Cozonacei de noiembrie-decembrie2008 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Iza pina acum vad ca a reactionat bine. Nu avem bubite de nici un fel. Si daca sa zicem mai face vreo iritatie - Edit genul celei de care a facut de la Vigantol - sau vreo alergie nu intentionez sa o folosesc.
Numai la iritatii gen opereli . Nici de-astea nu a avut cine stie ce doar pe la incheietura piciorului , sus la pliuri. A reactionat ff. bine. Oricum urmaresc reactia in timp si daca observ ceva nelalocul lui ma opresc.

Citat:
citat din mesajul lui babyzapi

Mirtha noua dr dermatolog ne-a spus sa aruncam crema de galbenele si sa folosim numai bepanthen crema pt ca e mai bun decat unguentul si intotdeauna cand am de ales la acelasi produs intre unguent si crema sa-l aleg pe cel sub forma de crema. Si chiar nu mai folosesc pt bebe crema de galbenele, avand in vedere problemutele noastre ascult doctora cu sfaturile ei exacte .
Intre noi fie vorba, am pus de 2 ori - dimineata si seara - crema de galbenele pe una din bubitele de pe burta si pe urma si inrosise mai rau si se facuse si un pic mai mare sotzul habar nu are, ca oricum nu m-ar fi lasat sa incerc, zice ca bebe nu e cobai sa testez toate cremele pe el...



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Isabela fericita de Raphael Nicolas (23.10.2008)
RAPHAEL si ISABELA
Povestea nasterii


Alina mama de Eva Ioana http://good-times.webshots.com/photo/2905784570104281140GFAKxn(17.10.2008)
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Vrabiutza multumesc pentru info referitoare la photo !

[b]Anca , Otilia[/b] mi-a fost recomandat Pediavit D , am inteles ca sunt pastile care se topesc in apa . Nu am reusit sa le achizitonez pina acum. Daca nu reusim pina la finele sap. astea poate facem un drum pina la Buc. Mai avem si altele de cumparat si sper sa gasim acolo. Ulei de peste nu recomnda. Recomandau odata. Imi aduc aminte ca bunica m-a terorizat cu bulinele acelea mici , rosii si uleioase.



Alina mama de Eva Ioana http://good-times.webshots.com/photo/2905784570104281140GFAKxn(17.10.2008)
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

bebecris, exact asa e si la mine. SI dupa ce stau aplecata mai multa vreme, cand ma ridic simt ca ma rup in doua, asta este senzatia.

BraveGirl, scumpa foc Ariana, sa-ti traisca.Si David sta f des cu manutele la fatuca, exact cum am vazut ca sta si printesica ta. Iar tu ...arati atat de bine ca nici nu zici ca ai nascut si, uite asa, imi vine sa ma dau cu capul de pereti , cand vad cum arat eu .

Mirtha, pt pediavit incearca sa gasesti pe siturile celor de la sensiblu, helpnet si centrofarm farmaciile unde se gaseste medicamentul, ca sa mergi la sigur.

monicabo,

Copilutul meu doarme deja de jumatate de ora, ma duc si eu sa fac deratizarea si apoi sa trag pe dreapta. Eu nu pot sa dorm de loc in timpul zilei, asa ca, seara, cum il culc pe el, fac ce fac, si ma bag si eu la somn. Iar acum, avand in vedere, ca am productie mica de lapte orice secunda de odihna conteaza. Oricum, de azi, am trecut din nou pe Galactogil si am luat un ceai pt stimularea lactatie de la Teekane. Sa vedem daca apar rezultate. Va pup si sa aveti o seara si o noapte cat mai linistita.

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:


Aaaa...vazut zanica mult cocheta si picatura rupta din tati !
Cel putin geometria fetei de la tati o mosteneste. Ochii pare-se ca sunt ai tai !
Cind va mai creste sigur se va arata interesata de animalutele miscatoare dar si de muzica. Ai sa vezi ca le va zimbi , va ganguri la ele si va incerca sa le prinda cu minuta. Acum e normal sa fie usor intimidata de ele.
Atit m-am suparat pt. ca Eva chiar e incintata de miscare , de sunte , de animalele acelea zburatoare. Iar cand se opreste chiuie si se agita toata.
Incercam si noi cu baterii de la Ikea.
Poti pune link cu jucarioarele viu colorate ?

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl

Mirtha, chiar cd iti ziceam atunci ca noi il avem, s-a stricat si la noi, dar si-a revenit. Noi avem baterii de la Ikea si tin destul de mult. arianna inca nu e prea interesata de el...mai mlut d emuzica. Se sperie cd atinge cu mana jucariile. Oricum, am vazut pe amazon niste chestii super de la fisher si carusel cu pestisori super colorati si altul cu animalute fff viu colorate. O sa comand si eu sapt viitoare.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu




Alina mama de Eva Ioana http://good-times.webshots.com/photo/2905784570104281140GFAKxn(17.10.2008)
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Crede-ma a umblat sotul prin trei sferturi din farmaciile Craiovei plus vreo citeva din Slatina. Unele nici nu auzisera de acest medicament. Inclusiv in cele 2 farmacii Sensiblu si 2 faramcii Dona , medicametul nu se gasea.
Observ acum pe site-ul farmaciilor Donna ca s-ar gasi totusi medicamentul in Craiova. Dandusa multu" pt. link !

