Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE(43)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana80 spune:

Buna

Va urmaresc de mult, dar din umbra. ma bucur si sufar alaturi de voi, asa ca vreau sa sparg gheata

pe scurt povestea mea: 28 ani, nicio sarcina, incercari de aprox 2 ani, am fost diag laparo de endo in mai 2008, au urmat 3 luni diphe, 1 inseminare nereusita in noimebrie (cu stimulare), a 2-a in ian (din pacate acelasi rezultat - azi Z1).in plus mi-a aparut si un chist pe ovar dupa diphe, dr a zis ca e enometriozic si eu nu mai inteleg nimic, de ce dupa 4 luni de menopauza????? ideea era sa ma vindec....
nici sotul nu sta tocmai stralucit, dar il tratez si s-a mai imbunatatit situatia

am inceput sa iau naturiste din noiembrie: mladite zmeur, mladite coacaz, vitex, evening prime rose si ceaiuri, dar am citit ca ar primele 3 ar avea efect progesteronic, care de fapt ar inhiba ovulatia, asa ca nu stiu daca fac bine sa le iau toata luna sau mai bine dupa ovulatie? plus ca cica nu ar fi bune daca iei hormoni (pt stimulare. In plus mi-am luat flavin7 si as vrea sa-l incep, credeti ca interactioneaza cu ceva?

va rog, voi sunteti experte in naturiste, lamuriti-ma si pe mine, sa stiu ce fac de luna asta! tb s-o iau de la capat!

felicitari tuturor gravidutelor si multe liniute duble!






oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Lucic gravidos si burticos,nu mai suflu un cuvintel,ca cine stie cum ma trezesc fara par in cap!.Pup fata care ma umple de optimism!Maine plec la munte sa ma Valentinez putin in weekend si sunt in plina perioada fertila.Asa ca,tine-mi pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Fetelor, ce sa fac, Cristy, Lucialu, voi imi stiti mai bine povestea...sa incerc sa fac un copil, adica sa ma operez, injectii si apoi sa incerc sa fac un copil, nefiind casatorita?Am 33 de ani, fir-ar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AleDutulescu spune:

merci de raspuns, Daca a vazut la eco ca endometru sta doar intr-o sg parte a uterului, si ca sunt niste aderente, cam asa se vad la eco, ar putea fi endo? ce zici? o parere?
diagnosticul este suspect de endo, pana la operatie nu stim 100%.

:D


Citat:
citat din mesajul lui fireyes

Ale, endometrioza nu afecteaza neaparat ovulatia, e mult mai imbarligata treaba... aceasta boala minunata se hraneste cu estrogen, iar prin medicatia de dupa laparo (asta daca ti se gaseste endo!!!) se suprima productia de estrogen. Dar nu te mai ingrijora inutil, inainte, asteapta intai sa vezi ce se intampla.

Lucia, cate unul pt fiecare...

Ralu, am mai recitit povestea ta de curand si m-am minunat din nou cata putere ai gasit in tine... dar cand mai vad cate un "fragment" din minunea ta, parca se sterge tot...

Ioana,

still counting: 1,2,...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare dragelor...am fost la doc. totul e ff bine am outzele(a.k.a ovarele)sunt cam micutze dar tot e curat si bine, prin aprilie mi-a zis ca s-ar putea sa am prima mentra si dupa asta facem analizele si apoi ma apuc de luat acid folic. Am vb si despre depo-provera si mi-a zis ca nu e atat de puternic ca diphe si ca mi l-au dat pt ca sunt destul de tanara si operatia a fost clasica si au curat bine tot, daca nu raspundeam bine la depo imi dadea diphe.Din cauza asta nu am reactii atat de urate si am inteles ca ci menstra va revenii mai repede decat in cazul diphe....Atatea vesti am, voi? Cele cu burtici cum sunt bebei?
va poop si astept vesti.............BUNE

didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Ale, eu nu cred ca am inteles ce zici tu... cum adica sa ai endometru doar intr-o parte a uterului???? endometru=mucoasa uterina, deci nu poti sa ai intr-o parte a uterului... ori nu ai inteles tu ce ti-a explicat, ori dr nu prea stie ce spune...
Aderentele se "obtin" de regula in urma unei operatii mai vechi si din ce stiu eu nu se vad la eco.
Insa nici unul din astea nu reprezinta semne sau simptomatologie de endometrioza.
Nu vrei tu sa schimbi un pic si dr?? oricum, pana la laparo nimeni nu se aventureaza cu diagnostic de endo, daca stie ce face. cel mult, daca ai vreun chist sa poata fi suspectat la eco ca fiind endometriozic, dar certitudinea apare numai dupa laparo.

