Mamici de zmeurici iulie-august 2009 (20)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

helloo si de la noi
eram sigura ca va gasesc la alt capitol
eu am profitat de vremea frumoasa de afara si am iesit la o plimbare, e superb afara...17 grade
am fost si la mama sa-l vedem pe Cezar ce s-a mai bucurat cand ne-a vazut, Duminica il luam acasa ca ne-am revenit si eu si sotul

vadca vorbiti de avocado si eu mancam la greu , si lui Cezar ii placea, azi am luat niste brocolli si-l fac la cuptor cu cascaval si cu smantanica , daca vreti reteta sa spuneti e delicios, de fapt caut linkul de pe culinar si-l pun ca sunt si poze acolo (daca va intereseaza)

pupici

_
Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 18+
it's a girl !!!

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/13019/Brocoli-gratinat/" target="_blank">Brocolli gratinat

sper sa va placa , noi suntem fani brocolli
merge si cu brocoli congelat

_
Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 18+
it's a girl !!!

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Hello fetelor!

la raport..asa mai tarziu ca sunt rupta de oboseala..avem o caldura caniculara aici..

Mai intai multumiri tuturor care ne-au tinut pumnii expres sau printr-un simplu gand..MULTUMIM si eu si leutul..

Enumar fetele,sper sa nu uit pe cineva dc da va rog anticipat sa ne iertati(cum ziceam +20% amortit):

Moni
Elena pumni stransi si de la noi
Cornelia
Patricia Ardeleanu
Motana..by the way today's menu stuffed red peppers in the oven..
Alinutza78
MQQM
Mamilivia
Pony
Alina

multumim inca o data si ..nici nu am vrut sa va spun ca merg azi la eco,doar dupa,dar Elena amintise si mi-am zis ce mai atatea superstitii va spun ca merg la eco..doara nu-i nimic de ascuns..
Leutul e ok,in grafic,pare cu doua zile mai micut,dar nu are importanta..s-a cam grabit duduia,nici macar masuratorile nu le-a pus pe hartie ca lumea...tot vorbeam de el,la care tipa ma intreaba dc stiu ca e un "el"..de unde ,asa m-am obisnuit sa ii spun,dar parca vad ca-i duduca..
Vestea buna fetelor e ca a disparut complet chistul luteal de 6cm!!s-a resorbit,aparea pe 7 ianuarie..acum ovarele arata pefect..asta m-a bucurat,dupa ce m-am innebunit mai intai sa vad inimioara batand..iar alta veste bunicica..fibromul meu vechi de cand lumea a ramas tot la aceleasi dimensiuni,departe de sarcina,deci avem sanse bune sa nu avem alte surprize..cam asta ar fi..inca o saptamana,ultimul eco la doc de la FIV,apou trec la noul doc gineco-neamtul meu-si in 10 zile dublu test,alt morcov..

Fetelor o intrebare: pe voi v-a deranjat cand v-a facut eco,pe mine chiar ma supara cand m-a apasat pe sarcina in toate partile,apoi acasa m-a durut nitel,nu prea mi-a placut...i-am si zis darleutul dormea.. umbla tipa cu sonda aia parca era pe aratura!

Dublu test cum se face?tot prin eco abdominal?vad ca aproape toate l-ati facut..felicitari inca o data celor carora le-au iesit atat de bune rezultate!!

Doamne ce cald e !!!innebunesc,citeam ca e cald si in tara,mi-e dor de numai de primavara noastra si de minunatia pomilor in floare..
va scriu mai tarziu..ma topesc pur si simplu..

M-am uitat la poze,sunteti atat de frumoase fetelor!!si copii vostri!!
Multumesc inca o data..mai avem 2sapt de emotii mari..

Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

buna fetelor
eu am infectie urinara.luni ma duc la dr sa vad ce imi da
sper sa nu fie ceva grav

monica mamica in devenire+18
doamne ajutane sa avem bebici sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

buna fete!
iamii, vorbeati de avocado...foarte bun. voi face si eu din retetele voastre.
si broccoli...eu faceam si conopida gratinata. ambele sunt f bune.
despre lapte...eu nu pot sa beau decat napolact sau zuzu. altceva mi se pare facut din praf...

muffinuta, felicitari pentru eco. si stai linistita ca va fi bine si la dublu test. banuiesc ca si la dublu test este ca si la triplu test, se face eco si apoi se face si analiza sangelui. eu nu am facut decat TT. succes!

monica, imi pare rau ca ai infectie urinara. dar stai linistita ca se rezolva cu tratament. nu te supara.

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

muffinuta, felicitari! One step closer!!!

monica, repeta analiza, eu am o problema cu analiza asta... cand imi iese, cand nu-mi iese, chair si la acelasi lab. Dar daca ai, nu dispera, sunt anitbiotice total safe in sarcina. Mie mi-au dat ceva care ziceau ca face pipi negru, dar nu mai stiu cum le zice.

AdrianaF, multu de link, si mie imi place broccoli, dar il mananc crud. Se inmoaie brocolli sau doar se abureste si ramanae crocant?

