Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE(43)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Lucic ,mie mi-e tare frica de bataie,mai ales de cea "neprofi" , asa ca o sa-mi revizuiesc atitudinea si o sa sper ca Dumnezeu ma va iubi si pe mine intr-o buna zi!
Ralu ,care va sa zica sarbatorim puiut Tudor la inceput de februarie...Notam si retinem!Deocamdata facem urari doar pentru Tudorelul existent si bucalat,urmand ca in curand sa ne bucuram si de celalalt Tudorel,da?(desi sufletul meu si-ar dori cu disperare o fetita,sunt convinsa ca voi avea baiat!!!) Asadar,sa traiasca,sa se faca mare si destept,ca frumos e...nevoie mare!Si sa ve bucure,sa va implineasca si sa va iubeasca asa cum meritati!
Ralu, Ioana, Romanitza,Iliraluca,Mada ,cu siguranta am uitat multe prietene dragi,dar va pup pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Ralu_t iubita, i-ti multumesc pentru rugaciunea de pe prima pagina, mi-au dat lacrimile sincer....Eu ca o tuta ce sunt, m-am grabit sa va spun ce bucuroasa sunt ca mi-a venit CM-ul si nu am vazut toate modificarile de pe prima pagina. I-ti multumesc si va multumesc inca o data tuturor ca m-ati ajutat sa trec peste toate esecurile de anul trecut. In filmulet e Tudor?? Asa baiat mare ai, Doamne ce a trecut timpul...e dulce foc La multi ani Tudorica!
Boo ce ma bucur ca ne scrii, ca nu mai stiam nimic de voi! Finutza mea e bine si bebe la fel, a mai scapt de colici si a inceput sa aiba tabieturile lui. Regretul meu e ca nu i-am mai vazut de luna trecuta si sper sa-mi fac timp sa-i mai vad ca mi-e tare dor de ei si vreau sa vad cat a mai crescut bebe Luca. O sa-i transmit urarile tale!
aerlilian va veni o zi cu soare si pentru tine, sa crezi asta!

"Unii se plang ca trandafirii au spini, eu multumesc cerului ca gasesc trandafiri pe spini." W. Shakespeare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

multumim de urari fetele mele

iubita mea draga ioana, rugaciunea e acolo de mult, postata de madutz imediat cum ai pierdut sarcina si ea a deschis noul capitol. eu am pastrat-o si in capitolul asta sa nu crezi ca te-am uitat si sa simti ca suntem in continuare alaturi de voi.
sa fie de bun augur acum cu venirea CM-ului si cu optimismul pe care l-am vazut in ultimele tale mesaje.n-am postat nici un filmulet cu tudor, dar daca vreti mai pun cateva poze cu maimutzoiul meu nazdravan, care devine pe zi ce trece mai dependent de ma-sa
aerlilian, nici eu nu m-as supara deloc daca mi-ai face o nora, una sa fie pe gustul lui tudorica
alexia nici mie nu mi-e usor cu tudor si inca nu merge in picioare-desi se straduieste-si nu vreau sa ma gandesc cum ar mai fi cu unul. anyway, la anul pe vremea asta ori ma apuc de dosar ori de facut bb2. sa vedem ce ne rezerva viitorul. sunt trista insa ca durerile la CM sunt din ce in ce mai mari. azi Z1 cam nasoala, la un pas de pastile-deocamdata ma straduiesc sa nu iau sa-mi dau seama cand se agraveaza rau treaba
romanitza sa-ti iei din aceeasi colectie si what to expect the first year si the toddler years, ca-s f bune. cartea pe care am recomandat-o eu, asa cum ii zice si titlul, n-are nimic de a face cu info concrete, ci e doar de ras si de relaxat, si de citit lui tati sa se amuze si el. si ca descriere mai acurata-cel putin asa mi s-a parut mie- a ce inseamna sa-l simti pe bebe, stii cum e cand ti se zbate o pleoapa?sau un muschi pe fata? asa, f finut si dragutz. mie comparatia cu fluturi si pesti m-a depasit...ca n-am avut nici pesti si nici fluturi in burta. eu pe bb l-am simtit la 19-20 de saptamani cand deja toata odiseea mea isi simtea copiii de la 12 saptamani numai al meu dormea-n front adica vezi sa nu fie vorba si de whishful thinking, nu la tine, la altele care se lauda sa-ti faci vreo grija-lucico, mama grijilor, e valabil si la tine
lucia sincer cred ca mai toate femeile care-si doresc mult un copil se roaga la dumnezeu sa fie sanatos, si mai toate simt ca daca nu e...tot al lor este (mai putin in cazuri f f grave unde nu se poate face nimic, si am avut 2 pe langa mine unde a fost nevoie de intrerupere in luna a 7-a,primele sarcini, sa ne fereasca dumnezeu pe toate de asa nenorociri!)si apropos de sanatate, ma gandeam ce simplu si firesc pare cand e vorba de copilul altuia, sarcina alteia, totul decurge lin si fara griji, dar doar pare asa, fiindca e din afara. toate suntem cu inima la gura cand e vorba de noi si de ai nostrii. nu esti nici o ciudata, esti doar o gravidutza care a trecut prin un pic prea multe ca sa ajunga aici ca sa nu fie marcata si sa nu sufle in tot iaurtul de pe lume. eu, din afara, iti pot spune deja cu mana pe inima ca ce era mai greu a trecut, riascurile mari s-au dus si ca asteptam sa trecem langa burtica ta un carucior colorat si un nume
cristy, cum mai sunt focurile? las dragutza, ca si-n sarcina exista un fel de bufeuri si transpiratii la greu, pe langa alea de diphe vor parea parfum, asta e un antrenament
magdita ai terminat sesiunea? eu mai am inca 2 examenemor fratilor, ce mi-o fi trebuit mie la batranete alta facultate nu pricep? ca nu mi-a ajuns ca prima a avut 6 ani....dar nici nu ma pot lasa de ea, sunt cu fundu-n 2 luntre
deci va las si ma bag la facut copiutze ca doar nu-s batrana dejeaba


ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AleDutulescu spune:

buna ziua fetelor!

poate unele deja ma stiti, poate cu unele acum ma voi cunoaste. Am inceput lupta pentru BB acum 3 ani jumatate si in urma cu aproape 1 luna am aflat si eu, in sfarsit, un posibil diagnostic. pentru grija care o are pt mine ii multumesc doctorului haiduc care mi-a spus ca ovulez minunat, lucru de care ma indoiam, dar ca sunt suspect de endometrioza si ar vrea sa ma opereze laparo sa vada ce e acolo. acum astept analizele si ma documentez.
in prima faza m-am speriat. nu de operatie ci de ce urmeaza cu medicamentele care inhiba ciclul. Nu vreau sa iau asa ceva.
Am nevoie de voi sa ma sfatuiti sa imi spuneti parerea voastra.

Va pup pe toate si ma rog la Dumnezeu sa fim mamici cat mai curand.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

ce fac fetili dragutili
beatrice, orice ce decizie ai lua, nu pierde din vedere faptul ca sanatatea este pe primul loc, ea nu asculta de argumente si nici nu sta la rand. te pup si ai mare grija de tine
lucicut drag, gata nu ma mai vaicaresc, da tot cat o scroafa ma fac si am senzatia ca asta e doar inceputul. da las ca om trece noi peste toate problemele. azi noapte m-am trezit intr-o criza de buseuri de aveam senzatia ca lesin, ca mi se face rau de cald si al meu speriat a zis ca vai de el daca nu o face vreo descoperire sau ceva important (se referea la bebe incapatanat care nu vrea sa vina si ne perpeleste atata). tu cum te mai simti? esti in concediu medical acum?
ralu scump, durerile nu inseamna neaparat ca se reface endo, chiar cred ca ar fi prea devreme pentru asta, mai ales ca nu ai mai avut cm atata timp. inearca o dieta antiinflamatoare, vezi site-uri straine, s-ar putea sa te ajute. vazut si placut mult Tudoras drag, sa va traiaca si sa va lumineze vietile, imagini ca astea ma fac sa trac mult mai usor peste toate greutatile luptei pe care fiecare o dam. bufeurile sunt din ce in ce mai puternice si mai greu de suportat, noaptea nu pot dormi decat cu geamul deschis, mai nasol este ca din cauza lor nu ma mai pot odihni si nu putine sunt ocaziile cand efectiv am senzatia ca lesin. of, fetelor care nu ati facut tratamentul nu vreau sa va sperii, poate doar eu il suport ceva mai greu. in rest dureri de ovare, burta am rar si de usoara intensitate, dar caldurile astea ma dau gata. insa ma simt mai bine cand stiu ca cu fiecare zi de tratament mai omor putin din nenorocita asta de boala.
liliana, draga noastra ce mai faci tu ?
va pup cu drag pe toate