still counting: 1,2,...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

Salutare
Ma bucur ca v-am gasit ! Am citit lucruri interesante pe acest forum . Ma bucur pt cele care ati reusit sa invingeti aceasta boala si sa va bucurati de zambetul unui copil .
Povestea mea incepe acum 2 ani cand mi s-a descoperit un chist de 4.5 cm. Am urmat un trat cu anticonceptionale si in doua luni el s-a resorbi t . Cand am facut ecografia transvaginala doctora mi-a spus sa ma gandesc la o sarcina ca se pare ca voi avea ceva probleme . Am luat in serios vb dansei si ne-am pus pe tb . A trecut o luna , doua , trei , cinci , 1 an si eu nu ramaneam insarcinata . Mare era dezamagirea in fiecare luna . Am continuat sa sper. Intre timp am inceput sa ma simt rau , cand imi venea menstruatia aveam dureri groaznice , ma durea cand aveam contact sexual , ma durea in timpul ovulatiei . Am mers la diversi medici toti imi ziceau ca nu am nimik iar ecografic nu parea sa fie probleme . Am continuat sa incercam si am zis ca poate poate ni se implineste visul . In noiembrie 2008 cand mi-a venit menstruatia m-am simtit fffffff rau , nu am putut sa ma ridic din pat . Am ajuns la Urgenta unde in urma unei ecografii mi sa descoperit un chist de 6.5 cm pe partea dreapta prins intre ovar si trompa . Eu facusem in august o ecografie si nu aveam nimik.Mi-au dat tratament cu antibiotic puternic si antiinflamator 9 zile . Menstruatia a durat mai mult decat de obicei . Dupa cele 9 zile am revenit la spital , durerile nu trecusera definitiv . Aveam abdomenul f tare si umflat ca si cum as fi fost insarcinata . Mi-au dat sa fac CA 125 care mi-a iesit f mare ca si valoare , aproape dubla . Atunci medicul mi-a zis ca ar putea fi vb de ENDOMETRIOZA gradul 2. Au hotarat sa ma interneze cateva zile pt investigatii . M-am internat luni sim-au bagat pe tratament cu antibiotic injectabil la 12 ore ( 2 antb odata ) gentamicina si cefuroxim . Miercuri am facut din nou ecografie . Chistul nu cedase nici un pic la tratament . Atunci medicul a hotarat ca cel mai bine ar fi sa intervina laparoscopic . Mi-a '' povestit '' cum stau lucrurile , cum va decurge operatia , ce se poate intampla si ce riscuri exista . Mi s-a spus ca este posibil sa mi se scoata trompa , iar daca aceasta nu se va putea prin laparoscopie va tb sa imi faca operatie clasica . M-am operat joi dimineata . Din pacate am ramas fara trompa stanga si o parte din ovarul stang . Operatia a fost laparoscopie si a decurs f bine . Sambata m-au externat iar medicul mi-a spus ca va tb sa urmez un tratament cu Diphereline de 3.75. In decembrie pe 18 mi-a venit menstruatia si am facut prima injectie , in ianuarie am facut ce ade a doua injectie si ieri cea de a treia . Din pacate am multe reactii din cauza acestui tratament dar sper din suflet sa imi fie de folos .
Imi doresc din toata inima sa imi pot tine la piep copilul . NU vad cum as putea traii fara un bebelusi al meu .Sotul ma iubeste si ese alaturi de mine . Sufera odata cu mine .
As dorii sa primesc sfaturi de la cele care au reusit sa invinga aceasta boala si si-au vazut visul cu ochii . Credeti ca am vreo sansa tinand cont ca mai am doar o singura trompa ?
Cateodata simt ca ma lasa puterile si nu mai pot merge mai departe . Ma gandesc oare de ce eu tb sa trec prin asta ? Oare de ce tocmai mie mi se intampla ?
Am uitat sa precizez ca am 25 ani si sunt din Bucuresti .
Va imbratisez pe toate si va doresc multa sanatate si sa va bucurati din plin de copii vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

