de placenta, un hematom...care a sangerat.

Maine ma duc la dr., azi e de garda la spital si nu vreau sa ma duc acolo..poate il gasesc ocupat, obosit sau mai stiu eu cum asa ca prefer la cabinet..desi daca susupectez eu ceva acum seara sau la noapte zbor la spital ca e acolo...

Va pup si multumesc mult

16+

Bubi mic poze


Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

Buna fetelor!
N-am mai scris de mult....si eu ca si Blanca am avut o sangerare aseara, de fapt mai mult maroniu...am zis ca lesin de spaima, am sunat dr si m-am dus la spital...din fericire bebe e bine, am sangerat de la placenta care e cam joasa si apasa pe col, cel putin asa am inteles...colul mi-a zis ca este inchis deci e bine...azi mi-am luat concediu medical si 10 zile stau la pat...
Dr mi-a zis ca se poate ridica placenta odata ce bebe mai creste...sa speram ca va fi bine...
Si treceti si la mine carucior roz....se pare ca e fetita desi pana acum se "suspecta" ca e baietel
Va pup pe toate si sa auzim numai de vesti bune!

Ayda 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna seara, mamici de zmeurici!

Uite am venit si eu de la eco in sfarsit, bebe e bine, a confirmat dr ca e baietel, are 275 de grame, iar ca lungime n-a putut sa-l masoare decat de la cap pana la fundulet si are 13 cm.... se tot misca si invartea, am vazut manute, degatele , picioruse, am vazut inima cum batea si cele 4 camere ale ei, am auzit bataile inimii si erau 135 pe minut.
M-am programat peste 3 sapt pentru ec morfofetala de trimestrul 2.

Acum am o problema si o intrebare la voi, please help me!
Ar fi momentul sa fac triplu test daca as vrea...dar nu stiu daca sa vreau...stiu ca majoritatea din voi l-au facut. Dar spuneti-mi si mie, ce avanataj are testul asta? La ce ma ajuta daca il fac? Daca descopar ceva, se poate remedia? Sau pur si simplu aflu ca are risc de ceva si gata?
Si inca ceva, voi unde l-ati facut? Eu ar trebui sa-l fac maine dimineata si nu stiu daca sa-l fac sau nu...chiar nu sunt deloc convinsa de necesitatea lui....
Si inca ceva, fetele din Bucuresti, voi la ce clinici ati facut testul?
PP: am 28 de ani, n-am in familie cazuri de sindrom down si nici sotul meu.

Multumesc mult!! Pup!

Iulia 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Vin in forta sa echilibrez situatia carucioarelor


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Elenada, Danielle, Giova, MQQm: multumesc pentru felicitari!

Blanca: stai cumintica in pat si o sa fie bine! Eu,cand am avut sangerarea la 7 sapt. nu ma dadeam jos decat pentru wc..de mancat,mancam la pat.

Uliiasi: eu am facut TT ca a vrut medicul meu, dar daca era dupa mine nu-l faceam...mi se pare ca sunt bani aruncati in vant...am auzit de atatea cazuri in care le-a iesit rezultatul prost,risc mare si au trebuit sa faca amniocenteza...iar acolo a iesit totul bine.Pai n-au fost bani aruncati si stres aiurea???? Cu atat mai mult daca as fi in locul tau,cu datele tale...alegerea e a ta.

Wow, Moni, felicitari!!!! Nu o fetita,ci doua!!!! Bravo!

Nusy 20+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galarina spune:

Moniland, felicitari! Balanta incepe sa se echilibreze rapid vad!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

felicitari fetelor pentru culoarea carucioarelor!
iar fetele care au probleme...sincer imi pare rau ca din cauza asta stati si cu stres. dar sunt sigura ca totul va fi bine.
uliiasi eu acum am facut triplu test la IOMC. este gratuit si iti da rezultatul in cateva zile. la prima sarcina l-am facut la Medlife. rezultatul este o statistica bazata pe rezultatele de la eco si valorile unor hormoni din sange. daca apar erori la rezultat ti se recomanda sa faci amniocenteza. atunci in functie de rezultatul amniocentezei se recomanda daca se continua sarcina sau intreruperea ei. dar am auzit multe cazuri cand a aparut rezultatul cu risc de malformatii, mamica a refuzat intreruperea sarcinii si in final a nascut copilul sanatos. aproape ca s-a ajuns la concluzia ca e cam inutil...oricum, in multe tari nu se mai face asa ceva...

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si in burtica

Mergi la inceput