despre tragedii, cauze si naivitate

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Toate aveti dreptate, dar hai s-o luam pe rand:
-Q, aia cu "de 200 de ori mai mult" e in cazul celor de care am spus, cu substante subtilizate de pe vremuri..sper sa se termine si alea pana la urma, ca otravesc pamantul si apa freatica, cum s-a spus..

- pesticidele nu sunt asa ieftine, si producatorul da si preventiv si curativ, ca sa aiba recolta.De exemplu, impotriva gandacului de Colorado se aplica uneori 10-12 tratamente cu insecticide "heavy", ca altfel nu ramai cu nimic.Alternativa: cartofii bio sau cartofii modificati genetic, care nu trebuie stropiti, pt. ca contin o substantza care indeparteaza gandacul. Cartofii modificati genetic nu se comercializeaza nicaieri, dar exista.S-au retras in urma presiunilor EU si a marilor producatori de insecticide care ar fi dat faliment daca s-ar fi cultivat.Asta ca sa stiti toate laturile problemei, care nu e deloc simpla.

-problema, mai ales la legumele de sera, sunt SI ingrasamintele.Multi producatori aplica mai mult azot decat e sanatos, ca sa creasca salata/rosia/etc mari, pline de apa si fara gust.Da mari

Eu personal am gradina, si am folosit insecticide la pomi pt. ca erau plini de pureci si altfel nu aveam cum sa-i salvez.Folosesc si erbicide ca sa combat buruienile, mai ales pirul. Atat cat e nevoie, fara exces, totul e ok.Ingrasamant cu balegar.
Dar asta e posibil numai in gradinile personale, unde nu te intereseaza productivitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Citat:
citat din mesajul lui qsar



Uite d-aia se fac 5 ani de scoala la Agronomie sau Horticultura...




Honi soit qui mal y pense...



Cu toate astea, stii ca la agricultura si la fotbal se pricepe toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Citat:
citat din mesajul lui qsar



Uite d-aia se fac 5 ani de scoala la Agronomie sau Horticultura...




Honi soit qui mal y pense...



ha???am spus ceva aiurea?

(deci io nu ma pricep,n-am zis da' se-ntelege,nu?)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">An apple a day,www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Prima comuniune,

Mere verzi
www.flickr.com/photos/24759233@N04/sets/72157607879622477/show/with/2926721528/" target="_blank">Atelier dulce


I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Ortanselu,

Nuuuu. N-ai spus nimic aiurea. Dimpotriva. Da m-a apucat rasul gandindu-ma cum dezbatem noi aci cestiunea agriculturii... cand de fapt problema este alta: avem alternativa? Ne putem feri? Si e chiar atat de nasol cum se zice sau e doar isterie de masa alimentata de campaniile de presa?

Vic,

Da eu la fotbal chiar ca nu ma pricep deloc... dar il urasc!




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ortansa

Citat:
citat din mesajul lui qsar



Uite d-aia se fac 5 ani de scoala la Agronomie sau Horticultura...




Honi soit qui mal y pense...



ha???am spus ceva aiurea?

(deci io nu ma pricep,n-am zis da' se-ntelege,nu?)




N-ai zis nimic aiurea, stai linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Multumesc, dragelor!
Probabil ca e si ceva isterie presistica la mijloc, dar si realitatea sta asa cum sta...

Concluzia: de eliminata atat cat putem sursele de poluare suplimentara: surse mancabile, baubile, respirabile si....uhm...trăgibile in noi (nu neaparat in ordinea asta :)).
Adica, mai putina carne (hormoni de crestere, medicamente, animal stresat din cauza conditiilor de viata - deci fel de fel de chestii otravitoare puse in circulatie de organismul sau, adrenalina dintr-ansul secretata cu ocazia stresului din momentul sacrificarii -in special la animalele mari-, proteine de mana a tzashpea, adica de proasta calitate - animale hranite cu proteine provenite din fainosharea altor animale, etc), mai putine suculete si mai putine tigarele .




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

ok

deci da,chestia cu amestecul e supervalabila.sotul a parjolit o sera de capsuni(nah,l-am divulgat,e capsunar:) dupa ce a diluat nu stiu ce intr-un butoi in care cu cateva zile diluase altceva.i-au trebuit 2 ani ca sa acopere pierderile,asa ca eu zic nu ca se risca nimeni sa toarne cu nemiluita chimicale.in mod sigur se depasesc limitele si nu e totul ca la carte,dar totul pana la un pct. fiecare firicel de planta are un gramaj maxim pe care-l poate da,poti sa torni si-o tona de chimica ca nu da mai mult.

edit-si am incercat si noi cultura bio si n-a mers.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">An apple a day,www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Prima comuniune,

Mere verzi
www.flickr.com/photos/24759233@N04/sets/72157607879622477/show/with/2926721528/" target="_blank">Atelier dulce



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Yo cred ca nu scapati...te chinui 1 saptamina sa maninci curat si fara XXX ...si te invita vecinu la masa sau maninci la circiuma din colt rosii contaminate de 10 ori peste limita acceptabila de uraniu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Am auzit pe Realitatea cum ca noi am produce cam 30% legumele si fructele de pe piata si restul s-ar importa. De ce oare nu suntem in stare sa produxcem mai mult, po****tia rurala este numeroasa, avem terenuri bune (zic eu )? taranii sa se asocieze, sa faca ferme unde cat de cat si situatia ingrasamintelor ar fi mai controlata. Nu sunt fonduri? Stiam totusi ca fermierii sunt sprijiniti prin niste fonduri nerambursabilre. Se asteapta la un profit imediat si mare? De ce prefera capsunarii de ex sau oamenii de la tara sa se duca sa munceasca in Spania si Italia si nu cauta o alternativa care sa le ofere o perspectiva nu atat de imediata si banoasa dar pe termen mai lung, sa ofere copiilor lor un scop si-o motivatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Yo cred ca nu scapati...te chinui 1 saptamina sa maninci curat si fara XXX ...si te invita vecinu la masa sau maninci la circiuma din colt rosii contaminate de 10 ori peste limita acceptabila de uraniu.



Cuuuum? Si XXX dauneaza? Descurajanta stire.




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput