*LMA!!*Puiuti de Randunici 2008!! (203)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Citat:
citat din mesajul lui aliceionescu

Mai fetelor....eu nu am decat o intrebare la ora asta...sa nu fie cu suparare, da' de unde si pana unde s-a ajuns la ideea ca intzarcatul=nopti linistite? Sa va povestesc de noptile mele cu Thea, copil care n-a supt tzatzi, care molfaie suzeta, care nu-i mare amatoare de lapte (formula, ca asta a fost). Mai bine nu...ca as starni furtuna si as spulbera ceva iluzii cred... Eu nu zic decat atat: ca as schimba lejer rolul meu de mama-biberoneasa cu unul de mama-tzatzoasa-laptoasa si ca i-as da sa suga pana la 2 ani, cel putin. Si inca ceva, pe masura ce copiii cresc, incep sa inteleaga multe, multe lucruri. Si, daca la 1an jumate pot intelege ca suzeta a fost mancata de caine sau a fost data unui copil sarac, de ce n-ar pricepe si ca tzatzi nu mai are lapte, ca e bolnava, ca a mancat-o sutienul, ca....eheeee....Haideti ca intelegeti voi!

Va pupez!


Si ca sa nu existe loc de confuzii, nu am mai avut o noapte linistita de...4 luni?!? (Ba nu, dupa revelion, a dormit si Thea 2-3 nopti la rand bine. Si credeam ca am scapat, dar n-a fost sa fie.)


ha!:))sa-ti zic eu cum e dupa 7 luni, cu treziri si la 5 min dupa pus in pat, ptr ca nu mai e mufat, si max 2 ore legate? nuuu...eu nu cred ca se aseamana cazurile..cu suzeta nu stai chircita toata noaptea, implicit nu-ti distrugi coloana, si poate s-o trezi, dar cred ca nu in halul asta, sau cel putin, nu va doresc sa fie asa...sper sa fie totusi mai bine la voi, si da! eu as schimba rolurile in momentul asta!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Cristina, ai dreptate cu metoda Karitane, si eu o consider o greseala, dar nu am zis nimic atunci sa nu te superi pe mine. Eu nu am putut sa o las pe Rebe atunci sa planga, nu a mers la ea si nu am insistat...Nu stiu cum era somnul lui Vladic dar la Rebe a fost si este greu cu somnul si ma refer la cel de zi ca acum doarme cat de cat noaptea dupa ce am scapat de tzatzaiala ei de noapte. Ea nu doarme ziua decat leganata in leagan si doarme o jumatate de ora dimineata si inca o jumatate de ora-o ora dupa-amiaza! Atat! Si plus ca o ia somnul foarte, foarte greu, o legan o ora ca sa doarma o jumatate de ora, deci e tare greu. Dar de lasat sa planga nu o las, nu vreau. In schimb, am reusit Doamne ajuta sa o fac sa doarma noaptea binisor ceea ce este extraordinar ca am avut 9 luni nopti de imi venea sa mor de oboseala ca nu dormeam nici noaptea si nici ziua. Fetele stiu, am fost si la homeopat si la alopat cu problema ei si nimic nu a mers. Abia acum de vreo 2 saptamani incepem usor sa ne linistim. Crede-ma ca iti inteleg oboseala foarte bine, si eu sunt inca acolo...Dar nu pleca de aici, toate tinem mult, mult la tine, esti o super mami si o super randunica si prietena.



mami de 2 minuni, Razvan si Rebecca.

Sufletica si Gurita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatp spune:

hai ca tot s-a deschis subiectul...

Luca, acum, de vreo luna, nu mai doarme bine noaptea. cat a supt (pana la 6 luni) n-am avut treaba lui, dormea TOATA noaptea. acum, ca intelege una alta isi doreste cred prezenta mea si se trezeste si nu mai vrea sa doarma. avem cate 1 ora de joaca noaptea. adica el vrea sa se joace, eu insist sa doarma. nici nu mai adoarme seara usor. trebuie sa-l shsh multa vreme, si nicidecum fara mine. inainte adormea singur, fara mine in camera. in afara de ora de "joaca" mai are cateva treziri, de control. in conditiile in care merg la serviciu

Clau, si Luca are somnicuri scurte peste zi, de regula de 30 min pe ceas. rar, prindem 1 ora. e sarbatoare atunci.

stela... de curiozitate... imi spuneai ca ai vazut filmul, sau mi-l recomandai? ca vorbesc de el de mi s-a uscat gura pe aici, ma rog, batatorit degetele, de cateva luni

naty, superba rochita ta, iulia a aratat in ea. sa folositi sanatoase cadourile.

tuchi, cum mai e seb? si unde vad si eu pozele de la 1 anisor?

Mamica de berbecut-Luca
9 aprilie 2008

Viata in 3 + La 2X9 luni
Luca creste
Miha scade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatp spune:

luny, iubita, rabdare si putere, din pacate idei n-am de ajutor, pot doar sa te

Mamica de berbecut-Luca
9 aprilie 2008

Viata in 3 + La 2X9 luni
Luca creste
Miha scade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

eu zilele astea nu apuc sa scriu mereu tot ce am de zis...
dar
Naty a punctat bine, pe mine acum, mai mult ma ingrijoreaza Mufa ptr ca nu doarme ca lumea, decat durerile si oboseala mea...el e fresh dimineata, ziua doarme 2-3 ore, dar ma gandesc pe termen lung...acum s-a trrezit deja de 3 ori plangand, si vad ca nu vrea la el in pat, cum il pun, in cateva minute se trezeste plangand...nu-mi imaginez ce discomfort o avea, in afara dintilor, care sunt si astia parte din problema..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

de data asta a adormit singur...oare ptr cat timp?..ma duc in pat, noapte buna!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatp spune:

si pentru sarbatoritii zilelor de 1 si 2, ca tot ne apropiem de ora 0...

Samuel Casian de Simo
Teodora de Stela
David de Ioana
Daria Elena de Gherman in
Alexandra Ileana Amira de danadc
David Luca de tonic
Natalia Elena de Egonsis
Rebeca Iulia de remaliss
Andrei de ramo_cata
Daria Maria de adrianadana

sa cresteti mari, frumosi, sa va bucurati de iubirea parintilor vostri, iar ei sa se bucure de iubirea voastra

Mamica de berbecut-Luca
9 aprilie 2008

Viata in 3 + La 2X9 luni
Luca creste
Miha scade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatp spune:

NB


Mamica de berbecut-Luca
9 aprilie 2008

Viata in 3 + La 2X9 luni
Luca creste
Miha scade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

'neata stol...v-am pregatit cafeul...si ceai...si capuccine..si loz bombom...sper ca ati avut o noapte listita...va doresc o saptamana usoara.

doar atat scriu...
zoze, ce nu am retinut eu de la tine e daca Mihaita avea/are aceeasi aversiune fata de biberon cum e Matei si Patrick. La noi sigur nu formula e baiul ci biberonul pe care il uraste si nu stie sa il foloseasca. Formula o accepta frumos, cu lingurita, cu cana, cu pipeta...biberonul e cel cu problema. Si ca am vazut ca v-ati inteles pana la urma cum e cu plansul/neplansul si consolatul...zic eu ca la tzatzodependentii astia departarea de "provider" e solutia. Cand se matzaie noaptea in pat sa fie luati si consolati de tata, bunica etc. V-am zis ca Patrick linistit sta la gradi 6-7 ore fara tzitzi si nu le macina urechile la fete...dar Doamne feri sa il las atatea ore fara "prietena" lui in weekend cand e acasa ca jar as manca. Stie ca e tzitzi pe aproape si si-o cere din toti rarunchii. Noaptea, daca se trezeste si nu e ora de masa, daca ma duc eu parca-parca s-ar tzatzosi un pic...daca merge taicasu mai sfarcaie de doua ori si baga cornul in perna.


Tonic, as vrea sa iti dau solutii dar inafara de rabdare nu stiu ce sa iti recomand. Poate nu sunt cel mai bun exemplu ca am o gandire cam shuie dar eu sunt clar adepta mancarii la cerere. Nici o data nu i-am dat lui Patrick sa manance daca nu a vrut...nici o data nu am insistat sa ii mai dau o lingura daca a mancat 5 inainte. Eu am crezut cu indarjire ca un copil nu se lasa sa moara de foame...si daca el a refuzat a insemnat ca nu ii trebuie. Nu am vrut sa insist cu mancare pentru ca nu am vrut sa il invat ca ora de masa este ora cand eu ma rog de el si el imi intoarce fundul...am vrut sa il invat ca mananca atat cat ii trebuie chiar daca cantitatea nu corespunde "standardelor" pediatrice. Nu zic ca nu am tremurat dar uite ca am avut noroc...din copilul ce la 6 luni refuza/scuipa/varsa orice masa diversificata...l-am lasat in plata lui si i-am dat numa san incercandu-l cu cate o lingura de mancare...si la aproape 8 luni brusc a deschis gura si a inghitit...nerefuzandu-mi practic nici o mancare...si acum cu raceala iar si-a sigilat gura...constiincios l-am pus in scaun in fiecare zi si i-am oferit mancare timp de 2 saptamani...nu a vrut si nu am insistat...iar dupa doua saptamani brusc a deschis gura. Cronica ultimelor luni arata asa...la 6 luni avea 10kg...la 9 luni avea 10,5 kg (doar 500g puse in 3 luni)...iar acum la finalul racelii are 9,8 kg...sigur va recupera.

va pup pe toate, pauza s-a terminat...capu' la fund...ma duc sa imi bag capul in carte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

no...mai pun de o cafea ...ca vad ca prima nu si-a facut efectul...
eu stiu ca v-am urat o saptamana usoara...dar nici chiar asa huzureala sa nu fiti treze pana la ora 10...

Mergi la inceput