Bafta sa ai lactatie cum doresti tu ! Sa curga laptele din tzatzii cit are nevoie bebe !

Nici eu nu prea mai pot dormi ziua. Eva doame noaptea cam cite 5-6 ore legate si imi sunt suficiente. Dar ziua citesc in nestire , in intervalul de timp in care altadata dormeam.


Citat:
citat din mesajul lui malinas


Mirtha, pt pediavit incearca sa gasesti pe siturile celor de la sensiblu, helpnet si centrofarm farmaciile unde se gaseste medicamentul, ca sa mergi la sigur.

monicabo,

Copilutul meu doarme deja de jumatate de ora, ma duc si eu sa fac deratizarea si apoi sa trag pe dreapta. Eu nu pot sa dorm de loc in timpul zilei, asa ca, seara, cum il culc pe el, fac ce fac, si ma bag si eu la somn. Iar acum, avand in vedere, ca am productie mica de lapte orice secunda de odihna conteaza. Oricum, de azi, am trecut din nou pe Galactogil si am luat un ceai pt stimularea lactatie de la Teekane. Sa vedem daca apar rezultate. Va pup si sa aveti o seara si o noapte cat mai linistita.

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872



Alina mama de Eva Ioana http://good-times.webshots.com/photo/2905784570104281140GFAKxn(17.10.2008)
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

corina, arati super si bebelina ta e grasuna foc! imi place

graselor, fac strigarea la kile. ce ati facut cat am lipsit? eu am 65. mancarea fu decenta in spital insa aiurea plasata si nu am mancat prea mult. si mi-au dat la budinci de alea de vanilie de mi s-a acriiiiittttt!

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Mav imi pare tare rau ca a fost un stres controlul de ieri de la pediatru. Si eu sunt de parere ca ar fi bine sa astepti macar vreo 2 saptamani pana sa iei o decizie in privinta laptelui. Cum ai spus si tu, el s-a nascut mare si-n general copilasii de acest gen, au tendinta de a lua mai putin in greutate.
Am experimentat si eu asta la David. Luca, in schimb, a fost mai micut (3 kg) si a recuperat repede, dar si lui in primele 2 saptamani ii atarna pielea ca la babute, atat de putin luase.
Nu stiu daca o fi aceeasi "problema", dar David imi luase asa: in prima luna 1,5 kg, in a doua 1 kg, iar in a treia, deci dupa acelasi vaccin minunat, doar 350g...pentru ca apoi sa recupereze putin si sa ia 500 g. Deci n-as spune ca a crescut uniform. Mie mi-a facut atunci doctora capul calendar din prima clipa sa-i dau lapte praf...inca de cand luase bine, penrru ca zicea ca suge prea des si asta e semn ca nu e laptele suficient ..unde o fi citit ea asa tampenie..
Asa ca fii relaxata, vezi cum merge inca vreo 2 saptamani si iei atunci decizia. Oricum ar fi, nu te stresa, cel mult ii vei da un supliment.
Nasol totusi cu biberonul. Aici n-as stii ce sfat sa-ti dau pentru ca sunt in aceeasi situatie ...Luca nu ia neam biberonul ala...nici cu ceai, nici cu lapte muls. Am incercat si eu ca si tine..ca sa pot pleca la dentist la un moment dat..Cred ca solutia este sa-i dea altcineva biberonul....merita incercat. Degeaba sunt la al doilea...ca la primul n-am avut problema asta...copilul ala lua de toate, san, biberon, ba l-am incercat si cu lapte praf...orice, mai putin suzeta. Acum Luca ia suzeta, nu vrea restul..nah.

pozici...Aventurile lui Habarnam si alte cele..:)

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl

multumim pt aprecieri!
Babyzapi vrei sa ma apuce depresia? am in plus 2kg, evident pe burta si solduri

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu
POZE CU PRINTESA



Daca mai zici ca esti grasa si ca te apuca depresia, ma reped cu capul in primul perete, uite-asa: Si tu vei fi vinovata ca-s si grasa si cu capu' spart!
Arati minunat si bebita e o dulcica si o falcoasa dragalasa. Ce culoare are ochii?

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amalia
Asa ca fii relaxata, vezi cum merge inca vreo 2 saptamani si iei atunci decizia. Oricum ar fi, nu te stresa, cel mult ii vei da un supliment.
Nasol totusi cu biberonul. Aici n-as stii ce sfat sa-ti dau pentru ca sunt in aceeasi situatie ...Luca nu ia neam biberonul ala...nici cu ceai, nici cu lapte muls. Am incercat si eu ca si tine..ca sa pot pleca la dentist la un moment dat..Cred ca solutia este sa-i dea altcineva biberonul....merita incercat. Degeaba sunt la al doilea...ca la primul n-am avut problema asta...copilul ala lua de toate, san, biberon, ba l-am incercat si cu lapte praf...orice, mai putin suzeta. Acum Luca ia suzeta, nu vrea restul..nah.

pozici...Aventurile lui Habarnam si alte cele..:)

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)



Sunt total de acord cu tine si cu Mirtha in privinta celor 2 sapt, mai ales ca bb e vesel, sanatos si arata f bine.

Si eu ma confrunt cu problema biberonului, nu bea decat 1-2 gurite si se enerveaza. Cu Darius n-am patit asa, cred ca ar fi baut si cu palnia daca-i turnam Asa ca nu stiu cum sa va sfatuiesc.

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput