INSEMINARE (32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Evanescence - sa fie cu noroc! Eu nu am avut dureri/ crampe, dar alte fete au avut.
Cosi - ti-am promis info noi dupa vizita la Gynera. Au inca aceleasi preturi(cele de pe prima pagina), dar le vor schimba in curand. Te tin la curent. Cat despre vizita mea, a fost la momentul ovulatiei. Dr. mi-a reconfirmat ca eu am in ziua 11 de obicei; nu m-a intrebat cu cine am facut IA-urile de pana acum, dar a confirmat ca au fost facute in ziua in care trebuia. Deci ea nu stie cu cine le-am facut, dar tu stii
Dedus75 - stai cuminte,da-ti cu apa rece pe palme

toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dedus75 spune:

evanescencecum te simti proaspata inseminata?.....nu te necaji din cauza crampelor, si eu am avut asa ceva vreo 2 zile dupa.chiar si acul la 6 zile dupa IUI cand pasesc am senzatia ca ceva se misca inauntru....daca stau linistita am senzatia de balon in uter si.... fetelor!!!!!!! nu's ce-i cu mine dar de cand cu tratamentul asta, stimulare+injectia la 36 ore parca tot corpul a luat-o razna.....am o pofta de mancare de lup si nu ma pot abtinemi-e foame tot timpul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruzu30 spune:

Evanescence,bafta multa si mult nororc;acum sa stai linistita si gandeste pozitiv,o sa primesti un martisor frumos
eu,astazi,am fost din nou la doctor,o luam din putin in putin,foliculasii mei au mai crescut,in ziua 14-a am 3 foliculi pe ovarul stang de 14mm,ma mai duc sambata si sper in sfarsit sa fac inseminarea luni;endometrul a ramas insa mic-doar4,5mm ;mi-au luat sange pt.estradiol,cred ca este sub limita normala,voi vedea,in rest astept...
Catacris,imi pare tare rau ca nu ai reusit,nu fi suparata, sigur vei reusii data viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruzu30 spune:

Bulinanico,am inteles ca si tu faci stimulare cu menopur,astept sa-mi spui cum vei reactiona-endometru,foliculi;a..si cate injectii faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruzu30 spune:

Bulinanico,am inteles ca si tu faci stimulare cu menopur,astept sa-mi spui cum vei reactiona-endometru,foliculi;a..si cate injectii faci?din a cata zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty78 spune:

Fetelor,va citesc de ceva timp dar nu am indraznit sa va scriu.O fac acum ,cu rugamintea sa ma treceti si pe mine la aspirante.Tocmai am aflat rezultatul dupa prima IA,negativ,din pacate.Am facut-o la Sibiu cu Prof. Stromer si tot acolo voi merge si pt. urmatoarea.Am avut multe sperante sa reusesc din prima incercare,dar nu a fost sa fie.Acum ma ridic si peste cateva zile incep stimularea pentru a doua IA.
Ma bucur ca v-am gasit,caci nimeni nu poate intelege prin ce trecem decat cele care trec prin aceleasi suferinte.Si numai noi stim cat de mult suferim.Eu parca nu mai am viata,totul se invarte in jurul tratamentelor,monitorizarilor,ecografiilor,si mai nou a inseminarilor.Dar sunt convinsa ca stiti despre ce vorbesc.
Multa bafta fetelor care asteapta rezultate zilele astea si multumesc ca ma primiti printre voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Eu maine incep cu Clomid(aici asa se numeste!!) banuiesc, ca este closty de acolo..am de luat 2 pastile pe zi..de 50 de mg..5 zile.
Apoi mi-a dat un patch cu estrogen se numeste Climara..7 zile trebuie sa-l tin pe abdomen pe partea stinga 7 zile pe dreapta.Aveti idee de ce se pune? Ati folosit asa ceva si in Romania?
Apoi am o injectie , se numeste Ovidrele..habar nu am pentru ce e mi-a zis sa o bag in frigider si-mi spune el...cand o folosim..
Lamuriti-ma si pe mine cum merge treaba?
Mi s-a spus sa iau o pastila ziua una seara dar in toate cele 5 zile sa le iau la aceeasi ora.
Multumesc,
Crisa

http://tt.lilypie.com/9uIpm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Buna Crisa, vad ca suntem vecine. pai medicu tau are planuri mari pt tine. ti-a dat estrogen sa iti creasca foliculii si endometrul pt ca clomidul subtiaza cateodata endometrul. cand ai sa mergi la ultrasunete si o sa vada ca ai foliculul/ii dominant marisor de peste 18 mm, o sa iti zica sa faci injectia cu ovidrelle sa ovulezi, este fsh care da semnal creierului tau ca ai ovulat si incepe productia de progesteron care probabil si aceea o sa ti-o suplimenteze daca faci IUI.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Claudia - ovidrelle nu e gonadotropina corionica? Eu stiu ca-i echivalentul pregnylului, si se da pt maturarea ovulului si implicit declansarea ovulatiei.
Ei, important e sa reuseasca inseminarea, pana la urma!

Kitty - esti pe lista, dar fa-ne o bucurie si la urmatoarea IA spune-ne ca ai reusit!

Beatriz - oare cum de uitasem sa te trec tocmai pe tine?

Catacris - ti-ai mai revenit? Te rog, considera ca DD te-a pus la incercare ca sa vada cat esti de hotarata, dar data viitoare va fi cum iti doresti tu! Din cate imi amintesc, Korina se muta si sapt asta nu ne va scrie, dar sper sa-si gaseasca putin timp ca sa ne dea o veste!

Crisa - procedura in sine dureaza maxim 2 minute, nu e dureroasa, poate sa simti un usor disconfort cand iti deschide colul si injecteaza , dar vei mai ramane pe scaunul ginecologic inca vreo 20 de minute.
Mie mi s-a spus ca odata inchis colul, nu-i problema sa-mi vad de treburi ca si pana atunci, dar cum noi suntem mai mult decat grijulii, in ziua aia incercam ne relaxam...
In ce priveste medicamentele pe care le iei, avem si aici corespondent, in loc de plasture (desi e f posibil sa exite) - un gel "Oestrogel', clomid = ova-mit sau closti (nu-i retin denumirea nici sa ma pici cu ceara!), ovitrelle = pregnyl, profasi, gonasi, sau chiar ovitrelle (insa aduse din alte tari ca in Romania nu se oboseste nimeni sa importe) si utrogestan sau duphaston pt a creste endometrul.
Daca mai ai intrebari, posteaza aici, si una dintre noi iti va raspunde cu placere. Pot sa te trec pe prima pagina?

Evanescence - peste 2 saptamani sa ne arati II bine conturate! Uite, pt tine niste majorete:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dedus75 spune:

neata fetele!!!!!ati baut?
si eu care vroiam sa fiu prima pe forum azi........cum va simtiti? sunteti bine toate?evanescence..., peste 2 saptamani vrem II de la tine. sa-mi spui cum te simti( la capitolul curiozitate) peste 5-6 zile....eu am deja 7 si plesnesc de curioasa.
fetele,si o zi faina! ne vedem diseara

Mergi la inceput