Pepenasi de iulie-august 2008 (80)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

marina ti-am trimis un pm



http://b1.lilypie.com/M20sp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

Ooka tu ai zis ca vrei sa vezi ce combinatii de fructe mai poti sa faci in afara de mar cu para. Abia acum am reusit sa scanez "retetele". De fapt sunt dintr-o carte cu sucuri, numai ca eu le-am adaptat la piureuri si la ce am considerat eu ca as putea sa ii dau lui Sebi. Uite aici retelele, cu precizarile urmatoare:
- nu i-am pus nici un fel de spirulina
- nu i-am pus menta
- guava trebuie sa fie destul de molicica, iar culoarea trebuie sa fie galben-verde, se curata coaja, se taie pe jumatate si se scot semintele din interior, apoi se face suc din ea
- ananasul trebuie curatat de coaja, se taie felii si se scoate mijlocul care este tare si l-am pasat cu mixerul vertical
- lujerii de telina i-am facut suc
- atentie ca "veggi" iese totusi suc...
- eu fac suc din morcov ca nu imi place sa il fierb sau sa il pasez si sa il amestec cu fructe
- carfoful dulce l-am facut suc
- deci nici un igredient nu a fost bagat la cuptor sau la steamer, a fost folosit in stare proaspata.
- unele piureuri ies mai lichide si altele mai solide finctie de componeta
- am incercat sa pastrez cit de cit proportia la ingrediente facind din fiecare cite o portie de mancare, dar le-am pus totusi la ochi (adica nu m-am chinuit sa le 'cantaresc')




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Oana, eu folosesc si pampers si huggies, si imi plac amandoua la fel. Pentru noapte sunt scutece de noapte la amandoua marcile si se numesc baby dry (care tin 12 ore).



Vicky si Maya (27.06.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

Boti am bagat la cap.

Ile copilul are intoadeauna motivele lui de a face diverse chestii si de a reactiona in diverse moduri, ce vroiam eu sa spun mai voalalt este ca parintele trebuie sa reuseasca sa faca diferenta intre motivele intemeiate si cele neintemeiate. De exemplu un copil poata sa aibe acel "sindrom al hohotului de plans" si in cazul in care a cazut si s-a lovit tare sau in cazul in care a cazut si doar s-a speriat tare si in cazul in care a cazut si stie ca o sa fie certat sau poata sa o faca si in cazul in care a cazut, mama nu l-a vazut si vrea acea atentie care ii lipseste in momentul respectiv....si asa pot sa continui la nesfarsit, dar totul se balanseaza de fapt si de drept intre copii si parintii lor si fiecare cum reactioneaza in anumite situatii. Sint destul de multe cazuri acelea in care copilul foloseste aceasta reactie ca sa obtina rapid ceea ce doreste in momentul acela.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Salutare!
Ce greu merge forumul de 2 zile.
Caprioara Ilinca seamana leit cu Matei atunci cand era si el mic.
Bujo fosrte scump este Filip.
Marina imi inchipui ce sperietura ai tras cu Sofia.
Serbanica tu ai dreptate,mi-a recoltat vreo 4 eprubete.Sia cum am ditamai vanataia dar nu ma mai doare.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

Biri in San Francisco am prins citeva zile cu soare de am stat numai in mineca scurta sji citeva zile cu ploaie care mi-au placut din motivul ca nu mi-am mai rupt picioarele plimbandu-ma pe acolo.

Ma duc sa pregatesc papa la copil si revin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Oana, daca ati inceput inainte de 6 luni, vei face 3 doze. Cand sa le faci tre sa stabilesti cu doc, in situatia ta eu le-as face pe urmatoarele la 6 si 8 luni...

Ooka, de ce ma rog au disparut pozele cu po'cu? . Si ca tot intrebai ce bunuri am mai facut,acum 3 zile i-am facut bulinei pilaf cu morcov, dovlecel si carnitza de curcan, foarte bine primit, iar intr-o portie i-am robotit si niste porumb dulce. Iar ieri i-am facut mere calite (mi-a venit ideea pt ca facui placinta de mere pt noi) cu banana si branzica, o NEBUNIE, am tot gustat cu maica-mea din ea de mai aveam putin si-i haleam toata mancarea odorului

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

pica ai foarte mare dreptate in ce ai scris.
Ralu a inceput sa manance si sa ia in greutate,of rau a fost cat a fost racita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salut

Pica multumesc frumos pentru reteta, esti foarte draguta asa ca profit, spune-mi si mie cum se numeste cartea

mai voiam sa te intreb, cum accepta Sebi cruditatile? pana acum i-ai dat si fierturi sau de la borcan? Mi se pare super bine ca l-ai obisnuit asa cu gustul brut. Spre asta tindem si noi, da deocamdata ne taram cu steamerul.

Boti multam de reteta, pus poze cu pocu

mai pune si tu cu Garga, ca le-am vazut pe astea puse de nu stu cite ori

mami de Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Raportam dovlecel cu morcov+pui,camuflat cu cereale de orez.Nu inteleg de ce nu-i plac legumele.Parca de cand ii dau si carne,manca si mai rau legumele.Culmea,fructele le manca oricand in iroce combinatie.Nu putea sa fie invers?

O chinuie groaznic si dintii,sper sa scape saptamana asta ca deja mi-e mila cand o vad.Azi noapte a dormit foarte foarte rau,m-a trezit des,ca avea mucisori,si nu putea sa respire pe spate.

Azi e a 4-a zi in care ma chinuie durerea de cap.

Am vazut poze frumoasa de la clipe de viata,si filmulet cu Filip razaret!

Iza mami de Timea (28.06.2008)

Povestea noastra

Mergi la inceput