America (143)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

Irina bine ai venit! nici eu nu stiu cum e cu invitatiile.. si m-ar interesa si pe mine cum e..

Andreea felicitari pt baietel! sarcina usoara in continuare!

in alta ordine de idei voi ati facut si acte romanesti la copii vostri nascuti aici? noi inca nu am facut..este cumva vreo regula cum ca pana la 1 an le poti face aici la consulat, iar daca implineste bebe 1 an trebuie musai in RO?
si daca ati facut aici cam cat costa?

noi ca sa ii facem probabil ca o sa trebuiasca sa mergem in LA ca e cel mai aproape..


Mihaela, mamik fericit de Andra - 29 martie 2008

Pozici
Creste gargaritza
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5211d37ef93faf418fe040&source=category&category_id=all" target="_blank">Povestioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Miere sterge lacrimile. O sa-l vezi toata viata in orice clipa imaginabila si inimaginabila. Mai ales in primii ani. Te crezi linistita in baie? Op se dechide usaa: mamiiiii.... iti inghiteai cafeaua: mamiiiii ... te uitai tandru la tatal cel extenuat... : mamiiii vreau si eu la tine
Iar cu lapticul... cel mai rau lucru pentru lactatie e stresul. In rest toate se rezolva. Cand iesi din spital cumpara/inchiriaza o pompa electrica cu care sa mulgi mesele de completare. Daca tii biberonul la nu mai mult de echivalentul slow flow/doua puncto-gaurici, copilul nu va fi fun biberon in mod normal. Nu lua lucrurile in alb-negru... zic si eu ca baba. Ai trecut prin destule... copilul e o lupta de cursa lunga asa ca ai grija si de tine ca sa poti avea grija de el. Ok?

Multa sanatate cu ce au mai sondat ei pe acolo.

Lisa mai plimba-te nitelus ca poate se maresc centimetrii.

Mihutz eu am facut certificate de nastere copiilor. Trebuiesc facute pana la un an. Ma stresase ideea ca daca au nationalitate unica si noi pateam ceva mama trebuia sa stea aici sa-i creasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

Eu zic ca macar anestezistului puteai sa-i dai o nota proasta. Epidural e un cocktail de anestezice si rolul anestezistului e sa varieze ingredientele si doza si sa gaseasca solutii astfel incat anestezia sa fie eficienta. In cazul tau te-a chinuit fara sens, te-ai obosit mult prea mult ca sa poti face fata. O si platesti (sau parte din ea) si nici nu a fost eficienta in conditiile in care se stie ca pitocinul induce contractii muuult mai dureroase, durerea nefiind diminuata/balansata de hormonii nasterii naturale.
Ca fapt divers, pe factura mea serviciile anestezistului a fost in jur de $4,000

Si mai vroiam sa te intreb ceva. Voi fetelor (parca si Philip a mentionat) spuneati de forceps; noua la cursurile de nastere de la spital ne-au spus ca asa ceva nu se mai foloseste in spital din anii 80 or so si ca in locul forcepsului se foloseste un vacuum care are o ventuza ce se aseaza pe capul copilului si asa este extras. Voi spuneti chiar despre forceps sau de vacuum?

Eu am inchiriat pompa electrica medela (medical grade) de la un shop mititel de lactation consultants, daca iti ajuta sa stii; in max 10-15 min rezolvam problema. A fost foarte de folos (in jur de $57 pe luna, parca am platit)


Alina

Edit ca am uitat sa-ti spun, Lucas a fost un mare mancacios si nu i-a ajuns laptele matern, era flamand si plangea, noi credeam ca are colici. Asa ca mereu i-am dat si formula din sticluta si asa se satura. nu a refuzat nici biberonul nici sanul, cat am putut sa alaptez, i-au palcut amandoua. Formula i-am dat enfamil lipil si apoi enfamil gentleease ca de la un timp se constipase. Am folosit Dr Brown's bottles cu tetina cea mai mica si cred ca l-a ajutat sa nu inghita aer. Nush' daca ti-e de folos ce am turuit aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Miere, multa sanatate. Ai primit sfaturi foarte bune, nu are rost sa fii suparata pentru ce a fost. Bucura-te de Aidan, bine ca e sanatos si sper ca esti si tu OK.

AB, am mincat doua felii de pizza, am dus fata la doctor si mi s-a mai ridicat moralul. Sorry de vacanta ratata. Am mai avut si noi din astea platite. Alexandru ne tot facea figura si tare greu m-am prins sa nu mai tot fac atitea rezervari pentru vacante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Si eu tot de la un shop mic am inchiat pompa electrica. Nici nu se compara cu aia manuala. Mie nu imi iesea nimic cu manuala. Odata, cand a avut fi-miu margaritarel si nu putea suge la san, o noapte intreaga am stat si am pompat in total 30 ml cu manuala. Ajunsesem in pragul isteriei si m-am dus la shopul ala in papuci de luai pompa. Tot cam 50$/luna a fost si pe vremea mea.
Si eu tot asa, intai a fost cu formula si abia dupa cateva zile mai serios cu san.
Miere, sanatate multa! Cand crezi ca va trimite acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Miere eu sunt bine,nu greturi nu somn nu nimic. Doar sanii parca mai durerosi. Atat!
Vroiam sa te intreb, porti centura? am inteles ca tine mai bine la burtica taiata. Pe Aidan nu l alaptezi in pozitie culcat? incearca si culcat este mult mai bine ptr amandoi. Eu ma intindeam pe o parte si o puneam pe Ralu langa mine si era muult mai bine si nici nu am trecut nici pe departe prin ce ai trecut tu.
Ca sa nu faci rani la sani cumpara protectiile alea de silicon ptr sani, ajuta mult. Iar daca nu, tine tzitzi pe afara, eu im decupasem un tricou doar ptr sfarcuri, eram criminala asa dar era bine.

Lisa, nimic nimic?!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Lucas Mom au folosit forcepsul, l-am vazut si mi-au si spus inainte despre ce e vorba.
Ruxij eu scot 35 de ml cu pompa manuala cam in 20-30 de minute, de asta zic ca am productie ok. Plus ca bebe doarme linistit dupa ce il alaptez, cam 2 ore, deci trag eu concluzia ca este satul
Corina nu pot sta intr-o parte din cauza cezarienei.
Maine probabil plecam acasa.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Miere, nu e nici o pb cu pompa, te asteapta!!!! Trebuie doar sa cumperi (daca nu ai deja) biberoanele de la medela in care sa recoltezi laptele, si palniile!!! Este o pompa cu 2 biberoane, mulgi ambii sani in acelasi timp!!!





“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

miere,s-ar putea ca asigurarea sa iti acopere inchiriatul pompei.sa intrebi sa vezi.
ce miscare fetelor,ca zac ca o leguma si ma plang de dureri.sper ca maine sa ma simt mai bine, sau sa nasc

39S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!
AMR 1 sapt pana sa o cunoastem pe Ana Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Lisa, nastere usoara si abia asteptam poze cu bebelusa!!!!

Ramona, Acsor cum sunt copilasii???

Ruxi, cum mai e Bogdan?



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput