despre tragedii, cauze si naivitate

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Multumesc, dragelor!
Probabil ca e si ceva isterie presistica la mijloc, dar si realitatea sta asa cum sta...

Concluzia: de eliminata atat cat putem sursele de poluare suplimentara: surse mancabile, baubile, respirabile si....uhm...trăgibile in noi (nu neaparat in ordinea asta :)).
Adica, mai putina carne (hormoni de crestere, medicamente, animal stresat din cauza conditiilor de viata - deci fel de fel de chestii otravitoare puse in circulatie de organismul sau, adrenalina dintr-ansul secretata cu ocazia stresului din momentul sacrificarii -in special la animalele mari-, proteine de mana a tzashpea, adica de proasta calitate - animale hranite cu proteine provenite din fainosharea altor animale, etc), mai putine suculete si mai putine tigarele .



Apropo, stiti ca in SUA se cresc niste soiuri de porci pt. "lean meat", adica sa fie de porc, da' slaba.Si, saracii, de atatea selectii si manevre, sunt extrem de sensibil, mai ales la zgomot.Daca trantesti tare o usa sau faci alt zgomot langa ei, mor.De inima.Si nu e anoecdota, imi pare rau ca nu mai tin minte articolul.

Denizelu', toate ca toate da' sa nu te legi de viciile mele, mai precis de tigarele. Daca n-as avea acest unic si nevinovat viciu, as fi perfecta, si, dupa cum stii, fomei perfecte nu exista...

Vrei tu sa nu mai exist???

V



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Citat:
citat din mesajul lui qsar

Cuuuum? Si XXX dauneaza? Descurajanta stire.




Honi soit qui mal y pense...



Dauneaza numa' daca inghitiDaca porti masca si manusi chirurgicale nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria
Denizelu', toate ca toate da' sa nu te legi de viciile mele, mai precis de tigarele. Daca n-as avea acest unic si nevinovat viciu, as fi perfecta, si, dupa cum stii, fomei perfecte nu exista...

Vrei tu sa nu mai exist???

V



“Shine on my way"


tu fumeaza...ai satisfactie acum si o sa ai satisfactie si dupa cind din taxele denizelului se va incerca (fara succes) repararea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Fetelor, vedeti ce faceti numai sa nu dati in ortorexie.Sunt oameni care au murit de foame incercand sa manance exclusiv sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria

Apropo, stiti ca in SUA se cresc niste soiuri de porci pt. "lean meat", adica sa fie de porc, da' slaba.Si, saracii, de atatea selectii si manevre, sunt extrem de sensibil, mai ales la zgomot.Daca trantesti tare o usa sau faci alt zgomot langa ei, mor.De inima.

“Shine on my way"


macar aia scapa de cutzit

Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, ora 13


sa nu-i uitam!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui Victoria
Denizelu', toate ca toate da' sa nu te legi de viciile mele, mai precis de tigarele. Daca n-as avea acest unic si nevinovat viciu, as fi perfecta, si, dupa cum stii, fomei perfecte nu exista...

Vrei tu sa nu mai exist???

V



“Shine on my way"


tu fumeaza...ai satisfactie acum si o sa ai satisfactie si dupa cind din taxele denizelului se va incerca (fara succes) repararea ta.



Guestus, romanule ce esti tu!! :-)))))))))))))



Victoria, nu vreau sa nu mai existi!!!!!!!!!!
Da' mai putine tigarele, da? Daca mai ai si ghinion sa innemeresti la piata o taraba cu ghinion , mai nasol dupa aia .



(numai pe tine, Vic!! )

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ma da producatorii astia de ziceti voi ca au rezerve de chimicale d'astea interzise nu le-au mai terminat de 20 de ani???
Mai bine de mine,care juma de an mananc din gradina proprie,bio,ca nici azot nu le pun,si juma de an,de la supermarket,rosii din turcia,ca noi nu mai suntem in stare sa cultivam!
Iuliab,cine sa faca ferme la tara,cine sa cultive legume?Tu stii cati dintre tineri mai raman la tara?iti spun eu,foarte putini!Plus de asta,sa accesezi fonduri europene nu-i asa usor cum pare!Majoritatea tarilor europene dau subventii grele pentru agricultura,noi nu dam subventii...si tot asa ne invartim intr-un cerc vicios!
Ca tot mi-a adus aminte Ortansa de capsuni,tocmai ce-am cumparat o cutie,daca nu dadeam atatia bani pe ea,mai ca-mi venea s-o arunc la cos,nu stiu daca am mancat capsuni sau prune cu aspect de capsuni!Si pepenii din turcia n-ar sa fie never ever gustosi ca aia de Dabuleni si tot asa!


"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Denizel, receptionat pupic si forward

La doza mea de 4 tigari/zi cred ca taxele tale sunt in relativa sigurantza, cel putin in ceea ce ma priveste.

Si eu ma pregatesc sa seman semintele de legume in cutiutze, trocutze si alte asemenea recipiente pt. rasaduri.
Sugestii pentru cine nu are gradina: puteti cultiva rosii cherry, sunt tare decorative, simpatice si productive, in jardiniere, pe balcon.Cumparati acum un plic de seminte de tomate cherry, puneti-le in cateva caserole ( de alea de la carne, mici, etc, nimic special) de plastic cu pamant la germinat, pe dulapurile din bucatarie sau undeva unde nu va incurca, udati-le asa incat pamantul sa fie umed dar nu in exces...Cand plantutele rasar, sa fie puse undeva la lumina si caldura.La cca 5 cm. le puteti repica frumos in jardiniere, ghivece, etc. Infloresc si fructifica parmanent( eu in noiembrie aveam simultan pe aceeasi planta flori, gogonele si rosiutze coapte).

Succes la agricultura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Bravo, Victoria! Frumos indemn, nu e greu de urmat si uite-asa apare o noua categorie de "tarani" din orasenii reconvertiti la natura!
Eu deja am semanat
Si daca tot s-a deschis sezonul, poftiti la "gradinarul vesel"!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Eu cred ca ne adaptam la toate porcariile pe care le bagam in noi si noile generatii vor fi mai insensibile / sau medicina o sa gaseasca antidoturi :)
Efectiv nu vad cum putem sa ocolim toate porcariile! Eu incerc si voi incerca cat pot dar nu fac din asta un scop fiindca este imposibil. Suntem mai mult de 6 miliarde de oameni care trebuie hraniti si nu se poate decat daca se fac culturi industriale , ferme industriale...din pacate... Stie cineva o solutie sa fim 2 miliarde si sa putem sa facem culturi si ferme ecologice?
Mi-ar place sa traiesc in Retezat, sa am casa mea, mica mea ferma - dar asta este valabil pt mine fiindca copilul meu vreau sa umble sa vada lumea si nu pot sa-l tin sub clopotul meu....Sper din suflet ca noi sa fim dintre cei norocosi care nu vom pati niciodata nimic fiindca pastram o regula simpla in alimentatie - echilibru.

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput