INSEMINARE (32)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

Cosicel Esti o dulce ai scos si majoretele pt mine....

Beatriz multumesc pt sustinere

Dedus_75 pai ce sa zic....eu plesnesc de curiozitate de acum...
Aoleu si eu am o foame as manca nonstop dar de la Elevit ca am inceput sa iau prenatale inca de la ultima menstruatie ca deh sa fie copilul bine

Ruzu30 Bafta luni si sa creasca foliculii frumos

Kitty78 multa bafta la Sibiu sigur o sa reusesti Prof.Strohmer este un medic exceptional si un expert in domeniu. As fi vrut si eu la el dar nu l-am prins am fost la Dr.Mutuliga cand am fost la Sibiu sunt toti profesionisti acolo de aceea si preturile pe masura....

Daca nu reusim acum o sa mergem si noi iarasi la Sibiu....dar am asteptari mari totusi

http://tt.lilypie.com/lHAMp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta2008 spune:

buna
Cosicel mi-a "soptit" o fata buna ca este pacienta dnei Dr Anca Gherasie..asa este ?
Poti sa imi "dezvalui" niste impresii? te rog

In 2009 voi fii graviduta! ...asa sa ma ajute Maica Domnului!

"Ceea ce este imposibil pentru om, este posibil pentru Dumnezeu" (Matei19:26)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

cosicel evident ca e hcg, era tarziu cand am scris mesajul azinoapte.

Omule,nebunule tu faci minuni fara sa stii si nu cunosti aproape deloc puterea formidabila a gandirii tale,sa stii ca tot ce-ti inchipui este realizabil si se face direct proportional cu increderea ta.De ce te feresti sa stai de vorba cu tine insuti descoperindu-te un perfect ZEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudia79

Buna Crisa, vad ca suntem vecine. pai medicu tau are planuri mari pt tine. ti-a dat estrogen sa iti creasca foliculii si endometrul pt ca clomidul subtiaza cateodata endometrul. cand ai sa mergi la ultrasunete si o sa vada ca ai foliculul/ii dominant marisor de peste 18 mm, o sa iti zica sa faci injectia cu ovidrelle sa ovulezi, este fsh care da semnal creierului tau ca ai ovulat si incepe productia de progesteron care probabil si aceea o sa ti-o suplimenteze daca faci IUI.
Succes!

Buna Cludia si mersi de raspuns. In ce sens are planuri mari cu mine?
Pai, eu sincera sa fiu am fost cam socata asa mi-a scris alea 3 retete , nu mi-a zis ce e pe ele...am vazut pe prima clomid si m-am strambat , a zis ca de ce ma stramb ca ..asta e trebuie sa iau.
Ma rog ideea e ca sper sa se prinda.Voi avea un mare soc si o mare amaraciune daca nu mai ales ca nu accept o nereusita..vai de viata mea.Tu unde stai?? Esti in New York?
La ce dr mergi?? Si ce tratament iei?
Numai bine,
Crisa

http://tt.lilypie.com/9uIpm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosicel
Crisa - procedura in sine dureaza maxim 2 minute, nu e dureroasa, poate sa simti un usor disconfort cand iti deschide colul si injecteaza , dar vei mai ramane pe scaunul ginecologic inca vreo 20 de minute.
Mie mi s-a spus ca odata inchis colul, nu-i problema sa-mi vad de treburi ca si pana atunci, dar cum noi suntem mai mult decat grijulii, in ziua aia incercam ne relaxam...
In ce priveste medicamentele pe care le iei, avem si aici corespondent, in loc de plasture (desi e f posibil sa exite) - un gel "Oestrogel', clomid = ova-mit sau closti (nu-i retin denumirea nici sa ma pici cu ceara!), ovitrelle = pregnyl, profasi, gonasi, sau chiar ovitrelle (insa aduse din alte tari ca in Romania nu se oboseste nimeni sa importe) si utrogestan sau duphaston pt a creste endometrul.
Daca mai ai intrebari, posteaza aici, si una dintre noi iti va raspunde cu placere. Pot sa te trec pe prima pagina?

Draga mea cosicel iti multumesc ca m-ai lamurit putin. M-am apucat eu de citit capitolele dar nu am reusit sa le si termin , mai am.
De clomidul ala am citit aseara ca e clostilbegyst..tocmai l-am luat acum un minut prima pastila m-am inchinat de 100 de ori..si merg inainte.
De ovitrelle ala mi-am imaginat ca poate fi pregnyl ..insa nu eram sigura..ala banuiesc ca se face cand deja ai ceva foliculi..si trebuiesc sparti..ma rog o sa mai aflu eu ...cert este ca eu sant foarte speriata...de procedura in sine...mi-e atat de frica de nu va spun, cu medicamentele astea care toate sant nenorocire...hormoni...cel mai tare ma sperie estrogenul ala..voua v-a dat..sa folositi? Va rog spuneti-mi ca mai santeti care ati luat estrogen..ca eu am citit si m-am ingrozit.
Multumesc de primire si da poti sa ma treci pe lista ..ma bucur ca ma primiti in cercul vostru.
Crisa

http://tt.lilypie.com/9uIpm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Buna, crisas, da sunt in zona, nici eu nu mai stiu la ce medici mai merg. daca ai inceput tratamentul trebuie sa fii optimista, altfel e ca si cum nu l-ai face, asta nu e doar un slogan e sfatul meu prietenesc. Asa trebuie cum ai zis sa nu accepti o nereusita. daca esti genu careia ii face bine sa stie ce fac medicii informeaza-te citeste, daca nu stai cuminte si ai incredere. pei cum ce si-a propus medicu? sa te embaraseze, sa te faca pregnanta...

"Omule nebunule, tu faci minuni fara sa stii si nu cunosti ca aproape deloc puterea formidabila a gândirii tale. Sa stii ca tot ce închipuiesti este realizabil si se face direct proportional cu încrederea ta ... ...de ce te feresti oare sa stai de vorba cu tine însuti si sa te închipuiesti, descoperindu-te un perfect zeu? TUDOR ARGHEZI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Mersi clau...am incotro? Tre sa merg inainte...asta e ce-o fi o fi:(
Citeam pe net, procentual vorbind ca pe la a 5-a inseminare reusesc 50% din femei.
De-asta ma sperii.
Crisa

http://tt.lilypie.com/IUu1m5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Crisa - normal c-o sa reusesti de prima data! Lasa statisticile....
Nu-ti fie teama de medicamente, singurul mai 'riscant' e plasturele (contraindicat in cazurile de chisturi la san, col, uter), dar cum nu-l folosesti pe perioada lunga, nu ai de ce sa te temi. Yep, am luat estrogen la greu (estradiol, oestrogel, viviflor) si nici macar nu a crescut cum speram endometrul, sanii nu si-au modificat deloc consistenta... si oricum il vei alterna cu niste pastile cu progesteron cat sa-l echilibrezi (cum scrie in prospect). Banuiesc ca, analizele hormonale la ai 'la zi', asa ca nu trebuie sa-ti pui intrebari vizavi de ce inghiti acum! Asta e tratamentul clasic pt inseminare (si cel mai usor de altfel) sau pt a face bebe 'la comanda'. Aici e si mai amuzant cand mergi la monitorizare si-ti spune medicul cand e momentul sa , dar cand iti doresti un copil...incepe sa ti se para normal.

Nu, serios, procedura de inseminare e super usoara si nedureroasa. Suntem asa speriate, incat eu cand am fost prima data, aveam senzatia ca nici n-am inceput si deja terminasem! Ai sa vezi, de altfel!

Speranta - asa e, sunt la dr Gherasie, am postat la celalalt topic, daca te pot ajuta, iti voi raspunde la orice intrebare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dedus75 spune:

salutare fetele!!!!! sunteti careva pe aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Dedus, nu mai ai rabdare?

Mergi la inceput