Mamici de zmeurici iulie-august 2009 (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Andreea, ma uitam pe pozele tale si am recunoscut in pozele cu mamicile de iulie-august 2007 o buna prietena de-a mea, Rodica Dinca, care a avut o fetita, ce mica e lumea!
Si Doamne, ca burtici mari si frumoase aveati! Nici nu-mi vine sa cred ca si burta mea va creste asa mare...(se cunoaste ca e prima sarcina...)
Puuup!

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Vai ce vreme frumoasa e in C-ta,am obosit cat m-a fugarit Teodora si acum profit ca doarme.Desi nu am voie pic de cafea ,eu asta fac acum beau cafea insa eram asa de obosita si imi era pofta.
Referitor la salamul de Sibiu ,mie nu-mi pllac astea crude insa nu cred ca afecteaza cu ceva ,eu mananc frecvent inghetata,si la Teo mancam zilnic .Apropos nu mai am in congelator ,mama si ce buna e aia de vanilie cu caramel si cea de fistic .
Cornelia ia vezi ca referitor la pofta sti cum se mai zice "iti vine mancand".La Aamalia am avut interdictie toata sarcina,apoi la Teo sotului ii era frica,insa acum nu aveam nici o treaba .
Felicitari pt rezultate si eu azi astept toxoplasmoza ,se duce sotul s-o ia,sper sa fie ok ca Doamne ce-am mai vomitat de la rovamicina sarcina trecuta.
Maine ma duc cu Teo la curte,la tara la o matusa.E innebunita dupa animale si imi dau seama ce va fi pe capul ei,asa ca maine nu va scriu si va urez de acum weekend placut!

Mami de Teodora Ioana(29.09.2007) si 15+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Merci Cornelia!
Ti-am admirat si eu puiutii si sunt tare dulci. Abia astept sa fac poze alaturi de cei doi racusori ai mei. Cred ca esti o mamica tare mandra cu asa comori .
Pe 2 iulie sarbatorim amandoua . Noi am ales acea data pentu ca era cea mai apropiata sambata de 28 iunie cand ne-am cunoscut. Anul acesta va fi mai special pentru ca pe langa venirea Denisei pe lume, vom serba si 10 ani de cand suntem impreuna .

Andreea 17+ Denisa Ioana si Radu Stefan (12.07.2007)

nunta noastra 2 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamilivia

fetele, stie cineva cam cat costa amniocenteza?
Pupici la burtici

s-a nascut o mare iubire
sufletul meu

+17


depinde unde o faci, costa intre 600RON(atat era acum 2 ani) la Spitalul Judetean Ilfon(Titan) si 2200 la Medlife si ma gandesc ca poate prin alte parti o fi chiar mai scump.


Anca de gandacel Elena (03.11.2007) si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Uliiasi chiar ca-i mica lumea!
Eu am fost recunoscuta din pozele de pe DC de o fosta colega de liceu si m-am bucurat foarte mult ca am putut astfel sa aflu ce mai face.


Andreea 17+ Denisa Ioana si Radu Stefan (12.07.2007)

nunta noastra 2 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

uf, am spuns dincolo, nu am vazut ca avem dej capitol nou. Sa apara carucioarele roz, sa aiba baietii nostri ce ochi!

Flosideea, si eu am platit tot in jur de 550 lei pe analizele de sarcina - cele cu hepatita, listeria, toxoplasmoza si altele.
Separat am facut setul de analize gratuite prescrise de medicul de familie (toate numai din sange).
Toate setul ala de analize scumpe a iesit bine si am auzit ca in multe orase nici nu se face. Sunt multe gravidute care fac doar analizele gratuite de la medicul de familie pentru ca asa li se prescrie. Eu ma gandesc ca la urmatoarea sarcina nu-l mai fac.

Anul trecut (in asteptarea sarcinii) am facut si analize de secretie - ureaplasma, micoplasma si inca una. Si aceastea au costat vreo 200-300 lei. Destul! Anul asta nu le-am mai repetat.

A zis cineva de usoara anemie. Din cate stiu e obisnuita in sarcina intre anumite limite. Este si sangele mai duluat si e normal. Oricum aproape toate gravidutele iau evelit sau materna, deci se acopera ce lipseste.

