Daca ne simtim cu musca pe caciula e problema noas

Daca ne simtim cu musca pe caciula e problema noas | Autor: spic de grau

Link direct la acest mesaj

Ministrul roman de externe l-a convocat pe ambasadorul elvetian la Bucuresti, Livio Hürzeler, sa dea explicatii ptr afisul cu corbii.
Romania se simte insultata si ia (in sfarsit), atitudine.

Reactia "stimatului" ambasador: "Les corbeaux représentent ceux qui veulent porter atteinte à la Suisse, «si les Roumains se sentent concernés, c'est leur problème».

(Corbii ii reprezinta pe cei care vor sa aduca prejudicii Elvetiei. Daca romanii se simt "cu musca pe caciula" e problema lor")

Suntem mult prea mici si ne-am lasat calcati prea des in picioare..

http://www.lematin.ch/actu/suisse/roumanie-dit-insultee-corbeaux-ludc-72710

http://www.swissinfo.ch/fre/a_la_une/Des_corbeaux_noirs_apres_les_moutons_et_alors.html?siteSect=105&sid=10177282&rss=true&ty=st

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Si un articol aparut in LE MONDE pe 10/01/2009, in care vice presedintele UDC - Yvan Perrin, ia in colimator potentialii muncitori ieftini romani si bulgari, spunand ca:

"Dans ces deux pays, "les plus pauvres et les plus corrompus" du continent européen, la plupart des habitants n'ont "qu'une chose en tête : émigrer" - in aceste 2 tari, cele mai sarace si corupte de pe continentul europeean, majoritatea locuitorilor nu au decat o idee in minte - sa emigreze.

http://www.lemonde.fr/europe/article/2009/01/10/les-populistes-suisses-ne-veulent-pas-de-roumains-et-de-bulgares_1140155_3214.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

Citat:
citat din mesajul lui spic de grau

Si un articol aparut in LE MONDE pe 10/01/2009, in care vice presedintele UDC - Yvan Perrin, ia in colimator potentialii muncitori ieftini romani si bulgari, spunand ca:

"Dans ces deux pays, "les plus pauvres et les plus corrompus" du continent européen, la plupart des habitants n'ont "qu'une chose en tête : émigrer" - in aceste 2 tari, cele mai sarace si corupte de pe continentul europeean, majoritatea locuitorilor nu au decat o idee in minte - sa emigreze.

http://www.lemonde.fr/europe/article/2009/01/10/les-populistes-suisses-ne-veulent-pas-de-roumains-et-de-bulgares_1140155_3214.html


din pacate, mie mi se pare ca a spus adevarul...care doare, dar e adevar!
decat sa ne impresionam si sa plangem pe la targuri, mai bine am incerca sa facem ceva concret: vezi turismul la pamant,vezi imaginea tarii in exterior, vezi coruptia...

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Era cat pe ce sa calific toate aceste asertiuni ca fiind exemplu tipic de 'hate speech'; numai ca mi-am dat seama ca asa m-as fi flatat singura. Nu cred ca romanii sunt considerati 'demni' de a reprezenta tinta unui 'hate speech' ca la carte.

Citat:

din pacate, mie mi se pare ca a spus adevarul...care doare, dar e adevar!
decat sa ne impresionam si sa plangem pe la targuri, mai bine am incerca sa facem ceva concret: vezi turismul la pamant,vezi imaginea tarii in exterior, vezi coruptia...


Adevarul ala fiind unul singur si in posesia lor, nu-i asa? Ce spune adevarul ala, ca toata lumea din Ro vrea sa emigreze? Iete, io nu vreau. Ca Ro e cea mai 'saraca' si mai 'corupta' tara din Europa? Io cred ca stiu fo doua (cel putin) pe care le-as califica imediat drept mai 'sarace'.

Cat despre plansul pe la targuri, se numeste luare oficiala de pozitie si e ceva ce politica externa ar fi trebuit sa faca de muuuuulta vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Nu cred ca toti romanii se gandesc la emigrare.De ex fratele meu nici nu vrea sa auda de asa ceva iar eu m-am hotarat sa ma intorc in tara asa ca nu ar trebui sa ne mai bage pe toti in acceasi oala...sau poate va vaoi duce in Elvetia asa sa mai aiba un roman pe cap.

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

e, na, n-o fi cea mai saraca, ci printre cele mai sarace. n-o vrea toata lumea sa plece, ca doar trebuia sa mai ramana cineva si de prasila.
si cu plansu pe la targuri, sa inteleg ca v-au impresionat lacrimile elenei , nu din troia, ci din plescoi.
ne atinge la sentiment cand ne critica altii, de acord cu voi, da poate ar trebui sa ne gandim ca pe undeva au dreptate.
daca doar ne simtim cu musca pa caciula, e ok, da ce ne facem daca musca e chiar acolo?
sa aveti o zi splendida!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capra cu trei iezi

e, na, n-o fi cea mai saraca, ci printre cele mai sarace. n-o vrea toata lumea sa plece, ca doar trebuia sa mai ramana cineva si de prasila.
capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!


Mai, eu zic ca nu raman de prasila ci pentru ca eu cred in tara asta si vreau sa ajut la construirea clasei de mijloc .
Cat despre "dreptatea" lor.. no comment. Sunt de condamnat xenofobii din orice tara ar fi ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui capra cu trei iezi
ne atinge la sentiment cand ne critica altii,


La cum se critica romanii intre ei, la cat de urat isi vorbesc (cel putin in Bucuresti), la cat de inversunati sunt uneori si la cum sar la beregata cand se simt calcati pe coada (vezi Miron Mitrea spunand despre Geoana ca-l sfasie cand il prinde), romanii nu mai au nevoie de dusmani. Parol !

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Maria,

Nu cred ca trebuie sa dam o fug pana la bucuresti ca sa vedem cat de critici sunt romanii versus romanii.
Eu am constatat aici pe dc cat de inversunati suntem uneori,asta ar trebui sa ne puna pe ganduri.

Romanii sunt proprii lor dusmani,fie in tara sau in strainatate,cu parere de rau .

Sophia 2ani 06.09.06
+31
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Maria,

Nu cred ca trebuie sa dam o fug pana la bucuresti ca sa vedem cat de critici sunt romanii versus romanii.
Eu am constatat aici pe dc cat de inversunati suntem uneori,asta ar trebui sa ne puna pe ganduri.

Romanii sunt proprii lor dusmani,fie in tara sau in strainatate,cu parere de rau .

Sophia 2ani 06.09.06
+31
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy



din pacate, cam acesta este adevarul...trist, foarte trist.










*************************

MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU

Kari

"Oamenii care reusesc in viata sunt aceia care cauta mereu circumstante favorabile si daca nu le gasesc, le creeaza singuri"!
Bernard Shaw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Referitor la romanii fiind proprii lor dusmani, am primit asta ma mail

Scrisoarea unui arab terorist din Romania

Zalutam cu rezbekt, Jefu.

Aderizat la Romania cu bomba la valiza ascuns, tregut fara broblem control la aerobort.
Pastrat dolar american blestemat, bentru construit aigea bomba, dat jumadate la taxi, jumate furat tigan din buzunar. Indalnit frate Ahmed, batron magazin, ajudat la mine.Discutat cu el la cafenea plan bomba, consumat egler broaspat, intoxicat cu zalmonel,noi ajuns la sbital, doctor roman durut la cur, noi luat cur fok.
Jefu, gu bomba praf antrax nu putut facut la Romania ,cineva furat antrax, deci ingercat plan bomba cu bum-bum...!
Mutat apartament frate Ahmed, adus mult frumos aminde de tara mia, fara apa la robinet, geamm sparte ca Beirut , tigle kazut cap cind vind bate.
Urmarit PROTV emiziune explozia camion azotat, facut frica la mine. Astia romani are tupeu nu gluma ! Urgent trebuie recrutat, jefu ! Bomba cu azotat mare efect aveam..
Inderesat pilotat avion bentru lovit gladire la roman.Vazut delevizor, aparat zbor MIG brabusit singur in ogor la taran, plus taran roman stricat singur gladire, adormit beat , tigara abrinsa, murit soacra, facut chef mare la ei...
Draga Jefu, gineva furat la mine gas pastrat bentru bus la bomba, iar azeara, gind iesit cumbarat baclava, exblodat budelie la barter.
Aicia la Romania , mult cretin!
Zbierat, zguibat la sin, cacat be mine de frica!
Jefu, ma indorg acasa!
Asta romani nu are nevoie de terorism, face singur treaba.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

Mergi la inceput