despre tragedii, cauze si naivitate

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:





Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Ca una care s-a jucat un pic de-a cultivatul rosiilor, pot sa va spun ca sunt produse fitosanitare pe al caror ambalaj scrie "timp de pauza pana la consum 21-28 zile) si oare cati il respecta!...Sunt si altele pe care nu exista scrisa o astfel de restrictie. In privinta administrarii, am intalnit exprimarea "tratamentul se repeta la nevoie" si nu zice de cate ori se poate repeta. Plus ca pe langa antifungice, mai sunt si alte minuni stimulante cu care se trateaza rosiile inca din stadiul de floare.
Ca tot te-am prins aici Ellej, poate o intrebi pe mama ta cum se foloseste corect zeama bordeleza. Ca asta e cea mai folosita si la legume si la vita de vie, iar strugurii pt vin chiar nu-i mai spala nimeni...si e si cel mai vechi tratament chimic aplicat!
In privinta fructelor si legumelor importate, pe langa tratamentul cultivatorilor, ele sunt sprayate si in depozitele magazinelor. Am aruncat odata o lada intreaga de portocale din Metro pt ca erau seci si albe inauntru, desi aveau coaja perfecta si am aflat mai tarziu de la cineva care lucreaza acolo care e explicatia.

Off otpic:

Am uitat s-o intreb pe mama, dar l-am chestionat pe tata care e tot agronom. Din cate am inteles trebuie sa fii in domeniu sa-l poti prepara corect(am gasit asta pe google modul de prerarare http://www.fermierul.ro/modules.php?name=News&file=print&sid=369). El zice ca sunt alte substante mai performante azi, tot pe baza de cupru si ca tratamentul trebuie aplicat la sfarsitul celorlalte (toamna parca?) - din motiv de fermentatie sau cam asa ceva.

Scuze, cred ca am facut o varza din raspus, dar eu am o cu totul alta formare profesionala :) si nu m-a pasionat niciodata meseria lor.

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

si...banana story(in special ultima parte )





Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Adriuta,

Exact despre www.fairtrade.net/" target="_blank">Fair Trade ma gandisem sa scriu ieri... Care are legatura nu doar cu bananele ci si cu multe alte produse (cafea, cacao, ceai, bumbac, "coloniale", produse de manufactura). Din pacate, ma indoiesc ca in Romania vom gasi in urmatorii ani prea multe produse Fair Trade Certified™ sau ca vreun producator roman (de hrana bio, de exemplu) va putea intra in programul lor.




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Notiunea de Fair Trade s-a impus mai ales in Africa/Asia, unde multi copii/femei sunt exploatati pe un salariu de nimic.In Romania situatia nu e atat de grava, intermediarii isi "trag" un procent mare din pretz,dar nu exploateaza. Producatorii" bio" sunt certificati in RO pe masura ce o cer si dovedesc ca indeplinesc conditiile( e destul de complicat), apoi isi valorifica destul de repede produsele.Problema e ca nu sunt destui.Din cate stiu eu, pana cum s-au certificat "bio" in Ro niste producatori de miere, cereale, legume si un sortiment de Emmentaler.

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Vic,

Pana la urma, conceptul de Fair Trade are aplicabilitate larga. Organizatia, desigur, se ocupa acum de chestiunile extrem de grave. A produce hrana bio este toatal ne-rentabil daca piata nu are capacitate sa o absoarba la un pret CORECT pentru producator. In concluzie, acesta nu este nici stimulat in efortul sau, nici rasplatit pentru munca sa. Si-atunci, pen'ce ar face-o? Pen'ca-l mana constiinta? Din umanism? Ca vreau eu sa gasesc la piata dude ecologice? (Da' sa fie ieftine!)




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am citit de curind ca in Romania se produce materie prima bio, care se exporta aproape integral, pe urma Romania importa produse finite bio la preturi mult mai mari. Toate produsele bio sint scumpe.

Dar ce inseamna bio de fapt? Pe linga faptul ca nu se folosesc pesticide? Daca inseamna ca se foloseste ulei de palmier in masinile care recolteaza, nu e "bio" deloc pentru ca se stie ca se defriseaza masiv pentru a se produce ulei de palmier.

Edit. Am auzit si eu in Anglia despre Fair Trade. Produsele care refera Fair Trade sint de preturi medii spre mari, dupa parerea mea (poate ma insel). Si tot ce se poate sa nu aiba legatura cu pretul de productie, fiind stabilit in functie de pretul de pe piata locala. Nu sint produse cu pret de dumping. Si eu mai indoiesc sincer ca diferenta se regaseste in buzunarele producatorilor din Africa etc. Poate ei primesc mai mult ca altii sau ca inainte, dar nu toata diferenta.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui muffin

sirimie, cu tot respectul, raspunsurile tale sunt enuntate de obicei ca pe niste teoreme spuse de tocilara clasei.
De altfel, nu spun ca nu ai si un anume talent care ar putea fi useful folosit in meserii de Purtatori de Cuvant.

Dar draga doamna, asa o aberatie ca de data asta nu am mai auzit de la tine. Cum adica? Cine lucreaza in agricultura e normal sa aiba copii cu malformatii? Poate e cazul - insa in Uzbekinstan si nu intr-o tara a Uniunii Europene. Da ce trebuie domle sa le pui gogosarilor ca sa creasca? Uraniu?

ca sa te citez: esti partial inteligenta. :)

pupi




hopaaa... Nu mai facem declaratii de dragoste userilor? Ne-am suparat pe ei?


Simona, !!

---------------------------


Ma lamureste si pe mine cineva?

Prafurile si solutiile astea de le toarna taranii pe camp cu galeata sunt ataaat de ieftine?
Adica, daca sunt eficiente in doze de 200 de ori mai mici, sa faca oare parte agricultorii din categoria de oameni care arunca banii aiurea din cauza ca le e lene sa faca o dilutie corecta in urma carora sa le si ramana bani in buzunar?
Din cultivatul rosiilor se castiga enorm? Atat de enorm incat sa nu le pese producatorilor ca ingrasamintele/pesticidele ii costa de 200 de ori mai mult decat ar trebui?

Eu sunt din aia care rascolesc piata si supermarketu' dupa bio-uri, da' nu pot sa nu ma intreb daca aruncatul asta cu galeata al azotatilor pe camp nu este tot o isterie declansata de media.


Si oare jdemiile de articole si clipulete "doveditoare" de pe net n-or fi si astea din categoria Cip-ul si sfarsitul lumii?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ellej, multumesc ca nu m-ai ignorat si cer scuze daca vi s-a parut ca-s pe langa subiect cu intrebarea mea.
Stiu cum se prepara, stiu si ca sunt alte produse cuprice acum. Am citit o groaza, desi gradinaritul n-are nicio legatura de formatia mea! Ma interesa mai ales nocivitatea pentru organismul uman.
Eu am incercat sa cultiv cat mai natural sa nu folosesc nimic chimic. N-a tinut! Daca nu foloseam niciun tratament, nu adunam NIMIC. Odata aparute, bolile se raspandesc teribil de repede si fara o interventie rapida se compromite totul! Cred ca secretul reusitei la gradinaritul natural sta in primul rand in soiurile de seminte folosite...altfel, nu ca e mica recolta, pur si simplu, NU E!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

olympia exista si ingrasamint natural, de exemplu balega care fertilizeaza solul. Si bineinteles prafurile care tin gindacii de colorado la distanta, sau nici astia nu sint permisi de bio?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput