Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

otilia concediul medical pt boala obisnuita este platit cu 75%, iar concediul prenatal se plateste cu 85%. numai pentru urgente medicale se plateste cu 100%, adik pt internari, boli profesionale etc;

Vine bebica .... +27
Pana atunci gotobina nevoie mare
http://www.flickr.com/photos/magduta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

'Neata, am nevoie de o cafea mare in vena, fii-mea mi-a dat trezirea la 6:30.

Alynta27, imi pare foarte rau pentru bunicul tau, sa se odihneasca in pace!
Coraly, este posibil sa scrie in carte si cum se adoarme copilul, dar nu inainte de paragraful citat, care era pe la pagina 80. Mai departe nu m-a mai tinut rabdarea, dupa ce am citit asta.
Otilia, tocmai ca mi-e foarte greu sa stau aplecata deasupra cazii, dar este singura pozitie din care imi descurc bine parul, este si prea lung.

Va pup si incerc sa ma tin pe picioare si sa gandesc aproape limpede, ca am o gramada de treaba.

Carla, s.21 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda_magda

otilia concediul medical pt boala obisnuita este platit cu 75%, iar concediul prenatal se plateste cu 85%. numai pentru urgente medicale se plateste cu 100%, adik pt internari, boli profesionale etc;

Vine bebica .... +27
Pana atunci gotobina nevoie mare
http://www.flickr.com/photos/magduta/



Din cate am inteles, in concediu prenatal nu se plateste impozit, deci nu prea simtim diferenta de bani. Asa o fi?! Trebuie sa incep si eu sa ma documnetez, daca sunt fete care cunosc situatia, poate ne ajuta si pe noi.

Azi incepe scoala, iar la munca, iar naveta, abia astept sa intru in concediu prenatal. Cred ca pe la 30 de saptamani se poate intra in prenatal, nu? Trebuie sa vorbesc cu doctorita cand ajung data viitoare.

O saptamana cat mai buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

Buna fetelor,

Multumesc mult de urari,am petrecut tot week-end-ul,asa incat azi la pranz am sa mananc mezeluri

Si am inceput sa ne gandim si la un nume:Daria Ioana,Alexia Ioana,Erica Ioana sau Monica Ioana.Voi ce ziceti?


Andreea,multa sanatate tie si lui Philip.
Carla,imi pare rau de ce a patit Sabina, bine ca a mai trecut.Eu eram uimita de ea ca stie figurile geometrice la 1 an jumate,acum aflu ca stie si alfabetul,trebuie sa fii tare mandra!

Oana,spor la cumparaturi si multumim de ajutor!
Ely, si eu am luat deja 8 kg


Va pup,






elena,21 cu +Radu (21.10.2005)

http://community.webshots.com/user/nicuratze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Multumesc Carla!
Marcela dupa cum ti-au mai zis fetele e o ecografie normala, dar cu analiaza amanuntita a tuturor organelor lui bebe!
Pentru listuta: DPN: 25.05.2009

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 26+] cuMatei
Concediu la mare 2008

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza23 spune:

neata bubulinelor

Nicuratze La Multi Ani si din partea mea cu intarziere noi nu am reusit sa intram deloc in weekend asa ca iti uram cu intarziere multa sanatate si o nastere usoara si la termen, bebelina sanatoasa!
Otilia felicitari pentru carucior!
Alynta condoleante.

Noi avem o mare energie amandoi cred ca este de la vremea frumoasa de vineri incoace. Asa ca profitam cat putem sa stam afara, la soare, ca maine-poimaine vine iar frigul.

A inceput sa mi se intareasca burtica jos destul de des, de cateva ori pe zi, nu e dureros dar creaza disconfort si mi se intampla mai ales in masina sau cand merg pe jos. Sper ca nu e nimic rau in asta.

O saptamana cat mai frumoasa si insorita tuturor!

22+ cu Catalin-George
Asa creste Funditza!
A piece of our life


GOD is a DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aqua80 spune:

fetelor eu nu apar in lista voastra de gravidute...ma treceti si pe mine va rog?

DN 09.02.1980, BAIAT ,DPN: 20.06.2009
cat despre nume ne m-ai gandim un pic si va anuntam



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexSiMatei spune:

Citat:
citat din mesajul lui aqua80

fetelor eu nu apar in lista voastra de gravidute...ma treceti si pe mine va rog?

DN 09.02.1980, BAIAT ,DPN: 20.06.2009
cat despre nume ne m-ai gandim un pic si va anuntam



aqua80


La multi ani Aqua!!!

Alex 20+ Ari Victor sau David Victor sau...
http://picasaweb.google.com/alexandra.florea/PanaAcumPeScurt?authkey=OSg7SMV1YUU&feat=directlink
http://picasaweb.google.com/alexandra.florea/Bebel?authkey=69A5urjDRCw&feat=directlink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadadada spune:

Se simte diferenta de bani in + in perioada concediulu pre/postnatal.
Acesta reprezinta 85% din media ultimelor 6 venituri brute realizate.
Din aceasta suma se scade doar contributia la asigurarile sociale (9,5% in prezent, am inteles ca prin proiectul de buget minunatii guvernanti transforma aceasta taxa in 10.5%). Contributia la asigurarile sociale nu se aplica la tot venitul ci la salariul minim pe economie (respectiv 9.5%*600 RON = 57 RON).
Sper ca m-am facut inteleasa

[/quote]

Din cate am inteles, in concediu prenatal nu se plateste impozit, deci nu prea simtim diferenta de bani. Asa o fi?! Trebuie sa incep si eu sa ma documnetez, daca sunt fete care cunosc situatia, poate ne ajuta si pe noi.

Azi incepe scoala, iar la munca, iar naveta, abia astept sa intru in concediu prenatal. Cred ca pe la 30 de saptamani se poate intra in prenatal, nu? Trebuie sa vorbesc cu doctorita cand ajung data viitoare.

O saptamana cat mai buna!
[/quote]

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuta24 spune:

Buna fetelor,
Am si eu o nelamurire daca puteti sa ma ajutati.
As vrea sa imi iau concediu medical o luna de zile(1 martie-1 aprilie)si dupa acest concediu sa intru in prenatal.Intrebarea mea este:concediul medical il iei numai de la doctorul de familie sau se poate si de la doctorul ginecolog?Imi este mai greu sa dau de medicul de familie pentru ca nu mai este la clinica unde mergeam eu...si nu mai stiu unde sa il gasesc.Nu a lasat nici o informatie acolo...
Astept raspunsurile voastre...Va multumesc

Mergi la inceput