seara buna fete dragi, in sfarsit reusesc si eu sa intru la voi dupa o saptamana plina la scarbici
ale, cred ca laparo este bine venita, tinind cont ca au trecut deja 3 ani juma de cand incercati la bebe, insa nu ai de unde sa stii ca ai endo, nu te mai gandi la asta pana nu primesti rezultatul de la laparo, daca insa vei descoperii ca ai endo, nu este un capat de lume si in cazul acesta cel mai bine ar fi sa dublezi operatia de tramentul cu diphe, evident daca medicul ti-l recomanda
didi, nu cred ca o sa-ti ceara "outele" socoteala la numaratoare, daca a fost joi sau vineri, asa ca stai linistita, iti tin pumnii pentru ce urmeaza sa vina
lucicut drag, cumintica sunt si tin si regim, cu mici exceptii evident, de aproape 2 saptamani nu am mai avut dureri de nici u n fel, nici de ovare, nici de burtic, nu stiu daca o fi de la tratament sau de la dieta+medox, iau in plus 1 aspenter/zi. chiar nu am ami avut nevoie de antiinflamatoare. te tin la curent cu medoxul. burticu' tau ce mai face?
oana, bine ai venit, chist endo mi-a aparut si mie dupa a doua laparo, faptul ca ai facut tratament cu diphelerine nu iti garanteaza ca nu mai faci chisturi, cu atat mai mult daca ai predispozitie spre asa ceva, insa nu trebuie sa disperi, eu am ovulat cu ovarul cu chist (lucru confirmat ecografic) si mai e ceva, nu uita ca ai 2 ovare, so...sanse sunt, dar iti trebuie multa rabdare si incredere.la naturiste nu prea ma pricep, insa nu cred ca acestea influenteaza tratamentul de stimulare
draga beatrice, eu nu cred ca este cineva pe lumea asta care ar putea sa-ti spuna ce sa faci, mai ales in probleme personale, hotararile astea trebuie sa le iei numai tu, ceea ce voiam sa-ti spun este ca nu trebuie sa-ti pui sanatatea pe planul doi si sa o conditionezi de lucruri/evenimente care nu tin de tine. cum te mai simti? ai mai fost la eco sa vezi cum stai cu chisturile?
adi, fi bine venita si sa stii ca nu esti singura, dupa cum vezi sunt foarte multe fete aici care au aceasta boala si foarte multe mai devreme sau mai tarziu si-au tinut bebeul in brate, tu ai un mare avantaj: esti foarte tanara si pe langa asta mai ai si o trompa funtionala. incearca sa citesti din urma ce au scris fetele, vei afla foarte multe despre boala asta si incearca sa tii si ceva regim, sansele de bebe dupa laparo si dephe sunt mari

va pup cu drag



"After all, tomorrow is another day!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu76 spune:

Buna fetele!Nu am trecut de mult pe aici ce e drept!Pe scurt ; am urmat trat cu Diphe incepand cu luna iunie , 3 luni, in nov revenit Cm , iar de atunci sunt tot mai urate; nici inainte de laparo nu veneau asa; cheaguri etc...brrr
Voua vi s-a intamplat asa ?Sa fi reactia la medicament ?
Stiu ce nu se elimina el chiar imediat din organism dar totusi....Stiu ca trebuie sa ma duc la nenea dr , dar pana atunci , spuneti-mi si mie daca ati patit vreuna la fel.Multumesc si va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

aditzaC in primul rand bine ai venit printre noi! I-mi pare rau ca ai trecut prin atatea probleme la numai doua zeci si ceva de ani. Situatia ta nu e una disperata, pentru ca poti ramane insarcinata si cu o trompa si un ovar foarte bine. Avem multe exemple printre noi care imediat dupa Difereline au ramas gravidute, asa ca trebuie sa speri! Si mie mi-a scos jumatate din ovarul stang cand aveam 26 ani, tot din cauza unui chist de 11 cm, printr-o operatie clasica. E mai greu, dar nu imposibil, asa ca fii optimista si vei reusi intr-o zi!

"Unii se plang ca trandafirii au spini, eu multumesc cerului ca gasesc trandafiri pe spini." W. Shakespeare

Mergi la inceput