stiri la tv

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Xio, care parte a mesajelor mele trebuie s-o rescriu ca sa intelegi?????Serios acum, cred ca am fost suficient de detaliata in ceea ce am scris si ti-am explicat ca nu le iau pararea jurnalistelor despre care vorbeai tu...ti-am explicat de asemenea ca si in aceasta meserie exista nenumarate persoane care habar nu au ce fac pentru ca de fapt nu sunt jurnalisti de drept, pentru ca exista interesele postului la mijloc, pentru ca da, nu se documenteaza...dar aceste cazuri sunt numarabile pe cand, asa cum spuneau si altii, aici si la alte subiecte unde tu protestezi vehement si le iei apararea sunt mulllt mai putine decat medicii care fac rau...de ce nu vrei sa intelegi ca si in meseria pe care tu ai ales s-o faci exista nenumarate uscaturi????despre asta este de fapt vorba in poezie...
Cand ti-am zis ca eu mai stiu ceva medicina din experienta (am si subliniat ca nu vreau sa fac treaba asta cu infatuare!) si tu nu stii jurnalism nu am gresit cu nimic...crede-ma experientele de "viata" pe care le-am avut fiecare dintre noi (si cateva ti le-am reprodus, dar ai ales sa nu comentezi pe marginea lor ca de' aveam ceva dreptate!)cu medicii ne fac sa stim medicina....poate nu este mare smecherie sa faci injectii sau sa bagi cu o siringa pe tubul unei perfuzii medicamente, dar pentru mine care nu am studii de asa ceva a fost in momentul in care faceam asta de 3 ori pe zi pentru bunicul meu pe care, colegii tai, medicii de la Fundeni mi l-au dat acasa spunand ca moare...am ajuns acasa, impreuna cu o prietena (medic in Targul Mures) care a venit si a stat cateva zile sa ne ajute cu bunicul si am constatat cu stupoare ca bunicul meu nu avea "burta tare" pentru ca infectia era la grad maxim si pentru ca "era pe moarte" ci pentru ca o imbecila (cine o fi fost aia nu mai conteaza)nu-i golise punga cu urina...si avand punga plina nu mai avea unde si cum sa urineze...bunicul meu a mai trait nu o zi ci doua saptamani. Mai vrei? mai am! Prietena mea de 27 de ani a fost diagnosticata du endometrioza si cu un chist pe glanda hipofiza...primul medic la care s-a dus pentru consult i-a spus sa mai faca si ea sex ca are exces de foliculina...al doilea i-a zis ca ovarele ei sunt compromise si trebuie scoase...s-a operat la Viena si i-au scos un chis de pe un ovar, dar i-au SALVAT jumatate de ovar si nu i l-au scos pe al doilea.... 9ai cea mai vaga idee cum este sa-ti spuna cineva la 27 de ani ca scoate totul din tine si ca nu o sa mai ai copii cat ii haul?)A venit in Romania si s-a dus sa-i scoata firele...si stii ce a patit? In timp ce era in sala si medicul ii scotea firele, un alt imbecil de medic "a facut o gluma!" si a stins lumina! Cand prietena mea a facut criza si l-a luat la trei i-a spus ca "ce esti asa isterica cucoana ca am facut o gluma, doar nu erai in opreratie!" Asta se intampla cu colegii tai??? se compara cumva sutele, miile de cazuri cu cativa ziaristi incompetenti si nedocumentati???????
Mai mult de atat, la afirmatia ta ca ziaristii nu ajuta medicii ti-am dat mai sus numeroase exemple de medici care au castigat respectul oamenilor si ziaristilor si despre care vorbesc frumos FARA SA FIE NEVOIE DE SENZATIONAL (ma repet Arafat, Vladareanu ieri despre Sindromul Down, profesorul gastroenterolog de la Fundeni si sunt multi altii!) ....
Da, as vrea si eu sa va faca salariile de mii de euro, dar intai sa intre cineva in "ograda" si sa mature zdravan ca sa scapati de toate mizeriile...dupa aia da! Pana atunci nu, pentru ca si asa sunteti suficient de infumurati (si cei mai multi nu aveti motive!)...si din cauza acestei infumurari aveti impresia ca sunteti zei...da, fratilor sunteti zei cand salvati vieti si cand vindecati oameni...dar titulatura nu vine decat in acest caz, nu de la sine, doar pentru ca va numiti medici!

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Cineva foarte destept zicea "Nu exista intrebari jenante, exista doar raspunsuri jenante".

eu am descoperit in timp ca avea dreptate :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Da..exact...d"aia a fost ala plimbat > 4 h...ca se fac trieri si se respecta regulamente. Au fost dati afara nu stiu cite bucati de la spital...acum vine doamna XIo si spune ca trebuie sa fie dati afara si un numar egal de jurnalisti.......ca prea se baga in discutie aiurea..heheheh.
Spune Xio...doctori...cu parul alb...oameni cu scoala ..sa fie dati afara dupa ani de munca...si-au tocit coatele...au facut...au dres...ne pleaca medicii





Sunt domnisoara nu doamna, iar daca mataluta ma faci pe mine mincinoasa te invit pana in Timisoara in sala de triaj sa dai manuta cu asistenta sau asistentul din triaj si dupa aia sa-mi explici mie ca in Spitalul Judetean din Timisoara nu exista asa ceva.




Oana, tu ce razboi duci aici , ca eu nu inteleg?
Ti-am zis eu ceva de tagma ziaristilor , jurnalistilor , a mass-mediei?
Nu inteleg cam care este problema ta .
Greselile ziaristilor sunt si ele grave si merg pana laa fi cauza mortii cuiva. Daca tot vorbim vorbe.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Nu intelegi??? nasol
Pai asta este problema mea:
Presa nu ajuta doctorii , au contraire. Daca i-ar ajuta ar aparea in ziare si ce e bun si ce e rau, nu doar ultima categorie , prilej sa-i faci pe toti cretini.

Eu ma leg de lipsa de profesionalism a prezentatoarei , a reporteritei, si atat.

A mai fost la stiri o tanti care a facut jumate din tara sa-i injure pe niste doctori care au paralizat un nou nacut la nastere. Bietul nou nascut avea o afectiune, mielomeningocel , care da paralizia , deci asa se nascuse.
Asta inseamna ca omul de la stiri , de la care ai pretentia ca iti spune adevarul informeaza prost po****tia.

N-are nimeni nimic cu mass media care-si face treaba , dar sa faci pe desteapta si ironica cu un medic si tu sa n-ai habar de nimic e lipsa de "de toate".
Nu spune nimeni sa nu fie dati afara cei care merita , dar la astia la stiri merita dati afara si doctorii care au "paralizat" un bebelus. [/i]

Stii vorba cu gunoiul din ochiul altuia si parul din ochiul tau???? Asa .si..ca la orice discutie....doctorii n-au gunoaie in ochi, noi avem metri intregi de pari.....
Tie ti se tot explica pe la toate subiectele tot felul de lucruri si tu o tii pe a ta cu medicii aia buni si minunati....care sunteti!
Ca sa inchei...subiectul in cauza era despre alti oameni si copii nenorociti de medici...tu ai ales un subiect minunat...doua reporterite proaste care au dat-o sau nu in bara...si eu m-am prins in jocul tau....si uite asa subiectul a luat-o razna....si tu din nou ai impresia ca noi, criminalii, nu intelegem ce sunteti voi de fapt medicii - neintelesi, exemplari,buni...restul lumii este vinovata! Ziaristi, oamenii prost informati...restul lumii.

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Oana, XIO este suparata cred pentru ca media nu promoveaza si medicii buni (pe langa faptul ca jurnalista respectiva nu era pregatita")

O inteleg perfect, eu lucrez in umanitar si sunt suparata ca presa nu imi vine la conferintele de presa pe care le organizez si nu imi promoveaza actiunile bune si pozitive :-)

Pe de alta parte am inteles si punctul de vedere al unei jurnaliste care mi-a spus ca mai intai trebuie sa invatam noi, cei din umanitar, sa dam stiri (care sa fie relevante, importante pentru cititor, semnificative) si abia apoi sa avem pretentia sa ne iasa stirile.

Cu totii trebuie sa invatam unii de la ceilalti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

oanamada eu nu prea inteleg ce sustii. Spui ca sint doctori care nu sint buni, si altii care sint buni. Si de jurnalisti spui ca da, invita si pe medicii renumiti.

Deci esti de acord cu campania de presa contra medicilor?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Bine ca ne-am lamurit , vad ca tu n-ai prea inteles ce vorbesc eu :
-presa,mass media , duc un razboi impotriva medicilor. Ar fi foarte bine si frumos sa il duca impotriva medicilor corupti,habarnisti,care ar merita sa zboare din spitale , dar ei isi indreapta razboiul ata impotriva medicilor punct.

Omul nu se gandeste ca un medic salveaza vieti zilnic spre exemplu , vede la Tv o donsoara care spune cu patos cum medicii sunt criminali , si asta ramane.
Nu spune nimeni despre ce se intampla remarcabil in medicina pentru ca nu este interesant deloc.
Foarte bine ca se cot in fata medicii prosti , dar sa se scoata doar aceia si nu altii.
Nu este normal sa dai o tire in care sa denigrezi un medic si sa-l faci criminal inainte sa fie gata o ancheta.Sau fara sa ai dovezi.
Pentru ca si in justietie este o regula: daca nu esti sigur de vinovatia cuiva , il numesti nevinovat.

In cazul fetitei Larisa Chelaru , cea disparuta de acasa presa a aflat ca ar fi suspect un tanar de vreo 20 si ceva de ani care se internase singur la spitalul de boli psihice. tanarul a vazut la Tv lucrul asta ,ca e cautat pt. crima asupra fetitei si s-a sinucis.Au fost demisi polititi in cazul acesta,pe cei de la Tv care nu au asteptat sa fie verificata ipoteza nu i-a tras nimeni de maneca.
Victima colaterala , da-l incolo , ca si asa avea probleme psihice.
Presa nu spune ca nu stiu cate cazuri de morti infantile s-au datorat faptului ca parintii au adus prea tarziu copilul la spital. doctorul este de vina si atat.
Nu se arata intreaga problema , ci doar ce este atragator.


Eu vad mizeria de peste tot , dar imi face placere sa o curat atunci cand vad ca este aruncata cu prea mult exces de zel.
Am dat 2 exeple de oamnei din mass media care au facut varza o stire si tu ai sarit la atac. Cred ca acum intelegi ca e cam neplacut sa se lege de meseria ta oameni care nu stiu cu se mananca , nu?
Firele se pot scoate si pe intunericda , a fost lipsa de profesionalism ce a facu respectivul cu lumina, daca o cunostea pe pacienta era ok , asa nu .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Omul nu se gandeste ca un medic salveaza vieti zilnic spre exemplu , vede la Tv o donsoara care spune cu patos cum medicii sunt criminali , si asta ramane.


un medic salveaza vieti zilnic...wowowow...ce fapte de eroism face el...cind de fapt e platit sa bea cafea si sa joace biliard.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Uite , Oana , inca un caz pentru tine , tot de la Antena3 .

Un barbat care avea fractura de femur a decedat la spital din cauza medicilor care i-au administrat injectii cu glucoza.

Barbatul s-a internat in spital cu diagnosticul de fractura, dupa analize descoperindu-se ca are si pancreatita acuta si insuficienta renala. Diabetul nici macar nu a fost descoperit de medici(daca ia medicamente e cam greu sa vezi o glicemie mare).
Medicul, deci medicul i-a administrat glucoza pacientului care suferea de diabet (nu se mentioneaza nimic despre pacient , dar are familie, la orice internare si nu numai se intreaba daca sufera de boli de inima , diabet, hepatita , boli pulmonare), cand a vazut ca glicemia i-a ajuns la 220 doamnelor si domnilor , deci apeoape dublu fata de normal i-a administrat ser , dar a fost prea tarziu , pacientul decedand.

In primul si in primul rand nu se mentioneaza niic despre starea generala a pacientului care este vitala ca informatie.
In al doilea rand nu este intervievat nici un medic, povesteste doar reporterul ca medicii au spus ca au procedat ca la carte.
In al 3-lea rand , in cazul diabetului se moare din 2 cauze: hipoglicemie , hiperglicemie, complicatii.Omul acesta avea complicatiile diabetului deja.
In al 4-lea rand , exista 3 stadii ale hiperglicemiei, mai exact a cetoacidozei diabetice:
1.Cetoza: glicemia 250-300
2.Precoma:glicemia peste 500
3.Coma:glicemia este in general 700-800 , dar poate ajunge si la 2000.
Din toata povestea relatata de reporter nici macar nu pot sa-mi conturez o imagine despre caz , dar mai sa spun cine e de vina si cu ce este de vina.

Cazul a fost descoperit de jurnalistii din Alexandria , iar familia nu vrea sa depuna nici o plangere.Nu a dat nimeni nici un interviu, doar reporterul a dat inca un exemplu de neglijenta din partea medicilor.

Sincer , tu ca juralist ai da o astfel de stire? In care nu stii nici macar ca nu se moare de la 220 glicemia, si in nici un caz nu se moare pe loc de la diabet , ca vin pacientii la urgente cu glicemia 800.
Mie asta imi suna astire facuta doar ca sa spui ceva.Lipsa de profesionalism, parerea mea.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Xio,

1. crezi ca masura asta este buna? http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/837147/Pacientii-de-la-urgente-tratati-cu-reguli-stricte/

2. crezi ca masura asta s-ar fi luat atat de repede daca nu era mult-mediatizatul caz din Slatina?


Mergi la inceput