16+
Minunea Sfantului Nectarie

http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Eu fac guacamole din avocado batut pasta la robot cu lamaie si sare (nu suport oricum usturoiul si ceapa in perioada asta), iar alaturi un sos de rosii taiate cubulete mici sau facute la robot cu sare si putin ulei. Si le mancam cu chipsuri simple. Acum nu stiu daca in reteta originala erau creveti. Ce stiu e ca luam cu chipsul din cele doua boluri si era tare bun. Dar poate apare retate originala.

Cat despre cafea, am inlocuit-o cu ceai turcesc (negru). Il fac mai slab, dar beau mai mult de un paharel . Acum stiu ca nu e indicat in sarcina, dar ma gandesc la sutele de mii de turcoaice care nu cred ca renunta la ceai in perioada sarcinii. Deci, pot si eu .

16+
Minunea Sfantului Nectarie

http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Noce, merci pentru reteta! Daca imi place pot sa pun si usturoi? Abia astept sa o testez .

Andreea 17+ Denisa Ioana si Radu Stefan (12.07.2007)

nunta noastra 2 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Da, e bun si cu usturoi, chiar scria Patricia ca ea asa il face.

16+
Minunea Sfantului Nectarie

http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

'Neata, e vineri! Alinutza, eu am sa iau o cafea, mersi!

Mai dar faine fete sunteti si dragalasi copilusi aveti! V-am admirat pozele. Problema-i ca io am un talmes-balmes de nickuri ca inca nu pot sa va "stiu" dupa ce inchid browserul. Las' ca am vreme, pana-l insor pe pepit.

Motana, esti o dulce, mersi, ba, nu va sfiiti daca cineva cere parola sa i-o trimiteti, numai sa scrieti ca ati trimis-o, sa nu mai trimit si eu. Mai de ajutor ar fi cele de pe fusurile orare din Europa, ca pana trimit eu curge vreme multa daca dorm.
Supa de rosii n-am facut, dar mie imi place mult sucul de rosii, asa ca zilnic, aproape, bag cate un V8 (haha, uneori chiar si cu crackers - curat ciorba de rosii).

ClaraJ, mie mi-a spus medicul clar: stay away from deli. Au fost niste cazuri nasoale de listeria pe-aici si a zis ca-i cel mai sigur asa. Listeria este f periculoasa in sarcina si femeile gravide sunt de vreo 10 oti mai susceptibile sa ia listeria decat ceilalti (avem sistemul imunitar mai slab). Eu am mai mancat mezeluri, dar numai in panini (incalzite pana iese abur din mezel). Mie mi-e un drag si dor de sushi ca am cosmaruri...

Alina, ce-i cu tine de esti asa tacuta? Ati inceput sarbatorile de valentines deja?

noce, am dat un gugal, ca mi s-a parut trasa de par chestia cu laptele si am gasit www.stirilocale.ro/bucuresti/Mesajul_conform_caruia_laptele_poate_fi_repasteurizat_de_pana_la_cinci_ori_este_eronat_sc766564.html" target="_blank">asta. Tind sa-i cred ca-i un bluff...
Astept si eu retete cu avocado (in mare asa il fac si eu cum ati zis voi), chiar azi am unul in asteptare, pe mine ma supara ce repede se oxideaza. Ceva secret la asta?

Cafeaua in moderatie este ok, din ce am citit. Eu beau zilnic una. Ceaiul cu cofeina e acelasi lucru ca si cafeaua in ceea ce priveste efectul in sarcina (adica e cofeina cu problema), trebuie avut grija la cantitatea totala de cofeina din toate sursele. Asa am citit eu prin studiile oamenilor alora care s-au dat cunoscatori, nu ma luati pe mine de baba Vineri ce le stie pe toate...

Astept cu mare nerabdare vesti de pe la echo, muffinuta, elenada. Tin pumnii!

Am trimis acum parola, pony, dcmkarmi. Daca mi-a scapat cineva, mai ziceti pana va auzim.

Hai sa mai si muncesc ceva... Mai bag nasul...





Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.23]

Mergi la inceput