Moldoveni,Ardeleni,Munteni....

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Pai io am ajuns in Buc pt ca umbla unu' cu cutzitu dupa mine

Edit: degeaba i-am spus ca-s "gospodina de renume"

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Xio, banatenii-s fruncea, despre ei - mucles!


Daca e sa ne luam dupa ce drumuri sunt prin zona,fruncea de la coada eventual!
Eu constat de ex,chiar aici pe forum,ca dintre cei care au emigrat marea lor majoritate sunt din regiunea Moldovei,sunt cumva mai deschisi la schimbari!


"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

mariamunteanu, esti de parere ca alte popoare dau dovada de mai multa solidaritate?

eu nu cred. mi se pare ca romanii sunt si f diversi (indiferent de regiune). e greu sa solidarizezi cu cineva total diferit numai pt ca va scrie la amandoi romania pe pasaport.

la popoare cu istorie mai linistita, fara schimbari sociale asa de mari, poate ca oamenii sunt mai omogeni, seamana mai mult unii cu altii prin partile pa care le percep drept esentiale, si de asta cand se regasesc in diaspora solidarizeaza. (desi mie nu mi se pare ca mai mult decat romanii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diala spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

prea liniste aici

yo cred ca daca fiecare ar sta in banca lui si ar evita contactul cu alta regiune nu ar mai fi probleme. ...deci...moldovenii la ei acasa...aia din olt la ei acasa...si tot asa.


Cam asta e si reactia strainilor: romanii la ei acasa, turcii la ei acasa, bulgarii la fel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


Valentina
cum ai constatat ca majoritatea celor emigrati sunt Moldoveni?

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Xio, banatenii-s fruncea, despre ei - mucles!


Daca e sa ne luam dupa ce drumuri sunt prin zona,fruncea de la coada eventual!
Eu constat de ex,chiar aici pe forum,ca dintre cei care au emigrat marea lor majoritate sunt din regiunea Moldovei,sunt cumva mai deschisi la schimbari!


"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


Sophia 2ani 06.09.06
+31
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tzuni

Pai io am ajuns in Buc pt ca umbla unu' cu cutzitu dupa mine

Edit: degeaba i-am spus ca-s "gospodina de renume"

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE


Io daca-m fost gospodina rea si inceata la minte m-am tot dus, nu m-am stiut opri la granita. Si culmea-i ca l-am luat si p-ala cu cutitu' cu mine, dang. Da' l-am invatat sa-l foloseasca la gatit si gospodarit.

Las' ca nu's numai romanii asa, si pe-aici sunt bancuri destule cu niufi, saracii (adeca din Newfoudland) si-alti texani.


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80

mariamunteanu, esti de parere ca alte popoare dau dovada de mai multa solidaritate?



Cred ca da, in orice caz au un simt civic mai pronuntat.

Mi-a pove un prieten roman care astudiat medicina aici ca, dintre toti strainii din facultate, romanii erau cei mai dezbinati. Cei mai uniti erau grecii.

Mi-a povestit de curand cineva o intamplare din fabrica unde lucra pe vremea lui Ceasca (in Brasov). O femeie facuse avort, s-a aflat, in sedinta a fost criticata critice si au supus la vot daca sa fie data afara din fabrica. Toate colegele ei (1200 de femei dintre care sigur multe au facut avorturi) au fost de acord. Nimeni n-a mai vorbit cu ea dupa asta. Cutremuratoare dovada de ipocrizie si lipsa de solidaritate !

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Daca te uiti aici pe forum la vechea locatie a emigrantilor ai sa vezi!
Uite,daca vrei roaga un moderator sa faca un sondaj cu regiunea de unde au emigrat cei care scriu aici pe forum si vedem!Eu asa am impresia,poate ma insel!
Si chestia ca romanii nu sunt solidari si se barfesc intre ei,nu suntem noi motzu!Sa-i vezi pe italienii din nord ce zic de aia din sud,pe americanii din statele de pe coasta,de aia care stau mai la tzara si tot asa...
Eu cred ca idealizam prea mult alte popoare care au la fel de multe defecte ca si noi,numa ca noi nu le vedem,sau nu vrem sa le vedem,sau nu suntem destul de informati in ceea ce priveste oiceiurile,cultura,civilizatia altora!
Parerea mea!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Banatu-i fruncea
da asta cu banatencele gospodine.... nu s-a prins de mine. Noroc cu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

valentina , drumurile sunt asa in toata tara,la capitolul asta romania e coada
eu ma refer la oameni

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput