Voi ati face asa ceva?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Si pentru sacosa aia cu bani(care nici macare nu era a lui) a platit cu viata, lasandu-si copiii orfani.



Si ajungi iar la intrebarea de baza: suntem lasi, fara spirit civic?
Un ofiter (anonim) a declarat ca se stia de acest moldovean...de cand a fost eliberat, era o facatura. S-a aranjat eliberarea lui. Un legist a zis ca-i chior (singurul care a vazut asa ceva) si a dat doua variante, un judecator a ales varianta cu eliberarea, de cautat nu l-a cautat nimeni, locuia la un minut de Politie si se antrena (arte martiale) la o sala peste drum de Politie, era sa fie angajat la o firma, dar nu avea carnet de conducere si a fost arestat in supermarket.
A fost eliberat cu o zi inainte sa se dea sentinta definitiva de eliberare, s-a dispus ramanerea la domiciliu (in Republica Moldova), dar i s-a interzis sa paraseasca Romania, nu s-a prezentat in August (dupa trei luni in care nimeni nu stie unde a fost si ce a facut) la penitenciar, lucru anuntat de cei de la puscarie in noiembrie; din noiembrie pana acum politia a facut"munca de informare", dar degeaba, nu l-a gasit. Dar, dupa ce a omorat (sau, cel putin, e banuit), l-au prins in doua zile.
Asta ori nu a omorat pe cei doi, ori e nebun. Il cauta toata politia si el merge la cumparaturi.

Si-ti vine sa zici: pentru asta sa mor? Magistrati, politisti, doctori-o dau cotita, si cetatenii trebuie sa faca dreptate. Si, eventual, sa plateasca pentru asta.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Si pentru sacosa aia cu bani(care nici macare nu era a lui) a platit cu viata, lasandu-si copiii orfani.



Si ajungi iar la intrebarea de baza: suntem lasi, fara spirit civic?


Si-ti vine sa zici: pentru asta sa mor? Magistrati, politisti, doctori-o dau cotita, si cetatenii trebuie sa faca dreptate. Si, eventual, sa plateasca pentru asta.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde




Exact, spirit civic..e una sa intervii in caz de ceva si sa ajuti o victima, dar alta e sa devii erou fara voie DOAR pentru ca STATUL face greseli cu G mare!

Adica statul greseste, dar stai ,lasa ca vine Gicu ca are spirit civic si se baga.Moare, asta e, dam niste bani familiei si-l decoram..
Acuma se pune accent pe spiritul civic ca sa nu se vada gunoiul justitiei.

Daca nu-l eliberau nu mureau 2 oameni si nu ramaneau copii orfani.NU avem nevoie de eroi, avem nevoie de DREPTATE!Legi si respectarea lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Neinarmata nu as fugi dupa un om inarmat, probabilitatea sa ma impuste ar fi atat de mare incat n-as risca. De fapt n-ar fi probabilitate, ci chiar certitudine, nu m-ar impusca decat daca ar avea arma descarcata. De ce sa incerc sa prind un om inarmat? Cum ma confrunt cu el? Cum il conving sa arunce arma? Sau ma lupt cu el si incerc sa i-o iau? Sincer, nu inteleg ce rost avea ca barbatul acela sa fuga dupa hot. Spirit civic, da, dar spiritul practic unde-a fost? Dumnezeu sa-l ierte, imi pare rau pentru el, dar a fost din cale afara de imprudent. Nici un politist nu cred ca urmareste un om inarmat fara sa fie, la randul lui, inarmat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Just being in the wrong place at the wrong time!

Acum te putem imagina doar ce am face noi, daca cineva ar face un experiment si ar crea exact aceeasi situatie, sau una inedita, doar atunci am afla cum reactionam...pana atunci, putem specula cat vrem!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

L-am cunoscut personal, a fost cu adevarat o persoana deosebita! Nu-mi vine a crede ca nu mai este in viata . Astazi l-au inmormantat! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!


Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Mergeam o data pe strada cu un amic de al meu, abia se inserase, chiar in centrul orasului unde am copilarit, oameni pe strada, altercatie intre 2 barbati, unul am senzatia ca era putin cam beat. Amicul meu sare sa ii desparta, iar cel beat incepe sa-l alerge, noroc ca si amicul meu era iute de picior. Se putea ca cel beat sa ii infiga un cutit.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Noi daca nu plecam cat mai repede din Japonia, cu siguranta stam si la racoare un pic...
sa va spun....

s-a intamplat in vara trecuta...soacra-mea era venita la noi in vizita, la un moment dat coboara cu carutul cu Albastrel, sa-l plimbe prin parc.In fata scarii, 3 personaje, un politist,un tata si un copil de ...poate 8-9 ani?!.
Tatal tipa la copil, soacra nu vb japoneza, nu a inteles ce, dar a sesizat tonul violent al tatalui si impresionata de lacrimile copilului, a urcat repede sus, si-l roaga pe sot, sa coboare ca nu-0s ce se intampla in fata cladirii...eram in bucatarie, tremura soacra-mea ca varga, l-a lasat pe kevin sus, si ei au coborat in fata blocului.
Cand a ajuns acolo, tatal copilului, un ANIMAL efectiv,tocmai ii trasese un picior in piept copilului....al meu a innebunit, si-a pierdut mintile efectiv, si s-a repezit asupra lui,...al tatalui, l-a impins cumva, si i-a pus mana la gat, chiar nu stiu exact ce s-a intamplat, a urmat mare balamuc.
Copilul a fost lovit f puternic de tata in piept, a cazut la pamant, nimeni nu l-a ridicat, in fata unui ofiter de politie, care a plecat capul si nu a zis absolut nimic.

Sotul meu imi spunea ca efectiv si-a pierdut controlul cand a vazut ca l-a lovit, era incaltat cu bocanci, oameni buni...

ce a urmat?sotul la politie, nebunie mare...

mi-e frica ptr siguranta mea aici, si mai mult ptr siguranta sotului...e in stare sa omoare pe cineva daca vede scene din astea...


acum cativa ani, a ajuns iar la politie ca a scos o femeie din mainile sotului ce o batea in statia de tren pana i-a dat sangele.
Politia nu s-a bagat, asa ca..s-a bagat el, a scos femeia din maiinile cretinului, dupa care , doamna in cauza l-a facut cu ou si cu otet ca ...de ce se baga???ce treaba are el cu sotul ei, si cu cearta lor???

si as mai avea vreo doua exemple...



Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

cred ca nu multe femei vor raspunde ca s-ar "baga" in asa ceva (fiind vorba de un jaf). Barbatii, da.. cred! Si mai cred ca, daca asa esti educat, sa sari in ajutorul aproapelui, atat cat poti, nu te mai gandesti in acea secunda care ar putea fi riscurile...

Mergi la inceput