"After all, tomorrow is another day!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare dragele mele........am facut o prostieam calculat gresit data injectiei si am facut-o la 29 zile si nu la 28, voi a-ti patit asa ceva? oricum important e ca am facut penultima injectie inca una si gata..........scap.....va rog un rsp ca sunt cam crizata oricum merg maine si la doc pt prima data de la operatie , ma duc sa-mi vad outzeleva pooop si speram ca in acest nou capitol sa avem minim 10 gravi spor fetele

didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Iliraluca bun venit acasica!
Ale pana nu te opereaza nu te mai gandi la tratament.Trebuie sa vada dr cum stai cu burtica si dansul e in cea mai mare masura sa-ti sugereze sau ba un tratament.Oricum,spui ca de 3 ani si te lupti sa devii mamica, deci tratamentul imi pare o floare la ureche pe langa perioada asta,crede-ma ca sunt fete care au fost ok in timpul lui si oricum imbunatateste sansele de reusita,altfel nu ni s-ar da,creste si calitatea ovocitara nu doar ca stagneaza evolutia bolii.
Ralu mi se rupe inima cand aud pe una dintre noi ca are dureri...offf...de-asta mi-e groaza ca stiu ce inseamna,eu practic doar dupa injectiipot sa spun ca am dus cateva luni o viata normala...insa e adevarat ca nici miscare nu fac destula si cred ca asta nu duce decat la inrautatirea lucrurilor.Am vazut imbunatatiri cat de cat pe perioada concediului,cand chiar am facut miscare la greu,dar viata de zi cu zi te condamna la sedentarism.Nu-mi plac salile,iar unde stau am spatiu mic de desfasurare si nu se compara cu miscarea in aer liber.Hai ca am deviat.Nu stiu ce sa mai spun...ia calmante cand vezi ca nu se poate,n-are sens sa te chinui si eu am facut asa...strangeam din dinti dar imi toceam psihicul efectiv ca reprizele erau dese si lungi.Ai incercat sa cumperi/iei Medox sau Flavin? S-ar putea sa ai o surpriza placuta cu ele.Eu imi pun multe sperante dupa nastere in ele.Si poate pana atunci mai gasim ceva.
Stiu ce spui de gandurile de gravi...tu deja stii si ma poti intelege.Da in cazurile fff grave nu prea ai ce face si vb ta:sa ne fereasca DD pe toate!M-am linistit mult acum dupa ce l-am vazut,chiar daca astept rezultatul la DT sunt cumva detasata.Hai sa va spun ceva,dar sa nu radeti de mine,ca nu sunt nebuna...:eu Duminica spun sincer ca sunt sigura ca l-am simtit.A fost asa,ca si cum era o mana care face pa-pa(cum spuneti voi la Bucuresti )si parca degetele ei m-ar fi atins pe interior.Sunt sigura ca a fost BB pt ca stiu sa fac diferenta intre matze si altceva.Imi cunosc burta ca pe un cal breaz...mai simtisem eu ceva,dar asta a fost fara dubii.Oricum se simte foarte rar si slab,finut de tot inca.
Iti tin pumnii cu examenele!Eu eram fricoasa cu copiatul,trebuia sa fim lasati pe bune,altfel eram gaina rau
Romanitza am citit ce ai scris si la odisee.M-ai linistit si tuDeci ne doare burtica pt ca creste BB si basta!Hai ca mai avem un pic si povestim altfel,mai linistite si mai bucuroase.Nici numa indoiesc ca cineva ar putea simti altfel decat am simtit si eu cand l-am vazut pe pui la eco.Chiar este o binecuvantare.Si sincer depaseste orice vis.Chiar nu se compara cu nimic din ce imi imaginam.Iti tin pumnii sa afli cat mai repede ce este.Eu poate aflu in martie,poate...nici eu nu ma gandesc la nume,dar imi vin cateodata nume de fetite in capchiar daca cred ca e baiat
Boo asa ma bucur ca ne mai scrii!Am vazut pozicile cu BB Alex.Ma dar ce fecior mare ai tu acolo!Si acum radem si la camera!Si ne creste parul si stam ca pasa la baie si cam peste tot si am facut taltabosi numa buni de papat
Sunt cuminte-cuminte.Mi-au trecut bazdacii si am incredere in DD.Multumesc pentru urari!Numai bine si sanatate si voua!
Aerlilian ma bucur ca te conformezi.Auzi tu,nu ma lua peste picior ca sa stii ca am tupait multi baieti la viata mea,ultimul in liceu,dublu si jumate fata de mineAsa ca vezi ce faci ca poate si la mine o fi ca mersul pe bicicleta,nu se uita,daca mai iti pui poalele in cap vin peste tine.Oricum am dezvoltat alte sporturi:batutul la cap.Si la asta crede-ma ca sunt profiAsteapta sa ramai gravi si dupa aia poti sa nu mai crezi,sa te indoiestica mai stiu eu pe uneleAi auzit ce spune Ralu.Daca o tinem asa...pana ne dam pe brazda si realizam adevarul...ne zboara copiii din cuib
Cristy ideal ar fi sa poti tine regimul acum.Dar macar sa eviti toxinele,porcariile cu Euri multe din comert si grasimile/prajelile.Bea apa multa,limonada si sa nu uiti de silimarina,care detoxifica fantastic ficatelul solicitat.Ai sa vezi ca va fi bine de data asta.Nu sunt in medical.
Didi stai linistita ca o zi in plus e nica toata.Bafta la dr!dar nu am inteles ce oute vizualizezi acum,ca parca ai spus ca ai facut penultima injectie,deci mai ai una.
Madaaaaa,Ioanaaaa,Lilisorrrr,Fireeeee,toate fetele puuuup!
KISSES


my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna dragelor,
Ralu_t oricum am fost cam aiurita de abia acum am observat modificarile de pe prima pagina. Va multumesc tuturor pentru tot ajutorul moral primit de la voi.

Tocmai am vazut un baietel dulce si cu multa personalitate LUCA CRISTIAN si pe finutza mea care a ajuns la 53 kg. in mai putin de doua luni. Ea zicea ca inca mai are de dat jos, insa e mai slaba decat mine, care am luat vreo 3,4 kg. din noiembrie incoace. Ce sa va zic, parca deja e baiat mare, am ramas uimita de cat a crescut intr-o luna de cand nu l-am vazut si e o dulceata. O cearta pe mami daca intarzie cateva minute, cand ai este foame si i-au trecut colicii, insa noaptea nu prea doarme...are program de plans si de plimbat...Creste el si se face mare si pe urma poate o sa-i placa si noaptea.
Lucialu, Boo, Ralu_t, Magdita, Mada23, Romanitza, Alexia28 va pupic pe toate si va urez o seara minunata


"Unii se plang ca trandafirii au spini, eu multumesc cerului ca gasesc trandafiri pe spini." W. Shakespeare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AleDutulescu spune:

lucilau, merci de incurajare, esti o draguta

crezi ca ma poate opera si apoi sa nu faca tratament? avand in vedere ca oculez normal? adik ce fel de endometrioza e daca ovulez singura?
Off, am obosit dar tot mai sper ca voi tine in brate un BB al meu.

Tu? cum esti?

FETELE, ma rog la Dumnezeu sa ne dea la toate un BB sanatos



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Ale, endometrioza nu afecteaza neaparat ovulatia, e mult mai imbarligata treaba... aceasta boala minunata se hraneste cu estrogen, iar prin medicatia de dupa laparo (asta daca ti se gaseste endo!!!) se suprima productia de estrogen. Dar nu te mai ingrijora inutil, inainte, asteapta intai sa vezi ce se intampla.

Lucia, cate unul pt fiecare...

Ralu, am mai recitit povestea ta de curand si m-am minunat din nou cata putere ai gasit in tine... dar cand mai vad cate un "fragment" din minunea ta, parca se sterge tot...

Ioana,

still counting: 1,2,...

Mergi la inceput