Iaca vin si cu ale mele...
Eu azi sunt in spirite mai inalte, aseara m-am bagat in jacuzzi cu niste ulei de eucalipt (apa mai rece, burta ascunsa de jeturi) si m-am tratat mental. M-am tot gandit daca nu cumva il sperie pe pepit zgomotul, dar m-am convins repede singura ca nu.
Burta nu ma mai doare azi deloc si mai vine si weekendul, asa ca, ce sa mai, let's party...
Ieri am facut lasagna, aseara trageau aceia de mine iar cu pita lor de banane, dar am infulecat una si am scapat, ca oops trebuie 2. Azi cred ca ne distram cu aripioare la cuptor in sos de usturoi si miere (tulai ce traducere am bagat). Asta foarte tarziu, ca dupa ce plec de la joaba am un meeting pana pe la 7. Mai ziceti ce mai papati...
Am devenit o mancaie si jumatate. Eu pana acum nu-mi duceam de papa la job, dar acum ar trebui sa iau masina in lunch, asa ca imi pun cu mine. Sa va spun cata mancare imi impachetez? Pfuaiaiai, ma apuca rasul cand vad punga. Ieri dimineata al meu se incalta sa plece si apar eu cu "lunchul" in mana langa usa. Omu' asta s-a prapadit de ras si nu am scapat pana nu mi-a facut o poza, eu cu mancarica mea in brate, pe celular, pt posteritate. Nah, ce soc pe el, ca de obicei pleaca un pic inaintea mea si nu ma prinde in ipostaza asta.

Si eu mi-am vopsit parul uneori cand eram insarcinata cu "the other two", dar ocazional, ca am albit abia la 30 de ani si era vospit de moft. Acum am inceput de vreo 3 ani sa ma fac cu henna si sunt destul de happy, doar ca e o durere vopsitul. Daca as gasi pe cineva sa ma faca... trebuie sa ma pregatesc mental cate 2 saptamani inainte, si cum ma vopsesc o data pe luna, e aproape stres permanent. Azi e ziua de intins noroi in cap si stat asa vreo 4 ore, bleah!



Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.23]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Bravo Muffi, si felicitari leututlui pt evolutie.!!Iar chestia ca-i mai mic cu 2 zile nu se pune ca poate fi si eroare de masurat.
La dublu test ti se va lua sange si apoi iti vor face eco. In aceeasi zi se fac amandoua. Mie mi s-a zis sa nu mananc nimic si am fost foarte calma. Ziceau fetele ca e importanta si starea psihica a mamei.
Iar la eco il masoara pe leut, verifica osul nazal daca exista, masoara pliul nucal, si fluxul sanquin. Cam asta-i tot. Vei primi in cateva zile rezultatul ca fiind risk low. Si din nou rasufli usurata.
Elena, cred ca a fost si la plimbare dupa ce si-a vazut puiutii. Dr. i-a confirmat ca sunt bine si fetita si baietelul si avea chef sa se plimbe. Poate si prin magazine sa verifice hainute roz si bleu. Sa vedem daca am nimerit. O asteptam cu vesti si cu poze.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

mqqm, vreau si eu retea de sos de usturoi cu miere, dar cu altceva in loc de usturoi ca fitosilor mei nu le place. Dar un sos de ceva cu miere ma tenteaza.
Muffi, si pe mine ma doare burtica la eco, dar nu intotdeauna si cred ca si trece ca dupa eco am in general o stare euforica si numai la ei ma gandesc si sun pe toata lumea sa le zic cat de mari s-au facut.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

monica imi pare rau ca ai infectia urinara, o sa treaca cu tartament, bine ca ai descoperit-o daca n-o descopereai era mai rau, chiar cum ti-ai dat seama? sau ai facut analizele pt sarcina ...
eu la prima sarcina faceam in fiecare luna sumar de urina acum m-am lenevit , dar luni ma duc la cantacuzino de dimi neata si fac si eu si sumar si urocultura chiar daca mi-au iesit bine acum vreo 2 luni

pogos buna ideea cu conopida...o sa incerc , mie conopida imi place doar cruda cu un sos de branza din aia cu mucegai , dar sigur e buna si gratinata , chiar am la congelator o fac maine

muffinuta daca la noi au fost azi 17 grade in bucuresti imi inchipui cum e acolo...mie sincera sa fiu mi-e dor de caldura
dublu test se face din sange
si pe mine ma doare cand imi face eco, la ultima cel putin ma apasa ca la un moment dat i-am spsu doctorului ca ma doare ...de fapt ma doare si burtica daca stau prea mult cu ea in sus si probabil si faptul ca mai apapsa si cu chetia aia...
ma bucur mult ca a disparut chistul si tinem pumnii starnsi sa fie bine si de acum inainte , sunt sigura ca dublu test o sa iasa bine

_
Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 18+
it's a girl !!!

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

mQQm se inmoaie la fierbere, eu il fac la aburi si-l las putin 4- 5 minute , crud n-am avut curajul sa incerc, la noi nici nu prea gasesti proaspat sau daca gasesc e deja ingalbenit deci prefer congelat, dar o sa caut proaspat sa vad cume crud
de sparanghel ce zici?

_
Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 18+
it's a girl !!!

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput